Woda jest niezbędna do życia — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Usuwa z organizmu toksyny, nawilża naszą skórę, gasi pragnienie i jest niezbędna do procesów przemiany materii. Wiele osób zastanawia się, jaką wodę wybrać: czy taką w butelce ze sklepu, a może zwykłą wodę z kranu? Niektórzy mogą się zastanawiać, która opcja jest bezpieczniejsza lub smakuje lepiej. Istnieje również szereg innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wody do picia. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

  1. Woda butelkowana a plastik
  2. Czy picie kranówki jest bezpieczne?
  3. Co ze środowiskiem?
  4. Którą wodę wybrać?

Woda butelkowana a plastik

Woda butelkowana jest bezpieczna do picia, dostępna w każdym sklepie spożywczym i to w kilku rodzajach od różnych producentów. Mineralna, źródlana, smakowa, gazowana, niegazowana, a nawet średnio gazowana — każdy ma swoją ulubioną, po którą chętnie sięga, by się nawodnić i ugasić pragnienie. Natomiast jednym z powodów do niepokoju jest obecność plastiku w wodzie butelkowanej. Badania wskazują, że większość wody butelkowanej zawiera mikrodrobiny plastiku, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Przetestowano jedenaście dużych marek wody butelkowanej z dziewięciu różnych krajów. Naukowcy odkryli, że 93% wody z butelek wykazywało pewne oznaki zanieczyszczenia mikroplastikiem. I choć woda z kranu nie jest w 100% wolna od tego typu zanieczyszczeń, to wyniki te sugerują, że zanieczyszczenie przynajmniej częściowo wynika z samego procesu pakowania. Naukowcy wciąż badają wpływ tych mikrodrobin plastiku na zdrowie człowieka. Należy też wspomnieć o wpływie plastiku na środowisko zwierząt i organizmów wodnych, Smutny widok pływających plastikowych butelek w zbiornikach wodnych widział już chyba każdy.

Wybierając wodę butelkowaną, konsumenci zazwyczaj decydują o zakupie na podstawie osobistych preferencji smakowych. Woda gazowana jest często jednym z kryteriów, ale warto wiedzieć, że bąbelki można też zrobić samemu w domu. Wystarczy mieć saturator do wody, dzięki któremu nie generujemy plastikowych odpadów. Woda butelkowana jest też o wiele droższa od wody z kranu, ale ze względu na wygodę (na przykład w podróży, albo po prostu dlatego, że butelkę można mieć zawsze pod ręką) jest ona częściej wybierana.

Czy picie kranówki jest bezpieczne?

woda z kranu

Wiele osób ma wątpliwości, czy picie wody z kranu jest bezpieczne. Jak najbardziej można śmiało pić kranówkę. Według głównego inspektora sanitarnego aż 99,7% domów zasila aktualnie woda zdatna do picia (informacje znajdziesz na stronie dostawcy). Spełnia ona także wymogi ministerstwa zdrowia, światowej organizacji zdrowia oraz Unii Europejskiej. Skład wody z kranu jest zbliżony od tego w butelkach, a czasem nawet wypada korzystniej pod względem stężenia minerałów. Kranówka zawiera wapń, magnez, fosfor, sód, siarkę, miedź oraz potas. Ponadto woda z kranu jest regularnie kontrolowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe i sanepid. Można rozważyć także filtrowanie wody za pomocą filtrów węglowych lub systemu odwróconej osmozy.

Wiele badań pokazało, że ludzie w większości nie odróżniają w smaku wody z kranu od wody butelkowanej. W jednym z nich większość ludzi preferowała wody o średniej mineralizacji, niezależnie od źródła. Tylko 36% uczestników było w stanie odróżnić wodę butelkowaną od wody z kranu. Nawet jeśli nie smakuje tak dobrze, jak woda butelkowana, nie oznacza to, że woda z kranu jest złej jakości. Może to być po prostu spowodowane wyższą zawartością minerałów. Picie wody z kranu jest z pewnością wygodne i niedrogie. Wystarczy odkręcić kran, aby ugasić pragnienie. 

Co ze środowiskiem?

Wpływ picia wody z kranu na środowisko jest znacznie mniejszy niż wody butelkowanej. Dzięki spożyciu kranówki nie generujemy plastikowych butelek jednorazowych, które trafiają na wysypisko śmieci lub do centrum recyklingu. Badania wskazują, że procesy butelkowania, chłodzenia i transportu, a także utylizacja plastikowych butelek po użyciu, powodują szereg niekorzystnych skutków dla środowiska znacznie większych niż te, które ma woda z kranu.

Według organizacji non-profit container recycling institute każdego dnia w USA ludzie wyrzucają ponad 60 milionów plastikowych butelek po wodzie. Większość tych butelek trafia na wysypiska śmieci lub zaśmieca ulice. Plastikowe butelki uwalniają również toksyny podczas degradacji, a proces rozkładu trwa od 100 do 1000 lat. Niektórzy ludzie próbują ponownie wykorzystać plastikowe butelki na wodę, aby zrównoważyć niektóre skutki dla środowiska. Może to jednak stwarzać zagrożenia w dłuższej perspektywie, w tym ryzyko rozwoju bakterii i ryzyko uwalniania związków z butelki.

Którą wodę wybrać?

Wydaje się, że w większości przypadków woda z kranu jest lepszym rozwiązaniem. Jest tańsza i ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż woda butelkowana. Kranówka jest równie bezpieczna, jak woda butelkowana, a większość ludzi nie będzie w stanie odróżnić smaku. Ci, którzy wolą smak wody butelkowanej, mogą wypróbować filtr do wody, a miłośnicy wody smakowej mogą dodać plasterki owoców cytrusowych albo specjalne koncentraty smakowe bez cukru.

Literatura:

https://www.Mwra.Com/monthly/wscac/2018/113018-dovetailconsumeresp1water.Pdf

https://onlinelibrary.Wiley.Com/doi/abs/10.1111/j.1745-459x.2010.00280.X

https://www.Container-recycling.Org/index.Php/issues/.../275-down-the-drain

https://stonepierpress.Org/goodfoodnews/bottled-water-or-tap

https://www.Ncbi.Nlm.Nih.Gov/pmc/articles/pmc6141690/

https://www.Foodandwaterwatch.Org/2016/02/16/guide-to-safe-tap-water-and-water-filters/

Komentarze (12)
lodzianin1

Ja kupuje w butelkach tylko gazowana a ogólnie staram się wymieniać syfony. Niegazowana z kranu.

0
patryku5

Czyli wychodzi na to, że lepiej kupić np.filtr brita z dzbanuszkiem i samemu filtrować? Kiedyś byłem w Irlandii i wszyscy piki kranówkę. Obecnie mieszkam w Niemczech i podobno średnia ta woda. Czy taki filtr będzie ok to codziennego picia większej ilości wody?

0
gokuson

Wszystko zależy z jakiego źródła masz wodę, u mnie jest średniej jakości, właśnie się przerzucam z wody z plastikowych butelek na wodę filtrowaną

0
M-ka

Ja od lat piję głównie kranówkę, ale po przegotowaniu i ostudzeniu w dużym dzbanku, który jest przeznaczony tylko na wodę. Świeża zawsze mniej lub bardziej smakuje chlorem, co mnie odrzuca, a poza tym nie dowierzam rzekomej czystości starych instalacji i wolę żeby moje dziecko miało nawyk picia przegotowanej wody, a nie surowej.

0
gokuson

W sumie wpadł mi pomysł na ciekawy temat artykułu: Czy przegotowana woda traci minerały?

0
M-ka

Zależy jak dużo ma pierwotnie tych minerałów i jak długo się ją gotuje. Jeśli tylko przez chwilę w czajniku elektrycznym, to traci niewiele - odrobina kamienia wytrąca się w czajniku. Jeśli pogotuje się ją z 15-20 minut wytrąca się już całkiem sporo - najlepiej to widać po gotowaniu w ciemnym, emaliowanym naczyniu i jak postoi do następnego dnia, bo zbiera się to na ściankach i na dnie. Tylko nikt raczej tak długo nie gotuje wody na herbatę i nie czeka później na wytrącenie się osadów.
Filtry dzbankowe też trochę pochłaniają; trudno mi powiedzieć czy jest to duża różnica.

0
Bull

u mnie jest grana kranówka + lekki gaz dostaje ( soda stream)

0
lodzianin1

Wojtku i jak ci się to sprawuje właśnie? Zadowolony jesteś?

0
natasza__

Ja też mam soda stream. Jest fajne. Warto polować na promocję w zestawie z butelkami.

1
lodzianin1

Ale ja zakrecony soda stream też mam dostałem od żony na gwiazdkę -) włącznie z koncentratami smakowymi
Pomyliłem z tym co się bezpośrednio na kran stosuje

1
SHHO

No dobra a jak wygląda to właśnie podwzgledem mineralnym, kiedy mam przed sobą jakąś ciężką sesje i zawsze brałem Muszyniankę czy cechini, a kranówka da mi odpowiednie nawodnienie?

0
natasza__

Możesz kupić i dodać Minerały Schindele.

0