W ostatnich kilku latach mamy do czynienia z nagonką na zamienniki cukru. O ironio, najwięcej krzyczą i straszą osoby, które nie stosują tego rodzaju produktów. Często zdarza się też, iż osoby szafujące „argumentem” chemii codziennie jedzą produkty o wysokim stopniu przetworzenia, które bez wątpienia mają negatywny wpływ na zdrowie. 

  1. O czym warto wiedzieć?
  2. Najnowsze badania: zaskoczenie czy dobrze znane fakty?
  3. Podsumowanie 

O czym warto wiedzieć?

zamienniki cukru

Jeśli nie masz czasu zapoznawać się z dziesiątkami badań naukowych, przedstawię krótką rekomendację. Wydaje się, iż umiarkowana konsumpcja cukru nie przynosi uszczerbku, szczególnie osobom niemającym zespołu metabolicznego, młodszym i aktywnymi fizycznie.

Inaczej wygląda ta kwestia u ludzi, którzy borykają się z nadmiarowymi kilogramami, zaburzeniami stężenia glukozy i insuliny, stanem zapalnym, stłuszczeniem wątroby, prowadzącymi siedzący tryb życia itd.

Jeśli chodzi o zamienniki cukru, to w Internecie od kilkunastu lat trwa akcja propagandowa. Problem polega na tym, iż nikt nie udowodnił, by umiarkowana podaż zamienników cukru miała negatywny wpływ na zdrowie. To nie znaczy, że można się nimi bezkarnie faszerować, bo w nadmiarze szkodzi wszystko, nawet woda i słońce.

Polecamy również: Słodziki: które są naturalne, a które sztuczne?

Najnowsze badania: zaskoczenie czy dobrze znane fakty?

Głosiciele teorii na temat szkodliwości zamienników cukru powinni zapoznać się z nowym badaniem opublikowanym 8 sierpnia 2023 r. na łamach renomowanego źródła, jakim jest JAMA (Journal of the American Medical Association). Obserwowano prawie 100 tysięcy kobiet po menopauzie nawet przez 20-30 lat i ustalono, jaką stosują dietę.

Wyniki

  • Podczas okresu obserwacji u 207 kobiet rozwinął się rak wątroby, a 148 zmarło z powodu przewlekłej choroby wątroby.
  • W porównaniu z paniami spożywającymi 3 porcje lub mniej napojów słodzonych cukrem miesięcznie, kobiety spożywające 1 lub więcej porcji takich produktów dziennie były narażone na 85% większe ryzyko pojawienia się raka wątroby.
  • W porównaniu z paniami spożywającymi 3 porcje lub mniej napojów słodzonych cukrem miesięcznie, kobiety spożywające 1 lub więcej porcji takich produktów dziennie były narażone na 68% większe ryzyko pojawienia się przewlekłej choroby wątroby.
  • To znaczy, że spożywanie co najmniej 1 opakowania napojów słodzonych cukrem dziennie wiązało się ze znacznie większą częstością występowania raka wątroby (85% większe ryzyko) i zgonów z powodu przewlekłych chorób wątroby (68% większe ryzyko).

To nie wszystko...

Zamienniki cukru okazały się znacznie zdrowsze niż cukier!

zamienniki cukru

Panie spożywające 1 lub więcej porcji sztucznie słodzonych napojów dziennie były narażone na nieistotnie statystycznie większe ryzyko raka wątroby. 3 porcje napoju słodzonego zamiennikami cukru miesięcznie wiązano z 10,2 przypadkami raka wątroby na 100 000 osobolat, 1 lub więcej porcja takiego produktu dziennie była związana z 11,8 przypadków raka wątroby na 100 000 osobolat.

Używanie napojów z zamiennikami cukru zmniejszało o 5% ryzyko śmierci z powodu przewlekłej choroby wątroby.

Podsumowanie 

Cytowane badanie stawia pod znakiem zapytania teorie propagowane w Internecie. Wyższe spożycie sztucznie słodzonych napojów nie było istotnie związane z ryzykiem raka wątroby, czego nie można powiedzieć o napojach słodzonych cukrem. To nie znaczy, że trzeba nadużywać zamienników cukru, ale nikt nie udowodnił, by racjonalne posługiwanie się tymi produktami stwarzało zagrożenie dla zdrowia.

Referencje:

Zhao L, Zhang X, Coday M, et al. Sugar-Sweetened and Artificially Sweetened Beverages and Risk of Liver Cancer and Chronic Liver Disease Mortality. JAMA. 2023;330(6):537–546. doi:10.1001/jama.2023.12618

Komentarze (0)