SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

WIELKA PROŹBA HELP :D

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1263

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 125 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2958
Siemanko i dziękuje z góry za pomoc. Moja prośba polega na tym aby ktoś podał mi tutaj dwie dietki (obojętnie jakie) potrzebne mi to na biologie chodzi
-diete sportowca
-diete człowieka po 40-stce
Chodzi oto aby napisać te diety podzielone na pisiłki itp lecz zeby był widoczny kontrast pomiędzy składnikami posiłków oraz zawartoscią białka cukrów i tłuszczy
PROSZE OTO WAS GDYZ ZAWSZE OTRZYMAŁEM TUTAJ POMOC I WIEM ZE SIE ZNACIE I PODEJMIECIE TEMAT NA POWAZNIE DZIEKUJE JESZCZE RAZ

Puki walczysz nieprzegrywasz niepowodzenia wez z pamięci wymarz ! No Pain = No Gain

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1349 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 7751
poszukaj w wyszukiwarce, jest tego w hooooooooooooooooooooooooooooj

w poscie ktory mam w podpisie, jest post ktory wklila niunia, w ktorym jest moja dieta ckd...

Zmieniony przez - fenix... w dniu 2005-03-08 14:59:36

Moje fotki:
http://www.sfd.pl/temat188375/
pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 265 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 948
a ja ci niestety ni uloze ale podam ci link gdzie jest wszystko








Masz diete dla faceta


Dieta dla faceta

1 DZIEŃ

Śniadanie
Bułka cienko posmarowana chrzanem. Jedna połówka w wędzonym łososiem, plasterkami świeżego ogórka i koperkiem, druga - z wędliną drobiową , plasterkiem rzodkiewki i koperkiem. Kawa z mlekiem. 1 szklanka soku grejpfrutowego.

Przegryzka
1 szklanka soku pomidorowego, 1 kromka chleba razowego.

Obiad
2 tosty z serem (lub 2 kromki chleba z serem), 2-3 pomidory , zielona sałata z sosem winegret.

Przegryzka
1 pomidor, kawałek sera typu camembert (40 g).

Kolacja
Kurczak z ziemniakami
Składniki:
6 małych ziemniaków, 100 g fileta z kurzej piersi, 150 g fasolki szparagowej, 2 małe pomidory, olej słonecznikowy, pieprz, 50 ml bulionu, sól, pieprz, cukier, szałwia, bazylia.
Wykonanie:
Ziemniaki umyć, wyszorować nie obierając, przepołowić, usmażyć na 1 łyżce oleju na złoto, dodać szałwię, przykryć i zmniejszyć ogień, smażyć razem jeszcze 25 minut. Mięso przyprawić solą i pieprzem, dodać do ziemniaków i usmażyć po 3 minuty z każdej strony. Fasolkę ugotować w bulionie, przyprawionym solą i cukrem. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Dodać 2 łyżki bulionu, zmiksować, przyprawić bazylią. Sosem polać mięso, zjeść z ziemniakami i fasolą.

2 DZIEŃ

Śniadanie
Bułka cienko posmarowana masłem lub margaryną. Jedna połówka a miodem i połową banana w plasterkach, druga - z dżemem. Kawa z mlekiem. 1 szklanka soku jabłkowego.

Przegryzka
1 banan, 1 pojemnik kefiru (200 ml)

Obiad
Sałatka grecka:
0,5 główki sałaty, 1 ziemniak ugotowany w mundurku i obrany, 1 drobno pokrojona czerwona papryka, 1 jajko na twardo w plasterkach, 30 g fety (lub innego sera owczego), 2 łyżki oliwy z oliwek, pieprz, bazylia i oregano.

Przegryzka
1 pojemnik (150 g) jogurtu owocowego, 2 kromki pieczywa chrupkiego

Kolacja
Cielęcina z sosem pomarańczowym
Składniki:
30 g naturalnego ryżu (waga przed ugotowaniem), sznycel cielęcy (75 g), 0,5 małej cebuli, 1 pomarańcza, 6 łyżek, wody, 1 łyżeczka sosu pieczeniowego z torebki, 1 łyżka kwaśnego mleka, 50 g sałaty, 5 łyżek maślanki, pieprz, sól, curry, olej.
Wykonanie:
Ryż ugotować na sypko. Sznycel pokroić na cienkie paseczki, usmażyć na teflonowej patelni na minimalnej ilości oleju. Dodać posiekaną cebulę, pieprz i sól, dusić powoli jeszcze 5 minut. Pomarańczę obrać, podzielić na cząstki, połowę dodać do mięsa, przyprawić curry, dolać wodę, wymieszać, zagotować i doprawić kwaśnym mlekiem. Sałatę umyć, wymieszać z pozostałymi cząstkami pomarańczy , polać maślanką przyprawioną solą i pieprzem




I dieta dla sportowca

artykuł mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia wielu osób. Zasady żywienia podczas wzmożonego wysiłku fizycznego w dużym stopniu zależą od jego rodzaju.

Niektóre osoby uprawiają sport dla zdrowia i szczupłej sylwetki, inne traktują go wyczynowo i ich celem jest osiągnięcie jak najwyższej formy sportowej. Stwierdzono, że umiarkowany wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, dzięki zwiększeniu "dobrego" cholesterolu HDL, a zmniejszeniu "złego" LDL.


Wysiłek a żywienie

Wyróżnia się ogólnie trzy typy wysiłku:
szybkościowy, np. biegi na krótkie dystanse,
długotrwały, np. biegi narciarskie,
turystykę oraz sporty zręcznościowe, które charakteryzują się zwiększonym obciążeniem układu nerwowego.
Ogólne zasady żywienia nie odbiegają tu w znacznym stopniu od diety osób o przeciętnym wysiłku fizycznym. Większe są natomiast wymagania pod względem zawartości w diecie energii i niektórych składników odżywczych, zwłaszcza u osób uprawiających sport wyczynowo. Wzrost wysiłku wiąże się bowiem ze wzrostem zapotrzebowania na składniki odżywcze wskutek zwiększenia wydalania wody, elektrolitów i składników mineralnych oraz konieczności odnowy biologicznej.


Potrzebna energia

Podczas dużego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na energię gwałtownie rośnie. Długe wycieczki piesze czy rowerowe mogą prowadzić do zwiększenia zapotrzebowania na energię nawet do 5000 kcal. Należy wtedy na bieżąco pokrywać straty energii przez spożywanie pokarmów o dużej zawartości węglowodanów. Przy ekstremalnych wysiłkach fizycznych, takich jak wyczynowe uprawianie sportów typu biegi narciarskie, do wyrównania bilansu energetycznego dochodzi dopiero po kilku lub kilkunastu dniach! Na zapotrzebowanie energetyczne wpływa również płeć, masa ciała oraz temperatura otoczenia. Przyjmuje się, że wysoka i niska temperatura otoczenia zwiększa zapotrzebowanie na energię o około 20%.

Węglowodany - dostarczają 55-60% energii. Są całkowicie metabolizowane i lekko strawne. Ich spożycie wpływa na ilość gromadzonego w organizmie glikogenu. Ten związek zapasowy podczas wysiłku fizycznego rozpada się na glukozę. Szybkość i ilość wytwarzanej glukozy wpływa z kolei na zdolność organizmu do podjęcia wysiłku. Ma to ogromne znaczenie w dyscyplinach wymagających wytrzymałości, np. w gimnastyce.
Węglowodany powinny być dostarczane zarówno w postaci węglowodanów złożonych, jak i prostych - najlepiej korzystać z przetworów owocowych.

Tłuszcze - powinny dostarczać około 20-25% energii. Maksymalną wartością, która niestety jest zbyt często przekraczana, jest 30%. Energia pochodząca z tego źródła nie jest tak szybko dostępna, jak energia z węglowodanów. Tłuste potrawy spowalniają motorykę przewodu pokarmowego. Może to powodować zaleganie pokarmów w żoładku, jest niekorzystne podczas treningu, wycieczek czy zawodów.
Spożywany tłuszcz powinien być głównie pochodzenia roślinnego, bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, tzn. oleje i miękkie margaryny zamiast smalcu i masła. Wystarczająca ilość tłuszczu zwierzęcego dostarczana jest bowiem z produktami mięsnymi i mlecznymi. Ważną pozycję w jadłospisie sportowca powinny stanowić ryby, które dostarczają nie tylko wartościowego białka, ale i kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, których udział w ogólnej puli energii powinien wynosić ok. 2%.

Białko - zapotrzebowanie na nie u osób o umiarkowanym wysiłku fizycznym wynosi średnio 0,8 g/kg masy ciała. Podczas treningu lub wycieczek może wzrastać do 1,5 g/kg masy ciała, a w niektórych dyscyplinach sportowych nawet do 2,5 g/kg masy ciała. Przyjmuje się, że białko powinno dostarczać około 15% energii racji pokarmowej. Duża ilość białka w diecie jest niezbędna do zwiększenia masy mięśni oraz w dyscyplinach wymagających dużej wytrzymałości, długotrwały wysiłek prowadzi bowiem do znacznego zwiększenia zużycia białek tkankowych. Młodzi zawodnicy, których organizm ciągle się rozwija, potrzebują białka także do wzrostu.
Zaleca się, aby stosunek białka zwierzęcego i roślinnego wynosił 1: 2. Jego źródłem powinny być chude gatunki mięsa i wędlin, jaja, produkty mleczne. Wskazane jest ograniczenie tłustych mięs i wędlin oraz konserw. Białko roślinne powinno być czerpane głównie z produktów zbożowych.


Witaminy też ważne

Biorą one udział w procesie uzyskiwania energii z pożywienia, dlatego ich podaż w diecie sportowców powinna być znacznie zwiększona. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, niezbędne przy prawidłowym metabolizmie węglowodanów. Odgrywają również ogromną rolę w dyscyplinach zręcznościowych, gdyż mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Wzrasta także zapotrzebowanie na witaminy antyoksydacyjne (ß-karoten, witaminy C i E), które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu oraz zwiększa wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.

Źródłem witaminy C i ß-karotenu w diecie powinny być warzywa i owoce, natomiast witaminy E - oleje słonecznikowe i ryby. Jeśli jednak dieta nie jest w stanie pokryć w pełni zapotrzebowania, konieczna jest suplementacja preparatami witaminowo-mineralnymi.


Pij dużo!

Wysiłek fizyczny wiąże się z dużą stratą wody i składników mineralnych z potem. Przy intensywnym wysiłku zawodnik może tracić kilka litrów wody na dobę. Konieczne jest uzupełnienie tych strat w ciągu 24 godzin. Dlatego zaleca się picie 3-4 litrów dziennie, w tym do każdego posiłku 2 szklanki napoju, najlepiej soków owocowo-warzywnych oraz wody mineralnej niegazowanej. Między posiłkami wskazane jest również uzupełnianie strat wody w zależności od wysiłku.

Napoje należy pić wolno, małymi łykami. Nie poleca się napojów o dużej zawartości cukrów oraz alkoholowych, które powodują wzmożenie wydzielania moczu i ograniczenie koordynacji ruchowej.


Pamiętaj, że:

- dieta sportowców powinna być lekko strawna,
- smażenie i pieczenie należałoby ograniczyć na korzyść gotowania i pieczenia w folii oraz dań z rusztu,
- trzeba wystrzegać się żywności określanej jako "fast food", a więc hamburgerów, hot-dogów itp., które zazwyczaj są ciężko strawne i zawierają dużo tłuszczu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 265 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 948
i linki
http://akson.sgh.waw.pl/~jjurcz/silownia/tabele.htm

[http://www.odchudzanie.org.pl/odchudzanie/Kalorie9.asp]



I oczywiscie moj art jest kilka diet i porady przedewszystkim

https://www.sfd.pl/temat188568/



Zasluzylem na SOGa??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
https://www.sfd.pl/temat141978/ tu cos na pewno znajdziesz i w postach podwieszonych.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
jw.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak teraz sobie poradzić???

Następny temat

Kefir + otręby

WHEY premium