Na przestrzeni dwóch ostatnich dni dotarły do mnie dwa pozornie niezwiązane z sobą pytania. Pierwsze dotyczyło wpływu pokarmów o wysokim indeksie na zespół policystycznych jajników (PCOS). A drugie związane było z zagadnieniem: czy NAC (N-acetylocysteina) wpływa na ochronę wątroby?

Przeczytaj koniecznie: Czy NAC wpływa na ochronę wątroby?

A dziś  wpadło mi w oczy nowe badanie, które oceniało wpływ diety ketogenicznej u otyłych kobiet z zespołem policystycznych jajników, które dodatkowo miały zaburzone czynności wątroby. Ochoczo więc przyjrzałem mu się nieco bliżej.

PCOS - co to jest?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyka jedną na 25 kobiet w wieku rozrodczym. Jest więc jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób endokrynologicznych. Najczęstsze objawy to zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę oraz nadmiernym owłosieniem.

Naukowcy z Chin zrekrutowali 20 pań (badanie ukończyło 18 z nich). Chcieli sprawdzić wpływ diety ketogenicznej, w porównaniu do tradycyjnego leczenia farmakologicznego, na poprawę markerów pracy wątroby oraz na poprawę cyklu menstruacyjnego, a w dalszej kolejności poprawę składu ciała, poziomu hormonów i biomarkerów metabolicznych.

Z wniosków uzyskanych dzięki temu badaniu widzimy, że dieta ketogeniczna znacznie lepiej zmniejszyła markery czynności wątroby, w porównaniu z grupą kontrolną. W grupie ketogenicznej odnotowano zniknięcie objawów stłuszczenia wątroby aż w sześciu (na 7) pacjentek. W grupie kontrolnej - przypomnę stosującej tradycyjne leczenie farmakologiczne - tylko jedna pani (na 10) mogła pochwalić się takim osiągnięciem.

Dodatkowo panie stosujące dietę ketogeniczna mogły pochwalić się większą poprawą składu ciała i obniżeniem poziomu glukozy we krwi. Całe badanie trwało 12 tygodni. Widzimy więc możliwe zastosowanie diety ketogenicznej, w przypadku łącznego występowania obu problemów.

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33462940/ 

Li J, Bai WP, Jiang B, Bai LR, Gu B, Yan SX, Li FY, Huang B. Ketogenic diet in women with polycystic ovary syndrome and liver dysfunction who are obese: A randomized, open-label, parallel-group, controlled pilot trial. J Obstet Gynaecol Res. 2021 Jan 18. doi: 10.1111/jog.14650. Epub ahead of print. PMID: 33462940.

Komentarze (9)
M-ka

Wygląda na to, że PCOS jest ściśle związany z chorą wątrobą i kto wie, czy ona nie leży u podstaw powstania tego schorzenia.
Wyniki badania są super optymistyczne i pokazują przy okazji wartość stosowanych w tym wypadku farmaceutyków i jak zwykle, wartość dobrze dobranej diety.

1
Biniu

dobrze dobrana dieta jest w sumie podstawa

1
M-ka

Miałam właśnie na myśli, że farmaceutyki okazały się niewiele warte, a dieta zadziałała wszechstronnie.

0
Biniu

nalezy jednak pamietac ze w przypadku choroby to LEKARZ DECYDUJE
mozna z nim jedynie przegadac rozne koncepcje

0
Biniu

nalezy jednak pamietac ze w przypadku choroby to LEKARZ DECYDUJE
mozna z nim jedynie przegadac rozne koncepcje

0
M-ka

Nie do końca. Lekarze wielokrotnie są o wiele bardziej zacofani od przeciętnego czytelnika forum, który dzięki artykułom opartym na (tych bardziej) wiarygodnych badaniach naukowych, jest na bieżąco z wiedzą. Oczywiście, ryzyko nie postąpienia wg zaleceń lekarza, leży po stronie pacjenta, jednak to pacjent (jeszcze!) ma ostatnie słowo.

Dużo lekarzy dla świętego spokoju postępuje zgodnie z procedurami, bo tego oczekują zarówno władze, jak i sami pacjenci, ale niekoniecznie widzą dobre efekty swoich działań.

Na przykład - mąż po mikroudarze miał jako palacz zalecone znanej nazwy plastry antynikotynowe. Jako stary nałogowiec, nie czuł absolutnie żadnej różnicy, o czym wprost powiedział lekarzowi, tzn. że jak będzie chciał rzucić, to użyje silnej woli, a nie jakiegoś PLACEBO. Lekarz specjalista naczyniowiec zamiast obstawać przy swoim - tylko się uśmiechnął i przestał mu wypisywać recepty.
W poważniejszych sprawach też warto szukać kogoś, z kim da się rozmawiać.

0
M-ka

A nawet po przegadaniu z lekarzem imo pacjent decyduje, bo to jego zdrowie i życie, a nie lekarza i systemu.

0
Biniu

jest to wiec kwestia znalezienia odpowiedniego lekarza ..

1
M-ka

Na pewno. Nie warto ślepo ufać pierwszemu lepszemu, szczególnie jeśli widać, że jest odporny na racjonalne argumenty i zainteresowany tylko procedurami. Niestety w Polsce takich jest sporo.

0