Życie, jakie wielu z nas prowadzi, jest bardzo obciążające. Praca, domowe obowiązki, problemy dnia codziennego i pośpiech to jego częste elementy. Nic więc dziwnego, że możemy mieć kłopoty z koncentracją. A skupienie jest kluczem, jeśli chcemy sprostać swoim obowiązkom i to nie tylko tym w pracy, ale także w takiej codziennej, życiowej logistyce. W innym przypadku możemy odczuwać ogromny dyskomfort i zagubienie. 

  1. Czy aktywność fizyczna może poprawić koncentrację?
  2. W jaki sposób ćwiczenia poprawiają koncentrację?
  3. Podsumowanie

Czy aktywność fizyczna może poprawić koncentrację?

Wydawałoby się, że dodanie treningów do swojego wypełnionego po brzegi planu dnia, to kolejne obciążenie. Mimo wszystko aktywność fizyczna stymuluje mózg i wzrost nowych neuronów. Wzmacnia również istniejące już połączenia między komórkami. Zmiany te pozwalają na skuteczniejsze przyswajanie informacji, łatwiejsze rozwiązywanie problemów i skupienie się na wykonywanym zadaniu.

bieganie, skupienie, endorfiny

Wyobraź sobie, że pracujesz nad trudnym projektem w pracy lub uczysz się do ważnego egzaminu. Siedzisz nad tym godzinami i po czasie zauważasz, że myślisz o czymś innym, ciężko Ci się skupić i cała robota po prostu nie idzie. Szybki spacer lub inna forma ćwiczeń może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby wrócić na właściwe tory skupienia.

W jaki sposób ćwiczenia poprawiają koncentrację?

Ćwiczenia zmniejszają niepokój i poprawiają nastrój

Jak już wspomniałam, wystarczy czasami zwykły spacer, żeby poprawić koncentrację. Z pewnością też niejeden raz zauważyłeś, że po jakichkolwiek ćwiczeniach masz lepszy nastrój. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny w mózgu, tzw. hormony dobrego samopoczucia. Dlaczego to ma znaczenie? Według badań endorfiny uspokajają i łagodzą ból. Ten przypływ pozytywnego nastawienia nie tylko pomaga zwalczać niepokój, ale także przygotowuje grunt pod poprawę koncentracji.

 

Kiedy niepokój będzie mniejszy, łatwiej będzie Ci się obronić przed czynnikami, które powodują rozproszenie, co zdecydowanie ułatwi Ci wykonywanie swoich zadań. Ponadto ćwiczenia poprawiają jakość snu, co pośrednio łagodzi stres i także pomaga lepiej się skupić.

Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu

Twój mózg rozwija się dzięki przepływowi krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. Aktywność fizyczna stymuluje tętno, dzięki czemu serce pompuje więcej krwi do mózgu, dostarczając mózgowi tlenu i składników odżywczych, które mają niewątpliwy wpływ na jego pracę. To naprawdę działa.

przerwa w pracy

Następnym razem, kiedy siedząc przy biurku poczujesz senność i spadającą motywację, wstań i poruszaj się chwilę. Przejdź się po mieszkaniu czy biurze, zrób kilka przysiadów, wejdź po schodach — zobaczysz, jak szybko się rozbudzisz i poprawisz swoją świadomość, koncentrację i motywację do działania.

Ćwiczenia poprawiają pamięć i umiejętności myślenia

Nasza pamięć i umiejętność myślenia to coś, co jesteśmy w stanie doskonalić. Okazuje się, że aktywność fizyczna to jedno z narzędzi w tym zakresie. I to całkiem potężne.

Polecamy również: Suplementy na poprawę koncentracji i lepszą naukę - ranking

Co mówią na ten temat badania? Ćwiczenia wspomagają tworzenie się nowych neuronów w hipokampie, obszarze mózgu zaangażowanym w pamięć i uczenie się. Pośrednio ćwiczenia zwiększają uwalnianie substancji chemicznych wspierających funkcje poznawcze, takich jak czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF). Angażując się w ćwiczenia, dostarczasz swojemu mózgowi zasoby, których potrzebuje, aby się rozwijać, co skutkuje lepszą pamięcią, koncentracją i szybszym myśleniem.

Ćwiczenia poprawiają uważność i wydajność zadań

Wszyscy doświadczyliśmy chwil, w których nasza uwaga się rozprasza i trudno jest utrzymać koncentrację. Twoja uwaga zostaje odwrócona przez telefon komórkowy lub media społecznościowe i kilka minut zamienia się w godzinę. Straconego czasu nie da się cofnąć. Ćwiczenia to Twoja tajna broń. Nawet krótka sesja treningowa zwiększy przepływ krwi i tlenu do mózgu i pomoże Ci wrócić do pracy.

przerwa w pracy - spacer

Kiedy angażujesz się w ćwiczenia, kora przedczołowa, obszar mózgu odpowiedzialny za funkcje wykonawcze, takie jak uwaga i podejmowanie decyzji, zaczyna pracować na wyższych obrotach. Dzięki temu jesteś lepiej przygotowany do filtrowania czynników rozpraszających uwagę, utrzymywania koncentracji i wykonywania zadań z większą wydajnością.

Podsumowanie

Jeśli szukasz narzędzia do poprawy koncentracji, to aktywność fizyczna jest Twoim pewniakiem. Mają one na Ciebie ogromny wpływ w wielu aspektach, m.in. stymulują wzrost nowych neuronów i wzmacniają istniejące już połączenia, sprzyjają uwalnianiu endorfin, które odpowiadają za nastrój, a ponadto zwiększają przepływ krwi do mózgu, dostarczając tlenu i wartości odżywczych. To wszystko sprawia, że Twój mózg może pracować na wyższych obrotach, a Ty masz lepszą koncentrację i motywację do działania.

Źródła:

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/exercise-can-boost-your-memory-and-thinking-skills

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23795769/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31197642/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise/art-20048389

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adh1403

https://www.cdc.gov/nccdphp/dnpao/features/physical-activity-brain-health/index.html

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
Chelseapearson

Jego wieloaspektowe działanie obejmuje promowanie neurogenezy, wzmacnianie ścieżek nerwowych i wyzwalanie uwalniania endorfin w celu poprawy nastroju. Dodatkowo zwiększony przepływ krwi do mózgu dostarcza niezbędnego tlenu i składników odżywczych, umożliwiając lepsze funkcjonowanie poznawcze.

0