NAC to w pełnej nazwie N-acetylocysteina. NAC jest aminokwasem, który po spożyciu staje się prekursorem L-cysteiny. I choć, o ile sam NAC nie występuje w przyrodzie, to cysteinę możemy spotkać na przykład w mięsie z kurczaka i indyka, czosnku, jajkach, w roślinach strączkowych, nasionach słonecznika oraz w jogurcie. 

Dlaczego NAC w formie suplementacji?

Jak wspomniałem, NAC jest prekursorem L-cysteiny. Ten aminokwas ma wpływ na zwiększenie biosyntezy glutationu, który z kolei jest jednym z najważniejszych, naturalnie występujących przeciwutleniaczy!

Również NAC, sam w sobie, jest uznawany za bardzo silny przeciwutleniacz. Stosuje się go między innymi tam, gdzie celem leczenia jest ograniczenie skutków działania wolnych rodników. 

Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, wpierw musimy zastanowić się: dlaczego musimy chronić wątrobę?

Wątrobę możemy porównać do nowoczesnego laboratorium biochemicznego. Można powiedzieć, że “przerabia” wszystkie substancje chemiczne, które dostarczamy m.in. z naszego pożywienia. Gdy któreś z nich nam szkodzą, zadaniem wątroby jest je zneutralizować i pomóc w pozbyciu się z organizmu. Skoro mówimy o ochronie wątroby, musimy zastanowić się przed czym musimy ją chronić? To spektrum może być bardzo szerokie…

NAC na wątrobę

Zaliczymy do niego z pewnością (choć nie wyczerpuje to listy):

  • spożycie alkoholu,
  • przyjmowane leki,
  • nadmierne ilości tłuszczów,
  • produkty bogate w cukier, dosładzane syropem fruktozowym, etc.

Czy NAC wpływa na ochronę wątroby?

Odpowiedź jest twierdząca!

Czy są jednak na to jakieś dowody?

Jednym z najczęściej nadużywanych leków jest paracetamol. Jego nadmierne spożycie może wywoływać trwałe uszkodzenie wątroby, a nawet w skrajnych przypadkach, zagrożenie życia. Jeśli u osób, które spożyły dawkę toksyczną paracetamolu, wprowadzono szybkie leczenie NAC - do 8 godzin - uszkodzenia wątroby obserwowano u mniej niż 10% pacjentów. 

Co warte podkreślenia dobre wyniki leczenia za pomocą NAC hepatotoksyczności, otrzymano niezależnie od formy podania. Gdy spożywano NAC doustnie, ten wskaźnik wynosił 12,6%, a w przypadku podawania dożylnego 13,2%. Widzimy zatem, że tradycyjna forma przyjmowania NAC może być bardzo skuteczna.

NAC a rak wątroby

Wiemy, że NAC wpływa na biosyntezę glutationu. M.in. z tego powodu jest stosowany również w leczeniu chorób wątroby. Jednak może się on również sprawdzić w przypadku raka wątroby. Rak wątroby zaliczany jest przez naukowców do jednych z najbardziej groźnych nowotworów złośliwych.

Podczas doświadczeń na poziomie hodowli komórkowych oraz modelach zwierzęcych naukowcy pokazali, że NAC może chronić zdrowe komórki przed toksycznością, wynikającą z zastosowania radioterapii i chemioterapii. Nie ma natomiast takiego wpływu na komórki rakowe. Z tego powodu spekuluje się, że NAC może zostać wykorzystany także przy wspomaganiu leczenia niektórych rodzajów nowotworów. 

Polecamy również: Najlepsze preparaty na ochronę wątroby - jakie suplementy wybrać?

Komentarze (0)