Kolagen należy do białek, które w organizmie człowieka występują w bardzo dużych ilościach. Buduje on tkanki łączne, w tym: ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie. Jego główną funkcją jest dbanie o wytrzymałość poszczególnych struktur naszego ciała, jak elastyczność skóry czy wytrzymałość kości.

 1. Kolagen wpływa na zdrowie skóry
 2. Kolagen pomaga w regeneracji stawów
 3. Kolagen zapobiega utracie masy kostnej
 4. Kolagen może zwiększać masę mięśniową
 5. Kolagen wspiera pracę serca
 6. Inne korzyści zdrowotne
 7. Podsumowanie

W związku z powyższym, suplementy oparte na kolagenie zyskały na popularności. Jeżeli mowa oi suplementach diety, tutaj najczęściej spotykamy hydrolizaty kolagenu. Jest to forma kolagenu, którą nasz organizm wykorzystuje chętniej i przyswaja w większej ilości. Spożywanie kolagenu przynosi wiele korzyści. W artykule opisaliśmy 6 najważniejszych, których działanie jest potwierdzone naukowo.

Kolagen wpływa na zdrowie skóry

Jako że kolagen jest głównym składnikiem skóry, nikogo nie zdziwi fakt, że jego dodatek w diecie będzie odpowiadał za to, jak prezentuje się skóra, jakie właściwości zachowuje i czy jest zdrowa. Pod pojęciem zdrowia mamy tutaj na myśli jej estetyczny wygląd, bez rozstępów. Zazwyczaj tego typu stan skóry leży w kręgu zainteresowania kobiet, którym zależy na tym, aby skóra jak najdłużej wyglądała się młodo.

kolagen skóra

Z wiekiem ciało wytwarza mniej kolagenu, co sprawia, że skóra robi się mniej elastyczna, sucha i podatna na powstawanie zmarszczek. Badania naukowe potwierdzają, że dodatek kolagenu (w ilości około 5 g dziennie) zapobiega wysuszaniu się skóry i powstawaniu zmarszczek.

Suplementacja kolagenem posiada również właściwości, które stymulują nasz organizm do wytwarzania kolagenu. A więc działanie suplementu diety ma podwójne znaczenie. Co więcej, dodatek kolagenu stymuluje również produkcję innych białek, jak fibryliny i elastyny, które również przyczyniają się do odbudowy struktury skóry.

Kolagen pomaga w regeneracji stawów

Ilość kolagenu w naszym ciele odpowiedzialna jest również za integralność stawów. Oznacza to, że gdy poziom kolagenu spada (wraz z wiekiem), stawy podatne są na choroby zwyrodnieniowe, które przyczyniają się do mikrouszkodzeń powierzchni stawów. Z kolei zwyrodnienia powodują ból, a także stany zapalne.

Badania naukowe potwierdzają, że suplementacja kolagenem przyczynia się do łagodzenia bólów mięśniowych, które powstały na skutek zwyrodnień. Musimy jednak pamiętać, że struktura stawowa regeneruje się dość długo. Oznacza to, że suplementacja wymaga dłuższego jej stosowania, od 3 do 6 miesięcy. Dobrym działaniem jest zastosowanie suplementów z dodatkiem kolagenu jako profilaktyki dla osób trenujących wyczynowo. W przypadku suplementacji ukierunkowanej na regenerację stawów dawka dzienna wynosi 8-12 g.

Kolagen zapobiega utracie masy kostnej

Kości dzięki kolagenowi są sprężyste, co czyni je bardziej odpornymi na działanie sił mechanicznych. Zmniejszenie ilości kolagenu w ciele może być również przyczyną osteopenii. Jest to stan, który charakteryzuje się obniżoną masą kostną, występujący przed osteoporozą.

Osteoporoza jest chorobą, która polega na łamliwości kostnej, ze względu na zmniejszenie się ilości soli mineralnych w kościach, jak i znaczącej utracie ich gęstości. Przyjmowanie suplementów na bazie kolagenu, jak wykazały badania, może skutecznie wspomagać walkę z osteopenią i zmniejszać ryzyko powstania osteoporozy. Co ciekawe, kobiety poddane badaniu przyjmowały zaledwie 5 g hydrolizatu kolagenu dziennie.

Kolagen może zwiększać masę mięśniową

kolagen masa mięśniowa

Około 10% masy mięśniowej składa się z kolagenu. Oczywiście taka wartość będzie uzależniona od tego, jakie mięśnie weźmiemy pod uwagę oraz którą z ich części poddamy badaniu. Jak wiemy, białka są niezbędnym elementem diety, który odpowiada m.in. za utrzymanie masy i siły mięśni. Suplementy na bazie kolagenu są istotnym elementem diety osób, które dotknęła sarkopenia. Jest to choroba, która wraz z wiekiem powoduje utratę masy mięśniowej. Ilość kolagenu, jaka była wykorzystywana w badaniu z udziałem starszych mężczyzn, wynosiła 12 g suplementu na dobę. Taka ilość pozwoliła na znaczne zwiększenie poziomu anaboliczności i odbudowę utraconej masy mięśniowej.

Polecamy również: Spożywanie większej ilości białka pomaga zmniejszyć ryzyko spadku sił u osób starszych

Kolagen wspiera pracę serca

Przyjmowanie suplementu na bazie kolagenu może wspomóc walkę z chorobami serca. Kolagen odpowiada za strukturę tętnic, które to bezpośrednio wychodzą z naszego serca i ich zadaniem jest transport natlenowanej krwi po ciele. Bez odpowiedniej ilości kolagenu w diecie tętnice mogą ulec osłabieniu, a ich funkcja transportowa będzie upośledzona. Wg naukowców, tego typu efekt prowadzić może do powstawania miażdżycy, zwężenia tętnic, co z kolei prowadzi do zawału i udaru mózgu.

W jednym z badań z udziałem mężczyzn, którzy suplementowali 16 g kolagenu na dobę przez 6 miesięcy, odnotowano znaczące zmniejszenie się sztywności tętnic, w porównaniu do stanu przed stosowaniem suplementu. Co ważne, zmiany również powstały w stosunku lipoprotein, gdzie odnotowano 6% wzrost poziomu lipoproteiny HDL (potocznie nazywanej “dobrym cholesterolem”, odpowiadającej za utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej układu krwionośnego).

Inne korzyści zdrowotne

kolagen - korzyści

W ostatnim punkcie chciałbym przedstawić inne potencjalne korzyści stosowania kolagenu.

 • regeneracyjny wpływ na włosy i paznokcie - spożywanie kolagenu stymuluje wzrost włosów i paznokci, dba o ich wytrzymałość
 • poprawa w funkcjonowaniu jelit, zapobieganie ich przepuszczalności
 • poprawa funkcjonowania układu nerwowego - możemy spotkać się z informacjami, że suplementacja kolagenem poprawia m.in. nastrój
 • niektóre źródła internetowe wymieniają kolagen jako element suplementacji sprzyjającej odchudzaniu poprzez poprawę tempa metabolizmu.

Polecamy również: Ranking TOP8 - preparaty z kolagenem na skórę, włosy i paznokcie

Podsumowanie

Zastosowanie kolagenu w diecie sportowca jest dość powszechnym działaniem, mającym na celu utrzymanie sprawność układu ruchu. Jego potencjalne korzyści są jednak dużo szersze. Stanowi on element suplementacji wspomagającej urodę, dba o skórę, włosy i paznokcie. Jego działanie prozdrowotne również stanowi znaczącą pokusę, aby włączyć kolagen w diecie osób starszych, ale i nie tylko.

W produktach żywnościowych kolagen występuje głównie w postaci żelatyny. Niestety nie jest ona zbyt dobrym źródłem samego kolagenu, gdyż jej strawność jest dość niska. Dlatego suplementacja hydrolizatem kolagenu wydaje się dużo korzystniejszą opcją, gdyż organizm dużo efektywniej wykorzystuje dodatek tego typu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
OTTO

A o jakiej porze najlepiej brać kolagen?
Biorę od 2 miesięcy na czczo i po godzinie jem śniedanie, póki co efektów brak. Może powinienem brać o innej porze lub z posiłkiem?

0
TomQ-MAG

moze byc tak jak stosujesz. Ogolnie wazne jest to, aby dieta uwzgledniala dodatkowa podaz kolagenu. Stosujesz solo kolagen? Czy z jakimis dodatkami?
I przypomnij mi swoj problem stawowy, to cos moze uda sie podpowiedziec wiecej.

0
OTTO

Biorę Collagen Premium z SFD
W kwietniu mam rehabilitację na kolana a konkretnie na Gonartrozę. 5 dni po rehabilitacji mam artroskopię prawego kolana, mam pękniętą łękotkę przyśrodkową, z początkową cechą chondromalacji. Takie są terminy że zbiegło się w podobnym czasie rehabilitacja nie związana z zabiegiem. Po zrtroskopi będę sam się rehabilitował w domu, może doradzisz mi jakieś ćwiczenia? Chyba głównie rozciągające?

0
TomQ-MAG

Przy tak mocno rozbudowanych problemach, faktycznie suplementacja kolagenem może nie pomóc, jednak spójrz na razie na to, jako element odżywczy dla stawów. Na pewno dużo lepiej będzie wszystko się goić i wracać do normy, jeżeli nie będzie brakowało Ci w diecie składników odpowiedzialnych za budowę tkanek okołostawowych, czy samej chrząstki.

Co do cwiczen:
Najprawdopodobniej kolano bedzie ograniczone ruchowo przez pewien czas, wiec tutaj klasycznie bedzie rozciąganie i wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za prace stawu. Unieruchomienie spwooduje przykurcz i atrofie, wiec na to trzeba sie nastawic.

0
OTTO

Kolega po takim zabiegu to głównie obkładał lodem a potem ćwiczył gumami.
Siedzac na ziemi w rozkroku guma zahaczona za palce i naciągał.

0
OTTO

Właśnie dlatego biore kolagen aby potem szybciej rokonwalestencja przeszła

0