W tym, ze mniejsi "leją" większych nie ma nic nadzwyczajnego, i bynajmniej nie jest to zadna super zaleta bjj,co wmawia pan "Boruta".Porownuje on zawodnika bjj kategori 79kg do 97kg co odpowiada przedzialowi 2 kategori wagowych w boksie,a wtych kategoriach nie jest to jakas wielka roznica, a przeciwstawia temu porownanie boksera wagi lekkiej -60kg do wagi ciezkiej -91kg, co jest roznica 6 kategori wagowych.Taka drobna manipulacja. Prosze porownac te same przedzialy kategori wagowych.
We wszystkich systemach walki gdzie wystepuje kategoria open jest to dosc powszechne zjawisko, a statystycznie jest to nawet czestsze.Wszyscy fascynuja sie wagami najciezszymi, ale najlepszymi technikami zawsze sa zawodnicy z kategori nizszych.Wynika to z tego, ze zawodnicy mniejszego wzrostu maja wyzszy poziom cech motorycznych w odniesieniu do swoich parametrow fizycznych.Np:sztangisci kategori 50-kilka kg podnosza ponad 150kg,czyli 3x tyle co sami waza, a zawodnicy o wadze ponad 100kg podnosza 200-kilkadziesiat,2x swoja wage.Co ciekawe statystycznie wieksze ciezary bezwzgledne podnosza zawodnicy z kategori ciezkiej, a nie superciezkiej. Nizsi wzrostem maja lepszy stosunek sily wzglednej.Dlatego gimnastykami sa ludzie niscy a nie wysocy. Miedzy innymi dlatego moga robic tak skomplikowane ewolucje o ktorych wysocy moga tylko pomarzyc.
Ludzie niskiego wzrostu sa szybsi.Troche upraszczajac maja krotsze drogi nerwowe, a predkosc przewodzenia impulsu nerwowego jest taka sama u duzych i u malych.Krotsza droga mniejszy czas.Z tego rowniez wynika lepsza koordynacja nerwowo miesniowa,a wiec lepsza "technika".
Wydolnosc ukladu krwionosnego u duzych tez jest nizsza niz u mniejszych.
W miare coraz wiekszego wzrostu poziom cech wzglednych spada, a zyskujemy parametry dlugosciowe i wagowe (zasieg).Gdzies jest ten punkt gdzie wypadkowa tych parametrow i cech daje najwieksze mozliwosci w danej dyscyplinie.W sportach walki sa to kategorie w okolicach tzw. srednich.W boksie za najlepszych uwaza sie Roya Jonsa Juniora, De la Hoye, Michalczewskiego,ale wszyscy fascynuja sie najciezszymi.
A wiec wbrew pozorom mniejszy dosc czesto ma szanse z wiekszym, a bjj tylko ten fakt potwierdza, a nie tym sie wyroznia.
pozdrawiam
We wszystkich systemach walki gdzie wystepuje kategoria open jest to dosc powszechne zjawisko, a statystycznie jest to nawet czestsze.Wszyscy fascynuja sie wagami najciezszymi, ale najlepszymi technikami zawsze sa zawodnicy z kategori nizszych.Wynika to z tego, ze zawodnicy mniejszego wzrostu maja wyzszy poziom cech motorycznych w odniesieniu do swoich parametrow fizycznych.Np:sztangisci kategori 50-kilka kg podnosza ponad 150kg,czyli 3x tyle co sami waza, a zawodnicy o wadze ponad 100kg podnosza 200-kilkadziesiat,2x swoja wage.Co ciekawe statystycznie wieksze ciezary bezwzgledne podnosza zawodnicy z kategori ciezkiej, a nie superciezkiej. Nizsi wzrostem maja lepszy stosunek sily wzglednej.Dlatego gimnastykami sa ludzie niscy a nie wysocy. Miedzy innymi dlatego moga robic tak skomplikowane ewolucje o ktorych wysocy moga tylko pomarzyc.
Ludzie niskiego wzrostu sa szybsi.Troche upraszczajac maja krotsze drogi nerwowe, a predkosc przewodzenia impulsu nerwowego jest taka sama u duzych i u malych.Krotsza droga mniejszy czas.Z tego rowniez wynika lepsza koordynacja nerwowo miesniowa,a wiec lepsza "technika".
Wydolnosc ukladu krwionosnego u duzych tez jest nizsza niz u mniejszych.
W miare coraz wiekszego wzrostu poziom cech wzglednych spada, a zyskujemy parametry dlugosciowe i wagowe (zasieg).Gdzies jest ten punkt gdzie wypadkowa tych parametrow i cech daje najwieksze mozliwosci w danej dyscyplinie.W sportach walki sa to kategorie w okolicach tzw. srednich.W boksie za najlepszych uwaza sie Roya Jonsa Juniora, De la Hoye, Michalczewskiego,ale wszyscy fascynuja sie najciezszymi.
A wiec wbrew pozorom mniejszy dosc czesto ma szanse z wiekszym, a bjj tylko ten fakt potwierdza, a nie tym sie wyroznia.
pozdrawiam
Krzysztof Piekarz
jest uwarunkowana zbyt wieloma czynnikami aby dalo sie to dopasowac do twierdzenia o wzroscie. Poprostu szybkosc jest wypadkowa wielu elementow (moze wzrost gra tam jakas role, ale nie tylko). Wszystkie te roznice w dlugosci konczyn, repolaryzacje blon, ukrwienie i rodzaje miesni nawarstwiaja sie. Osoba szybka to osoba najlepiej "zoptymalizowana". Moze poprosu "mniejsi" maja wieksze szanse (albo lepsze warunki) do bycia "szybszymi". Ale z koleji nie mozna uogolniac. Z pewnoscia sa mali wolni i szybcy duzi.
