Rozstępy są to zmiany skórne, które wizualnie dają wrażenie rozchodzącej się i pękającej skóry. Główną przyczyną powstawania rozstępów są szybkie zmiany masy ciała, które powodują mocne rozciąganie tkanki skórnej. Nasza skóra zbudowana jest głównie z włókien kolagenowych i elastynowych, które nadają jej cech elastyczności i rozciągliwości. Wytrzymałość tych włókien jest jednak ograniczona, co daje o sobie znać pod postacią blizn nazywanych rozstępami.

  1. Jak powstają rozstępy?
  2. Kto jest podatny na rozstępy?
  3. Dlaczego powstają rozstępy na barkach?
  4. Jak zapobiegać rozstępom?
  5. O czym należy pamiętać?

Jak powstają rozstępy?

Ciąża, wzrost masy mięśniowej, nadwaga i otyłość to główne czynniki rozciągające skórę. Wzrost tkanek, który powoduje, że skóra się naciąga, zmusza ją do zwiększenia swojej powierzchni na ciele. Szybkie tempo przybierania na masie sprawia, że skóra nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych, przez co widzimy ich ubytki w postaci rozstępów.  

Jeżeli rozrost tkanek jest naprawdę szybki, rozstępy w początkowej fazie mogą przybierać barwę czerwoną. Rozstępy te są głębsze i bardziej widoczne, wizualnie przypominają rany. Z czasem ulegają one wygojeniu i robią się białe. Rozstępy stają się również bardziej widoczne w wyniku opalania skóry. Zaburzenia w strukturze skóry powodują, że nie zawsze jej barwa ulega jednolitej zmianie pod wpływem słońca.

rozstępy

Kto jest podatny na rozstępy?

Wiek nie ma znaczenia, jeżeli mówimy o powstawaniu rozstępów. Osoby młode, starsze, kobiety czy mężczyźni są równie podatni na ich występowanie. Miejsca, gdzie zazwyczaj pojawiają się rozstępy, to ramiona, uda, pośladki, brzuch i plecy. Nie zawsze mamy wpływ na to, czy rozstępy się pojawią. Czynniki genetyczne, jak wzrost w wieku młodzieńczym, jest jednym z tych elementów, których nie możemy ograniczyć. W tym okresie warto więc zadbać o właściwe odżywianie, które będzie ograniczać ryzyko rozstępów. O tym, co jeść i czym uzupełnić dietę, opiszę w dalszej części tekstu.

Polecamy również: Rozstępy u nastolatków - przyczyny i sposoby leczenia

Dlaczego powstają rozstępy na barkach?

Tak naprawdę miejsce powstawania rozstępów bywa przypadkowe. Zazwyczaj pojawiają się one w tym miejscu, gdzie włókna kolagenowe robią się słabe. W przypadku barków i ramion wzrost masy mięśniowej barków, bicepsów i tricepsów może bezpośrednio wpływać na występowanie w tych okolicach rozstępów. Najczęściej jednak pojawiają się one wtedy w okolicach pach, czy lub łopatek.

Inne miejsca, w których zauważyć można rozstępy, to również plecy, a w przypadku kobiet są to także uda, pośladki i biodra. Zauważyć tutaj można zależność, że ilość masy ciała bezpośrednio wpływa na ich występowanie. Mężczyźni, gdy dojrzewają, zaczynają mieć szerszą obręcz barkową, co wiąże się z rozciąganiem skóry w jej obrębie. Kobiety z kolei nabierają kształtów w dolnych partiach ciała, poszerzeniu ulegają biodra, wzrasta masa mięśniowa ud i pośladków.

Jak zapobiegać rozstępom?

rozstępy

Nastaw się na powolny progres

W kontekście treningu siłowego i kulturystyki tutaj ważne będzie powolne, stopniowe przybieranie na masie. Na szczęście era, gdy poza sezonem każdy robił masę do momentu, aż brzuch wyprzedzał klatkę piersiową, jest już za nami. Znaczne zmiany masy ciała będą czynnikiem, który mocno wpływa na zmiany skórne. Dlatego przybranie 10 kg podczas okresu masowego nie zawsze jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz mieć ładną i gładką skórę.

Nastaw się na powolny i stały progres. Tkanka mięśniowa budowana jest powoli. Tutaj należy również wspomnieć, że stosowanie farmakologii powodującej zmiany hormonalne w organizmie, także może wpływać na zmiany skórne, w tym na występowanie rozstępów.

Uzupełnij dietę

Kolejny bardzo ważny czynnik to Twoja dieta. Zauważono, że osoby z tendencjami do rozstępów posiadają niedobory cynku, kolagenu, witaminy C, D i E. Warto uzupełnić dietę preparatami witaminowymi oraz wspomóc się suplementem kolagenowym. Dobrą praktyką jest tutaj profilaktyczne korzystanie z różnego rodzaju mieszanek na stawy. Nie tylko wspomagają one aparat ruchu, ale również będą miały pozytywny wpływ na wygląd skóry.

Warto również uwzględnić kwasy tłuszczowe omega 3, które wykazują działanie przeciwutleniające, jak i odżywiają skórę. Jeżeli chodzi o makroskładniki dietetyczne, ważna jest odpowiednia ilość białka i tłuszczy. Zaleca się spożycie od 2,3 do 3,1 g białka na 1 kg masy ciała oraz dostarczanie około 1,2 g tłuszczy na 1 kg masy ciała. Oczywiście mowa tutaj o zdrowych źródłach tłuszczy obfitujących w nienasycone kwasy tłuszczowe, jak i białka pełnowartościowe zawierające kompletny aminogram.

kolagen sfd

Odpowiednia pielęgnacja

Trzeci czynnik to dbanie o skórę w codziennej pielęgnacji ciała. Warto co jakiś czas wykonywać peelingi, które będą złuszczać naskórek, pobudzać jego odbudowę i regenerację. W poradnikach domowych spotykamy się jeszcze z wykorzystaniem cytryny, jako elementu rozjaśniającego rozstępy, oraz masła shea i oleju kokosowego do codziennej pielęgnacji i zapobiegania przesuszaniu się skóry. W aptekach dostępne są również preparaty do smarowania na bazie mocznika, które skutecznie poprawiają koloryt skóry w miejscu rozstępów, sprawiając, że są one mniej widoczne.

olej kokosowy

Ważnym elementem jest również masaż. Regularne masowanie skóry pobudza jej elastyczne właściwości i zwiększa jej odporność na rozstępy. Pamiętaj również o nawilżaniu. Nie tylko ważne jest to, jak dbasz o skórę z zewnątrz, ale również picie odpowiedniej ilości płynów będzie miało ogromne znaczenie dla kondycji skóry.

Polecamy również: Jakich witamin potrzebuje moja skóra? Najważniejsze związki dla zdrowej skóry

O czym należy pamiętać?

Rozstępy powstają głównie na skutek szybkiej zmiany masy ciała. Niedobory białek kolagenowych, witaminy C i cynku, mogą nasilać powstawanie rozstępów. Odpowiednia pielęgnacja skóry połączona z suplementacją skutecznie chroni przed rozstępami.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)