Poszukujesz jeszcze bardziej zaawansowanej formę podciągania, która da nowy i mocniejszy bodziec do wzrostu mięśni grzbietu? Jeżeli tak, to czytaj dalej. Na wstępie artykułu należy zaznaczyć, że zaprezentowana wskazówka nie ma na celu wskazania, jaka jest książkowa technika wykonywania podciągania na drążku. Wskazówka dotyczy głównie kulturystów, których celem jest takie wykonanie ćwiczenia tak, aby uruchomić wybraną przez siebie partię mięśniową i skutecznie ją przeciążyć.

Ćwiczenie jest dla osób mocno zaawansowanych, jak i posiadających nieco wyższą sprawność ruchową niż przeciętną. Jeżeli nie opanowałeś jeszcze podstawowych form podciągania, zapewne nie uda Ci się wykonać wersji tego typu.

Pomysł zaczerpnięty jest od Vinca Girondy, który prezentował różne modyfikacje ćwiczeń siłowych. Jego wskazówki i zmiany miały za zadanie uruchomić wybrane przez niego części ciała w sposób efektywniejszy niż standardowe odmiany ćwiczeń.

Tym razem chcemy Wam przedstawić jedną z wersji podciągania na drążku, jaką jest Gironda chin-up. Ćwiczenie ma na celu wykonanie podciągania do mostka. Ta wersja podciągania ma za zadanie maksymalnie zbliżyć przyczepy mięśniowe mięśni najszerszych, co skutkuje jeszcze mocniejszym zaangażowaniem ich do pracy.

Na Youtube krąży wiele filmów ukazujących opcje podciągania do mostka, jednak zazwyczaj nie są one na tyle dobre, aby prezentowały właściwą formę ćwiczenia Girondy. Ćwiczenie powinno być wykonywane tak, aby drążek kierować do górnej części klatki piersiowej.

Film pokazujący technikę wykonania ćwiczenia

https://www.youtube.com/watch?v=58QkcGVA12A

Należy odchylić głowę ku tyłowi tak, aby spróbować spojrzeć za siebie. Vince opisywał ćwiczenie, mówiąc o nim, że ruch jest podobny do tego, jakbyśmy chcieli wykonać przewrót w tył, trzymając się drążka. Zapewne chodziło mu, o coś, co przypomina wymyk na drążku. Jednak oczywiście nie dążymy do tego, aby wędrować dalej z ruchem i przekładać nogi.

Kontynuując przyciąganie i oglądanie się za siebie, utrzymujemy podniesiona klatkę piersiową oraz nieruchomą dolną część ciała. W zależności od tego, jak długie są Twoje kończyny górne, drążkiem powinniśmy celować w miejsce pomiędzy klatką piersiową a brzuchem. Na filmiku widzimy, jak osoba trenująca wykonuje ruch do dolnej części klatki piersiowej.

Co ma na celu podciąganie w wersji tego typu?

Jak zostało już wspomniane wcześniej w tekście, podciąganie do mostka ma na celu mocne zaangażowanie mięśni najszerszych w ruchu podciągania. Nie jest to opcja, która ma ograniczyć pracę mięśni ramion, więc jeżeli czujesz podczas podciągania pracę bicepsów, to zapewne popełniasz jeszcze wiele błędów podczas podciągania, które trzeba poprawić. Pociąganie do mostka daje nam większy zakres możliwości ruchowych, a więc nasze mięśnie grzbietu są jeszcze mocniej napinane, co przekłada się na silniejszy sygnał do rozwoju.

Osoby zaawansowane na pewno dostrzegą tutaj pewną analogię z odwrotnym wiosłowaniem.

Komentarze (1)
anubis84

Ćwiczenie do łatwych nie należy pod względem technicznym, jak ktoś nawet 10 razy się podciąga to tu będzie miał problemy.

1