SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ryż biały vs Ryż brązowy

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 122560

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Panowie (i panie) przewetowałem archiwum i na temat ryzu brązowego jest tu naprawde mało.

Atomic zwracam się głównie do Ciebie jako experta na naszym sfd od jedzonka :) .Z postów wynika że od dawna spożywasz głównie ryż ciemny.

A więc może podziel się jakimiś uwagami nad jego przewaga nad zwykłym białym ryżem?

Z składników można wyczić że ciemny ma więcej błonnika (w sumie biały nie ma go wcale) ma tez fosfor,żelazo i kilka witamin.A jak to w końcu jest z indexem glikemicznym tych produktów.Czy to prawda że jednak brązowy jest lepszy dla "pakerów" bo rozkłada się wolniej i powoduje mniejszy wyrzut insuliny niż ryż biały ?.Bo jak wiadomo sa tu różne teorie.


(weglowodany ryż biały - 86,8%, ryż brązowy - 77,4%)

Ps Atomic jaki kupujesz ten ciemny ryż??? Dziś kupiłem firmy "Cenos" w torebkach i kurde jest pełno tzw "całych ziarenek" i trza to wydłubywać albo wybierać wrrrr.

KAIN
"Loved be few Hated by many But respect by all"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347407
Witam


Biały ryż powstaje w wyniku usunięcia najbardziej zewnętrznej warstwy i pozostawienie jedynie bielma, które jest częścią ziarna, lecz nie jest bogata w witaminy i minerały.. Natomiast ryż brązowy jest pozbawiony jedynie najbardziej zewnętrzne warstwy dzięki czemu wiekszosc cennych skladników zostaje zachowana.

Ryż brązowy jest bogaty w witaminy takie jak:

- wit B6,

-wit E, K,

-tiamina,

-ryboflawina,

-niacyna,

-kwas pantotenowy, foliany),

Zawiera również więcej błonnika aniżeli ten biały. Jednak ryż biały ma również dużo zalet. Jest tak naprawdę jednym z najlepiej tolerowanych źródeł węglowodanów i jesteśmy w stanie przyjąć go naprawdę dużo. Ponadto pasuje do większości dodatków a więc można jeść go zarówno na słodko jak i słono.



Reasumując, oba rodzaje róży mają swoje zalety i wady stąd najlepiej jeść je oba w ramach urozmaicenia swojej diety.


Pozdrawiam





Zmieniony przez - ronie220 w dniu 2018-01-18 20:19:31

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1559 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 15619
Witam!
Ciekawy temat.
Generalnie zarówno biały jak i brązowy jest dobry! Jednak różnią się od siebie zawartością błonnika i to decyduje o ich specyficznych zastosowaniach. Zawartość węglowodanów rózni się bardzo nieznacznie w granicach 10%. Białko również nie ma znaczenia (roślinne). Brązowy ma nawet do 9% błonnika, biały 1-2% zaleznie od wersji.

Ryż biały najlepszy będzie w okresie budowy masy oraz po treningu. Jak wiadomo na masie je się bardzo dużo węglowodanów - własciwie na granicy możliwości przyswajania - dlatego trzeba wybrać takie źródło, które trawi się w miarę szybko (lecz nie zbyt szybko). Te warunki spełnia właśnie ryż biały, idealnie nadając się również na posiłek jakiś czas po treningu.

Ryż brązowy ma tyle błonnika że właściwie bliżej mu do kaszy niz do tradycyjnego, białego ryżu. Trawi się on tak powoli, że nie ma sensu jeść go budując masę, nie zdązymy strawić wymaganej ilości węglowodanów w ciągu dnia. Inaczej sprawa ma się przy odchudzaniu: spożyta niewielka ilość ryzu brazowego zapewni długotrwały i równomierny dopływ glukozy - a o to właśnie chodzi.

Kupuję ryż brązowy Doris, równie dobry jest Sonko, jednak sprzedawane są w opakowaniach po 400 i 500g a nie w praktycznych woreczkach 100g jak Cenos, który niestety jest kiepskiej jakości - miałem ten sam problem.

Wydaje mi się że widziałem dobry ryż brązowy pakowany w 100g woreczki ale teraz nie pamietam jego nazwy. Aktualnie jem ryż biały (spozywam jeszcze sporo ww), na brazowy przejdę w marcu-kwietniu.

Moderator Odżywianie
5
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
oj kain, cos slabo Ci poszlo to wertowanie archiwum, jak na moje oko wcale tego nawet nie robiles, tylko poszedles na latwizne i bezposrednio zapytales atomica, ktory z pewnie grzecznosci (bo jestescie obaj moderatorami) odpowiedzial

natomiast kiedy inni pytaja o podstawowe rzeczy, czesto sa pozostawiani bez odpowiedzi

otoz, co jak co, ale na temat ryzu brazowego zostalo juz powiedziane na forum niemalze wszystko, odsylam Cie do nastepujacych watkow w dziale odzywianie:
'Brazowy vs bialy...' zalozony przez Greenboy 26 kwietnia 2001 (ma 19 odpowiedzi)
'Jeszcze o ryzu' zalozony przez Myniu 23 kwietnia 2001 (ma 11 odpowiedzi)

jest jeszcze wiele innych, ale te dwa zawieraja to samo co atomic powyzej odpowiedzial

pozdrawiam
manson
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
1.Szukałem w wyszukiwarce bo z zasady mojego charakteru i sportu który uprawiam NIE IDE NA ŁATWIZNE!

2 Używałem w wyszukiwarce SFD polskich czcionek i może dlatego wpisująz "ryŻ brĄzowy" nie dostawałem prawie nic w tematach postów.

3 mansonique to już kolejny raz ktoś zarzuca modearatorom jakąś teorie spiskową że między sobą sobie pomagają a innym już nie....śmieszy mnie to troche.

Ale dzięki Tobie teraz zauważyłem że trza szukać w wyszukiwarce często bez polskich znaków bo niektórzy ich nie urzywają

KAIN
"Loved be few Hated by many But respect by all"
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 2881 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 20969
Jeśli chodzi o różnice odżywcze między oboma rodzajami ryżu, to są mi dobrze znane (swoją drogą KAIN, to nieco przesadziłeś z ilością węglowodanów w ryżu białym!).

Moje pytanie jest innej natury. Co mianowicie rozumiecie przez ryż brązowy? Czy macie na myśli tzw. naturalny brązowy, który po ugotowaniu jest szary, a nie brązowy, czy chodzi Wam o tzw. ryż naturalny dziki o cienkich czarnych ziarnach? Bo jeśli chodzi o ten pierwszy, to go próbowałem, całkiem dobry. Ale jeśli chodzi o ten drugi, to cena jest odstraszająca (widziałem ok. 13 zł za 250 g, a najtaniej ok. 9 zł za 200 g).

Al_Bundy_2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 2881 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 20969
A tak jeszcze gwoli uzupełnienia:

Ryż tzw. brązowy jest bogatszy w błonnik i witaminy (wynika to z tego, że tych substancji najwięcej gromadzi się w okrywie ziarna), a także ma niższy indeks glikemiczny.

Co się zaś tyczy ryżu w ogóle (wszystkich rodzajów), to należy pamiętać, że pomimo informacji na pudełku, jego wartości odżywczych dokładnie nie znamy. A to z tego prostego powodu, że firmy produkujące ryż nie przeprowadzają dokładnych badań składu każdej partii towaru. Dane te biorą z kiedyś tam opracowanych tabel, które z rzeczywistością mają często mało wspólnego.
Chodzi mianowicie o to, że ryż ryżowi nie równy, nawet jeśli siany byłby z dokładnie tej samej partii ziarna. Na skład odżywczy mają bowiem wpływ takie czynniki jak: temperatura i okres wegetacji, nasłonecznienie podczas wegetacji, zawartość poszczególnych pierwiastków w glebie. Na wartość odżywczą ma też wpływ wilgotność ziarna (zawartość wody zmienia przecież udział procentowy wszystkich składników), a także warunki przechowywania i inne. Nie wspomnę już o tym, że wpływ ma też czas gotowania, jak i np. ilość soli wsypanej do wody.
Rozumiecie już teraz złożoność problemu? Oczywiście zawartości białka czy węglowodanów są do siebie zbliżone, jeśli jednak zrozumieliście, o co mi chodzi, to wiecie teraz, że do cyferek w tabelach należy zawsze podchodzić z pewną rezerwą.

A konsumentom ryżu życzę na koniec smacznego.

Al_Bundy_2
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
al, tak jak powidziales, ryz brazowy to ryz brazowy, przed ugotowaniem i po jest takiego koloru jakby ciemniejszy szary wchodzacy w brazowy (z wiekszym akcentem tego brazowego), jest troszke twardszy od bialego i jesli nie jest dobrze oczyszczony, mozna spotkac w nim luski (calkiem brazowe)
nazywa sie go przewaznie ryz naturalny lub ryz brazowy (albo i to i to) ;]

natomiast ryz dziki (tudziez naturalny dziki) to inny rodzaj ryzu, wyglada tak jak mowisz, dlugie, czarne, cienkie ziarna, jest znacznie drozszy od brazowego, kiedys sie pomylilem i kupilem go, o czym pisalem w poscie 'ryz jest dziki, ryz jest ... PYSZNY' z 18 grudnia 2001

zgodze sie z Toba, ze ten pierwszy jest bardzo dobry, ale ten drugi jest znacznie lepszy ;]

i, odpowiadajac na Twoje pytanie, kiedy mowimy o ryzu brazowym, to mowimy o brazowym ;]
(nie dzikim)

pozdrawiam
manson
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 2881 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 20969
Tak przypuszczałem, cena tego dzikiego jest nieporozumieniem, przynajmniej w stosunku do jego wartości odżywczych.



Al_Bundy_2
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
kiedys czytalem ze tyz ciemny ma 51 g białka na 100 gram produktu z jakijs tam firmy nie pamietam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 938 Wiek 48 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22598
Ostatnio pojawił się w sklepie obok mnie dziki ryż amerykański, który jest cały czarny. Co do składu to: 14% białko, 73% węglowodany,0,4% tłuszczu 355kcal
Co myślicie o czymś takim? Aaaaa cena jego jest również odpowiednia... znacznie droższy niż normalny ryż biały lub brązowy..
Pozdrowienia!

Choć życie nasze splunięcia nie warte - Eviva l'arte

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 215 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 3093
Teraz Sonko ma wszystkie produkty pakowane w wygodne 100g razy 4. W sumie Sonko to nie ma klasycznego ryżu brązowego, tylko jest tzw. parboiled, czyli poddawany specjalnej obróbce w której zachowane są składniki odżywcze (m.in. witaminy z grupy B i błonnik) którymi nie moze sie pochwalić zwykły ryż. Parboiled kosztuje 2zł.

A swoją drogą to juz dawno nie widzialem w sklepie zadnego "ryżu brązowego", wszystkie sie nazywają parboiled.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wafle ryżowe ?

Następny temat

Czy ktos pomoze ulozyc mi diete?

WHEY premium