Coraz częściej słyszymy o tym, że wiele par i to niezależnie, o jakim rejonie świata mówimy, ma problemy z doczekaniem się potomstwa. Problem jest na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w roku 2010 prawie 48,5 miliona par z całego świata miało problem z płodnością.

Statystyki

Alarmistycznych tonów, że w ostatnich latach nastąpił jakiś gwałtowny wzrost par, które nie mogą doczekać się dziecka, a z takimi opiniami często możemy spotkać się w społecznościowych i klasycznych mediach, nie wydają się potwierdzać dane naukowe. Na podstawie 277. badań wykonanych w aż 190. krajach świata, naukowcy szacują, że procent par, które bezskutecznie oczekują na potomka, był w latach 1980-2010 stały.

To, że ten wskaźnik nie rośnie gwałtownie, nie oznacza, iż problem nie istnieje, musimy bowiem w spojrzeć wyżej i przypomnieć sobie liczę ogólną - 48,5 mln par…! Inną przekonującą statystyką mówiącą o skali wielkości niepłodności jest szacunek, że na tę dolegliwość cierpi między 10 a 15%, wszystkich par na świecie! Jest to o tyle poważny stan, że uznaje się go za najbardziej popularną dolegliwość wśród ludzi w wieku 20-45 lat!

Pojęcie niepłodności

Pod pojęciem niepłodności naukowcy przyjmują brak zdolności do poczęcia potomka przez okres 12. miesięcy współżycia bez użycia zabezpieczeń. Jeśli jednak mowa o kobietach starszych niż 35 lat, o niepłodności możemy mówić już po sześciu miesiącach. Jak donoszą naukowcy, jeśli para nie może doczekać się potomka w ciągu pierwszego roku stosunków bez zabezpieczeń, czyli po początku określenia niepłodności, szanse na szczęśliwe poczęcie spadają dosłownie z miesiąca na miesiąc. Im partnerka jest starsza, tym dzieje się to jeszcze szybciej. Widzimy zatem, że problem jest duży, zachodzi również pytanie, czy sposób odżywiania może mieć wpływ na płodność…

Jaka dieta jest najlepsza na płodność?

Dieta śródziemnomorska

dieta śródziemnomorska

W aspekcie dietetycznym zdrowego stylu życia w naszej świadomości najczęściej przewija się dieta śródziemnomorska. Pojęcie diety śródziemnomorskiej powstało ponad 50 lat temu. Zdefiniował je Ancel Keys, bazując na wzorcach żywieniowych ludzi mieszkających w krajach basenu Morza Śródziemnego, jakie występowały w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Mieszkańcy tamtych rejonów zjadali w dużej ilości owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy oraz (co chyba najbardziej kojarzone z dietą śródziemnomorską) oliwę z oliwek. Dieta była uzupełniana mniejszą ilością drobiu i ryb. Regularnie, ale umiarkowanie wypijano wina. Natomiast w małej ilości spożywano produkty pochodzenia mlecznego, uzyskane z czerwonego mięsa oraz słodycze. W wielu modelach żywieniowych uchodzi ona za jedną z najzdrowszych na świecie.

Okazuje się, że może również mieć ona wpływ na to, czy para doczeka się potomka. Dla przykładu, gdy naukowcy sprawdzili wpływ schematów dietetycznych 225. par, okazało się, że u mężczyzn odżywiających się w sposób zbliżony do wzorców diety śródziemnomorskiej, stwierdzono wyższe stężenie plemników, większą ich liczbę oraz ruchliwość. Również parametry płodności u kobiet w wyniku stosowania diety śródziemnomorskiej wydają się bardziej obiecujące. Im panie odżywiają się bliżej tego, co postuluje dieta śródziemnomorska, tym mogą spodziewać się mniejszego problemu z płodnością.

Nie tylko większość badań sprawdzających związek: dieta śródziemnomorska a płodność, wskazuje na to, że istnieje nie tylko większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przypadku jej przestrzegania, ale także można liczyć na większe prawdopodobieństwo urodzenia żywego potomka.

Prudent Diet - zdrowa dieta

Innym często badanym sposobem odżywiania jest modyfikacja diety śródziemnomorskiej, którą autor - naukowiec z Uniwersytetu Harvarda (USA) - Frank Hu - nazwał 'Prudent Diet’. 

Charakteryzuje się ona dużym udziałem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, owoców, warzyw, roślin strączkowych w tym soi, produktów pełnoziarnistych, niskotłuszczowych produktów przemysłu mleczarskiego, chudego mięsa, ryb, a także umiarkowaną ilością orzechów. Jest więc ona pewnego rodzaju zaprzeczeniem standardowej, współczesnej diety świata zachodniego, pełnej przetworzonych produktów, często zawierających dużą ilość tłuszczów, w tym tłuszczów trans i nasyconych, dużą ilością potraw smażonych i takich o wysokim indeksie glikemicznym oraz przetworzonych węglowodanów, w tym również słodyczy oraz napojów słodzonych. 

Osoby stosujące ten zdrowy sposób odżywiania (Prudent Diet) mogą liczyć na znaczne zmniejszenie ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, ale także na większą koncentrację plemników w nasieniu. Innym dodatkowym pozytywnym wpływem, jaki obserwuje się przy stosowaniu Prudent Diet, jest odnotowywany zwiększony poziom wytwarzania testosteronu u mężczyzn. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na zdolność do poczęcia potomka, ale ta informacja może również zainteresować wszystkich mężczyzn, dbających o wygląd swojej sylwetki i zainteresowanych przyrostem masy mięśniowej.

Współczesna dieta zachodnia

Krótką charakterystykę tego typu odżywiania podałem wyżej, warto zatem przyjrzeć się teraz, jak ona wpływa na zdolność do posiadania potomstwa. U mężczyzn odżywiających się w ten sposób, stwierdza się pogorszenie parametrów mających wpływ na płodność, w tym bardzo niską liczbę plemników, zmniejszenie ich ruchliwości oraz pogorszenie morfologii.

Podsumowanie

Oczywiście omawiane tutaj sposoby odżywiania warte są rozszerzenia oraz przyjrzenia się bliżej poszczególnym makro- i mikroskładnikom tak, aby można było jeszcze bardziej zmodyfikować zdrowy styl odżywiania, aby ułatwić bardziej życie parom starającym się bezskutecznie o potomstwo.

Jednak w tym artykule starałem się już teraz wskazać, które produkty należy włączać do swojej diety, a których powinno się unikać wtedy, gdy celem jest zwiększenie płodności. Osoby starające się o posiadanie dziecka powinny również pamiętać o tym, że zdrowy styl odżywiania (omówiony w tym artykule) to jedna strona medalu. 

Drugą jest ogólnie pojęty zdrowy tryb życia. Mam tutaj na myśli regularną aktywność ruchową, ograniczenie spożywania alkoholu, wykluczenie palenia, walkę o szczupłą sylwetkę oraz unikanie nadmiernych czynników stresotwórczych.

Komentarze (1)
lodzianin1

Teraz jest moda zamiany orzeszków brazyliskich na włoskie i już jest nowa dieta i nowa nazwa i od razu jest fachowiec do podpisania się pod nią i zaklepania nazwy .

Temat bardzo fajny

3