O hormonalnej terapii zastępczej pisałem całkiem niedawno, w świecie w którym podobne terapie są warte setki milionów dolarów ciężko o obiektywne badania. Do tej właśnie kategorii należy opisany niżej eksperyment autorstwa F. Saad, G. Doros, K. S. Haider i  A. Haider.

Wg obserwacji, podawanie undekanianu testosteronu 1000 mg (TU) przynosi zbawienne efekty. Podawano 1 g co 6 tygodni, następnie co 12 tygodni. Naukowcy ocenili wpływ terapii testosteronem u mężczyzn z niedoborem testosteronu z prawidłową masą ciała, nadwagą lub otyłością na parametry antropometryczne i metaboliczne w porównaniu z mężczyznami nieleczonymi. Do najczęściej stosowanych parametrów  antropometrycznych należą pomiary wysokości i masy ciała oraz obwodu talii (obwodu w pasie).

W eksperymencie uczestniczyli mężczyźni z hipogonadyzmem (n = 823) z całkowitym stężeniem T ≤ 12,1 nmol / L (wiek: 60,6 ± 7,0 lat). Wśród tych mężczyzn 474 (57,6%) było otyłych, 286 (34,8%) z nadwagą, a ledwie 63 (7,7%) miało prawidłową wagę. Testosteron podawano 428 mężczyznom, a 395 pozostało nieleczonych. Parametry antropometryczne i metaboliczne mierzono co najmniej dwa razy w roku, a zmiany korygowano o czynniki zakłócające, aby uwzględnić podstawowe różnice między grupami.

testosteron

Wyniki

Długoterminowa terapia undekanianem testosteronu u mężczyzn z hipogonadyzmem, niezależnie od ich początkowej masy ciała, spowodowała poprawę masy ciała, obwodu talii (WC) i wskaźnika masy ciała (BMI). Ponadto podawanie T. zmniejszało stężenie glukozy we krwi na czczo i HbA1c oraz poprawiało profil lipidowy. Stopniowe obniżenie ciśnienia krwi (skurczowe i rozkurczowe) i ciśnienia tętna występowało u mężczyzn leczonych T w każdej grupie. W grupie „suplementacji” odnotowano znaczące zmniejszenie śmiertelności i ilości poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Komentarz

F. Saad pracuje dla Bayer AG. G. Doros otrzymał pieniądze od firmy Bayer za analizy statystyczne. K. S. Haider otrzymał zwrot kosztów podróży, honoraria i inne wsparcie finansowe od Bayer AG.  A. Haider wiele razy otrzymywał pieniądze np. zwrot kosztów podróży, honoraria, pieniądze za wprowadzanie danych do systemów itd. Bayer AG produkuje testosteron jakiego używano w badaniu. Ogólnie jest to wszystko zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Niemniej terapia umiarkowaną dawką undekanianu testosteronu faktycznie może przynosić wyraźną poprawę stanu zdrowia u mężczyzn z hipogonadyzmem. Prawdopodobne jest, iż naukowcy związani z Bayer AG „trochę” naciągnęli wyniki badania i np. ukryli skutki uboczne terapii testosteronem. Odnotowano 77 zgonów w grupach nieleczonych i 23 zgony w grupach którym podawano testosteron. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry zdrowotne, jest to nieprawdopodobnie dobry wynik dla grup które otrzymywały farmakologię. Tam gdzie w grę wchodzą setki miliony dolarów mały „tuning” danych wcale nie musi wydawać się naukowcom niczym złym. Gorzej jeśli okaże się, iż faktyczne skutki uboczne terapii testosteronem są znacząco bardziej ryzykowne.

Referencje:

F. Saad, G. Doros, K. S. Haider i  A. Haider „Differential effects of 11 years of long-term injectable testosterone undecanoate therapy on anthropometric and metabolic parameters in hypogonadal men with normal weight, overweight and obesity in comparison with untreated controls: real-world data from a controlled registry study”.  https://www.nature.com/articles/s41366-019-0517-7

Komentarze (7)
lodzianin1

Troszeczkę nie bardzo rozumie twojego toku rozumowania, starasz podpierać się badanimi jeśli chodzi o skutki uboczne. Jeśli jakieś badania / raporty wyszły korzystnie to już badania są naciągane? A że ktoś ma płacone za te badania/analizy to chyba normalne że nikt tego nie będzie robił charytatywnie, tylko firmy zajmujące się tym z tego żyją. Naciąganie badań też nie jest takie proste bo grożą za to dość poważne konsekwencje.

11
Bull

Ty to byś każdemu nawet na czkawkę polecił teścia, ale

Ta wątpliwość jest również wyrażona w kilku serwisach, gdzie można odszukać to badanie

"Hmmm ...
Zobaczmy. Mamy tu badanie, w którym ponad czterystu mężczyzn otrzymuje zastrzyki przez 11 lat, bez ani jednego zaprzestania leczenia. To uderzające.

Uderzające jest również to, że śmiertelność w grupie testosteronu jest niższa niż w grupie kontrolnej, mimo że równowaga cholesterolu w grupie testosteronu pogarsza się bardziej niż w grupie kontrolnej.

Czy może tak być, ponieważ grupa kontrolna jest mniej zdrowa niż grupa testosteronu? z jakiegoś powodu

Może terapia testosteronem nie jest tak ryzykowna, jak zawsze myśleliśmy. A może to badanie nie przedstawia pełnego obrazu rzeczywistości. Z jakiegoś powodu .

...Bayer"

1
Bull

A np to Cię przekonuje?
( z całkiem nowego badania)

"Wniosek
„Badanie to wskazuje, że suplementacja HMB u sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe sprzyja korzystnemu wzrostowi wydolności tlenowej organizmu, głównie ze względu na podwyższone wartości maksymalnego poboru tlenu i wskaźników progu wentylacyjnego, a także zmniejszenie masy tłuszczu ”, podsumowali naukowcy. „Może również zwiększyć szczytową moc beztlenową”.

Naukowcy zostali sfinansowani przez polski rząd."

0
lodzianin1

Wojtku każdy ma inne podejście :-)
Znam sporo chłopaków plus 40 latek którzy biją saa latami i odpukać mają się dobrze
Znam takich co na 1 cyklu już mieli jazdy że zdrowiem, na całość składa się zawsze masa różnych czynników.
Ja tutaj się odnoszę typowo do htz w Knife artykule, zbyt niski poziom testa też niesie za sobą masę problemów zdrowotnych.
Jak już wiele razy pisałem badania są zawsze w różne strony, szkodliwe/nie szkodliwe dziala/nie działa
Organizm człowieka to najbardziej skomplikowana i nie odkryta maszyna.
Każdy ma swoje używki, kolezka zawsze ten sam tekst czy nie boję się skutków ubocznych, pewnie ze boje. Lecz on mnie uświadamia na siłę że mi to zaszkodzi a sam pali 2 paczki fajek dziennie i to już wg niego jest ok bo w końcu pali 70% ludzi w Polsce

P. S.
Z. Czkawka nie ma żartów, kiedyś mnie 3 dni trzymała i prawie się szpitalem skończyło naprawdę nie polecam :-)

6
Bull

No tak, ale nauka wymaga aby kwestionować, podważać, badać, eksperymentować. Jest czymś innym niż wiara/religia, która zabrania wątpić :)

0
lambaja

Ciekawe badanie a "komentarz" cóż.. Gdyby tam było odniesienie do badań kontrujących wyniki to by coś znaczył a tak to są to konfabulacje na poziomie wybuchających parówek niestety :)

1
mac044

Tak w ogóle, te dawki trt są bez sensu - co za geniusz daje 1g raz na 6 a potem 12 tygodni

0