SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Indeks glikemiczny

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6198

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 190 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14697
Chciałbym przybliżyć Wam ciekawe badanie odnośnie Indeksu glikemicznego:

Am J Clin Nutr. 2011 Oct;94(4):992-6. Epub 2011 Aug 10.
Calculating meal glycemic index by using measured and published food values compared with directly measured meal glycemic index.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21831990 

Celem badania było porównanie Indeksu glikemicznego (IG) całych posiłków wyliczonych na podstawie przyjętej formuły wykorzystując do tego zarówno opublikowane wartości IG oraz zmierzone w badaniu, z bezpośrednio zmierzonym IG całego posiłku. Autorzy badania chcieli zweryfikować jak na IG całego posiłku wpływa obecność różnorodnych pokarmów wchodzących w skład tego posiłku. W badaniu wzięło udział 30 osób z przedziału wiekowego 25-42, których BMI było w granicach 20-30 (kobiet i mężczyzn było po równo). Testowano indywidualnie 7 produktów: pure ziemniaczane, biały ryż, makaron, słodkie ziemniaki, sos pomidorowy, groszek oraz marchewka (wszystkie zakupione w lokalnym markecie). Dodatkowo skomponowano z nich trzy różne posiłki z dodatkiem smażonego kurczaka w każdym i te posiłki były również poddane badaniom. W każdym posiłku znajdowało się 50g węglowodanów - 25g z jednego z trzech głównych źródeł (ziemniaki, ryż czy makaron), reszta uzupełniana była składnikami jak w tabelce poniżej (autorzy wybrali taki skład posiłków by jak najbardziej oddawały coś co ludzie spożywają w normalnych warunkach):



Test trwał 12 tygodni kiedy to w godzinach porannych badano indywidualne składniki oraz posiłki jako całość. Formuła do obliczania IG dla całego posiłku wygląda następująco:



Słowo komentarza tutaj żeby nie było niejasności - bierzemy tutaj po prostu średnią ważoną IG dla indywidualnych składników posiłków. Jest to formuła wykorzystana na podstawie wcześniejszych badań nad IG, której skuteczność i przydatność autorzy tego badania postanowili zweryfikować.


Z pewnością silną stroną badania jest to, że wykorzystano nie tylko ogólnie dostępne wartości IG dla produktów ale też postanowiono je zweryfikować dodatkowymi badaniami. Ostatecznie wartości IG, które są podawane w tabelach mogą różnić się w zależności od tego co to za produkt, jak został przygotowany, przetworzony itd. Badanie, o którym pisze po prostu odkłada na bok te niejasności mierząc faktyczne wartości IG dla wykorzystanych produktów. Idąc dalej, Mierzone oraz szacowane IG posiłków były porównywane, podobnie jak mierzone i publikowane IG Również dobór składników wydaje się być sensowny - w końcu nie jadamy rzeczy pojedynczo a przeważnie w kompozycji z innymi produktami.

Kilka rzeczy nasuwa się jako słabe strony tego badania. IG siedmiu produktów był sprawdzony - owszem, jest to w porządku na wstępne szacunki i właściwy kierunek analiz, jednak nadal jest spora szansa, że inne produkty, które nie brały udział w badaniu, mogą rzucić zupełnie inne światło na całą sprawę. Dodatkowo niewielkie ilości białka i tłuszczy znajdowały się w skomponowanych posiłkach (ich źródłem tak naprawdę był dodatek smażonego kurczaka). Tym samym dla osób, które jedzą głównie posiłki bogate w białka/tłuszcze z mniejszą ilością węgli, to badanie nadal mało powie o tym co dzieje się z IG posiłków jakie spożywają. I na koniec pozostaje pytanie - na ile wyniki tego badania mogą być przydatne dla ludzi? Z tego co widzę tu na forum, podobnie jak i ja, skupiamy się głównie by wycelować w odpowiednio dobrane makroskładniki mniej martwiąc się o sam IG. Więc wydaje się, że wyniki tego badania warto pokazać osobom, może spoza tego forum, które IG traktują jako absolutną wyrocznię co do tego jakie produkty wolno spożywać. Niemniej, samo badanie dla mnie całkiem ciekawe.

Główną obserwacją płynącą z tego badania jest to, że wykorzystywana formuła do szacowania IG posiłku na podstawie IG pojedynczych składników zawyża IG posiłku i to w sposób trudny do przewidzenia. W zależności od posiłku różnice sięgały od 12 do 19 jednostek IG co dawało przeszacowanie od 22 do 50%. Owszem, obecność małej porcji kurczaka mogła obniżyć wartość IG posiłku, jednak spodziewano się różnicy rzędu co najwyżej 5-10%. Dokładne rozbieżności widać na tabelce poniżej:



Problemem jest właśnie to, że w zależności od głównego źródła węglowodanów, rozbieżności w stosunku do spodziewanej wartości IG dla posiłku były różne. Jak widać dla posiłku z ziemniakami różnica była tylko 22% ale już dla makaronu aż 50%. Swoją drogą już kilka lat wcześniej miały miejsce badania, które pokazały, że dodatki do produktów zmieniają w różny sposób ich IG - tuńczyk obniżył IG ziemniaków o 18% a już makaronu o 54%. Biorąc pod uwagę te informację, pojawia się pytanie jak to obserwowane zróżnicowanie wpływa na badania obserwacyjne, które wykorzystywały ustalony IG dla pojedynczych produktów. Nie brakuje badań, które szukały i udowadniały związki lub ich brak pomiędzy IG a różnymi problemami zdrowotnymi, również przeciwstawnych wnioskom z innych badań. Jednak zasadniczo nie brano pod uwagę tego, że IG posiłku zmienia się w zależności od wykorzystanych składników i tego jak skomponowano jedzenie. Mało tego, podawane w tabelach IG zależy przecież od tego skąd dany produkt pochodził i ostatecznie będzie różny w zależności od producenta. Są również inne badania, które pokazują, że wpływ tłuszczy czy białek wchodzących w skład posiłku mają ogromny wpływ na IG posiłku, niezależnie od tego jakie węglowodany wchodzą w jego skład (z wysokim lub niskim IG) [1] czy też udowadniające że IG produktu ginie gdy jest on wykorzystany razem z innymi składnikami [2]. Zwłaszcza to pierwsze jest ciekawe - badano min. glukozę po posiłkach skomponowanych w ten sam sposób (15% białka, 45% węgli i 40% tłuszczu), główny źródłem węglowodanów były kolejno ryż, makaron, soczewica i ziemniaki, wykorzystano je w takiej ilości by w każdym posiłku była równa ilość węgli (30g) pochodząca z tych produktów.. Poziom glukozy posiłków z ryżem, makaronem i soczewicą był bardzo podobny natomiast odstawał (był znacząco niższy) od posiłku z ziemniakami. To badanie sugeruje, że sugerowany często wpływ samych węgli jako takich na IG posiłku może być przeceniany i przesadny.

Patrząc na to konkretne badanie z sierpnia tego roku, należy uświadomić sobie że oszacowanie IG całego posiłku nie jest wcale takie proste i bazowanie na prostych formułkach nie jest podejściem wystarczającym jeśli chce się mieć rzetelne informacje a patrzenie tylko i wyłącznie wprost na IG produktów to za mało.

[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18155993
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6388305 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Tak. Jest to powiązany z SFD serwis. Artykuły Piszemy Ja (odżywianie, suplementacja) i Knife (trening). Z zamierzenia są proste i przystępne, adresowane do mniej zorientowanych osób, ale zdarza się sięgnąć do literatury fachowej, by coś napisać

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2012-01-07 23:56:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Badania na temat IG jak również opinie naukowców są różne. W wielu książkach oraz publikacjach czytałem na temat wpływu IG na różne parametry metabolizmu czy na choroby. W uczelniach związanych z żywieniem człowieka również aspekt Indeksu glikemicznego jest omawiany (zapominają o ładunku nieraz...) jednakże już bez konkretnych informacji, tzn. jaki ma to wpływ na organizm (prócz tego że występują wahania cukru i hormonów). Aspekt moim zdaniem bardziej przydatny dla cukrzyków, osób z problemami przemiany lipidów oraz ludzi chorujących na trądzik młodzieńczy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Ciekawa publikacja. niedawno dla potreningu.pl napisałem dwa teksty dotyczące indeksu glikemicznego odnoszac się do wybranych badań:

http://potreningu.pl/diety/artykuly/303/watpliwosci-dotyczace-roli-indeksu-glikemicznego

http://potreningu.pl/diety/artykuly/253/indeks-glikemiczny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 190 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14697
Dorzucam jeszcze jedno badanie na temat indeksu glikemicznego:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22013987

W skrócie chciano sprawdzić jaki wpływ ma spożycie produktów o różnym IG na wydajność, poziom beta-endorfin i wykorzystanie tłuszczu i węgli podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Ośmiu nie wytrenowanych mężczyzn uczestniczyło w badaniu, w którym otrzymano przy trzech różnych okazjach węgle z niskim IG (LGI), wysokim IG (HGI) oraz placebo. Posiłki były spożywane 30 minut przed treningiem. Badani przez 60minut pedałowali na poziomie 65% VO2max, który był po tym czasie zwiększony do 90% VO2max - mieli jechać na rowerach tak długo jak im starczyło sił na utrzymanie nakazanego tempa ( i ten czas był mierzony). W międzyczasie pobierano im regularnie próbki do badań. Jak pokazuje to badanie - spożycie produktów o różnym IG nie ma znaczącego wpływu w wydajność treningową, poziom beta-endorfin jak również wykorzystanie węgli i tłuszczy podczas wysiłku.

Badanie o tyle ciekawe, że chyba jako pierwsze tego typu sprawdzało przy powyższych warunkach wpływ IG min. na bet-endorfiny czy wykorzystanie fatu/węgli. Dodatkowo, pomimo wykorzystania tylko ośmiu osób w ćwiczeniach, każdy mężczyzna był testowany pod wpływem różnych posiłków (LGi, HGI, placebo) co w jakiś sposób rownoważy fakt sprawdzenia niewielkiej ilości badanych. Dodatkowo spożycie kaloryczne badanych było śledzone a poziom zjedzonych węgli ustandaryzowany tak aby zminimalizować wpływ innych czynników na wynik badania.

Ograniczeń badania widzę kilka - poza wspomnianą małą ilością uczestników, były to też osoby nie trenujące co w zasadzie ogranicza wyniki badania przede wszystkim do takiej części populacji. Ponadto wykorzystany protokół na koniec testu wysiłkowego (rowerek tak długo jak się da na poziomie 90% VO2max) mógł być zmieniony na taki, który nakazywałby wykonanie określonej pracy (czyli przebycie jakiegoś dystansu) w jak najkrótszym czasie. Takie coś lepie odzwierciedlało by warunki np. sportów wyścigowych. Należy też pamiętać, że spożyto określone produkty - suszone morele w teście LGI, oraz chleb i dżem truskawkowy w teście HGI. Ponadto w posiłkach przed treningowych brakowało prawdziwych źródeł białka i węgli. A jak pisałem w pierwszym poście, dodatkowe produkty same w sobie wpływają na poziom IG.

Najciekawsze wyniki widzimy tutaj:



Jak wspominałem wcześniej - brak znaczących różnic w zależności od rodzaju spożytego posiłku. Swoją drogą osoba nr 6 nieźle odstawała od reszty ;) Ten widoczny brak w różnicy w wydajności dobre wpasowuje się do tego co napisał w 2010 Donaldson [1] w swoim badaniu na temat IG oraz sportów wysiłkowych - otóż sportowcom często zaleca się spożywanie węgli o niskim IG przed wysiłkiem, jednak rekomendacja ta bazuje tylko na kilku ogólnych badaniach a nie brakuje innych analiz udowadniających, że IG nie ma tu większego znaczenia. Donaldson dodatkowo wnioskował, że dopóki nie pojawią się dokładne badania kontrolowane potwierdzające zalecanie konkretnych produktów o niskim IG, ważniejsze jest aby skupić się na ilości węgli w posiłkach. Dorzucę jeszcze jedną wzmiankę tutaj, mianowicie w innym badaniu [2] sprawdzano wpływ posiłku o niskim IG (soczewica) i o wysokim (ziemniaki i białka jajek) spożytego przed wysiłkiem. Nie zaobserwowano również tutaj znaczących różnic w dystansie przebytym podczas biegowych testów. Wydaje się, że można śmiało postawić tezę że w przyszłości będą pojawiać się dalsze badania, które będą udowadniać brak związku między IG a wydajnością treningową.

[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20479489
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21116017 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 608 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 50703
Dobra robota, sog. O IG już mówiło się od dłuższego czasu, że nie ma większego znaczenia przy doborze żywności, jednakże jest inna interesująca kwestia nt. węgli - miałbyś może coś na temat wpływu budowy węgli (złożone, proste) na organizm? Tutaj mam na myśli nie tylko o wpływ na wysiłek, ale także o to, czy są jakiekolwiek znaczące różnice pomiędzy spożywaniem prostych, a złożonych.
I tak na marginesie jeszcze - czyli nie ma to w zasadzie większego znaczenia, czy spożywamy glukozę, czy fruktozę o znacznie niższym IG (oczywiście nie mówię tu o owocach, tylko potencjalnie samym cukrze owocowym)?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 190 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14697
realyanek
miałbyś może coś na temat wpływu budowy węgli (złożone, proste) na organizm? Tutaj mam na myśli nie tylko o wpływ na wysiłek, ale także o to, czy są jakiekolwiek znaczące różnice pomiędzy spożywaniem prostych, a złożonych.

Tak, różnice są np. w szybkości trawienia, wyrzucie insuliny. Wszystko zależy o jakie kwestie chodzi. Ogólnie sporo różnych informacji o węglach znajdziesz na forum.

realyanek
I tak na marginesie jeszcze - czyli nie ma to w zasadzie większego znaczenia, czy spożywamy glukozę, czy fruktozę o znacznie niższym IG (oczywiście nie mówię tu o owocach, tylko potencjalnie samym cukrze owocowym)?

Znaczenia z jakiego punktu widzenia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
'droga'glukozy i fruktozy jest calkiem inna
i spozywajac bardzo duzo wegli nie przesadzalbym z iloscia fruktozy,nie rezygnowal z niej calkowicie - ale nie spozywal w nieograniczonych ilosciach

sog

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 608 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 50703
kkatsu

realyanek
I tak na marginesie jeszcze - czyli nie ma to w zasadzie większego znaczenia, czy spożywamy glukozę, czy fruktozę o znacznie niższym IG (oczywiście nie mówię tu o owocach, tylko potencjalnie samym cukrze owocowym)?

Znaczenia z jakiego punktu widzenia?


Właśnie z podobnego jak z różnicy między ww złożonymi, a prostymi - chodzi mi tu o m.in. wyrzut insuliny, szybkość podnoszenia cukru we krwi w aspekcie równomiernego dostarczania energii do organizmu, co mogłoby mieć przełożenie na zastosowanie w posiłku przedtreningowym albo, z drugiej strony - w potreningowym (tu, jak wiadomo, potrzebujemy WW "szybkich").

A dochodząc do konkluzji, czy na podstawie w/w badań i nie tylko możemy wysnuć następujący wniosek:
Wszystkie WW proste, niezależnie od rodzaju i IG możemy śmiało wrzucać po treningu, zaś wszelkie węgle złożone spełnią swoją rolę w pozostałych posiłkach. (?)

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 190 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14697
realyanek
Właśnie z podobnego jak z różnicy między ww złożonymi, a prostymi - chodzi mi tu o m.in. wyrzut insuliny, szybkość podnoszenia cukru we krwi w aspekcie równomiernego dostarczania energii do organizmu, co mogłoby mieć przełożenie na zastosowanie w posiłku przedtreningowym albo, z drugiej strony - w potreningowym (tu, jak wiadomo, potrzebujemy WW "szybkich").


Polecam lekturę postu solaros'a:
https://www.sfd.pl/Fruktoza__zbiór_dostępnych_badań_-t765235.html
Tam są informacje na temat różnic w zależności od tempa wchłaniania, sposobu metabolizmu itd. Myślę, że znajdziesz odpowiedzi na swoje wątpliwości :)

realyanek
A dochodząc do konkluzji, czy na podstawie w/w badań i nie tylko możemy wysnuć następujący wniosek:
Wszystkie WW proste, niezależnie od rodzaju i IG możemy śmiało wrzucać po treningu, zaś wszelkie węgle złożone spełnią swoją rolę w pozostałych posiłkach. (?)

Wszystko zależy od ilości tak naprawdę, ja bym kwestie IG odłożył na bok przy wyborze produktów. Indeks sam w sobie nic nam nie powie. Niektórzy lubią węgle proste jeść rano inni jeszcze po treningu też dorzucają. W pozostałych posiłkach celowałbym faktycznie w złożone. Chociaż najlepiej sprawdzić i przetestować co na nas działa najlepiej.
...
Napisał(a)
Usunięty przez faftaq za pkt 1 regulaminu
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bialko+carbo=Gainer

Następny temat

Cell Pump Legend.

WHEY premium