SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pasza dla świń

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6419

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 62
Pytam serio, nie jest to żadna prowokacja.

Otóż zastanawiam się nad paszą dla świń. Kosztuje grosze (50 zł za 25 kg), ponadto zawiera sporo kalorii i witamin, nie wspominając już o hormonach i stymulatorach wzrostu, w końcu na takiej paszy świnia rośnie w parę miesięcy 100 kg. Znajomy kumpla brał pół roku, ma dobre rezultaty i zdrowie mu się nie szwankowało, więc się zastanawiam.

Chodzi mi oczywiście o dobrej jakości paszę, z naturalnych składników, a nie jakichś mielonych kopyt.
Np. coś takiego:
http://www.sano.pl/node/934

Co sądzicie? Jakie to może mieć BTW?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
dobra, posmialismy sie.
mozna zamknac. niech bedzie jeden watek dla tego typu glupich pomyslow, kolejne w dziela beda usuwane na start

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 104 Napisanych postów 3518 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 72021
Brałem, polecam, 9kg +

Btw pisałem kiedyś do podobnej firmy w granicach
70 10 10 czyli jak wpc


Zmieniony przez - szaunima w dniu 2017-01-25 23:53:01
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
Nie wiem co ludzi tak osttanio powaliło, ten chce paszę dla świń, kolejna osobachce wcinać zarcie dla ryb.


szaunima w jakim okresie tuczu

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3421 Napisanych postów 8469 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 407869
Jak ktoś będzie potrzebował czegoś na redukcję, to moge polecić karmę dla psów low fat Aczkolwiek nie wiem, czy bedzie ekonomicznie. na pewno oryginalnie.
1

Reaktywacja czy falstart? http://www.sfd.pl/[BLOG]deja_vu-t1099661-s119.html#post-18195840

"Jeszcze nie jest ze mną tak żle, żeby robaki zaczynały mlaskać na mój widok, kiedy jadę wózkiem po łące..." nie moje tylko Sebastiana Fitzka z "Pasażera 23", ale sobie pożyczyłam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3964 Napisanych postów 4473 Wiek 41 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 182558
Zobacz co tutaj mam:

http://www.paszenasze.pl/pl/p/Mleko-dla-cielat-preparat-mlekozastepczy-3-LEN-20KG/169

Bialka moze niewiele i troche tłuszczu ale za to jaki zetaw witamin!!! Cynk 75mg i do tego probiotyk

Przerabiałem podobne mieszanki 15 lat temu i tego sie nie da pic jedyna opcja to dodanie nieco kakao...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1127 Napisanych postów 3780 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68520
Jak nie potrafisz wykorzystać potencjału normalnego jedzenia, to żadna pasza Ci nie pomoże. Imo poszukiwanie takich rozwiązań to głupota i dowód na brak podstawowych umiejętności budowania masy mięśniowej (zły trening, dieta i regeneracja). W naszym kraju nawet żarcie dla ludzi pozostawia wiele do życzenia pod względem kontroli, norm, a co dopiero żarcie dla zwierząt... To zwykła lekkomyślność. Pozdrawiam.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 76 Wiek 43 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 335
Przecież kiedyś 20-25 lat temu takie mleko było popularne na siłowniach, nie było tylu supli jak teraz. I wcale się nie zdziwię że większość firm od tego zaczynała uzupełniając to tylko w jakieś smakowe dodatki :)
A druga sprawa w necie pełno artykułów że psie / kocie konserwy lepszej jakości niż tych dla ludzi. Więcej składników częstsze badania sanepidu itp... może to i śmieszne... a może tragiczne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 249 Napisanych postów 2097 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 206884
a ja myślałam,że już mnie nic nie zdziwi
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
M-ka wyyczerpała temat. Każde tłumaczenie i szukanie zastosowania dla pasz tucznikowych dla zwierząt w żywieniu człowieka, to szczyt ignorancji i głupoty. Mam jednak nadzieję, że te tematy powstają głównie dla uciechy autora i mają mieć charakter komediowy.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
jak, ktos mysli, ze wyrob typu pasza jest fajny, bo bwt wyglada cikawie, to jest w wielkim bledzie


akie były początki i kierunki zastosowania koncentratów białek serwatkowych w przemyśle spożywczym?
Warto jest zapoznać się z początkami produkcji koncentratów opartych na białkach serwatkowych, oraz ich pierwotnym przeznaczeniu w przemyśle spożywczym, gdyż właśnie powyższe zagadnienia stanowiły bazę wyjściowa dla zaawansowanej technologii produkcji odżywek białkowych pochodzenia mlecznego pierwotnie wytwarzanych przede wszystkim na potrzeby karmienia niemowląt,( które nie mogą być karmione mlekiem matki,) a obecnie też do suplementacji sportowców.
Początkowo serwatka powstała po przemysłowej produkcji serów była odpadem używanym w całości do dokarmiania bydła. Jednak już kilkadziesiąt lat temu światowa produkcja serwatki kształtowała się w granicach koło setki milionów ton rocznie! Tak wielki odpad stanowił poważne zagrożenie ekologiczne, ze względu na zbyt dużą zawartość składników organicznych (białek i cukrów).
Dlatego też wraz z postępem technologii uwalniania i frakcjonowania składników roztworów organicznych ( a takim właśnie roztworem jest serwatka) rozpoczęto wielokierunkowe przetwarzanie serwatki. (Technologię procesu powstawania odzywek białkowych opisałem w nr KIF z 2004r w artykule pod tytułem "Jak powstają odżywki wysokobiałkowe". Powszechnie do tego celu stosuje się procesy membranowe takie jak: odwróconą osmozę, mikrofiltrację i ultrafiltrację.).
Najprostszym i zarazem najpopularniejszym produktem powstałym na bazie serwatki jest zwykły proszek serwatkowy, powstały po odparowaniu wody. Głównym zastosowaniem takiego produktu jest wzbogacenie weń paszy dla bydła. Wymieniony produkt w żadnym wypadku nie nadaje się do stosowania jako suplement uzupełniający dla sportowców ze względu na zbyt niska zawartość białka ( do 15%) a zbyt wysoką zawartość laktozy oraz soli mineralnych. Oczywiście można spotkać dystrybutorów pragnących proszek serwatkowy sprzedawać jako pełnowartościową odzywkę dla sportowców, co pozostawię już bez komentarza (!)

Co różni zwykły koncentrat białek serwatkowych od odżywki wysokobiałkowej dla sportowców, - czyli wyrobu finalnego.
Preparaty białek serwatkowych zawierające większą koncentracje białek ( nawet do 80%) są otrzymywane metodami membranowymi, pozwalającymi na oddzielenie, retenatu - czyli koncentratu całości białek serwatkowych, niewielkiej ilości laktozy oraz soli mineralnych ( tzw. popiołów), od permeatu, - czyli odcieku wodnego zawierającego laktozę, sole mineralne i niebiałkowe związki azotowe.
Tak powstałe koncentraty białek serwatkowych są produkowane głównie na potrzeby przemysłu spożywczego, do produkcji hydrolizatów enzymatycznych, funkcyjnych, teksturotwórczych dodatków do żywności ( tworzenie pian i emulsji), jak tez do wzbogacania tradycyjnych i modyfikowanych wyrobów mleczarskich. ( Jogurty, twarogi, pasty kremowe, zabielacze do kawy itp.), oraz jako dodatki do wyrobów cukierniczych, deserów mrożonych, a nawet modyfikowanych produktów mięsnych.
Jednak nawet tak powstały koncentrat białek serwatkowych, aby mógł pretendować do miana odzywki białkowej dla sportowców musi przejść jeszcze wiele procesów technologicznych. Tymczasem na naszym rynku suplementów istnieją dystrybutorzy, którzy wzbogacają 80 procentowy koncentrat białek serwatkowych jedynie w dodatki smakowe, barwnik oraz dodatek zapachowy i traktując to jako wyrób finalny - wypuszczają na rynek.
Proponuje się zastanowić, jakie konsekwencje dla organizmu konsumenta może mieć wysokie codzienne spożycie takiej odzywki? Oczywiście, jeśli ktoś branie odzywki traktuje wręcz epizodycznie, czyli raz na kilka dni spożyje 30 gramowa porcje takiego suplementu - konsekwencji nie będzie żadnych.
Jednak, jeśli sportowiec traktuje taka odżywkę jako codzienne uzupełnienie swej diety w białko i spożywa jej nawet do 100 gram dziennie?
Aby każdy czytelnik z łatwością zrozumiał, jakie sa podstawowe różnice między koncentratem białek serwatkowych produkowanym na potrzeby przemysłu spożywczego, a odzywką białkowa produkowana na bazie koncentratu białek serwatkowych posłużę się pewnymi przykładami.
Otóż mleko ( zarówno kobiece jak i krowie) posiada ponad 70 składników odżywczych. Czyli określone proporcje frakcji białkowych: budulcowych, transportowych - wiążących wartościowe minerały ( jak żelazo, wapń) białek przeciwciał odpornościowych, witamin i minerałów, - czyli określone proporcje wszystkich składników odżywczych niezbędnych do wchłonięcia i zagospodarowania białka jak i różnych rodzajów kwasów tłuszczowych oraz cukrów, podanych w pokarmie w celu prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
Jak się wiec ma sam koncentrat białek serwatkowych do swego pierwowzoru?
Proponuje się zastanowić w ile dodatków powinien być wyposażony by podane w nim białko nawet o najwyższym BV, stanowiło pełnowartościowy składnik odżywczy w naszej diecie?
Co stanie się, jeśli nie zostanie ono wyposażone we wszystkie niezbędne dodatki gwarantujące: adekwatny do potrzeb pasaż jelitowy, (czyli odpowiednio długie przebywanie w jelitach zapewniające trawienie i wchłanianie) odpowiednie wchłanianie, rozłożenie na aminokwasy, szybką syntezę własnych białek ustrojowych, ich transport do miejsc docelowych itd.?
Powyższą sytuacje porównajmy do budowy muru:, aby powstał trwały i solidny mur potrzebne jest ściśle wyliczonej ilości cegieł, zaprawy murarskiej, piasku, wody, fachowej siły roboczej oraz odpowiedniej ilości czasu! Jakikolwiek brak w powyższym składzie powoduje porażkę, czyli mur albo nie powstanie wcale, albo powstanie jakaś jego kaleka słaba i nietrwała forma. Podobnie wszyscy spożywający niepełnowartościową odzywkę nie mogą liczyć na sukces w postaci powstania trwałej i solidnej muskulatury!
Każdy, kto taka odzywkę będzie traktował jako podstawę białek w swej diecie ( spożywanie 100 i więcej gram dziennie odżywki) musi się liczyć na stopniowe, adekwatne do czasu trwania tej "kuracji" wyjaławianie (pozyskiwanie) niezbędnych składników uzupełniających z organizmu lub innych posiłków. ( To będzie jak pożyczanie zaprawy murarskiej lub piasku od innej ekipy budowlanej, - czyli pozbawianie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego zachodzenia innych procesów biochemicznych w organizmie). Skutki takiego postępowania będą trudne do przewidzenia, na pewno pierwszym objawem przedawkowania niepełnowartościowej odzywki białkowej będzie biegunka i wiatry, (ze względu na niepełne trawienie białek zawartych w produkcie) kolejnym etapem mogą być wypryski na skórze, lekceważącego nawet takie znaki dawane przez organizm może spotkać poważna dysfunkcja jakiegoś ważnego narządu trawiennego.

Dlatego tez pojawia się podstawowe pytanie :
W jakie składniki dodatkowe powinna być wiec wyposażona odzywka białkowa by sprostać nazwie produktu wysokiej jakości realnie wspomagającego dietę sportowca w pełnowartościowe białko?

Odpowiednie frakcje białek serwatkowych
Podstawową informacją, jaką należy przypomnieć jest fakt występowania w białku serwatkowym mleka krowiego frakcji białek z grupy lakoglobulin, które nie występują w mleku kobiecym. Dlatego tez ich skład aminokwasowy jest różny od składu aminokwasowego białek z grupy laktoalbumin, będących podstawą białek zawartych w mleku kobiecym ( uznanych przez ekspertów FAO/WHO za białko wzorcowe).
W wysokiej jakości odzywkach białkowych, metodami objętymi patentem zostaje zminimalizowana ilości frakcji białek lakoglobulin, dzięki czemu wzrasta zawartość wysoce pożądanej frakcji laktoalbumin. Ciekawym jest fakt kontrolowania określonymi przepisami prawnymi przez odpowiednie organy państwowe ścisłych proporcji określonych składników odżywczych w mleku zastępczym dla niemowląt, produkowanym z mleka krowiego. Otóż z racji dużych różnic między składem mleka kobiecego, a mleka krowiego ilość laktoglobuliny jest ściśle określona,(a w niektórych produktach zlikwidowana do zera) podobnie jest tez z kazeiną i składnikami mineralnymi. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż dla niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem matki, mleko zstępcze wyprodukowane na bazie mleka krowiego jest jedynym źródłem pożywienia. Natomiast w przypadku produkcji odzywek dla sportowców nigdy takie przepisy ściśle określające zwartość składników odżywczych nie powstaną, z prozaicznego faktu, ze odzywka jest jedynie nieobowiązkowym dodatkiem do diety, a nie jej podstawą - bazą żywieniową.
Oczywiście rynek suplementów oferuje tez produkty powstałe jedynie na bazie laktoalbuminy białka serwatkowego, jednak biorąc pod uwagę ze w mleku krowim laktoalbuminy jest trzykrotnie mniej niż laktoglobuliny, oraz koszt procesu oddzielenia tych frakcji - produkt niezawierający laktoglobuliny musi mieć zdecydowanie wyższą cenę.
Niezmiernie ważne są też informacje o zawartości procentowej w odżywce typu Whey, frakcji białek serwatkowych bioaktywnych, takich jak glikomakropeptydy, immunoglobuliny, czy białek transportowych, wiążących - transportujących ważne związki mineralne ( Np. jak laktotransferyna wiążąca żelazo). Bez nich nawet 90% izolat białek serwatkowych będzie jedynie nieudolną imitacją pełnowartościowego produktu uzupełniającego dietę w białka. ( Bez wymienionych białek bioaktywnych produkt jest zupełnie "martwy" - niepełnowartościowy).
Podsumowując - rzetelny dystrybutor podaje, jakie białka serwatkowe i w jakich procentowych proporcjach wchodzą w skład oferowanego produktu.

Dodatki witamin i minerałów
Po procesie mikrofiltracji w otrzymanym koncentracie białek serwatkowych pozostaje pewna ilość nieorganicznych soli mineralnych takich jak związki wapnia, fosforu, sodu. (Które w tej postaci i tak mają bardzo niską wartość żywieniową)Nadmierna ich ilość powoduje powstawanie słonawo-gożkiego posmaku w produkcie, który w takich przypadkach jest tuszowany dużymi dawkami aspartamu. O wiele korzystniejszym dla konsumenta jest, kiedy producent dokona dodatkowego wzbogacenia wyrobu w odpowiednie proporcje minerałów. Jednocześnie starając się o uzyskanie surowca ( koncentratu białek serwatkowych) możliwie wolnego od zanieczyszczeń występujących pod postacią nieorganicznych soli mineralnych. ( Podawanych w specyfikacji surowca jako tzw.. popioły)).

Kompleksy enzymatyczne
Już od dawna niektórzy producenci wyposażali swoje wyroby w dodatki enzymów, co jest podyktowane obawą, że produkt o tak wysokiej koncentracji białek, pozbawiony substancji balastowych (w sposób naturalny przedłużających trawienie), a w dodatku w postaci płynnej może zbyt szybko przejść przez układ trawienny, a ilość enzymów trawiennych będzie zbyt mała by w tak krótkim czasie zapewnić pełne strawienie białek zawartych w produkcie.
Pierwotnie były to enzymy pochodzenia roślinnego (papaina, bromelina, ficyna) które spełniały swoje zadanie i wspomagały procesy trawienne.
Jednak takie postępowanie nie było pozbawione wad. Gdyż enzymy pochodzenia roślinnego miały bardzo szeroki zakres warunków, ( ph, temperatura, aktywność wodna), w których zaczynały działać. Powodowało to, iż działały już po rozpuszczeniu odzywki w płynach ( wodzie, mleku) lub, co gorsza w przypadku dostania się wilgoci do sproszkowanego produktu - znacznie skracały okres przydatności do spożycia.
Dlatego tez zaczęto wyposażać wyroby w opatentowane kompleksy enzymatyczne pochodzenia mikrobiologicznego. Wykorzystano zdolność mikroorganizmów do wytwarzania enzymów o bardzo wąskich zakresach działania. Enzymy zawarte w kompleksach enzymatycznych ( Np. aminogen) działają w ściśle określonych warunkach ( temperatura, ph, wilgotność) adekwatnych do tych, jakie panują w określonym odcinku ludzkiego układu pokarmowego.
Zazwyczaj w skład kompleksów enzymatycznych wchodzi tez laktaza, czyli enzym pozwalający na trawienie laktozy u ludzi, którzy w swym soku jelitowym nie posiadają tego enzymu. Takie postępowanie pozwala na rozpuszczanie odzywki w mleku, również ludziom z nietolerancją laktozy, (czyli dwucukru mlecznego).
Dzięki zastosowaniu kompleksów enzymatycznych wyposażone w nie odzywki, spożywane nawet w 50 gramowych i większych porcjach - charakteryzują się bardzo dobrym wchłanianiem, oraz tzw. "lekkością trawienia".

Dodatki funkcyjne
* Hydrokoloidy i emulgatory ( nap.: guma guar, karagen. Lecytyna) - ich podstawowym zadaniem jest równomierne rozpuszczenie, rozprowadzenie i rozmieszanie sproszkowanego wieloskładnikowego produktu w nośniku, jakim może być woda lub mleko.
Mają one dokonać odpowiedniego zagęszczenia i stabilizacji odzywki po rozpuszczeniu w wodzie. Mówiąc obrazowo dzięki nim uzyskujemy produkt o jednolitej konsystencji, łatwy do przyrządzenia i długo utrzymujący jednolitą konsystencję. ( Produkty tzw. instant).
W przypadku ich braku lub nieodpowiedniemu dobraniu odzywka może się pienić, posiadać nierozpuszczone grudki produktu lub tworzyć zawiesinę wodną na górze przy jednoczesnym nadmiernym zagęszczeniu, osadzaniu się produktu na spodzie sheykera.
* Dodatki smakowe, zapachowe, barwniki (tzw.. dodatki wpływające na cechy sensoryczne produktu) wbrew pozorom sa one integralną, równie ważna jak i inne dodatki funkcyjne, częścią składową produktu. Otóż nasze zmysły reagujące na - smak, zapach, widok produktu - wyzwalają całą kaskadę reakcji na te bodźce. Od zwiększenia wydzielania śliny, po przez wstępne uaktywnienie całej enzymatyki układu trawiennego, az do stymulacji ośrodka głodu w mózgu włącznie.
Dlatego wysokiej jakości odzywka powinna się oprócz innych cech charakteryzować też ładnym zapachem i kolorem, jak i dobrym smakiem - inaczej mrowiąc powinna być produktem pożądanym przez nasze zmysły.
* substancję słodzące - ze względu na potrzebę uzyskania smaku ( naturalne białko jest bezsmakowe) jednocześnie nie zwiększając kaloryczności produktu po przez dodawanie cukrów, najczęściej spotykanymi słodzikami stosowanymi do odzywek są aspartam i acesulfam. Trzeba zaznaczyć, że zarówno jeden jak i drugi posiadają wyznaczone ADI, (czyli dopuszczalne dzienne pobranie w mg na kilogram wagi ciała), zatem nie sa obojętne dla naszego organizmu. Jednak wg ostatnich badań aspartam podawany długotrwale w dużych dawkach może mieć działanie kancerogenne ( nowotworowe), czego podobno nie wykazuje acesulfam.
Niezależnie od powyższych informacji odzywka dosładzana którymkolwiek z nich charakteryzuje sie przyjemnym smakiem, w przeciwieństwie do odzywek bezsmakowych.


Czym powinna się charakteryzować odzywka wysokiej jakości?
Dokonując podsumowania należy stwierdzić, że każda odżywka wysokiej jakości powinna się charakteryzować następującymi ogólnie rozpoznawalnymi cechami
- powinna łatwo się rozpuszczać w wodzie czy mleku, tworząc jednolita substancje bez grudek czy piany
- powinna mieć dobry smak, ładny zapach i kolor, - czym ogólnie ma zachęcać do spożycia.
- powinna być lekko strawna, czyli nie dopuszczalne jest po jej spożyciu powstawanie wzdęć, wiatrów, lub jakiegokolwiek innego dyskomfortu w układzie trawiennym.

Marek Ciołek
PROGRESS
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 76 Wiek 43 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 335
Jak chłopak chce to niech poczyta popyta i niech podejmie decyzje. Dla mnie to podobny temat jak sterydy (a właściwie steroidy), dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym są niezastąpione w leczeniu wielu poważnych chorób u dzieci i dorosłych. A biorą go na potęgę zdrowi ludzie... Mnie też już chyba nic nie zdziwi...


Zmieniony przez - wjj23 w dniu 2017-01-26 10:13:56
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

FAT BURNER

Następny temat

Co pomiędzy splotem a aerobami ?!

WHEY premium