Znana w Chinach młoda influencerka próbowała stracić ponad połowę masy ciała, dzięki czemu pragnęła stać się inspiracją dla swoich obserwujących. Niestety jak donoszą zagraniczne media, zmarła podczas pobytu na obozie odchudzającym. Miało to miejsce w północno-zachodnich Chinach.

Śmierć 21-letniej influencerki, która publikowała w mediach społecznościowych pod pseudonimem Cuihua, skłoniła państwowe media do refleksji na temat bezpieczeństwa związanego z obozami odchudzającymi. Rozwinęła się dyskusja na temat presji wywieranej na kobiety, które pragną dostosować się do pewnych standardów piękna kreowanych głównie przez media.

 

Cuihua dokumentowała swoją drogę do utraty wagi dziesiątkom tysięcy obserwujących na Douyin, chińskiej wersji TikTok, aby zachęcić ich do walki z otyłością. Jeszcze niedawno opublikowała kilka filmów, na których intensywnie ćwiczy i podzieliła się tym, że waży 156 kilogramów. Jej celem było zrzucić aż 100 kilogramów. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy straciła ponad 27 kilogramów. Filmy zamieszczone na koncie młodej influencerki, pokazujące jej wysiłek były szeroko udostępniane w chińskich mediach społecznościowych. Po śmierci dziewczyny filmy oraz zdjęcia zostały usunięte z jej konta.

Organizatorzy obozu promowali się pod hasłem: „pożywne posiłki, odpoczynek i zdrowe ćwiczenia”. Rodzina influencerki otrzymała odszkodowanie, a lokalne władze poinformowały, że prowadzą dochodzenie w sprawie śmierci i tego, czy na obozie odchudzającym doszło do celowych zaniedbań i promowania głodówki. W Chinach podobnie jak w znacznej części Azji media społecznościowe są zalane niezdrowymi i nierealistycznymi trendami promującymi ekstremalną utratę wagi.

Polecamy również: Dlaczego nie chudnę? Poznaj przyczyny

Eksperci w dziedzinie zaburzeń odżywiania i żywienia sportowców ostrzegają, że nawet pozornie zdrowe zachowania, takie jak zwiększenie intensywności ćwiczeń i dieta, mogą być szkodliwe, jeśli stosuje się skrajne rozwiązania, takie jak diety głodówkowe, nadludzki wysiłek czy stosowanie niedozwolonych środków dopingujących. Może to wpłynąć na zdrowie psychiczne i prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych związanych z pracą serca, mózgu, wątroby, nerek czy innych narządów.

 

Najnowsze dane z badań sugerują, że ponad połowa dorosłych Chińczyków ma nadwagę lub otyłość. Rośnie też ilość miejsc promujących się jako obozy odchudzające. Należy mieć na uwadze, że odchudzanie nie powinno polegać na szybciej i nagłej redukcji masy ciała, a na budowaniu trwałych nawyków żywieniowych i zmiany stylu życia. Wszelkie magiczne próby zrzucenia kilogramów mogą okazać się zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Komentarze (1)
M-ka

Ponoć bardzo mało jadła i wykonywała "intensywne cardio". Inni uczestnicy podobnych obozów często doświadczali rabdomiolizy...
Czyli taka, można powiedzieć, rzeźnia.

2