SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kasza kuskus jaki IG i czy warto

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 24838

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 142 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 655
Sieam jaki indeks glikemiczny ma kasza kuskus ?
I czy oplaca się ją jeść?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Indeks glikemiczny (IG) jest czymś, co znają prawdopodobnie wszyscy, zarówno osoby chore na cukrzycę, insulinooporność, osoby zdrowo się odżywiające, będące na diecie, a nawet osoby, które z powyższymi nie mają nic wspólnego, prowadzą konwencjonalną dietę. Jednak na pewno każdemu z nas pojęcie to obiło się o uszy. Jednakże na ile indeks glikemiczny może mieć przełożenie na naszą dietę, stan naszej sylwetki oraz zdrowia?

Indeks glikemiczny

Indeks lub wskaźnik glikemiczny w skrócie IG/GI jest klasyfikacją produktów żywieniowych na podstawie badania glikemii poposiłkowej - wpływu pokarmów na poziom glukozy we krwi po 2-3 godzinach od spożycia danych produktów.
Indeks glikemiczny jest opracowany w dużym uproszczeniu m.in. dlatego, że bada jedynie wpływ węglowodanów na poziom cukru we krwii, pomijając zarówno białka i tłuszcze. Co więcej, w badaniach sprawdzano wyłącznie poziom cukru we krwi, nie badano wpływu pokarmów na insulinę. Może to prowadzić do mylnej oceny wpływu pokarmu na poziom insuliny, co ma kluczowe znaczenie chociażby w diecie cukrzyków.

Ładunek glikemiczny

Dużo dokładniejszą metodą jest zbadanie ładunku glikemicznego, który określa wpływ spożycia danego produktu na zmiany cukru we krwi. Jest dużo dokładniejszy niż indeks glikemiczny, ponieważ uwzględnia nie tylko szybkość wchłaniania cukru, ale również jego ilość w porcji produktu.

Świetnym przykładem dla porównania rzetelności indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego jest chociażby porównanie arbuza, którego IG = 72 i czekolady mlecznej o wartości IG = 49. Logiczne jest że 100 g czekolady mlecznej podniesie dużo bardziej cukier w naszej krwi oraz spowoduje większy wyrzut insuliny niż 100 g arbuza. W 100 g arbuza jest prawie 7 razy mniej cukru niż w 100 g czekolady mlecznej, jednak jego indeks glikemiczny jest wyższy.

Ładunek glikemiczny jest dokładniejszym sposobem na sprawdzenie wyrzut insuliny oraz cukru we krwi, ponieważ bierze pod uwagę zarówno indeks glikemiczny, jak i ilość węglowodanów i ich rodzaj w porcji na 100 g produktu. Wzór na ładunek glikemiczny to ilość węglowodanów w porcji, pomnożona przez indeks glikemiczny produktu, podzielona na 100 g produktu. Ładunek glikemiczny dla 100 g arbuza wynosi około 6 ŁG, zaś dla 100 g czekolady mlecznej około 35 ŁG.

Kasza kuskus choć jest lekkostrawna, jest dobrym źródłem żelaza, potasu, magnezu, miedzi, manganu, cynku i witamin z grupy B jest zaliczana do pokarmów zbożowych i pochodzi z pszenicy. Z tego powodu nie jest w rzeczywistości kaszą a raczej makaronem, traci większośc swoich wartości odżywczych w procesie produkcji oraz jest pełna substancji antyodżywczych.

Dużo lepszym wyborem są kasze takie jak jaglana, gryczana, ryż czy ziemniaki. Jednak kuskus, raz na jakiś czas na pewno nam nie zaszkodzi i może ciekawy sposób urozmaicić dietę.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 142 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 655
Indeks glikemiczny kuskusu po ugotowaniu wynosi 65, więc osoby z cukrzycą mogą go spożywać sporadycznie i w umiarkowanej ilości.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 142 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 655
znalazłem, nie było to takie łatwe jakby sie wydawało ponieważ w tabelach IG tego nie było.
Teraz pytanie do was, opłaca się go jeść na redukcji?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 369 Napisanych postów 8676 Wiek 44 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 130653
IG w ogole nie ma znaczenia, bo danego produktu nie jesz solo, tylko zawsze cos jest do niego dodane, a to zmienia ładunek glikemiczny. Tak, czy inaczej kasza kuskus jest słabą opcją. zdrowe są kasze jaglana, gryczana, etc

Stop wishing start doing

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 142 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 655
Kocio moglbys uzasadnic swoją wypowiedź bo to tak jakby powiedziec slodzik jest zly bo nazywa sie slodzik.

Wlasnie IG jest wazny poniewaz nie jem go z rzezczami o wysokim IG. Kurczak, jjajko sadzone, kapusta kiszona, schab.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
kocio zapewne chodzi o to, że jak zjesz jajo z kaszą kuskus, to obniży sięodpowiedź glukozowa kasza, a wzrośnie insulinowa
generalnie wadą IG jest to, ze nie bierze pod uwagę zawartosci węglowodanów, lepzym wskaźnikiem jest ŁG, przy czym jeśli mielibyśmy się nim sugerować - to powinniśmy zliczać dla kompletnych posiłków.
Ciekawe opracowanie napisał Łukasz Kowalski na temat IG - poczytaj: http://potreningu.pl/articles/1595/indeks-glikemiczny-wartosciowy-wskaznik

Ja takze wielokrotnie pisałem o nadużywaniu i [przecenianiu tego wskaźnika
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Deficyt 1600 kcal ,ile spalac dziennie aby nie palic miesni a zbedny tluszcz

Następny temat

Odpowiednią ilość kcal?

WHEY premium