Wybór trenera personalnego nie należy do prostych. Zawód ten cieszy się coraz większą popularnością, w związku z tym każdego dnia pojawiają się setki nowych osób podejmujących się szkoleń oraz pracy jako trener. Niestety, kursów i szkoleń jest coraz więcej, są bardziej powszechne i przystępne pod względem zarówno ceny, jak i zdawalności. Z tego powodu wiele osób, które nie mają często pojęcia o tematyce diety czy ćwiczeń dostaje uprawnienia trenera personalnego, które w dzisiejszych czasach znaczą coraz mniej. Na siłowniach można wręcz zauważyć, że jest już więcej trenerów personalnych niż osób trenujących.

  1. Jak odróżnić dobrego trenera od niekompetentnej osoby?
  2. Rozeznanie
  3. Pierwsze wrażenie
  4. Wywiad
  5. Współpraca
  6. Podsumowanie

Jak odróżnić dobrego trenera od niekompetentnej osoby?

trener personalny

Wybierając trenera, chcemy mieć pewność, że pomoże on nam osiągnąć nasze wymarzone efekty, a już na pewno nam nie zaszkodzi - niestety realia są inne. To, że ktoś ma "uprawnienia" trenera personalnego wcale nie musi oznaczać, że wie, co robi.

Dobry trener to osoba, która nie dość, że zna się na swoim fachu i pomaga nam w treningu, ma również wiedzę na temat diety i potrafi doradzić nam w tej kwestii lub nawet ułożyć dietę, jak również jest pewnego rodzaju "przyjacielem" lub mentorem, który w chwilach kryzysu wesprze nas, nie pozwoli się poddać i zmotywuje do dalszych treningów i diety.

Rozeznanie

Zanim wybierzemy pierwszego "lepszego" trenera, powinniśmy poznać ofertę jak największej liczby trenerów dostępnych w naszej lokalizacji. W dzisiejszej dobie internetu właściwie każdy trener personalny ma swoją stronę internetową, na której możemy zapoznać się nie tylko z ofertą, ale również z wiedzą, doświadczeniem oraz opinią zadowolonych klientów na jego temat.

To na co warto zwracać uwagę to nie tylko ilość "lajków" czy liczba ukończonych kursów, lecz ranga ukończonych kursów, opinie klientów oraz merytoryczna treść wpisów. Jeżeli sami nie mamy wiedzy w tematyce fitness, warto poradzić się znajomego, który jest obeznany w tym temacie lub osób udzielających darmowych porad on-line na forach czy stronach internetowych.

Po dobrym rozeznaniu powinniśmy umówić się na spotkanie z trenerem, aby zwyczajnie się z nim poznać i omówić ewentualną współpracę. Tutaj kierujemy się do kolejnego punktu.

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie to bardzo ważny aspekt w kontaktach międzyludzkich oraz kreowaniu pewnej opinii na temat danej osoby - to samo tyczy się wyboru trenera personalnego. Niekoniecznie chodzi tutaj o wygląd, chociaż może to być dobra wskazówka.

Trener personalny to ekspert w dziedzinie zdrowego stylu życia, osoba z ogromną wiedzą, doświadczeniem - której wygląd powinien być pewnego rodzaju wizytówką. Znając się na zagadnieniach treningu i diety, trener powinien swoim wyglądem pokazać, że potrafi przełożyć swoją wiedzę na praktyczną stronę, a jego metody rzeczywiście dają efekty, przy okazji gwarantując nam takie efekty, jakie sam osiągnął – oczywiście z biegiem czasu.

Jednak czasem sylwetka może być złudna, jest wiele osób, które pod okiem innych zbudowało rzeźbę godną zawodnika fitness, tyle że nie zrobili tego dzięki swojej wiedzy, a dzięki wiedzy i umiejętnościom osoby trzeciej. To samo tyczy się osób, których wygląd jest niepozorny, zaś ich wiedza i umiejętności wykraczają poza nasze wyobrażenia. Wygląd może być bardzo zdradliwy.

Na co więc należy zwracać uwagę podczas pierwszego spotkania z trenerem?

Na jego podejście i zachowanie. Trenerem powinna być osoba konsekwentna w działaniach o pozytywnej energii i budująca zaufanie, powinna również być to osoba z pasją, która stale poszerza swoją wiedzę i wzbogaca się w doświadczenia. Podczas pierwszego spotkania, trener powinien wykazać się wiedzą, zainteresowaniem naszym przypadkiem oraz przeprowadzić z nami wywiad dotyczący naszych celów, ograniczeń oraz wielu innych spraw.

Wywiad

Dając pod opiekę komuś swoje ciało, a w dodatku mu za to płacąc, chcemy mieć pewność, że pomoże nam osiągnąć wymarzone efekty i na pewno nam nie zaszkodzi. Dobry trener personalny na początku współpracy zawsze powinien przeprowadzić wywiad, którego fundamentami powinna być ocena sylwetki, pytania o przebyte choroby oraz kontuzje, również o choroby takie jak cukrzyca czy problemy z tarczycą, jak i nawyki żywieniowe czy badania lekarskie.

Bez dobrej bazy informacji nie ma możliwości ułożenia diety czy planu treningowego, które będą zdrowe i efektywne. Jeżeli trafimy na trenera, który bez żadnego wywiadu bierze się od razu za układanie naszej diety, tylko na podstawie wagi i wzrostu, czy prowadzi trening bez jakichkolwiek informacji na temat aspektów zdrowotnych – powinniśmy omijać go szerokim łukiem.

Trening i dieta bez uprzedniego rozeznania w aspektach zdrowotnych może przyczynić się do pogłębienia kontuzji czy chorób, a przecież nie chodzi nam o to, by zostać inwalidą, tylko o to, by poprawić nasz wygląd czy stan zdrowia.

Co więcej, podczas wywiadu możemy wyczuć czy trener rzeczywiście ma świadomość tego, co robi. Osoby wykazujące się dużą wiedzą, tłumaczące poszczególne aspekty, ciekawe informacji dotyczących naszego organizmu to osoby budzące zaufanie, którym prawdopodobnie można powierzyć w opiekę swoje ciało, czas oraz pieniądze.

trener personalny

Dobry trener to również pokorny trener to, że nie ma wiedzy na jakiś temat, wcale nie musi oznaczać, że jest złym trenerem – przyznając się do braku wiedzy na jakiś temat, czyni go nawet bardziej godnym zaufania. Wielu trenerów stara się pokazać swoją wyższość nad innymi, wypowiadając się na każdy temat i udając, że wiedzą dosłownie wszystko – jednak nie ma osób wszechwiedzących.

Trener powinien być ekspertem w dziedzinie sportu, odżywiania i zdrowego stylu życia, jednak również mieć chęci do poszerzania swojej wiedzy i nie bać się przyznać, że jeszcze czegoś nie wie.

Współpraca

Jeżeli dany trener spełnił nasze wymogi, wyobrażenia i zdaje się być godny zaufania, prawdopodobnie postanowimy podjąć z nim współpracę – jednak nie należy przestać być czujnym. Pozory często mylą, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na przebieg współpracy.

Po pierwsze, jak sama nazwa zawodu wskazuje, jest to trener osobisty, z tego powodu podczas treningu powinien zajmować się właśnie swoim klientem. Jeżeli w trakcie trwania ćwiczeń „trener” wykonuje swój własny trening, zajmuje się telefonem, rozmawia ze znajomymi, zamiast zająć się nami, czy robi coś jeszcze innego, co odciąga od nas jego uwagę – osoba ta nie zasługuje na miano trenera personalnego.

Jednak, jeżeli chodzi o przebieg treningu, z czasem i stopniem zaawansowania – trener, może przekształcić się bardziej w partnera podczas treningu, w takim przypadku jest dozwolone wykonywanie treningu razem, ale trener jest wciąż trenerem i to nasz trening musi być priorytetem.

Kolejnym, prawdopodobnie najważniejszym aspektem są osiągane przez nas efekty. To oczywiste, że rezultaty naszej pracy zależą w większości od nas, jednakże trener powinien wiedzieć, jak kierować nas, abyśmy osiągali je jak najszybciej. Jeżeli współpracując z trenerem przez dłuższy okres, nie widzimy żadnych efektów, stosując się w pełni do jego zaleceń, dostajemy cały czas ten sam plan treningowy i dietę lub trener co chwile zmienia swoją strategię działania względem naszej diety – są to sygnały alarmujące o jego braku wiedzy i umiejętności.

Efekty to właśnie to, za co płacimy i na co ciężko trenujemy i chociaż wydaje się to być jasne, wiele osób jest tak zapatrzonych w swojego trenera, że po roku wspólnych treningów i właściwie zerowych efektach wciąż wierzą, że przyjdzie jeszcze na nie czas. Nie oszukujmy się, dobry trener powinien po części zagwarantować efekty, spekulując, chociaż w skali czasu co możemy prawdopodobnie osiągnąć.

Podsumowanie

Znalezienie odpowiedniej, kompetentnej osoby na naszego trenera wymaga sporo zaangażowania. Nie powinniśmy wybierać pierwszego trenera, który „wpadnie nam w ręce” czy iść za tłumem i wybierać tego, który wydaje się topowy, a tak naprawdę może mieć zerową wiedzę czy umiejętności. To samo tyczy się wyglądu czy ceny. Niektórzy trenerzy z sylwetką kulturysty, biorący za godzinę treningu kilkaset złotych, nie równają się pod względem umiejętności czy wiedzy tym z wyglądu niepozornym, którzy za trening biorą symboliczne kwoty pokroju 50 zł.

Trener powinien być ekspertem w dziedzinie sportu i odżywiania, naszym coachem, mentorem, a czasem nawet przyjacielem. Wybór nie należy do łatwych, jednakże, jeżeli znajdziemy właściwego, na pewno wszelkie trudy będą warte naszych wymarzonych efektów.

Polecamy również: Po czym poznasz, że wybrałeś dobrego trenera personalnego?

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
heh_pl

Bardzo przydatny artykuł. Może teraz mniej będzie ludzi cierpiało na bóle pleców spowodowane złym doborem ćwiczeń lub też na niestrawność bo "mój" trener rozpisał dietę z ogromną ilością błonnika lub nie zapytał mnie czy nie mam woreczka żółciowego.... tylko.... kto czyta takie artykuły... chyba tylko dobrzy trenerzy chcąc się dokształcić. Inni... wejdą raczej na artykuł "jak szybko zbudować masę" itp.
Więc może nie zawsze jest to wina trenerów. Część klientów po prostu nie przyjmuje do siebie pewnych wiadomości czy uwag. Robi tak bo uważa lub kiedy ktoś mu powiedział że tak jest dobrze :) i nie chce się przekonać do dobrych dla niego uwag. Pozdrawiam

0
mates98

Niestety jest, tak jak napisałeś "kto czyta takie artykuły". Jednak trzeba budować świadomość nawet jeżeli miałoby to dotrzeć do jednej osoby to już jest sukces ;)
Dzięki za pozytywną opinię :)

0
banan68

Według mnie ważne również, aby trener utrzymywał kontakt z klientem nawet poza siłownią. To buduje zaufanie i podopieczny czuje się bezpiecznie i pewnie, bo zawsze może zwrócić się do trenera. Sam staram się taki komfort klientom zapewnić, zawsze odpisuję szybko na maile, mam pod ręką ich plan treningowy i żywieniowy na każdy tydzień (wszystko w tylko jednym systemie crm online Kamflex, który mam zawsze pod ręką w komórce) i naprawdę widzę efekty utrzymywania dobrych relacji poza salą treningową. Polecam spróbować wszystkim trenerom, którzy swój kontakt z podopiecznymi kończą po wyjściu z siłowni :p

1