Opinia publiczna dotycząca kobiecego piękna i sprawności fizycznej drastycznie zmieniła się w ciągu ostatniej dekady. Widok kobiety, która ćwiczy na siłowni, podnosi ciężary i jest umięśniona (nawet delikatnie), nie dziwi już chyba nikogo. Z pomocą mediów społecznościowych, widzimy kulturową zmianę, w której więcej kobiet zaczyna postrzegać siłę jako piękną i normalną, a nie coś, czym należy się wstydzić.

Jędrne ciało i siła są celem, który chce osiągnąć wiele kobiet na świecie, co byłoby nie do pomyślenia jeszcze jakiś czas temu. Ale jak i kiedy zaczęła się ta zmiana? Magazyn Barbend zaprezentował trzy kobiety, które przyczyniły się do postrzegania kobiecego piękna przez pryzmat siły.

Abbye "Pudgy" Stockton

Abbye „Pudgy” Stockton (1917-2006) urodziła się w Santa Monica, a przydomek „Pudgy” zyskała ponieważ była pulchna. Pracowała jako operator telefoniczny pod koniec lat trzydziestych, aż w końcu zdecydowała, że ​​czas na zmiany. Zaczęła ćwiczyć z wykorzystaniem ciężarów - co było czymś niesłychanym dla większości kobiet. Wkrótce po tym, jak zaczęła regularnie pracować nad sylwetką, zaczęła zdobywać uznanie jako twarz w słynnej Muscle Beach w Santa Monica, gdzie pracowała razem z Joe Goldem (założyciel Gold's Gym) i George'em Eifermanem ( Mr. America i Mr. Universe).

Po II wojnie światowej Stockton otworzyła siłownię dla kobiet na Sunset Boulevard (jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza) i zaczęła redagować kolumnę „Barbelles” dla magazynu Strength and Health. Zmarła w 2006 r. w wieku 88 lat. Cztery lata przed śmiercią w jednym z wywiadów Stockton powiedziała: „Ludzie mawiali, że jeśli kobiety będą ćwiczyć, staną się męskie lub nie będą w stanie zajść w ciążę. Po prostu się śmiałyśmy, bo wiedziałyśmy, że się mylili.”

Krótko mówiąc, Abbye była wzorem dla kobiet z lat czterdziestych, spragnionych - silnych, niezależnych, odnoszących sukcesy i kobiecych.

 

Katie Sandwina

Katie urodziła się w Wiedniu w 1884 roku w rodzinie cyrkowej. Tak naprawdę nazywała się Katharina Brumbach. Katie od dziecka była bardzo silna, więc jej ojciec wytrenował ją w tym kierunku. Była cyrkową siłaczką, która dokonywała niezwykłych wyczynów wraz z ojcem (człowiek, który był znany z podnoszenia 500 kg jednym palcem). Oferowano męskim członkom widowni ich występu nagrodę pieniężną, za pokonanie Katie. Podczas występu w Nowym Jorku znany wszystkim Eugen Sandow podjął wyzwanie. Podczas próby podniesienia hantli o wadze 300 funtów (136 kg). Brumbach była w stanie podnieść go nad głową jedną ręką, podczas gdy Sandow mógł tylko podnieść go do piersi - został pokonany, dzięki czemu Brumbach została nazwana Sandwina.

W 1911 r. Dziennikarka Kate Carew napisała artykuł na temat Katie, omawiając jej karierę i opinię społeczeństwa na temat silnych kobiet. Był to jeden z pierwszych artykułów, które przyjęły ten punkt widzenia w tamtym czasie i pomogły pokazać, że choć Sandwina była silna, była także kobieca i piękna. „Sandwina wcale nie była męska i chociaż ramiona Katie mogły unieść 240 funtów nad głową, były jeszcze giętkie i wystarczająco gładkie, by pokazać się w sukni balowej. Żadnych okropnych grudek mięśni, kochani.”

 

Elise Gillaine Herbigneaux

Gillaine Herbigneax, znana jako Miss Apollina , urodziła się w 1875 roku w Belgii. Jako ośmioletnie dziecko Apollina zawsze lubiła uczestniczyć w zajęciach uważanych w tamtych czasach za wyłącznie dla mężczyzn. Naśladowała sportowców i ćwiczyła siłowo razem z nimi. W pogoni za marzeniami o występie na wielkiej scenie jako silna kobieta i zapaśniczka, 16-letnia Apollina przeprowadziła się do Paryża. Minęło sporo czasu, ale imię Apolliny w końcu zaczęło zyskiwać uznanie w społeczności cyrkowej i zapaśniczej. Ostatecznie została mistrzynią świata w zapasach po pokonaniu 40 kobiet w jednym konkursie. Osiągnęła sławę dzięki wyczynom siłowym: wyciskanie jednorącz o wadze 105 funtów (48 kg), wyciskanie sztangi o wadze 110 funtów( 50 kg) osiem razy czy taniec ze sztangą na plecach o wadze 550 funtów (250 kg).

 

Komentarze (2)
Possible

6 lat temu napisalem na forum kilka slow o pani Abbey Stockton. Jesli ktos ma ochote przeczytac, w ramach uzupelnienia powyzszego artykulu ten krotki tekst, to znajdzie go w tym temacie - https://www.sfd.pl/Z_archiwum_sportów_siłowych-t837950-s21.html

1
basmann

Nie przetrwałaby teraz w dżungli branży fit, pokazuje jak podnosi ciężary, a to trzeba dupę pokazywać :(

0