Opisana tu wersja jest bardziej ku przestrodze. W XXI wieku często obserwuje się wykonywane ćwiczeń, które z różnych względów budzą wątpliwości. Przysiady w odmianie Zercher to znaczy, ze sztangą trzymaną na ugiętych przedramionach są trudne, niewygodne i mogą mijać się z celem. Dlaczego? U większości ludzi prędzej współpracy odmówią przedramiona, ramiona, barki, brzuch i plecy, niż mięśnie czworogłowe uda. 

  1. O czym musisz pamiętać?
  2. Przysiady z nogą na ławce w wersji Zercher - zaangażowane mięśnie
  3. Przysiady z nogą na ławce w wersji Zercher - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

O czym musisz pamiętać?

W przysiadach chodzi nam o pracę przedniej części uda i w drugiej kolejności pośladków, a nie wszystkich, pobocznych grup mięśni. Przypominają mi się przysiady połączone z uginaniem ramion. Z oczywistych przyczyn, przeciętny mężczyzna nie da rady w ten sposób wykonywać serii z ciężarem po 30 kg na rękę, bo ciężar będzie za duży dla mięśnia dwugłowego ramienia, mięśnia ramiennego i ramienno-promieniowego.

Z kolei łączny ciężar 60 kg (2 hantle po 30 kg) będzie o wiele za mały do treningu nóg, chyba że ktoś do tej pory był nieaktywny fizycznie. Niemniej u takiej osoby należy wybierać ćwiczenia sprawiające jak najmniej problemów, a nie skomplikowane, w których można popełnić liczne błędy. Tak samo jest z przysiadami Zerchera oraz skrajnie trudną wersją przysiadów z nogą na ławce w wersji Zercher.

Jeśli koniecznie chcesz, to zacznij od przysiadów z nogą na niewielkim podwyższeniu, gwarantującym stabilność sylwetki. W moim przypadku najlepiej sprawdzał się tu ogranicznik, metalowa rama w klatce do przysiadów owinięty grubą, piankową otuliną izolacyjną (stosowaną w hydraulice). Można też spróbować piankowych podkładek, kilku warstw ręcznika, kawałka specjalnej maty itd.

Przysiady z nogą na ławce w wersji Zercher - zaangażowane mięśnie

  • Pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
  • Mięsień czworogłowy uda
  • Mięsień przywodziciel wielki
  • Mięsień płaszczkowaty i brzuchaty (łydki)
  • Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
  • Mięśnie prostowniki grzbietu
  • Mięsień skośny i prosty brzucha
  • Mięsień czworoboczny lędźwi
  • Mięsień dwugłowy ramienia
  • Grupa mięśni przedramienia
  • Przedni akton mięśnia naramiennego

Przysiady z nogą na ławce w wersji Zercher - prawidłowe wykonanie

przysiady z nogą na ławce

  1. Ustaw odpowiednio nisko stojaki do przysiadów lub innego rodzaju przyrządy (np. dwie skrzynie, ławki itd.) Stopy są skręcone lekko na zewnątrz i ustawione na szerokość barków (lub nieco szerzej).
  2. Usztywnij brzuch i grzbiet (napnij muskulaturę), nabierz powietrza do brzucha (nie do klatki piersiowej).
  3. Usztywnij ramiona. Przyciągnij ciężar do tułowia i lekko go unieś. I tu zaczynają się schody. Trzymając ciężar na zablokowanych rękach (co jest bolesne i niewygodne), musisz szybko przyjąć odpowiednią pozycję na ławce. Stabilizujesz stopę na skrzyni lub ławce, usztywniasz brzuch i grzbiet (aktywujesz tłocznię brzuszną).
  4. Wykonujesz przysiad, zginając biodro i kolano nogi wykrocznej. Pozwalasz, aby kolano pracowało w kierunku palców nogi wykrocznej. Utrzymując napięty grzbiet, schodzisz dość głęboko w przysiadzie wykrocznym, prawie tak, aby kolano nogi zakrocznej (opartej np. o ławkę) dotykało podłoża.
  5. Odwracasz ruch, wracając do pozycji wyjściowej.

Uwagi i sugestie

Jest to skrajnie trudna odmiana, w której samo przyjęcie postawy wyjściowej może sprawiać ogromne problemy. Możesz nieco oszukać system, to znaczy zatrudnić dwie osoby do podawania sztangi i najpierw ustawić się w pozycji wyjściowej, ze stopą na ławce, a dopiero później chwycić ciężar w ręce. Ewentualnie ustawić odpowiednio niskie stojaki w pobliżu ławki lub skrzyni, ale to i tak będzie sprawiało duże problemy.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)