SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Broń w tradycyjnych sztukach walki i nie tylko.

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 14469

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 319 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2618
W europie zachodniej powszechną bronią białą był pałasz, szpada lub rapier. W armi napoleona kawalerię stanowili polacy (może dlatego wydaje się że szabelka była taka powszechna).
BTW. Husarz konno nie walczył szablą tylko koncerzem.
Pozdrawiam

Niech falga hipokryzji powiewa na każdym maszcie!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 158 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3742
"Jak zobserwowałem (przynajmniej w polsce tak jest) bractwa rycerskie mają olbrzymią przewagę nad szkołami "azjatyckimi" - walki bronią uczą przez walkę. To mniej więcej tak jak z nauką chociażby boksu i karate bezkontaktowego :)"


Sporo racji. Ucznie się walki poprzez kata lub jakieś formy pół-sparingu trochę mija się z celem. Gdzie tu dynamika? Gdzie presja i zagrożenie? Odpowiedzią na ten problem było bogu (zbroja) i shinai (miecz), które potem ewoluowały w kendo jako takie.
Swoją drogą Kendo się ma do Kenjutsu jak Judo do Jujitsu...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
OOO, widze, ze temat sie rozwija Fajnie, ze wpadliscie

Widze tez, ze nawet pea20 przywiało-witamy, witamy

Prosilbym wszystkich (zwlaszcza Chudego z Combat Kalaki i Kendokę) o opis treningu-na pewno wiele osob chcialoby sie dowiedziec jak wygladaja Wasze zajecia, sparringi itd.

Co do charakterystyki i porownania broni-nie siedze w temacie az tak gleboko. Wiadomo, ze porownywanie "X jest lepsze od Y" bez uwzglednienia genezy ich powstania i (przede wszystkim) zastosowania troche mija sie z celem-jednakze przypominam-nie chodzilo mi o porownanie "w akcji" (typu szarża husarska na oddział samurajów) tylko o roznice w metodyce nauczania szermierki tymi typami broni (szabla vs katana). Katana, jak wspomniał Jodan byla bronią dość delikatną i kruchą (choć bardzo ostrą), wiec do szermierki jako takiej nadawala sie raczej słabo-stąd wladajacy nią samuraj trenował jej użycie pod innym kątem niż husarz(wyposażony w koncerz na ciężką jazdę-i szablę do walki z lekką czy do masakrowania pechoty-husaria, z tego co pamietam z historii-byla rewolucyjna m.in. dzieki uniwersalnosci)-i przez te zachowane roznice w metodyce nauczania-dzisiejsi adepci kenjutsu moga miec problem z pokonaniem adeptow europejskich szkol szermierki (nie mowie oczywiscie o florecistach, bo to zupelnie inna "branża")
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 158 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3742
Na początek taka opinia niejakiego Tadayoshi Otsuka:

"... nikt nie ginie od uderzenia bambusowym mieczem, a zatem tu dopiero można mówić o prawdziwym treningu. Można powtarzać pewne elementy, wygrywać lub przegrywać – i w ten sposób przyswajać sobie odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, niedostępne podczas ćwiczeń wyłącznie prawdziwym mieczem. Moim zdaniem, we współczesnym świecie konieczne jest ścisłe rozróżnienie pomiędzy walką mieczem i tak zwanym shinai-kendo. Dzisiejsze kendo polega wyłącznie na walce bambusowym mieczem. Zawodnicy nie są samurajami, a samuraje nie ćwiczyli kendo. I to warto mieć na względzie, rozwiązując pozostałe problemy."

Struktura treningu może być bardzo różna (zależy czy mówimy o treningu sportowym... powiedzmy "zawodniczym" do dyscypliny kendo czy o sztuce walki kendo) ale generalnie podstawowy schemat wygląda mniej więcej tak:
Rozgrzewka, suburi (hmmm... rodzaj rozgrzewki ale z nauką cięć), kichon (podstawy) / waza (techniki), uchikomigeiko /kakarigeiko / jigeiko ( to ostatnie to po prostu sparing)... Kendo ma bardzo bagaty zestaw ćwiczeń gdzie można ćwiczyć wszystko, od szybkości, poprzez technikę, taktykę po wytrzymałość (i nawet by się coś z siłowych ćwiczeń znalazło).

Polecam bardzo dobry artykuł wiele mówiący o kendo:
http://www.kendo-world.com/articles/web/korea/index.php 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 386 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19516
Bardzo proszę. Zacznę od tego, że treningi z kijem mamy głównie tylko przed zawodami (na około miesiąc przed). Tak to trenujemy trenujemy walkę wręcz (piszę to ponieważ większość osób myśli, że my tylko machamy kijami i nic więcej )

A wiec trening wygląda tak:
Na początku uczy się podstawowych form z kijem:
Forma A: 4 podstawowe uderzenia (uderzenia z góry, pchnięcie, cięcie z lewej i prawej strony) oraz 4 bloki przed nimi. Kij trzymamy jedną ręką. Ćwicząc to w parach każdy zawodnik ma kij.
Forma B: Kij trzyma się obiema rękoma. I wykonuje się bloki prze uderzeniami ręką bądź nogą oraz kontrataki. Np. Jeden partner uderza sierp a drugi blokuje kijem i kontratakuje.
Forma pierwsza: Jest połączenie kilkunastu sekwencji, tak jakby w cała walkę.
Oraz walka z cieniem.

Później dochodzą uderzenia: z nadgarstka, dochodzące, cięcia na różnych płaszczyznach.

Uderzenia te łączy się w różne sekwencje, najczęściej po 3-4 uderzenia. Sekwencje te ćwiczymy np. w taki sposób, że jeden partner trzyma kij na środku, a drugi wykonuję sekwencje uderzając o górną i dolną część kija.

Uczymy się również obrony kijem (kij trzymany jedna ręką) przed atakami ręką, nogą itd.

Walki kijem:

Walki są prowadzone na kilka sposobów:
1. Walka softem(kij z gąbki) do pierwszego trafienia (na zawodach w takiej formule startują dzieci. Walczą one w kaskach. Ale starsi na treningu wlaczą bez.)
2.Walka softem full-contakt. Tak tylko na treningu walczymy.
3.Walka w amez softem(ale już innym niż pisałem wyżej. Jest to rurka plastikowa owinięta w szmaty). Walczymy tak na treningu ze względu na lustra oraz na zawodach dzieci i czasami juniorzy.
4.Walka kijem twardym(ratanowym) w amez. W taki sposób walczymy na treningu ale na dworze oraz na zawodach seniorzy i czasami juniorzy.
5.Walka na 2 kije ratanowe. Również na treningu(ale rzadziej niż jednym kijem), oraz czasami na zawodach jest taka kategoria.

W skład amez wchodzą: płaszcz, kask i rękawice. Dodatkowo zakłada się ochraniacze na przed ramiona i łokcie.

Trenujemy jeszcze walkę kij vs nóż, kij+nóż vs kij+nóż, 2 kije vs 2 kije, ale to gównie na seminariach.


Acha na zawodach walczy się 2x1min plus dogrywka 1 min jeśli walka nie jest rozstrzygnięta.
Walka może się skończyć wcześniej jeśli jeden zawodnij 2 razy straci kij(to przy walce na 1 kij).W walce na 2 kije jeśli jeden zawodnik straci jeden kij to walka trwa dalej, jest przerywana dopiero po utracie 2 kija.

To chyba tyle. Jak będą jakieś pytania to piszcie, chętnie odpowiem
Pozdrawiam.

"Świat z trzepaka, był tak prosty i piekny.Chcesz wiejść w świat dorosłych?Nie,dzieki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
W europie zachodniej powszechną bronią białą był pałasz, szpada lub rapier. W armi napoleona kawalerię stanowili polacy (może dlatego wydaje się że szabelka była taka powszechna).
BTW. Husarz konno nie walczył szablą tylko koncerzem.


pea:
1.co do tego, kto był pierwszy z szablą (nie liczac jazdy Rzplitej szlacheckiej) nie będę sie kłocił. powiem ci tylko, ze nie tylko Polacy służyli u Napoleona w jeździe. z drugiej strony w I RP jazda cudzoziemskiego autoramentu była wyposażona w pałasze i rapiery. a nie w szable tzw "czarne", zastrzeżone raczej dla polskiego autoramentu.
byłbym więc ostrozny z wszelkim generalizowaniem kto, kiedy i od kogo. nie tylko nasi mieli szable i nie tylko szablami wywijali. zobacz zresztą fotografie szabel pruskich czy rosyjskich z epoki napoleońskiej.

2. kwestia uzbrojenia husarii - po skruszeniu kopii w czasie szarży rzeczywiscie używano koncerzy. jednak były one bronią kolną, uzywaną do wysadzania przeciwników ( bez wzgledu na to, cięzko- czy lekkozbrojnych, Cavior) z siodeł w pędzie, a także do kłucia piechoty. koncerz dawał tu przewagę nad bronią przeciwnika ze wzgledu na swoją długość.
zasadniczym natomiast uzbrojeniem siecznym wykorzystwanym w walce była szabla bojowa ("czarna"). koncerze też się łamały, też nie zawsze było na nie miejsce - wspomniana już długość - nie zawsze dawało się je w pędzie wyjąc z ciała przeciwnika. w końcu, też nie zawsze walczono w pędzie. szabla była dla jeźdźca bronią uniwersalną. jednak nazwanie jej szablą husarską to współczesne uogólnienie. nie tylko husaria była w nią wyposażona.
co do koncerza - sienkiewiczowscy husarze okłądali nimi po głowach Tatarów, Szwedów, Kozaków i każdego, kto się nawinął. to taki sma mit, jak wszechobene skrzydła w tamtej epoce.

3. husarz nie walczył pieszo...

a tak BTW, przewagę dawała husarii nad armiami państw zachodnich paradokalnie jej archaiczność i niepowtarzalnosc w skali kontynentu. niepowtarzalnośc, bo wyrosła na styku zachodniego rycerstwa ze wschodnią myślą wojskową.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 73 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 830
Niesądzicie, że już dość napisano o wyższości katany nad polską szablą i wice wersa?
może by tak zmienic temat i pomówić trochę o bardziej egzotycznej broni?
słyszał ktoś kiedyś o kai? Jest to broń wykorzystywana w okinawskim karate. kai powstało z wiosła i z tąd jego charakterystyczny wygląd. miałem okazję widzieć tą niesamowitą broń w użyciu przeciw pędom bambusa jak i w kata i muszę przyznać, że zrobiła na mnie piorunujące wrażenie.wiele technik kai to kopie technik z bo, jednak kai ma tą zasadniczą przewagę, że jego górna część jest spłaszczona (jak w wiośle) dzięki czemu zadaję masakrujące wprost obrażenia.
A oto jak owa broń wygląda http://www.kobudo.eu/img/ilustration/kai.gif

http://www.okinawankenpo.com/public_html/images/photos/senseieku.gif

Zmieniony przez - wolfset w dniu 2006-05-16 00:37:52

http://www.okinawankenpo.com/public_html/images/eku.gif

Zmieniony przez - wolfset w dniu 2006-05-16 00:39:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566


WolfSet-brawo

Ja mam cos bardziej znanego-ale za to znalazłem książkę do obsługi

Yawara-i zbliżony do niej Kubotan. Poszczególne egzemplarze różnią się od siebie-ale najprościej mówiąc-Yawara to kijek długości 10 cm, o średnicy 2-3 cm. Techniki użycia tej broni związane są prawdopodobnie z tantojutsu(japońskie szkoły walki nożem)-i służyć miały w wypadku, gdyby wystąpiła konieczność walki po złamaniu ostrza. Druga wersja głosi, iż broń ta-podobnie jak tonfa czy nunchaku-została zaadaptowana z przedmiotów codziennego użytku-gdyż za posiadanie miecza lub jakiejkolwiek innej broni ludziom z niższych grup społecznych groziła śmierć.

Broń tego typu na Wschodzie zdobyła sporą popularność -w różnych "mutacjach" pojawiając się w sztukach walki poza Japonią (stąd prawdopodobnie wziął się nóż motylkowy-filipiński Balisong-który po złożeniu można wykorzystać tak jak Yawarę). W latach 40 Yawara weszła w skład wyposażenia amerykańskich policjantów-z racji swej wszechstronności. Trzymając kijek z zaciśniętej dłoni można zadawać bardzo silne uderzenia pięścią, można uderzać "ręką-młotem" (niektore Yawara na koncach są lekko poszerzone by nie wysunęły się z dłoni-i końce te wyposażono w wypustki, wywołujące przy trafieniu spory ból), można też-co chyba najważniejsze-zakładać dźwignie nadgarstkowe, łokciowe, transportowe czy nawet służące do kajdankowania! A jeśli klient w trakcie spróbuje się wyrwać-można przyłożyć mu w staw końcem Yawary-kto choć raz uderzył kolanem czy łokciem w kant stołu może się domyślić, jakie to uczucie.

Kubotan jest od Yawary trochę cieńszy-i obecnie produkowany jest często jako breloczek do kluczy Wchodzi z skład wyposażenia niektórych sił specjalnych i jednostek policji(widziałem nawet program poświęcony szkoleniu angielskiej policji-gliniarz miał wyciągnąć kierowcę z samochodu podczas kontroli-chwycił jedną z rąk na kierownicy, unieruchomił ją dźwignią z użyciem Kubotanu-i wyciągnął gościa przez okno-trwało to ułamki sekund).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566


Tutaj mamy Kubotan.

Strona (książka!) o Yawara:

http://yawara.com/Yawast1.html


Strona o Kubotan(polecam!):

http://www.themartialist.com/0503/pocketsticks.htm 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 73 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 830
z mojej skromnej wiedzy o kobudo wynika, że Yawara została stworzona przez jednego z mistrzów ju jitsu (niestety niepamiętam jakiego stylu,ale poszukam w książkach i napewno napiszę) jako broń dla policji w kyoto. początkowo służyła głównie do zakładania dzwigni,pózniej odkryto jej niewątpliwą zaletę w uderzaniu.
Cavior dzięki za uznanie, coraz bardziej cię lubię
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Podbudowa filozoficzno-moralna w karate i innych sztukach walki.

Następny temat

Zmarł Floyd Patterson

WHEY premium