SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

gdzie umieścić trening nóg ??

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1723

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Wiek 42 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 301
Witajcie.
Trenuję na silowni od 6 miesięcy ale mam problem gdzie umieścić trening nóg. Jak dotąd mój plan tygodniowy wyglądał tak:

Pn - Muay Thay
WT - Klatka, biceps, brzuch, łydki
Śr - Muay Thay
Czw- Plecy, przedramię, brzuch, łydki
Pt - Muay Thay
Sob- Barki, triceps, brzuch, łydki

Nie mam pojęcia gdzie tu wsadzić nogi. czy iść po treningu Muay Thay poćwiczyć np po jednej grupie mięśniowej nóg dziennie czy odseparować na inny dzień (choć tego wolalbym uniknąć bo siłą rzeczy będę musiał wydłużyć treningi w inne dni o ćwiczenia, które robie teraz - a staram się zmieścić w 70 minutach). Dodatkowo proszę o poradę czy nie za często robię łydki bo wyglądają mizernie i chciałbym je trochę podciągnąć.
Mam 25 lat , waga 78, wzrost 175 - suplementuję się odżywką białkową, carbo, ZMA, BCAA, HMB i od czasu do czasu jakimś stackiem kreatynowym.

Pozdrawiam wszystkich ćwiczących i z góry dziękuję za pomoc.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 185 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3343
wywal w czwatrek lydki a dodaj nogi i bedzie git
pozdro;p

Zmieniony przez - Rusek26 w dniu 2008-05-08 17:01:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 635
Nie musisz trenować tego na siłce.Chyba że trenujesz na hacie.dam ci fajny plan 0 przyrządów.Trening
Program ten zawiera jedenaście ćwiczeń, które powinny być wykonywane w podanej kolejności:
1. Rozgrzewka
2. Rozciąganie
3. Ćwierćskok
4. Wznoszenie łydek
5. Wstępowanie
6. Skoki na łydkach
7. Skip
8. Krzesełko
9. Przysiady
10. Rozciąganie

Podane wyżej ćwiczenia jak ćwierćskok , wznoszenie łydek , wstępowanie, skoki na łydkach, podskoki, krzesełko są to ćwiczenia podstawowe, których zadaniem jest rozbudowanie łydek i ud. Natomiast skip i przysiady są to ćwiczenia, które pomogą wam na wzmocnienie tych mięśni jak i również na ich dodatkowe rozciągnięcie na koniec ćwiczeń. Pamiętaj nie używaj żadnego rodzaju ciężarków na nogi to doprowadzi tylko do osłabienia Twoich kolan i różnego rodzaju kontuzji związanymi ze słabymi kolanami.

1. Rozgrzewka
Jest to jeden z najważniejszych etapów ćwiczeń. Dobrze rozgrzane mięśnie nie zakłócą Twoich ćwiczeń. Jeżeli nie rozgrzejesz się prawidłowo w trakcie ćwiczeń mogą łapać Cię skurcze, a na drugi dzień męczyć Cię będą zakwasy. Rozgrzewkę można robić po przez ciągły bieg ok. 5 min. Rozgrzewka spowoduje szybszy obieg krwi, rozluźni mięśnie i zapobiegnie naciągnięciom mięśni podczas rozciągania.

2. Rozciąganie
To drugi, po rozgrzewce jeden z ważniejszych etapów ćwiczeń. Pamiętaj dobrze rozciągnięte mięśnie to zapobieganie ich zerwaniom i skurczą podczas ćwiczeń. Możesz wykorzystać do tego nasz artykuł o stretchingu. Dobrze rozciągnięte mięsnie będziesz miał wtedy, kiedy podczas rozciągania poczujesz pieczenie w rozciąganym mięśniu. Oto przykładowe ćwiczenia rozciągające: skłony ku kolanom zarówno na stojąc jak i siedząc, skłony ku kostkom w pozycji nogi rozstawione, przysiad płotkarski itd. Rozciągnij łydki, uda, dolną część pleców. Masuj również kolana.

Aby rozciągnąć łydki unieś śródstopie na betonowym bloku, stopniu schodów tak aby pięta zwisała poza krawędź. Następnie przechylaj się do podłogi tak aby pięta znajdowała się poniżej krawędzi na której stoisz, a śródstopie jest ciągle na tej samej pozycji. Utrzymaj się w tej pozycji trzymając się krzesła balustrady schodów za sobą.

Aby rozciągnąć uda stań prosto i wyciągnij nogę, którą chcesz rozciągnąć za siebie tak że pięta jest naprzeciwko pośladków z kolano jest skierowane do podłogi (musisz stać na jednej nodze wykonując to ćwiczenie). Następnie chwyć się za kostkę i pociągnij nogę do tyłu.

Aby rozciągnąć mięsnie lędźwiowe połóż się na plecach i wyciągnij ręce nad kolana, podciągnij nogi do klatki piersiowej.

Masuj boki i przód kolan przez około 5 min. Jest to bardzo ważne dla ścięgien i zapobiega wypadaniu kolan.

3. Ćwierćskok
To najlepsze ćwiczenie aby zwiększyć wyskok i poprawić wytrzymałość. To zwiększy wytrzymałość ud, które są odpowiedzialne za wyskok i poprawi Twoją szybkość biegu.
Uważaj, aby podczas skoku nogi były scharmonizowane z ramionami. Skacz na obie nogi na wysokość 25 – 30 cm. Ważne jest abyś skakał zawsze na tą samą wysokość. Upewnij się, że przy każdym skoku lądujesz na palcach. Pozwalaj aby nogi uginały się do ¼ przysiadu (w połowie pomiędzy staniem, a siedzeniem ). Jak tylko znajdziesz się w tej pozycji użyj siły ud aby wybić się na daną wysokość. UWAGA: musisz czuć, że mięśnie ud pracują bardziej niż łydki. Jeżeli tak nie jest to prawdopodobnie nie uginasz się wystarczająco wysoko. Nie skacz tak wysoko jak tylko potrafisz i nie uginaj się tak by mieć uda równolegle do ziemi, może to spowodować uszkodzenie kolan. Podczas skakania ręce trzymaj z boku.
Odpocznij trzy, cztery minuty pomiędzy ćwiczeniami.

4. Wznoszenie łydek
Silne łydki są ważne dla ukończenia skoku i dla szybkiego skakania. Są to mięśnie w niższej tylnej części nóg. Do tego ćwiczenia potrzebna będzie książka lub stopień o grubości około 10 cm.
To ćwiczenie robi się jedną łydką na raz. Stań palcami stóp na książce, bloku lub stopniu, tak aby pięta zwisała poza krawędź ( druga noga ma być uniesiona ) , następnie podnieś się na palcach używając tylko siły łydek, a potem opuść się tak aby pięty zeszły poniżej krawędzi stopnia na którym stoisz. (cykl ma być powtórzony ponownie )
Odpocznij około 25 sekund pomiędzy ćwiczeniami.

5. Wstępowanie
Jest to doskonałe ćwiczenie wzmacniające uda i bardzo dobre ćwiczenie wzmacniające siłę skoku pojedynczej nogi. Potrzebne Ci będzie mocne krzesło do tego ćwiczenia.
Ćwiczenie polega głównie na, zgodnie z nazwą, wstępowaniu do góry. Aby rozpocząć ćwiczenie postaw krzesło przed sobą i postaw nogę na krzesło tak aby udo było równolegle do ziemi. Będziesz w pozycji marszu z jedną nogą na krześle, a z drugą na podłodze. Następnie na nodze, która jest oparta na krześle wyskocz do góry, tak aby Twoje ciało i stopa znalazły się nad krzesłem. Zmień w górze nogi w ten sposób aby na krześle wylądowała druga noga, a tak którą znajdowałeś się przed skokiem na krześle, znalazła się na podłodze. Jak wylądujesz będziesz w tej samej lecz odwrotnej pozycji jak przed skokiem. Powtarzaj ten sam ruch z drugą nogą aby zakończyć cykl ( na jeden cykl składają się dwa podskoki ). Uwaga: pracuj zawsze nogą, która jest na krześle . Noga na ziemi ma służyć tylko do podparcia się.
Odpocznij trzy do pięciu minut miedzy ćwiczeniami.

6. Skoki na łydkach
Ćwiczenie to początkowo zostało badane pod kontem wzmocnienia siły łydek, ale jest dobre także dla szybkich powtarzających się skoków. Rozwija ono siłę skoków energicznych i szybkich. Jest to ćwiczenie, które doskonale wpływa na poprawę skoku dosiężnego (wybicie obunóż) .
Aby wykonać to ćwiczenie skacz prosto do góry i tak szybko jak tylko wylądujesz wyskocz ponownie do góry starając się tylko używać mięśni łydek. Kiedy lądujesz nie pozwól aby nogi Ci się tak jak przy ćwierćskoku. Jest bardzo ważne abyś jak najszybciej znalazł się ponownie w powietrzu, jak najwyżej.
Odpocznij około jednej minuty pomiędzy ćwiczeniami.

7. Skip
Jest popularne ćwiczenie w Stanach Zjednoczonych stosowanych przez trenerów ligi UCLA. Ćwiczenie to poprawia wytrzymałość mięśni ud i łydek. Do tego samego to ćwiczenie będzie służyło Tobie podczas programu, jednak ma ono jeszcze jedno znaczenie: będzie także rozciągało twoje mięśnie po kilku etapach ćwiczeń.

Ćwiczenie to polega na podnoszeniu (w truchcie, ale w miejscu) kolejno ugiętych nóg na wysokość pasa. Noga powinna być ugięta tworząc kąt około 90 stopni. Druga zaś noga swobodnie stoi na ziemi. Wykonuj to ćwiczenie skacząc na przedniej części stopy- na śródstopiu. Jest to ćwiczenie podobne do wstępowania, ale bez krzesła i tak jak w wstępowaniu jeden cykl to podniesienie jednej i drugiej nogi. Aby zwiększyć efektywność ćwiczenia zwiększ tempa truchtu (pamiętaj ćwiczenie to wykonujesz w miejscu).

8. Krzesełko
Może się zdawać, że nie jest to ćwiczenie bardzo trudne, wprost przeciwni ćwiczenie to jest chyba najtrudniejszym ze wszystkich. Ćwiczenie to pomorze Ci wzmocnić uda i łydki, ale przede wszystkim mięśnie czterogłowe ud. UWAGA: Jeżeli podczas ćwiczenia nie będziesz wytrzymywał to przerwij je, nic się nie stanie. W harmonogramie jest podane ilość cykli jak i również ilość minut, jeżeli nie będziesz dawał sobie rady zmień parametry tego ćwiczenia na bardziej odpowiadające Ci.
Krzesełko. Aby je wykonać oprzyj się plecami o ścianę nogi zegnij w kolanach tak aby powstał kąt 90 stopni. Stopy oprzyj całe na ziemi ( pamiętaj to jest ważne stopy całe na ziemi). Możesz ręce oprzeć na kolanach, ale to tylko zmniejsz efektywność ćwiczenia.

9. Przysiady
Tego ćwiczenia nie znajdziesz w harmonogramie ponieważ uznaliśmy, że ćwiczenie to jest dla tych którzy będą chcieli dobrowolnie je wykonywać. Ćwiczenie to wzmocni Twoje mięśnie, jak i również rozciągnie Twoje nogi.

10. Rozciąganie
Kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Rozciągnij dobrze mięśnie unikniesz kontuzji oraz zakwasów na drugi dzień.

Ćwiczenia w połowie
Czasami z tej czy innej przyczyny trudno jest zrobić wszystkie ćwiczenia od razu. Możesz być tego dnia zmęczony może nie zjadłeś posiłku i masz mały poziom energii. Jeżeli poczujesz, że musisz przerwać w połowie to, odpocznij kilka minut i kontynuuj od miejsca w którym przerwałeś. Ważne jest bowiem aby wykonać ćwiczenie do końca, aczkolwiek krótki przerwy nie zniweczą Twojego postępu.

Aktywność
Aby osiągnąć dobra skoczność, musisz stale uprawiać wybrany przez siebie sport. Musisz ćwiczyć aby polepszyć swoje wyniki. Jeżeli chodzi Ci o polepszenie swoich wyników w koszykówce, powinieneś stale zwiększać swoją skoczność.

Harmonogram treningów
Poniższy harmonogram był opracowywany pod kontem poprawienia wyskoku oraz szybkości biegu. Wykonuj dokładnie ćwiczenia oraz w takiej ilości jakiej są podane, a będziesz zadowolony ze swoich osiągów. Uwaga: przy ćwiczeniu „krzesełko” możesz dostosować parametry do swoich możliwości, ale zrób to dopiero jak naprawdę nie podołasz ćwiczeniu.

Tydzień Ćwierćskok \Wznoszenie łydek/Wstępowanie Skoki na łydkach Skip Krzesełko

Cykl Powt. Cykl Powt. Cykl Powt. Cykl Powt. Cykl Powt. Cykl MINUTY
1 1 50 2 10 2 10 2 15 1 15 1 1
2 1 100 2 15 2 15 2 25 1 20 1 2
3 1 150 2 20 2 20 2 35 1 25 1 3
4 1 175 2 25 2 20 2 40 1 30 2 2
5 2 100 2 30 2 25 2 45 1 35 2 3
6 2 150 2 35 2 25 2 50 1 40 2 4
7 2 200 2 40 2 30 2 55 2 25 2 5
8 2 250 2 50 2 30 2 60 2 30 3 4
9 2 300 2 60 2 35 2 65 2 35 3 5
10 2 350 2 70 2 40 2 70 2 40
mysle ze zrozumiesz.To niby jest dla koszykarzy .Powiem ci szczerze ja to ćw i powiem ci siła nóg conajmniej 2 razy wieksza.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14678 Napisanych postów 53193 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400709
billy_lo IMO wogole przy SW lepiej sprawdza sie FBW niz split. Pomysl o tym, a nogi wrzucil bym do piatku przenoszac trica do plecow

zdr.

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Wiek 42 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 301
Serdecznie dziekuje za pomoc. Przerzuce triceps do plecow i nogi zrobie z barkami. A trening koszykarzy z checia wykorzystam na dzialce gdzie nie mam zadnych przyrządów.
Życzę sukcesów i pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Wiek 42 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 301
a i jeszcze jedno georgu przeczytałem Twojego posta o FBW i z checią go zaadoptuje nawet w takim zestawie jak podałeś na 2 sesje przez 3 dni w tygodniu tylko wyciskanie sztangi zamienie na rozpiemam kontuzje nadgarstka i sztanga mi nie idzie. Mam tylko pytanie czy obciążenia dobrać tak żeby np robiąc 2 serie cwiczenia robić tym samym ciężarem tak żeby powiedzmy ostatnie 2 powtórzenia ostatniej serii byly b.ciężkie czy zastosować gradację obciążeń??

pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14678 Napisanych postów 53193 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400709
Rozpietki sie nie nadaja do FBW :/
To juz zalezy od ciebie czy bedziesz stosowac staly ciezar czy bedziesz robic progresje ciezaru. Wybor nalezy do ciebie

zdr.

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Wiek 42 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 301
ok. wielkie dzieki. zamienie po prostu sztange na hantle
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14678 Napisanych postów 53193 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400709
Moze byc

zdr.

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Miesnie brzucha - najnizsze

Następny temat

Dysproporcje..

WHEY premium