SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Glukoza przed i po treningu

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15716

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2032
ja tam wole zjesc banana albo ryzu wiecej w posilku przedtreningowym a za glukoze i carbo sie nielapie bo niechce sie spasc (przeciez to same wegle) a cukrzyca to tez powarzna sprawa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 3506 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 34768
Jak węgli w diecie jest za mało to od carbo się nie spaśniesz

Newsy MMA, K-1 i nie tylko - www.fight24.pl zapraszam!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Kask ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3395 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21099
Dla mnie glukoza po treningu jest ok bo to najbardziej przyswajalny cukier oczywiscie carbo to super marketing i troche inny sklad sladowe ilosci witaminek
Glukoza taniej sie nie da.
Ale po treningu najszybciej przyswoi sie czysta glukoza.
Carbo sa roznego rodzaju mozna sprawdzic w wybrac ale tez pewnie wiecej kosztuje.
Cukrzyca nie pojawia sie od picia glukozy po treningu. Bez bajek.

Nie spij, bo ci garnek zlota podrzuca.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4568 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 34748
Poczytaj o cukrzycy. Możesz zacząć od Wikipedii. Zwróć też uwagę na hasło "hyperglykemia".
"Glukoza nie wywołuje cukrzycy". Racja. Wywoływać ją mogą jednak gwałtowne skoki cukru w czym glukoza jest najlepsza (najwyższy IG). zwróć tez uwagę na przyczyny- genetyczne. Podsumowując: duże i częste porcje glukozy same w sobie nie wywołuja cukrzycy, mogą jednak aktywować genetyczne skłonnosci do niej. A najczęściej nie wiesz czy masz skłonności dopóki nie zachorujesz... Nie musisz nic tutaj brac na wiare, po prostu posprawdzaj Nawet duże ilosci carbo nie sa najzdrowsze, są przecież jakieś konkretne powody dla których carbo nie jest czystą glukozą... No, na 20 zł to chyba stać każdego...

Zmieniony przez - tygrum w dniu 2008-11-23 23:09:28

Zmieniony przez - tygrum w dniu 2008-11-23 23:42:06

Witalij Kliczko na prezydenta Ukrainy !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Kask ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3395 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21099
Wiem co to cukrzyca.
Skoki cukru tak ale pisze po treningu bezposrednio kiedy jest duzo wieksze zapotrzebowanie na cukry by m.in nie palic miesni.
W pierwszej kolejnosci cukry sa i tak pobierane z zasobow organizmu za co odpowiada watroba czy tam trzustka - zawsze, i jest odpowiedzialna za gospodarowanie insulina w organizmie. Ktora to reguluje. Insulina wplywa na zwiekszanie badz zmniejszanie poziomu cukru w organizmie. A nie sam cukier. Jesli nie dostrczysz glukozy pobierze z innego miejsca. Nie mowie tu o zajadaniu sie slodyczmi non stop i piciu carbo bez sensu. Jesli masz sklonnosci do cukrzycy to sam trening regularny moze nawet regulowac po czesci prace ww narzadow ktore gospodaruja insulina. A to jest kluczowe.

Nie spij, bo ci garnek zlota podrzuca.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4568 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 34748
Racja, ale carbo, glukozę i dextroze bierze się przy kreatynie do pobudzenia insuliny która jest transporterem kreatyny. Cukry są właśnie najmocniejszymi pobudzaczami insuliny... Dlatego właśnie sa dyskusyjne... co do uzupełniania glikogenu... teraz zaczyna dominować opinia że carbo jest tak naprawdę zbędne.
Warto obczaić:
https://www.sfd.pl/właściwe_uzupełnianie_glikogenu._kwestia_carbo-t314013.html
https://www.sfd.pl/Węglowodany..._a_raczej_Carbo_;-_-t316423.html
https://www.sfd.pl/Węgle_proste_po_treningu.-t432193.html 
pozdro

Zmieniony przez - tygrum w dniu 2008-11-24 07:47:53

Zmieniony przez - tygrum w dniu 2008-11-24 07:49:14

Witalij Kliczko na prezydenta Ukrainy !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Insa podnosi cukier...?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4568 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 34748
Na pewno cukier podnosi insę. Reszta to teoria, a ja jestem w praktyce tylko dobry. Poszperam trochę i wrzucę linki do uczeńszych ludzi....
MIT: "GLUKOZA/DEXTROZA/DEXTRO JUICE/CARBO/SOK WINOGRONOWY/xxx JEST TRANSPORTEREM KREATYNY"

FAKT: potencjalnym transporterem kreatyny może być jedynie INSULINA - hormon anaboliczny wydzielany przez trzustkę. Węglowodany mogą wpływać na wyrzut insuliny, podobnie jak białko. JEDNAK NIE SĄ ONE TRANSPORTERAMI!!!

Spożycie węglowodanów -> wyrzut insuliny -> "transport" kreatyny

Wszystko byłoby dobrze, ale:

1. Po treningu węgle nie powodują takiego wyrzutu insuliny (o ile w ogóle) -> inny mechanizm transportu. Wniosek? Insulina nie ma wpływu na kreatynę. Po treningu zarówno węglowodany jak i kreatyna dostaną się do mięśni samoistnie. Jest to dość skomplikowane zjawisko - nie całkiem dobrze poznane.
CYTAT("Dariusz Szukała Promotor zdrowia @ specjalista ds. żywienia:")
Wraz ze wzrostem poziomu insuliny we krwi następuje przyspieszenie transportu glukozy do wnętrza komórek. Ale co ciekawe, insulina nasila transport tego cukru przede wszystkim w mięśniach nie pracujących, bowiem w przypadku wytężonej pracy mięśniowej glukoza ma zdolność wnikania do przestrzeni wewnątrzkomórkowych praktycznie bez obecności insuliny. Do dzisiaj właściwie nie wyjaśniono, dlaczego pod wpływem treningu fizycznego glukoza nie potrzebuje pomocy insuliny by przedostać się do wnętrza komórek.Prawdopodobnie odgrywają tutaj rolę jakieś czynniki miejscowe działają jedynie w obrębie pracujących komórek mięśniowych."
(Źródło: Insulina http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=4&art=21)


2. Wg badań insulina ma wpływ na kreatynę przez pierwsze 24 h.
CYTAT("ellis")
"Dr. Steenge wraz ze swoimi współpracownikami zdając sobie sprawę z faktu, że połączenie węglowodanów i białek może mieć większy wpływ na wydzielanie insuliny niż suma indywidualnych wpływów tych makroskładników postanowił podać badanym osobom 50 g węglowodanów, 50 g białek i sprawdzić wpływ tej kombinacji na insulinę i suplementację kreatyną. Rezultat jaki uzyskał: zasugerowana kombinacja białek i węglowodanów miała podobny wpływ jak 100 g węglowodanów, zarówno na insulinę jak i kreatynę. Dodatkowo co jest dosyć ciekawe korzystny wpływ insuliny na kreatynę został zanotowany jedynie w pierwszych 24 godzinach suplementacji".



3. Impuls insulinowy trwa za krótko.
CYTAT
Szczyt jej wydzielania następuje najczęściej już po upływie 3 - 5 min (I faza), po czym stężenie tego hormonu gwałtownie spada i mniej więcej po upływie 10 min osiąga wartość podstawową.
http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=4&art=21


4. DOSTARCZANIE NADMIARU WĘGLOWODANÓW MOŻE PROWADZIĆ DO CHOROBY np. cukrzycy
CYTAT("mgr. farm. Sławomir Ambroziak")
Niebezpieczeństwo - cukrzyca

Poziom glukozy wzrasta przy przekarmieniu łatwo strawnymi węglowodanami - słodyczami i produktami mącznymi. Z układu trawiennego glukoza przenika do krwiobiegu. Przecukrzenie krwi zabija jej komórki. Jest to efekt osmotyczny cukru - taki sam, który zabija bakterie w konfiturach i nadaje im wielomiesięczną trwałość. Gdyby organizm nie miał sprawnego mechanizmu ochraniającego krew przed przecukrzeniem, to tabliczka czekolady zjedzona od razu - zabiłaby nas. Wraz z krwią glukoza trafia do trzustki, gdzie potęguje wytwarzanie i uwalnianie insuliny - hormonu regulującego gospodarkę cukrową - przenoszącego cukier z krwi do tkanek. Przy umiarkowanej podaży glukozy komórki trzustki reagują prawidłowo - produkują i uwalniają insulinę. Jednak drastyczne przecukrzenie krwi zagraża zdrowiu i życiu, ponieważ komórki trzustki nie tracą czasu na wytwarzanie i powolne uwalnianie insuliny - rozpadają się i błyskawicznie wyrzucają zmagazynowane zapasy hormonu. Nadmiar glukozy niszczy komórki trzustki, które z upływem lat tracą zdolność regeneracji. Trzustka osób starszych, przekarmianych węglowodanami, zawiera jedynie 30% stanu należnego komórek wytwarzających insulinę. W tej sytuacji glukoza staje się wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia. Organizm przestaje ją tolerować, zespół nietolerancji glukozy, to nic innego, jak cukrzyca.


http://www.resmedica.pl/zdart7017.html


5. DOSTARCZANIE NADMIARU WĘGLOWODANÓW NIE MA ŻADNEGO PRAKTYCZNEGO I EKONOMICZNEGO UZASADNIENIA!!!

Człowiek może funkcjonować już przy 30-100 g węglowodanów dziennie! Oczywiście jeśli chodzi o diety ketogeniczne zalecam ostrożność i konsultację ze specjalistą. Jednak faszerowanie się węglowodanami jakie zalecają wzorce kulturystyczne (5-6 g węglowodanów na kg masy ciała) -czyli MALTODEKSTRYNAMI obecnymi w CARBO, GAINERACH wcale nie jest potrzebne! Akurat na rynku NAJŁATWIEJ o węglowodany (np. ryż). Bardziej zadbaj o białko i tłuszcze - bez tych mikroskładników człowiek żyć nie może.

MALTODEKSTRYNY (D-glukoza) i co gorsza cukry proste (glukoza, ryboza) proste mogą powodować zaburzenia gospodarki cukrami w organizmie - ich zastosowanie jest zalecane WYŁĄCZNIE OKOŁOTRENINGOWO. NIGDY na noc i nigdy rano!!!


Kreatyna działa także bez specjalnego transportowania. Ile razy słyszałeś o "wzroście efektywności działania kreatyny o 350%"?! Jest to kolejny marketingowy wymysł sprzedawców - którzy widząc nieświadomego klienta (patrz allegro i sklepy kulturystyczne) - wciskają mu przy okazji dextro juice, glukozę czy carbo (lub inne węglowodany). Teoria o transporcie kreatyny do mięśni dzięki insulinie niestety w praktyce nie działa tak jak powinna. Spożycie węglowodanów i wyrzut insuliny dają zbyt krótkotrwały impuls, aby mogły pomóc kreatynie w dostaniu się do mięśni. Wniosek? Gdy kreatyna dociera do mięśni, wpływ węglowodanów na ustrój już dawno nie istnieje (albo jest marginalny)! Należałoby by brać kilka dawek węglowodanów w pewnym odstępie czasowym np. razem z kreatyną po 20 i 40 minutach (teoria Big Cata z bodybulding.com). Czy tak jest faktycznie? Wiele osób będzie miało inne zdanie w tej kwestii, moja opinia brzmi: węglowodany na pewno nie zaszkodzą, gdy będą brane razem z kreatyną bezpośrednio po treningu (zwłaszcza carbo), ale też wiele nie pomogą kreatynie. Inwestowanie w glukozę/dextrozę, dextro juice i inne dodatki, tylko po to aby zapewnić "transport" dzięki insulinie jest stratą pieniędzy. Ważna uwaga: same węglowodany nie są transporterami kreatyny. Tranporterem jest np. insulina.

Źródła: http://klub.chip.pl/mma/suplementy.html#25
Taki arcik u siebie na kompie znalazłem, ale juz nie pamiętam skąd go mam









Zmieniony przez - tygrum w dniu 2008-11-24 11:49:02

Witalij Kliczko na prezydenta Ukrainy !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 1163 Wiek 47 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 13357
To jeszcze ja dorzucę swoje 3gr (choć chyba nie wniosę przełomowej wiedzy do tej rozmowy)

insulinooporność
Czyli nabyta niewrażliwość na insulinę. Gwałtowny skok cukru we krwi powoduje odpowiedź w postaci gwałtownego wyrzutu insuliny. Tkanki traktowane uderzeniowo insuliną zaczynają się na nią uodparniać, więc trzustka musi za następnym skokiem cukru wyprodukować trochę więcej insy, żeby osiągnąć ten sam efekt. I tak po trochu, po trochu, grabiemy sobie cukrycę...
Wniosek - unikać gwałtownych skoków cukru.
Wniosek drugi - czy na pewno w tym kontekście walić czystą glukozę?

Denerwować się, to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Kask ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3395 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21099
Nie siejcie paniki. W ten sposob dojdziemy do wniosku ze orgaznizm jest w ogole samowystarczalny bo jest. Wiec najlepiej nic nie brac zadnych suplementow. Tylko dlaczego sa ludzie chorzy na cukrzyce, ktorzy nigdy nie pili glukozy w czystej postaci ani zadnego carbo.

Nie spij, bo ci garnek zlota podrzuca.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy boksu moze nauczyć podręcznik

Następny temat

K-1 WorldGP w Rydzie - walczy dwóch Polaków! 22.11 (sobota)

WHEY premium