Niejednokrotnie jesteśmy zaskoczeni tym, w jaki sposób młodzi ludzie próbują zdobyć popularność w sieci. Krótką karierę w mediach społecznościowych rozpoczął piętnastoletni Tyler Jackson, który publicznie chwali się stosowaniem sterydów. Jego pseudonim to „BigNattyDaddy”.

Według niego budowanie sylwetki to długotrwały proces, który jednak warto przyspieszyć. Nastolatek uważa, że czeka go bardzo wiele pracy, zanim osiągnie formę, o jakiej zawsze marzył. W Internecie pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy na temat Tylera - krytycy mają mu do zarzucenia przede wszystkim to, że niszczy swoje ciało, które jeszcze nie przestało się rozwijać.

Tyler, spotykając w szkole swoich kolegów, stwierdził, że wszyscy wyglądają przeciętnie. Postanowił więc wyróżnić się i zacząć trenować.  On sam uważa, perfekcyjne ciało nie istnieje. W związku z tym chce być przez całe życie w dobrej formie, a dodatkowo zarabiać pieniądze dzięki swojej muskulaturze. Nie zrezygnuje ze swoich planów, nawet jeżeli ma umrzeć młodo – przed 40 rokiem życia.

Przy tej okazji warto podkreślić, jakie konsekwencje może nieść stosowanie sterydów w tak młodym wieku. 

Co mogą spowodować sterydy zażywane w młodym wieku?

1. Bezpłodność

Nie ulega wątpliwości, że poprzez stosowanie SAA organizm zahamowuje funkcje związane z płodnością. Nie dość, że zostaje wstrzymana produkcja plemników, to dodatkowo zablokowaniu mogą ulec sygnały płynące z przysadki mózgowej. Po odstawieniu SAA możemy być niepłodni czasowo, a nawet na stałe.

2. Brak erekcji i obniżone libido

Stosowanie sterydów powoduje znaczne zaburzenia libido. Oznacza to, że na cyklu dość często nie odczuwamy potrzeb seksualnych. Co więcej, mogą również nastąpić zaburzenia erekcji, uniemożliwiające stosunek. 

3. Zmiany skórne i trądzik

Osoby młode, gdy dojrzewają, mają problemy z uregulowaniem gospodarki lipidowej skóry, co skutkuje nasilonym trądzikiem oraz przetłuszczaniem się skóry. Wykorzystanie sterydów będzie nasilało występowanie wyprysków, poprzez zwiększenie produkcji łoju skórnego. Po wyleczeniu tych dolegliwości mogą pozostać blizny na skórze, których usunięcie wymaga bolesnych zabiegów laserem.

4. Zahamowanie wzrostu

Sterydy anaboliczne mają tendencje do wpływania na gospodarkę wapniową kości, ale i też na zmiany związane ze wzrostem ciała. Dość często, gdy stosowane są w wieku młodzieńczym, powodują przedwczesne zahamowanie nasad kostnych. To sprawia, że wzrost organizmu jest zatrzymany. Osoby młode rozpoczynające kurację sterydami przestają rosnąć.

5. Wahania nastroju i depresja

Wśród młodych osób stosowanie leków o działaniu anabolicznym dość często wywołuje agresję. Co więcej, odstawienie środka powoduje znaczne pogorszenie nastroju, można popaść nawet w depresję, zaprzestać treningów, a co za tym idzie - powrócić do wyjściowej formy.

Na podstawie: http://www.fitnessandpower.com/fitness-stories/videos/15-year-old-boy-has-been-injecting-massive-amounts-of-steroids