Zapewne większość z Was wie już doskonale, że jeśli planujecie poprawić wygląd swojej sylwetki, powinniście wprowadzić w życie plan dietetyczny, który będzie zakładał większe wydatkowanie energii, niż jej spożycie.

  1. Kiedy ciąć węglowodany?
  2. Podsumowanie

W tym miejscu często pojawia się wątpliwość w stylu: "muszę obciąć kalorie czy wystarczy, jak obetnę jedynie węglowodany?". 

Jest to pytanie o tyle błędne, z samego założenia, że jeśli obetniesz węglowodany, to siłą rzeczy obetniesz również ilość spożywanych kalorii. No, chyba że w ich miejsce będziesz spożywał więcej białka, co jeszcze nie będzie aż takim karygodnym błędem, lub tłuszczów; to już z pewnością nie będzie dobra droga... 

Uwaga 1

Choć artykuł nie traktuje o białku (w kontekście redukcji), to jednak wypada mi wspomnieć, że zmniejszenie ilości spożywanego białka w czasie diety redukcyjnej nie będzie dobrym pomysłem! Wręcz należy iść w przeciwną stronę, zwiększając ilość spożywanych kalorii płynących z białka.

kobieta - dieta

W ten sposób zrobicie dietetycznie wszystko, aby oszczędzić swoje (jakże cenne) mięśnie w okresach katabolizmu. Dalsza ochrona mięśni w tym czasie będzie uwzględniała właściwy trening siłowy. Wracamy do kalorii i węglowodanów. 

Skąd wziął się tak często powtarzane przekonanie, że jedynym (lub nawet najlepszym) ze sposobów na poprawę sylwetki jest właśnie ograniczenie węglowodanów…?

Źródeł z pewnością jest wiele, ale jestem przekonany, że jednym z najważniejszych powodów jest często obserwowane zdarzenie - zaczynasz jeść mało węglowodanów, tracisz przez pierwsze dni bardzo szybko na wadze! Jednak nie czarujmy się, nie jest to prawdziwa utrata tkanki tłuszczowej. I trwa z reguły 3 -4 do tygodnia. Dopiero później w zależności od tego, o ile więcej wydatkujesz energii, w stosunku do tego, co zjadasz, rozpoczyna się efektywniejsza utrata tkanki tłuszczowej. 

Należy więc w trakcie redukcji obcinać węglowodany czy też wystarczą same kalorie? Odpowiedź, dla większości z nas, będzie brzmiała i to, i to!

Uwaga 2

A jak się ma sprawa zmniejszenia ilości tłuszczów spożywanych, w trakcie okresów redukcyjnych? Tłuszcze niosą z sobą największy ładunek energetyczny, czyli również będzie dobrym pomysłem, abyś zmniejszył ich udział w swoich posiłkach. 

Kiedy ciąć węglowodany?

węglowodany dieta redukcyjna

Skoro wiemy już, że jeśli chcemy poprawić swoją sylwetkę i zmniejszyć ilość tłuszczu zalegającego w nas, musimy ograniczać przede wszystkim kalorie, a jednym ze sposobów może być obcięcie węglowodanów, zastanówmy się zatem czy ma znaczenie, kiedy i w jakich posiłkach obetniemy węglowodany?

Jeśli ćwiczysz na siłowni, do czego wszystkich zachęcam, gdyż to szczególnie przydatne podczas redukcji tkanki tłuszczowej, ostatnim okresem, w którym powinieneś obcinać węglowodany, będzie czas okołotreningowy, a zwłaszcza na i bezpośrednio po treningu siłowym. Ta uwaga dotyczy również treningu interwałowego, HIIT i podobnych. 

Podczas tego typu aktywności, głównym paliwem, z którego korzysta Twój organizm, ale przede wszystkim mięśnie, są zapasy glikogenu, który powstają w najprostszy sposób z węglowodanów, które spożywasz. 

Jeśli ograniczysz znaczny sposób węglowodany w diecie i nie dostarczysz ich przed w trakcie i po treningu, zmusisz swój organizm do poszukiwania innych źródeł, z których mógłby pozyskać glikogen.... I dobrze zgadujesz, Będą to białka. Po części te, które zjadasz w swojej diecie, po części zaś te, które tak jak są obecnie m.in. w Twoich mięśniach. W ten sposób narażasz się na nadmiernie rozbudowane procesy kataboliczne, które będą zjadały Twoje mięśnie!

Dodatkowo większość ćwiczących zauważa, że jeśli spożycie węglowodanów jest niskie, to ich treningi nie są takie efektywne! Nie mogą na treningu dawać z siebie wszystkiego! 

To często prowadzi do zmniejszenia bodźców, które mówią organizmowi: "hej te mięśnie są nam potrzebne po to, aby przeżyć (organizm postrzega trening siłowy jako pewnego rodzaju zagrożenie). Nie będziemy więc zbytnio ich niszczyć. Poszukajmy zatem innych miejsc, z których możemy pozyskać energię". I sięga wtedy w większym stopniu do tkanki tłuszczowej - na tym nam zależy!

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Podsumowanie

Mam nadzieję, że w tym krótkim i prostym artykule rozwiałem, choć część Waszych wątpliwości. Oczywiście, jeśli macie wątpliwości, jak powinna wyglądać poprawna dieta redukcyjna, powinniście skonsultować całość z dietetykiem o dobrej opinii. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)