SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

D.Szukała - indeks glikemiczny

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13396

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Panowie, ponieważ ostatnio dość często zadajecie pytania na temat węglowodanów, szczególnie w kontekście ich wpływu na rozwój masy tłuszczowej ciała, chciałem na ten temat napisac kilka pomocnych słów. Otóż jak wiadomo, proces tworzenia tkanki tłuszczowej zalezy nie tyle od ilości węglowodanów ogółem w diecie co od ich jakości. Im szybciej cukry dostają się do krwiobiegu, tym intensywniej wydziela się insulina - hormon, który najbardziej potęguje proces tycia. Dlatego osoby majace problem z tkanką tłuszczową powinny spożywać przede wszystkim węglowodany wolno wchłaniajace się, czyli niskoglikemiczne. Bardzo często macie jednak problem które to są węglowdany.
Obecnie za kryterium okreslające szybkość wchłaniania węglowdanów do krwi przyjmuje się tzw. indeks glikemiczny (IG). Klasyfikuje on produkty zywnościowe na podstawie ich wpływu na poziom cukru we krwi i czas pojawienia się tego wpływu. . Za punkt referencyjny, czyli punkt odniesienia przyjmuje się glukozę, której przypisuje się wartość 100. Czyli IG glukozy = 100. Następnie każdy kolejny produkt węglowodanowy porównuje się właśnie do glukozy. Im wyższy jest wskaźnik IG i im jego wartość jest bliżej 100, tym dany produkt wchłania się szybciej do krwi i tym samym bardziej może wpływać na wzrost tkanki tłuszczowej. Za najbardziej korzystne uznaje się produkty węglowodanowe o IG < 50, natomiast im wyższa wartośc tego wskaźnika tym niestety wieksze zagrożenie nadwagą. Ponizej chciałem Wam podać wartości IG najczęściej stosowanych przez Was produktów:

płatki kukurydziane 84 ; owsianka - 42 ; musli - 56 ; kasza gryczana 54 ; makaron 45 ; ryż biały 87 , ryż brązowy 76 ; ziemniaki 56 ; chleb biały 70 ; chleb ciemny barwiony 76 ; chleb pełnoziarnisty 46 ; pumpernikiel 41 ; soja 18 ; ananas 66 ; arbuz 72 ; banan 55 ; grejpfrut 25 ; gruszka 38 ; jabłko 38 ; kiwi 52 ; pomarańcza 44 ; rodzynki 64 ; winogrona 46 ; jogurt 33 ; mleko 32 ; sok jablkowy 40 ; pomarańczowy 46 ; fruktoza 23 ; cukier 65

Podana wartośc indeksu glikemicznego w różnych opracowaniach może się nieznacznie różnić.
Jak widzicie niektóre produkty spozywcze będące węglowodanami złozonymi mają wyższy indeks glikemiczny niż np. czysty cukier.
Należy pamietać że IG jest tylko jednym z kryteriów okreslajacych wartość węglowdanów w kontekście wpływu na rozwój masy tłuszczowej. Wazny jest również skład cukrów. Najbardziej niekorzystne z punktu widzenia tkanki tłuszczowej jest połaczenie glukozy i fruktozy (cukier zwykły) chociaż sam IG tego produktu nie jest aż tak wysoki. Jezeli jeszcze do tego występuje tłuszcz to już prawdziwa katastrofa. Dlatego tak bardzo niekorzystne są słodycze.
W przypadku osób borykających się z tkanką tłuszczową, węglowdany o wysokim indeksie glikemiczny są korzystne jedynie po treningu. W czasie dnia należy stosować węglowodany o niższym IG


szukala
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 10990 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 88360
tzn trudno to kreslic jedynie poslugujac sie mianem GL i IG...bo spojrz np. na taka sytuacje:
zeby zjesc 70g wegli o IG 70 nalezy spozyc albo 800g marchwi () albo 90g ryzu...roznica w ilosci jest kolosalna i przekladajac to na czas trawienia i w ogole spozywania nie otrzymamy takiego samego wyniku wyrzutu insy...
a wiec wartosci ig i gramy samych wegli nie wystarcza zeby rozwiklac problem z pytania pierwszego..

Pozdrawiam
misoo

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1964 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 31311
pytanie 1 czy to wszystko ma znaczenie jesli w jednym posiłku oprocz ww spozywamy bialka i tłuszcze
pytanie 2 jak jest w koncu z tym makaronem, czy osoba łatwo "lapiaca tłuszcz" powinna raczej spozywac makaron niż ryż biały. słyszałem duzo niepochlebnych opinii o makaronie a zdecydowanie lepiej wypada od b. ryzu

"Gramatycznie rzecz biorąc dziewczyna ma inną końcówkę niż chłopiec." - autor nieznany.

______________________
The FAT BASTARD B.I.G.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Big:

odp 1 . Zadałeś bardzo ważne i istotne pytanie, za co oczywiście należy ci się SOG. :) Jeżeli w diecie występują tłuszcze i białka to następuje spowolnienie opróżniania żołądka, a tym samym szybkość trawienia w jelicie cienkim . Zatem dodatek pokarmów białkowo-tłuszczowych zmniejsza wartośc indeksu glikemicznego. Nie oznacza to jednak że połaczenie produktów wysokoglikemicznych z białkiem i tłuszczem jest bezpieczniejsze dla sylwetki z tytułu niższego IG dla całości posiłku. Otóż jeżeli w diecie wystepuje tłuszcz, to niezależnie od indeksu glikemicznego dołączenie węglowdanów może wpływać niekorzystnie na rozwój masy tłuszczowej ciała. Dlatego ważna jest zasada, aby przy spozywaniu produktów węglowodanowych, zwłaszcza o wysokim IG ograniczać tłuszcze.

Odp. 2 Generalnie ryż i makaron sa bardzo zbliżonymi produktami. Obydwa produkty zawierają zblizoną ilość węglowodanów i niewiele tłuszczów, zatem można jest stosować zamiennie. Makaron zawiera jednak wiecej białka, jest lepszym źródłem żelaza i witaminy B1 (która wspomaga metabolizm węglowdanów). Tak więc z punktu widzenia odzywczego makaron jest korzytniejszy. Może on jednak zawierać troszkę większą ilośc tłuszczu z tytułu dodatku jaj. Makaron ma generalnie niższy indeks glikemiczny niż ryż, dlatego ryż nadaje się lepiej na uzupełnienie węglowdanów po treningu, makaron z kolei jako dodatek węglowodanowy do innych posiłków. Zła opinia o makaronie bierze się nie tyle z tytułu samego składu makaronu, ale przede wszystkich z dodatków jakie dodaje się do makaronu (np. sosy). Ponadto makaronu zjada się na ogół w jednej porcji wagowo wiecej niż ryżu. Jeżeli chodzi o ryż to również jego gatunki mogą różnic się indeksem glikemicznym. Wartość indeksu glikemicznego ryżu zalezy od zawartości w nim amylozy. Im wyższa jest obecność amylozy tym IG niższy. Jeżeli ryż ugotowany jest lepki i ziarna się sklejają &#8211; to ma on małą ilość amylozy i wysoki IG. Jeżeli ryż jest suchy i ziarna się nie sklejają to ma niższy IG. Zatem klejący ryż lepiej zastosowac po treningu a suchy w innych posiłkach.


szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 353 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18213
A jedzenie ryżu po trenintu nie spowoduje otłuszczenia wątroby?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Lin, bez obaw :). Mysle, że wiem o co ci chodzi. Podczas długich, wyczerpujących wysiłków, komórki wątrobowe pozbywają się zapasów cukru a na ich miejsce wnikają związki tłuszczowe, które mogą przyczyniać się do stłuszczenia wątroby i spowolnić proces odbudowy w niej glikogenu. Zaleca się więc po takim długim wyczerpującym wysiłku zwiększyć w diecie spożycie produktów bogatych w związki lipotropowe - &#8222;rozpuszczające&#8221; tłuszcz (metionina, kwas glutaminowy, cholina), które w znacznych ilościach obecne są w mleku, chudym twarogu, wątrobie. Korzystne może być także spożywanie lecytyny, będącej bogatym źródłem choliny. Nie zalecany jest natomiast ryż i produkty zawierające żelatynę, gdyż zawarty tam w znacznych ilościach aminokwas glicyna który hamuje lipotropowe działanie metioniny. Ale bez obaw zagrożenie zwiększonym napływem kwasów tłuszczowych do watroby dotyczy tylko sportowców wytrzymałościowych i to jeszcze zaawansowanych (kolarzy, długodystansowców, biegaczy narciarskich, maratończyków). U Ciebie taka reakcja na pewno nie wystąpi, bez obaw . Możesz wiec ryż jeśc po treningu. Ale pomijając aspekt otłuszczania komórek watrobowych, to lecytynę, tak czy tak polecam. :)

szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 6045 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 40153
Darek, akurat chodzilo mi o porownanie roznych produktow w zaleznosci od obrobki, np. jaki IG maja platki owsiane gorskie a jakie po obrobce hydrotermicznej itp. Np jaki IG ma kuskus ??

Pozdrawiam,
NoRtOn

Pozdrawiam,
NoRtOn

*F*u*c*k* The Rest,We Are The Best

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Owsianka na wodzie ma zblizony IG, natomiast kus-kus ugotowany 120g = 65.
Ale IG nie jest do końca wykładnikiem. Np. w niektórych badaniach stwierdzono że marchew ma indeks 95, a jednak po jej zjedzeniu poziom cukru we krwi podniesie sie niewiele, gdyż jest tam bardzo mało węglowdanów. Wszystko uzaleznione jest więc od ilości weglowdanów w produkcie, składu cukrów oraz występowania w nim innych składników, np. tłuszczów. IG jest tylko jednym z wielu czynników klasyfikujących przydatność produktów np. w porcesie odchudzania.

szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 6045 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 40153
a ryz paraboliczny? to tak w skrocie jak mozna najlepiej selekcjonowac produkty, by np pod wieczor nie zjadac zbyt duzej ilosci ww ktore mocno podwyzsza nam poziom cukru we krwi, itd.

Pozdrawiam,
NoRtOn


Zmieniony przez - norton w dniu 2003-01-14 17:40:57

Pozdrawiam,
NoRtOn

*F*u*c*k* The Rest,We Are The Best

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Problem indeksu glikemicznego jest szalenie skomplikowany i aby go w miarę dokładnie przedstawic, potrzeba by było kilku stron tekstu. Po cześci spróbuje wyjaśnić niektóre pomocne w tej kwestii sprawy, które mogą przydać się w ustalaniu posiłków.

Indkes glikemiczny danego produktu węglowdanowego jest tym mniejszy (korzystniejszy) im:

1. zawarta w nim skrobia charakteryzuje się mniejszym stopniem pęcznienia. Zatem ryż który po ugotowaniu jest sypki ma niższy IG niż ten który jest kleisty i napęczniały (tak najłatwiej sprawdzic IG danego ryżu)
2. zawiera wiecej błonnika rozpuszczalnego (który w przewodzie pokarmowym pęcznieje). Błonnik ten jest kleisty, w efekcie czego spowalnia przesuw treści pokarmowej i opóźnia dostęp do enzymów trawiennych Chleb razowy zawiera przede wszystkim błonnik nierozpuszczalny (dodatkowo mocno rozdrobniony), stąd jego IG nie odbiega wiele od IG chleba zwykłego. Sumując: najbardziej korzystne w tej kwestii sa warzywa strączkowe oraz platki owsiane (stad polecane przed treningiem)
3. im dany produkt jest mniej naruszony. A wiec warzywa, owoce czy nasiona nie należy obierać, rozdrabniać, lecz spozywac w calosci
4. im wiecej jest tłuszczu i białka. Ale tu uwaga: łączenie węglowdanów z tłuszczem nawet przy niskim IG węglowdanów nie jest korzystne

Sprawa indeksu, tak jak wspominałem nie wyjasnia wszystkiego do końca. Np. taka sama ilość skrobii ma większy IG niż taka sama ilość czystego cukru. Cukier ma średni indeks glikemiczny gdyż jest złozony z glukozy i fruktozy (glukoza ma wysoki IG, fruktoza niski). Skrobia składa się natomiast z połaczonych cząsteczek wysokoglikemicznej glukozy. Dlatego chleb ma wyższy IG niż cukier. A jak wiadomo z dwojga złego lepiej wybrać chleb, zatem w tym przypadku IG zawodzi.

Wieczorem korzystniej jest więc nie spozywać zbyt dużej ilości węglowdanów, lecz lepiej zastapic je częściowo produktami wysokobiałkowymi, wówczas IG całego posiłku obniża się.
Bardzo korzystnym preparatem obniżajacym wartość IG danego posiłku jest wypuszczony przez OLIMP &#8211; CHITOSAN, który zawiera pochodną chityny &#8211; substancję pełniącą podobną rolę jak błonnik rozpuszczalny. Spozycie 2 kapsułek tego preparatu na 20-30 min przed posiłkiem (+ 250-500ml wody) powoduje wytworzenie w przewodzie pokarmowym kleistego żelu który spowalnia przesuwanie treści pokarmowej oraz opróżnia dostęp enzymów. Preparat w ten przede wszystkim powinny zaopatrzyc się osoby majace problem z tkanką tłuszczową. Warto go przede wszystkim stosować przed posiłkiem poprzedzającym trening, natomiast nie jest zalecany po treningu, kiedy chodzi o jak najszybsze uzupełnienie składników odżywczych


szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Do tego wszystkiego należy dodać że opróćz indexu IG istnieje też (dla niektórych bardziej miarodajny) index GL. Dzieki niemu można wyjaśnić "fenomen" marchewki któa mimo wysokiego IG po zjedzeniu wcale nie podnosi poziomu cukru do takiego poziomu jak reszta produktów o podobnym współczynniki IG.

GL (Glycemic load) pokazuje nam że nie liczy sie tylko i wyłącznie sam IG ale też to ile węglowodanów jest procentowo np w 100gramach danego produktu.

Stąd produkty które maja nawet wysokie IG ale w 100 gramach maja nie wiele wegli (wspomniana marchewka) sumsa sumarum nie beda tak bardzo wpływac na wyrzut insuliny.

MArchew ma IG = około 95 a w 100 gramach zawiera tylko 9 gram weglowodanów
Stad jej index GL = (95/100) x 9 wychodzi z tego okolo 6 GL

Dla porównania miód który ma tez wysoki IG = około 90 ma w 100 gramach aż 80 gram weglowodanów
Stad jego GL = 90/100 x 80 i to nam daje aż 72GL !!

I już paradoks marchewki jest rozwiazany.

Aby za bardzo niepotrzebnie nie mieszaćw głowach.
Produkty wysokim IG a do tego dużej procentowej zawartości weglowodanó beda powodowały wieksze wyrzut insuliny

A produkty które mimo dużego IG maja w 100gramach procentowo bardzo mało wegli nie beda powodowały takiej huśtawki glikemicznej w organiźmie.

To oczywiście wszystko tak w skrócie bo na to skłąda się jak już napisał wyżej Darek Szukała to jak dany posiłek wyglada (połączenie wegli białek tłuszczu) , obróbka termiczna (gotowanie) itd.

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1964 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 31311
o ile wiedza Szukały mnie nie dziwi bo taki jest jego zawod i musi ta wiedze posiadać o tyle dociekliwosc, duza wiedze i konkretne wypowiedzi Kaina czasem mnie zadziwiaja i nie chodzi tylko o ta wypowiedz tylko o całoksztalt.

"Gramatycznie rzecz biorąc dziewczyna ma inną końcówkę niż chłopiec." - autor nieznany.

______________________
The FAT BASTARD B.I.G.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Olimp w realiach UE * * * * * * * *

Następny temat

Nowe suple Olimpu?

WHEY premium