SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tale of the Tape : pierwsze spotkanie Tysona z Lewisem

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4043

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 4843 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 40588


Pamiętacie rok Orwelowski? Rzeczywistość okazała się znacznie mniej futurystyczna niż wizja wspaniałego pisarza, niemniej jednak kilka zdarzeń musiało zapaść w Waszą pamięć. Już początek roku przyniósł niepodległość Brunei, które to wyzwoliło się spod rządów brytyjskich i stało niepodległym, suwerennym krajem. Niedługo później mniej radosne wieści doszły do nas z bliskiego wschodu : w marcu Iran oskarżył Irak o produkcję broni chemicznej, 25 dni później to drugie państwo zostało potępione przez ONZ, a w kolejnym miesiącu przez Ronalda Raegana. Niewiele osób wiedziało wtedy, że właśnie kraje arabskie staną się ogniwem wielkich sporów, które swojego końca nie znajdą nawet 26 lat później.

Jednak naznaczony piórem Orwela rok, to również czas narodzin wielu gwiazd sportu, takich jak Robinho, Fernando Torres i Carmelo Anthony. Podczas jednak gdy te wielkie dzisiaj osobistości zaznawały pierwszych przyjemności w życiu, nowojorskie Catskill było już areną prawdziwej walki o przetrwanie.

W okolicach kwietnia ta dawna siedziba Floyda Pattersona doświadczyła
wydarzenia, jakie nabrało znaczenia tak naprawdę dopiero osiemnaście lat później. W sali treningowej słynnego Cusa D’Amato niezwykle zażarte rundy sparingowe toczył aktualny jeszcze mistrz świata juniorów Lennox Lewis i mający zostać w przyszłości
najmłodszym w historii championem wagi
ciężkiej Mike Tyson.


Warto w tym miejscu nadmienić, ze Tyson również miał wziąć udział w juniorskim championacie w 1983 roku, jednak z uwagi na konflikt nieopodal Santo Domingo, zdecydował się zostać w domu. D’Amato ciekawy był jak jego podopieczny poradził by sobie z mistrzem i zaprosił mieszkającego wtedy jeszcze w Kanadzie Lewisa na wspólne treningi. Pomimo, że w trakcie rund bokserzy rozmawiali ze sobą i uśmiechali się, nie ma wątpliwości, że każdy z nich podszedł do sprawy nieco ambicjonalnie : obaj bokserzy zakończyli sesję z poranionymi ustami. Jak wspominał ówczesny trener Lewisa, Arnie Boehm, Tyson szczególną aktywność przejawiał na początku pierwszej rundy.

„Gong zabił i Tyson zamienił się w zwierze, atakował jak raniony tygrys, jak człowiek niespełna rozumu" - stwierdził wiele lat kanadyjski szkoleniowiec.

Pomiędzy sesjami bokserzy pozostawali w niezwykle przyjaznych stosunkach, jednak w ringu lała się krew.

„Pod koniec czwartej czy piątej sesji, Lennox szkolił
Mika. Lennox się śmiał, bawił się. Mike zaczął mówić „no dawaj, dawaj ty ********u" i właśnie wtedy Cus stwierdził, że tego już za dużo i sesja została przerwana" - relacjonuje Boehm.

Wersję tą nie do końca potwierdziły jednak inne źrdódła. Asystując w tamtych czasach Cusowi Kevin Rooney twierdzi, że Mike dawał sobie radę z Lewisem.

„Mike radził sobie z nim dobrze, a Lewis nie dominował. Ściągneliśmy go, bo nie mieliśmy sparingpartnerów a usłyszeliśmy jego nazwisko" - mówił Rooney.

Co ciekawe, to właśnie D’Amato przepowiedział, że Amerykanin i Lewis spotkają się kiedyś jako zawodowcy. Jak wszyscy pamiętamy do starcia tego doszło w czerwcu 2002 roku i Lewis z łatwością pokonał będącego już u schyłku wielkiej kariery boksera z Nowego Jorku. Przed walka wielkie emocje udzieliły się zawodnikom, którzy nie jeden i nie dwa razy atakowali się w mediach. Inaczej jednak było podczas obozu w Catskill : Tyson i Lewis jedli, trenowali, biegali i oglądali filmy razem. Atmosfera była niezwykle przyjazna, a sportowcy rozmawiali głównie o historii boksu, jak i sprawach związanych z codziennym życiem.

Zawodowe losy bokserów potoczyły się inaczej. Tyson rozpoczął karierę już w 1985 roku i 22 listopada 1986 roku zdemolował Trevora Berbicka zdobywając jednocześnie pas WBC wagi ciężkiej. Trofeum tego bronił aż do lutego 1990, kiedy niespodziewanie uległ Jamesowi Douglasowi. Kolejne lata nie były już tak dobre i następne wygrane przyćmione zostały długa przerwą w startach spowodowaną problemami z prawem i skandalami, którymi żyły wtedy największe tabloidy. I to był właśnie czas, w którym triumfy święcił Lewis. Anglik przeszedł na zawodowstwo dopiero w 1989 roku i po przeniesieniu się na wyspy rozpoczął drogę
na szczyt od zdobycia championatu Europy. Pierwszy pas mistrza świata zdobył w 1993 roku pokonując na punkty niedocenianego Tony Tuckera. Był to już rok, w którym Tyson był z daleka od kariery zawodowej, a jego największym problemem była odsiadka za popełniane w narkotykowym i alkoholowym amoku występki.

Do 2002 roku Lewis przegrał zaledwie dwukrotnie i można by długo się zastanawiać, jak potoczyła by się historia dwóch najlepszych ciężkich ostatniego dwudziestopięciolecia, gdyby Żelazny nie trafił za kratki i spotkał się ze swoim odwiecznym rywalem kilka lat wcześniej. Zawsze będą to jednak jedynie przypuszczenia, a prawdziwa historia tworzyła się w kwietniu 1984 roku w otoczonym górami Catskill, gdzie dwóch nieznanych szerzej światu młodych chłopaków krzyżowało rękawice nie wiedząc, że w przyszłości zasmakują wszystkiego co jest na bokserskim szczycie: sławy, pieniędzy, zaszczytów, ale też nienawiści, problemów z prawem i decyzji, których konsekwencje nie raz wykraczały poza ring.
boxing.pl
Marcin Zimerman

"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 65 Napisanych postów 3834 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 41311
Super art.

KB/MT/MT + BJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 573 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 4649
Prim Mike Tysona vs Prime Lennox'a Lewisa myślę że była by to ciekawa walka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4568 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 34748
Podejrzewam że jako chłopaki lepiej ze sobą walczyli niż gdy się już po latach na ringu sptkali...
Szkoda że nie ma nagrań

Witalij Kliczko na prezydenta Ukrainy !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 573 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 4649
wtedy młodzi byli,dla mnie te zdjęcie śmiesznie wygląda tzn ta ręka lewisa
Zmieniony przez - mencel66 w dniu 2010-09-18 00:16:37
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 8725 Wiek 15 dni Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 74587
mencel on ma ja złożna w piesc i nadgrastek nachylił, art super

SFD Fight Club & Uderzane
WISŁA KRAKÓW

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 130 Wiek 34 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 1637
co ja bym dał zeby były nagrania z tych sparingow i zeby je dorwac...marzenie....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 573 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 4649
Balboa5 mój błąd
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 348 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3124
na lewej rece ma chyba brudne owijki dlatego to tak wyglada
jarzynek sog

Zmieniony przez - Souljahh w dniu 2010-09-18 12:26:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 4843 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 40588
Dzięki Souljahh chodź niestety nie jest to mój art to potwierdzam ,że bardzo ciekawy.


Ja od siebie mogę jeszcze polecić Legendary Nights: Tyson vs Lewis"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 4264 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21651
O temacie tym rozpisal sie Frank Crash kiedys w temacie Foreman vs Tyson na boxing.pl...

Cytat

Co do Lennoxa Lewisa to sprawa nie jest jednoznaczna :-k . Otóż w 1984 r. miał miejsce prequel walki Tyson vs. Lewis . Dwaj młodzi pięściarze amatorzy (Mike– 17 lat, Lennox – 18) odbyli serię sparingową w Catskill. „On mi zaserwował spuchniętą wargę, ja mu ją rozciąłem” – wspomina Lennox po latach – „W pewnym momencie uśmiechnął się do mnie i ujrzałem najczystszą krew na jego ustach”. Lewis wygrał rok wcześniej międzynarodowe mistrzostwa juniorów w Santo Domingo na Dominikanie, Mike, dwa lata z okładem później został najmłodszym mistrzem świata HW w historii. To on zaprosił młodego mistrza juniorów na wspólne ćwiczenia i Lewis zamieszkał ze swoim trenerem Arnie Boehmem w domu rodziny D’Amato.
Boehm opowiadał potem między innymi takie rzeczy o ich wspólnym sparingu: „Zabrzmiał gong i Tyson najzwyczajniej przeistoczył się w jakieś zwierzę”. „Mike zaczął szarżować niczym raniony tygrys, zachowywał się jak człowiek szalony”. W pierwszej sesji tego sparingu Tyson rozkwasił drągalowi nos. Lennox był zaskoczony. Później począł odzyskiwać pewność siebie i zaczął nawet prowokować Mike’a oraz naśmiewać się z niego. Zdaniem Arniego Boehma miało to miejsce koło
czwartej, piątej rundy. Młody Tyson oczywiście dał się podpuścić i jął wołać do Lewisa: „No, chodź, chodź tu, uderz ********u!”. Wtedy Cus powiedział: „Wystarczy Mike.” i zatrzymał walkę.
Druga strona, czyli Kevin Rooney, drugi trener Tysona, widział ich pierwsze starcie w sposób następujący: „Mike stawiał na swoim w czasie sparringu. Radził sobie z Lennoxem bardzo dobrze i ten nie dominował w ringu”.
Jak widać, każdy z uczestników tych przełomowych dla historii boksu wydarzeń prezentował swoją wersję, otaczając mgłą obraz sytuacji i trudno doprawdy wywnioskować, który z adeptów szlachetnej sztuki pięściarskiej okazał się wtedy lepszy. Tylko Mike milczał (skromność?)… by rozgadać się bardziej dopiero 18 lat później (cokolwiek nie na temat), wygłaszając słynną sentencję, w której obiecywał pożreć (nieistniejące) dzieci Lennoxa.
Przyczyny nieistnienia dzieci u Lewisa to już oczywiście inna historia .


Trzeba zjechać na dół...

http://www.boxing.pl/forum/legendary-nights/3600-foreman-73-vs-tyson-88-a-7.html

Zmieniony przez - Cezi1987 w dniu 2010-09-24 22:14:11
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ból głowy przy uderzeniach/przeciążeniach - pomoc

Następny temat

BJJ a GRACIE JJ

whey deli