Zachowanie odpowiedniego stylu życia, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy, wymaga sporo dyscypliny i dobrej organizacji. Szczególnie problematyczne może być podróżowanie w miejsca, gdzie nie ma możliwości skorzystania z siłowni i samodzielnego przygotowania posiłków. Nie oznacza to jednak, że wyjazdy muszą wiązać się z rezygnacją z treningów.

Istnieje wiele przyrządów fitnessowych, które z powodzeniem możesz zabrać ze sobą w podróż i z ich pomocą wykonać solidny trening niemalże w każdych warunkach.

Sprzęt fitness, z którym możesz podróżować:

Gumy oporowe

Gumy oporowe wykonane są z wytrzymałej, elastycznej gumy. Ich ogromną zaletą jest to, że są lekkie, łatwo dają się zapakować i przenosić. Bez problemu wrzucimy je nawet do bagażu podręcznego lecąc samolotem. Gumy oporowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Możesz korzystać z krótkich gum, które zakłada się wokół nóg lub dłuższych, z którymi wykonasz ćwiczenia, takie jak wyciskanie czy wiosłowanie oraz face pull.

Skakanka

skakanka

Skakanka jest jednym z najlepszych ćwiczeń cardio, które możesz wykonać, gdy nie masz dostępu do sprzętu i nie masz możliwości biegania. Skakanka jest mała i lekka, bez problemu zabierzesz ją wszędzie ze sobą.

Mata do jogi

Jeśli uprawiasz jogę lub wykonujesz ćwiczenia z obciążeniem ciała na podłodze, zabieranie ze sobą maty do jogi będzie strzałem w dziesiątkę. Podróżne maty do jogi są łatwe do złożenia i zapakowania. Będzie się na nich ćwiczyło o niebo lepiej, niż na hotelowym łóżku czy wykładzinie.

Dyski treningowe

Dyski treningowe to świetny sposób na trening mięśni brzucha w każdych warunkach. Opcjonalnie możesz też wykorzystać kawałki materiału, umieścić pod stopami i wykonywać ćwiczenia w podporze na rękach. Koniecznie wypróbuj tej możliwości nie tylko w czasie podróży.

Pasy treningowe TRX

Pasy treningowe TRX pozwalają trenować całe ciało wykorzystując masę naszego ciała. Jedyne czego potrzebujesz, to miejsce, do którego podepniesz pasy. Stabilne drzwi lub rama okna świetnie się do tego sprawdzą. W treningu TRX mięśnie pracują pokonując siłę grawitacji i dźwigając ciężar ciała ćwiczącego. Pozwala to na ich równomierny rozwój bez obciążania stawów i kręgosłupa. Podczas ćwiczeń z TRX wiele grup mięśniowych pracuje jednocześnie, w tym mięśnie głębokie odpowiadające za prawidłową postawę i stabilizację sylwetki.

Roller

Rollowanie może być jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie sił po ciężkim treningu. Rollowanie pomoże też rozluźnić mięśnie po ciężkim i stresującym dniu w pracy. Jeśli masz miejsce w torbie, warto wrzucić do niej roller i mieć go pod ręką.

Buty do biegania

Jeśli twoją aktywnością fizyczną jest głównie bieganie, nie powinieneś mieć większych problemów z wykonywaniem treningów nawet w podróży. Zawsze pakuj do torby buty do biegania. Biegać można wszędzie. Nawet, jeśli na co dzień nie biegasz, to może być również rozwiązanie dla Ciebie. Zabierz buty i na wyjeździe udaj się na marszobieg.

Ab Wheel

ab wheel

Ab Wheel to niezwykle proste, ale i skuteczne ćwiczenie na mięśnie korpusu. Ćwiczenia z kółkiem nie należą jednak do najłatwiejszych. Sprzęt ten będzie dobrym pomysłem dla osób nieco bardziej zaawansowanych w ćwiczeniach.

Drążek rozporowy

Jedno z najlepszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń nie tylko pleców, ale i całego ciała, to podciąganie na drążku. Drążek rozporowy może być rozwiązaniem. Jest lekki i łatwy w montażu. Minus? Nie wiesz, na jakie trafisz framugi w pokoju hotelowym. Plusy? Możesz wykonywać różnorodne ćwiczenia na drążku do podciągania, zwisy na drążku, podciągania podchwytem, nachwytem i wznosy kolan do klatki.

Drabinka treningowa

Drabina treningowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób pracujących nad kondycją, szybkością i zwinnością. Drabinka treningowa może być używana do wykonywania wielu ćwiczeń cardio. Jest lekka i łatwa do zabrania. Problemem może jednak okazać się zbyt mała powierzchnia pokoju hotelowego.

Kettlebell

Odważniki kettlebell odpadają, jeśli podróżujesz samolotem. Jeśli jednak zazwyczaj przemieszczasz się samochodem, możesz wrzucić do bagażnika odważnik kettlebell. Kettle są wszechstronnymi przyrządami, które oprócz siły, rozwijają także moc, dynamikę, koordynację ruchową, gibkość, wytrzymałość i kondycję. Dzięki nim wykonasz zróżnicowany trening, wykorzystując do tego dziesiątki dostępnych ćwiczeń: swingi, zarzuty, przysiady, wyciskania, martwe ciągi i wiele, wiele innych.

Opaska treningowa/zegarek sportowy

Opaska czy zegarek sportowy mogą być świetnymi partnerami do treningu. Będą dodatkowa motywacją, by w trakcie wyjazdów nie rezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli nie masz pomysłu na trening w podróży, możesz skorzystać z aplikacji treningowych, które pomogą Ci pozostać w formie, nawet jeśli często bywasz poza domem.

Komentarze (5)
kinga93

Jak dla mnie to TRX jest najlepszy, bo drążek raczej trudno gdzieś zabrać i nie wszędzie w hotelach się da go zamontować, TRX to tak podstawa wg mnie jak chcemy coś potrenować.

0
fitnesgirl

TRX bardzo fajny, sama go zabieram na wypady do rodzinnego domu by coś potrenować.

0
nataszka20

ja polecam jeszcze taśmy oporowe, też dużo miejsca nie zajmują.

0
kraska22

Z masą ciała też się da, sporo zależy kto na jakim stopniu wytrenowania jest.

0
monisa

Skakanka, trź, taśmy oporowe nie zabierają dużo miejsca w bagażu, można smiało spakować

0