Marskość często wywołuje zmniejszenie masy i siły mięśni, co ogranicza zdolność do wykonywania codziennych czynności i wpływa na jakość życia. Trening siłowy może zwiększyć siłę i masę mięśni u starszych i przewlekle chorych pacjentów.

Badanie naukowe

Naukowcy przeprowadzili randomizowane, kontrolowane badanie, aby sprawdzić, czy trening oporowy zwiększa siłę i rozmiar mięśni u pacjentów z wyrównaną marskością wątroby.

Metody. Przeprowadzono prospektywne badanie 39 pacjentów z marskością wątroby. Byli obserwowani od stycznia 2015 r. do marca 2017 r. Każdego dnia rejestrowano spożycie białka i poziom aktywności. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni (1:1) do grupy, która wykonała 36 1-godzinnych sesji ćwiczeń fizycznych (nadzorowany trening oporowy z progresją trwający 1 godzinę, powtarzany 3 razy w tygodniu przez 12 tygodni) lub grupy kontrolnej (bez zmian w dziennym poziomie aktywności).

Wyniki

  • grupa ćwicząca zwiększyła siłę mięśni o 13%,
  • grupa treningu siłowego zwiększyła powierzchnię przekroju poprzecznego mięśnia czworogłowego o 10% (ze średniej 58,5 cm2 do 64,6 cm2) — przyrost większy o 4,4 cm2 niż w grupie kontrolnej
  • grupa ćwicząca odnotowała znaczny wzrost beztłuszczowej masy całego ciała, a także znaczny wzrost dystansu pokonanego w ciągu 6-minut.

Wnioski

W randomizowanym badaniu z udziałem pacjentów z wyrównaną marskością wątroby stwierdzono, że 12 tygodni nadzorowanego treningu z progresją, zwiększyło siłę i rozmiar mięśni oraz miało korzystny wpływ na ogólne pomiary wydajności w porównaniu z pacjentami, którzy nie zwiększyli swojej aktywności fizycznej.

Referencje, badania, literatura:

LuiseAamann i in. Resistance Training Increases Muscle Strength and Muscle Size in Patients With Liver Cirrhosis https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S154235651930847X

Komentarze (2)
Gats 2

Ciekawe jak wyglądała ich dieta, posiłki, makrosy.

0
TomQ-MAG

podejrzewam, ze jak badanie mialo okreslic wplyw wysilku solo, to diety nie ruszali...

0