SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening TRX - porady

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3013

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3401 Napisanych postów 4423 Wiek 45 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 108897
No widzisz Zulek jak ty malo wiesz o zyciu?
Poskakałeś 5 min, zrobiłeś ten niby interwał na skakance, spociles się, ale jak myślisz że dało ci to więcej niż 30 min spaceru to sie mylisz.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 190 dni Przeczytanych tematów 418
No coraz ciężej się z Tobą nie zgadzać ;)
No to wyjaśnij mi jeszcze odchodząc od skaknki, modny i osławiony, najlepszy i najefektywniejszy HIIT :)
Podnobno krótki trening, a kalorie palone jeszcze dłuuugo, nawet 24 godizny (w co aż tak nie wierze ;) )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 389 Napisanych postów 768 Wiek 34 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 6009
zulek85
No coraz ciężej się z Tobą nie zgadzać ;)
No to wyjaśnij mi jeszcze odchodząc od skaknki, modny i osławiony, najlepszy i najefektywniejszy HIIT :)
Podnobno krótki trening, a kalorie palone jeszcze dłuuugo, nawet 24 godizny (w co aż tak nie wierze ;) )


Hit to chwyt marketingowy jako ten "magiczny" brakujący element treningu a prawda jest taka że dla początkujących jest zbyt intensywny.
Można dużo bardziej efektywnie wykorzystać inne formy kardio np wchodzenie na bieżni pod górę albo jak ktoś trenuje w domu to można sobie wchodzić schodami na ostatnie piętro albo spacerować.
Trwa to dłużej ale można spalić też dużo więcej tych kalori i nie generować przy tym zmęczenia.
Oczywiście ważne też czy dana osoba chcę trenować dynamikę czy nie bo wtedy jest inna rozmowa gdy jest inny cel niż podkręcanie metabolizmu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 234 Napisanych postów 423 Wiek 269 dni Na forum 269 dni Przeczytanych tematów 3864
Weź dwa hantle odpowiednio ciężkie albo 4 butelki z wodą do plecaka i idź pomaszerować, hitem będzie jak wrócisz o własnych nogach :)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 190 dni Przeczytanych tematów 418
Stwierdziłeś, że dla początkujących jest zbyt intensywny, ale też, że to chwyt matketnigowy.
Mam rozumieć, że HIT jest "prawdziwy" ale nie dla początkujących?
Miałem zapytać już wcześnie, bo wielu mi radzi schody. OK, ma to sens, ale czy dla stawów to nie jest obciążenie, a dla osoby z nadwagą tym większe?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 190 dni Przeczytanych tematów 418
Jab! rewelacja :D:D:D:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 389 Napisanych postów 768 Wiek 34 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 6009
zulek85
Stwierdziłeś, że dla początkujących jest zbyt intensywny, ale też, że to chwyt matketnigowy.
Mam rozumieć, że HIT jest "prawdziwy" ale nie dla początkujących?
Miałem zapytać już wcześnie, bo wielu mi radzi schody. OK, ma to sens, ale czy dla stawów to nie jest obciążenie, a dla osoby z nadwagą tym większe?


Sorry że napisałem to w dziwny sposób chodzi mi że ten efekt spalania tłuszczu po treningu hit istnieje ale to extra 20% tego co było w trakcie takiej sesji czyli np jak spalisz 200 kalorii to masz to 20% extra co jest bardzo niewiele dlatego polecałem coś mniej intensywne jeżeli chodzi tylko o spalanie kalorii a nie naukę sprintów czy czegoś dynamicznego.
Mniej intensywny wysiłek można utrzymać znacznie dłużej co przełoży się na większe zużycie kalori bez generowania mocnego zmęczenia łatwo to sprawdzić na przykładzie biegu sprit można utrzymać krótko spala w uj kalori ale nie długo a marszowac można cały dzień jak ktoś się uprze :) ogranicza nas tylko czas dlatego ja wolę zrobić kompromis i wchodzić pod górę co zwiększa intensywność bez powodu do zwiększania czasu sesji.
Tylko znowu trzeba to dopasować do swojego poziomu żeby się nie skatować na pierwszym treningu i stopniowo podkręcać tempo
W razie jak by się ktoś czepiał tych procentów to widziałem różne dane i nawet nie ma jednego źródła które podaje ten wynik co od razu daje do zrozumienia że efekt jest ale ciężko to policzyć więc efekt jest nieduży skoro są rozbieżności.
Co do obciążenia stawów ono występuje przy każdej czynności dlatego trzeba samemu realnie ocenić swoje możliwości i najlepiej zacząć z małym zapasem żeby od 1 dnia nie szarpać na 100% i dać szansę ciału na adaptację by móc łatwiej zwiększyć intensywność w późniejszym czasie.
Sorry za słowotok
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 389 Napisanych postów 768 Wiek 34 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 6009
zulek85
Myślę, że raczej nie będę skupiał się na budowie masy mięśniowej. Kojarzy my się to oprócz treningu z konkretną dietą i rygorem posiłkowym, suplementowym. W codziennym życiu nie jestem nawet w stanie wprowadzić czegoś takiego, bo raz że nie mam czasu na zakupy i stanie w kuchni itd., a poza tym jakbym sam zaczął Szyc żywieniowo od żony i dzieci, to żona spuściła by mi w******l za świrowanie. Kulturystyka nawet w sferze rozważań nigdy mnie nie kręciła. Przy jakiejś diecie poziom podstawowy chyba byłby ok. A co dokładnie oznacza poziom podstawowy?



Zmieniony przez - zulek85 w dniu 2023-11-24 09:14:03


O dietę się nie martw liczy się tylko żebyś nie głodował miał odpowiedni poziom białka w diecie i dostarczał regularny wysiłek który ciągle jest wyzwaniem czyli jak ćwiczenie x nie działa to musisz zrobić je w sposób który będzie trudniejszy.
Najłatwiej to zrobić na siłowni bo tam głównie zwiększysz ciężar co jest proste jak budowa cepa w warunkach domowych możesz jedynie trenować jak w więzieniu więc głównie własną masą ciała a żeby te treningi utrudniać musisz manipulować dźwignią co robi z tego treningu trening gimnastyczny.
Jest powód dlaczego gimnastykę trenuje się w młodym wieku i na starość ciężko jest uczyć się tych ruchów od zera (da się to robić po prostu jest ciężko np mi stanie na rękach zajęło 8 miesięcy)dlatego większość ludzi się poddaje i dlatego też trzeba mieć ten prosty plan ale myśleć przyszłościowo co zrobić gdy dane ćwiczenie będzie niewystarczające jak można progresować inaczej zatrzymasz się na pierwszym etapie na zawsze.
Ps niepotrzebnie się udzielam bo wszystko ci napisali na stronach wcześniej :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 190 dni Przeczytanych tematów 418
Na trx mogę progresować albo zwiększając ilość powtórzeń albo zwiększając kąt nachylenia, a finalnie jedno i drugie.
Zastanawiałem się czy można progresować, odkładając dane ćwiczenie, ćwicząc do innego i wracać do ćwiczenia później.
Wyjaśniłeś mi że chyba nie, bo na przykład przy pompkach czy to tych pochylonych, czy na podłodze jak wykorzystam nachylenie i powtórzenia do danego ćwiczenia nie zrobię już inaczej.
Przykładowo w pompkach na podłodze z nogami strzemionach, mogę podnosić trochę wyżej te strzemiona i zwiększać liczbę powtórzeń ale w końcu na tym się skończy. Jak tak pomyślę to nie ma nieskończonej liczby ćwiczeń typu pompki, ale zasadniczo nie jest to jedyne ćwiczenie na klatkę.
Naszło mnie przemyślenie, że teoretycznie na TRX jest nieograniczona liczba ćwiczeń, ale tak naprawdę jest ograniczona zwłaszcza jeśli chodzi o progresowanie.
Można by stwierdzić że na siłowni liczba ćwiczeń jest bardzo ograniczona, ale wystarczy dołożyć ciężar i już się progresuje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 190 dni Przeczytanych tematów 418
Można zatem stwierdzić, że na TRX, dochodzi się do jakiegoś poziomu, później miesza się plany i, robi najróżniejsze ćwiczenia, ale ostatecznie dochodzi się do poziomu na którym się staje, i więcej z tego nie będzie. Ćwiczyć wtedy należy pewnie tylko po to żeby nie było żadnego regresu.
Jakby nie patrzeć zdrowie zdrowie zawsze wyniknie tak jak Madzia mówi każdej aktywności.
W sumie po twojej wypowiedzi trochę mi się wyjaśniło, żeby nie zastanawiać się bardzo przyszłościowo nad progresjami itd. bo one przy moim treningu będą ograniczone.
Szkoda że nie mam jeszcze jakiejś konkretniejszej wiedzy, żeby układać te ćwiczenia tak żeby działały na konkretne partie ciała. Chodzi mi o to, że zamiast szukać kolejnych ćwiczeń jak wykorzystam swoje plany, to samemu wymyślać różne wariacje wiedząc na co dane ćwiczenie będzie działało. Fajnie byłoby mieć taką wiedzę.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Lepsze samopoczucie - porady

Następny temat

36 lat na karku, czy staż w siłowni z przeszłości ma wpływ na dziś?

forma lato