Jeśli jesteś zupełnym nowicjuszem na siłowni lub jeśli masz pewne doświadczenie, ale chcesz wejść na nowy, wyższy poziom i osiągać lepsze rezultaty, zatrudnienie wykwalifikowanego i wysokiej jakości trenera osobistego będzie prawdopodobnie dobrym posunięciem. Jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie, ponieważ trenerów na rynku jest wielu. Nie wystarczy znaleźć kogoś, kto pokaże nam papier trenera personalnego (często mało wart). Samo skończenie AWF-u również o niczym nie świadczy, a tym bardziej nie należy kierować się wyborem wyłącznie na podstawie oceny wyglądu sylwetki trenera. Musisz upewnić się, że trener, z którym masz zamiar rozpocząć współpracę, przykłada się do swojej pracy, dba o swój rozwój i będzie potrafił się z Tobą dogadać.

Niżej znajduje się 7 punktów, na które warto zwrócić uwagę i dzięki którym będziesz w stanie wykonać dobrego wyboru.

1. Dobry trener personalny nie zajmuje się swoim telefonem komórkowym w trakcie Twojego treningu

Trener, który pisze smsy, przegląda Internet (naprawdę tacy istnieją) lub prowadzi rozmowy przez telefon (poza pilnymi, wyjątkowymi sytuacjami) podczas pracy z Tobą, nie jest wart Twojego czasu. Uwaga trenera powinna być skupiona na Tobie, na obserwowaniu tego, jak wykonujesz ćwiczenie i korygowaniu Twojej techniki. Jeśli wybrany przez Ciebie trener nie wpatruje się nieustannie w ekran swojego telefonu, to pierwszy dobry znak.

2. Dobry trener wie, jak Cię zmotywować

Każdy z nas jest nieco inny. Tak, jak lubimy różne rodzaje muzyki, tak również w różny sposób reagujemy na sposoby motywacji werbalnej. Niektórzy ludzie lubią bardziej agresywne podejście, podczas gdy inni wolą, aby ich trener był bardziej subtelny. Na niektórych świetnie działa wzmocnienie negatywne, ale już dla innych może być poniżające i / lub lekceważące. Dobry trener powinien zawsze wiedzieć, co ma powiedzieć i jak Cię zmotywować. Jeśli trzeba, potrafi krzyknąć, ale potrafi również wyczuć sytuację, kiedy negatywne wzmocnienie przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego.

dobry trener personalny

3. Dobry trener nie tylko liczy powtórzenia, ale bacznie przygląda się Twojej technice

Przebywając w klubach fitness, siłowniach, można bardzo często spotkać się z tym, że trenerzy nie robią nic więcej, niż wyznaczają ćwiczenia (często z głowy bez wcześniejszego planu) i liczą powtórzenia. Ok, to również poniekąd jest ich zadanie, jednak to tylko jeden mały aspekt ich pracy. Dobry trener zadba również, a wręcz przede wszystkim, o to, abyś wykonywał ćwiczenia z odpowiednią techniką, zwróci uwagę na tempo wykonywania ćwiczenia , jak i na czas przerwy między seriami. Jeśli Twój trener obserwuje Cię uważnie, stale podkreśla istotę właściwej formy i przypomina Ci, o tym żebyś ściągnął łopatki, wziął oddech, napiął brzuch etc. Ważne jednak również, by nie było to zwykłe rzucanie hasłami bez ładu i składu.

4. Trener demonstruje każde ćwiczenie i wyjaśnia dokładnie, jakie mięśnie będą w nim angażowane do pracy

Nawet, jeśli masz pewne doświadczenie z treningiem na siłowni, trener powinien zademonstrować Ci każdy ruch (zanim go wykonasz), na wypadek, gdybyś robił to źle lub nie zwrócił uwagi na pewne elementy, które mogą mieć kluczowe znaczenie. Ponadto ważne jest, aby trener zadbał o ty, byś był świadomy, który mięsień (lub mięśnie) jest celem w danym ćwiczeniu.

Jeśli Twój trener przychodzi na salę w jeansach lub butach na koturnie, nie potrafi zademonstrować Ci ćwiczenia i nie mówi Ci, na czym masz się skoncentrować wykonując danych ruch, wyjdziesz lepiej na zmianie trenera na innego.

Czytaj też: Po czym poznasz, że już czas wrócić na siłownię?

5. Dobry trener personalny zadaje Ci istotne pytania podczas treningu

Chociaż często prawdą jest, że cisza jest złotem, zdecydowanie są chwile, kiedy trener powinien podtrzymywać z Tobą rozmowę. Pytania, takie jak „Jak się czujesz”, „Czy obciążenie nie jest zbyt lekkie lub ciężkie” i „Czy czujesz odpowiednie partie mięśniowe w danym ćwiczeniu”, „Czy nie odczuwasz dyskomfortu w dolnym odcinku kręgosłupa”, muszą być zadawane wiele razy podczas sesji treningowej, aby upewnić się, że wszystko jest na dobrej drodze. Informacje zwrotne od klienta są niezbędne dla każdego trenera, który chce jak najlepiej dostosować program treningowy i ćwiczenia do danej osoby.

6. Dobry trener sprawia, że trening jest interesujący i nieustannie dostarcza Ci nowych wyzwań

Dobry trener powinien zadbać o to, by na każdym treningu nauczyć Cię czegoś nowego. I nie chodzi tu o wielkie odkrywcze nowości, ale o zwrócenie Twojej uwagi na coraz więcej detali i dopracowywanie każdego elementu przy każdym spotkaniu. Poczynając od tego, jak pracujesz stopą, przez zwrócenie uwagi na oddychanie, utrzymywanie napięcia mięśni w różnych sytuacjach, pokazanie nieco innego chwytu etc. Nie ma powodu, aby Twoje treningi były nudne i kropka w kropkę identyczne. Trener powinien stawiać przed Tobą wyzwania – zwiększać poziom trudności, dokładać ciężaru, zmieniać czas przerwy, wprowadzać metody intensyfikacji.

Jednak nie oznacza to, że każdy trening ma być zupełnie inny, że za każdym razem masz robić coś innego, a Twój trener ma zaproponować Ci przysiady ze sztangą na bosu. Nie tędy droga. Dobry plan treningowy oparty na ćwiczeniach wielostawowych, z drobnymi modyfikacjami może być spokojnie wykonywany przez okres 2-3 miesięcy. Nie ma potrzeby uciekania się do dziwnych, niebezpiecznych ćwiczeń, które tak naprawdę nie wnoszą do treningu żadnej wartości, jedynie taką, że ….nigdy się nie znudzisz treningiem.

7. Dobry trener jest punktualny, szanuje Twój czas i całkowicie angażuje się w Twój trening

Tak, jak trener nienawidzi, gdy jego klient jest ciągle spóźniony, a na treningu wiecznie sięga po telefon, tak należy zawsze pamiętać, że szacunek działa w obie strony. Jeśli zawsze czekasz na przybycie trenera, Twoje sesje treningowe są skracane, a uwagę trenera w trakcie treningu pochłaniają inne rzeczy - jest to całkowicie niedopuszczalne. Jeśli Twój trener jest zawsze punktualny, w wyjątkowych sytuacjach uprzedzi Cię o spóźnieniu i przeprosi, poświęca Ci w trakcie sesji pełną uwagę i skupienie, możesz być spokojny. Wszystko wskazuje na to, że jesteś w dobrych rękach.

Komentarze (7)
OwcaDIX

A co mam zrobić w moim przypadku jeżeli mój "trener personalny" w ogóle nie patrzy jak ćwiczę ponieważ albo go nie ma albo jest zajęty innymi ludźmi? Skontaktować się z nim jest ciężko a na siłowni często go po prostu nie ma. W dodatku dowiedziałem się że ćwiczenia które mój "trener' pokazał mi jak je wykonać robię źle. Nie wiem czy to przez to że on mi źle pokazał jak je wykonywać czy to przez to że ja je źle wykonuje. Dowiedziałem się tego na recepcji i zasugerowali mi żebym miał trenera personalnego bo sobie krzywdy narobię a go niby mam. Prosić go o zwrot pieniędzy i zmienić? Czy próbować dalej się z nim skontaktować? Bo nie wiem czy to ma sens.

0
OwcaDIX

Dodam że ćwiczenia pokazał mi jak je wykonać tylko raz

0
gokuson

Zakładam że przestałeś mu płacić, bo to co on robi treningiem personalnym nazwać nie można, zrezygnuj.
Oglądałeś nasz atlas ćwiczeń?
https://www.sfd.pl/art/Trening/Atlas_%C4%87wicze%C5%84__trening_mi%C4%99%C5%9Bni_plec%C3%B3w-a4530.html

https://www.sfd.pl/art/Trening/Atlas_%C4%87wicze%C5%84__trening_mi%C4%99%C5%9Bni_naramiennych%2C_barki-a4399.html 

0
OwcaDIX

Płacić przestać jeszcze nie przestałem bo zapłaciłem mu tylko raz na 6 tygodni, teraz jest 3 tydzień. W dodatku jestem w trakcie wychodzenia z anoreksji, mam 14 lat, 173cm wzrostu i ważę 45kg. Dietę tak samo źle mi ułożył bo jest uboga w owoce i warzywa, wysłał mi tylko 2 zestawy które mi się przejadły a na pytanie czy to ma być takie monotonne odpowiedział że tak. Co 2 tygodnie 2 nowe zestawy, teraz dostałem kolejne 2 ale też są niedobre. Ogółem ta "dieta" składa się z 4 posiłków 2400kcal, gdzie ja u lekarza rodzinnego dowiedziałem się że powinienem spożywać 3000 przy mojej aktywności fizycznej która jest duża.

0
OwcaDIX

Psychologa i psychiatrę mam ale ten trener...

0
gokuson

Wyjść z anoreksji nie jest łatwo, brawo za podjęcie walki. Musisz być pod okiem lekarza, ale nasi eksperci mogą Ci doradzić w kwestii diety i treningu, zadaj pytanie na portalu: https://zapytaj.sfd.pl/ 

0
OwcaDIX

Dziękuję za miłe słowa. Postaram się jeszcze coś wymyślić. Co do diety to znalazłem chyba idealną dla mnie. A jest to dieta przykładowa na masę dla nastolatków z tego artykułu i jak patrzę na te dania to mnie przekonują. https://www.sfd.pl/art/Trening/Dieta_i_trening_na_mas%C4%99_dla_pocz%C4%85tkuj%C4%85cych%2C_nastolatk%C3%B3w-a5727.html

A co do trenera to będę dalej kombinował.
Pozdrawiam, gdy będę potrzebował pomocy to oczywiście będę pisał na forum :).

0