SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy czy dieta - co ważniejsze?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 12439

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 1655 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 23447
Suplementy (białko, gainer, kreatyna) czy dieta - co ważniejsze?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie bardzo często pojawiające się posty o tej tematyce. Pisały je zarówno młode osoby, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z siłownią jak i trochę starsi, niejednokrotnie posiadający już jakiś staż treningowy (czy to w kulturystyce czy innej dziedzinie sportu). Oczywiście ich posty wynikały z ogólnej niewiedzy (rzecz ludzka i naturalna) oraz niejednokrotnie z opierania się na zasłyszanych opiniach ludzi, którzy przeważnie g**** wiedzą a za najmądrzejszych chcą uchodzić.

W niniejszym artykule chciałbym pokrótce uświadomić niektórym, jakie zależności zachodzą pomiędzy suplementacją, dietą a treningiem. Nie mam na celu niepotrzebne zagłębianie się w tematy, które były już omawiane bardzo szczegółowo (a nie dostępują zaszczytu bycia przeczytanymi przez nowicjuszy z racji lenistwa), a ogólne przedstawienie pewnych zasad.

Suplementy, odżywki - złoty środek ?
Niestety dla większości ludzi tak... I nie mam tu na myśli tych, którzy nie trenują myśląc, że kreatyna to koks, odżywki to koks etc. Zarówno u większości początkujących jak i części ćwiczących troszkę dłużej daje się zauważyć błędny tok myślenia - „bez suplementów (gainera, białka, kreatyny) nic nie osiągnę". Jest to oczywistą nieprawdą i jest zapewne spowodowane hasłami reklamowymi firm czy zasłyszanymi opiniami typu „bo Franek czy Mietek brał gainera i przytył a...a...a ty już tydzień ćwiczysz, kreatyne byś wziął to urośniesz od razu." I niestety ludzie rzucają się na te odżywki, kreatynę - kupują je, a później dopiero pytają jak je brać co w 90% przypadków i tak jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto.


1. Dieta.
Dałem ją na pierwszym miejscu gdyż JEST NAJWAŻNIEJSZA (obok treningu i regeneracji)!!! Zapamiętać raz na zawsze tak, aby umieć to wyrecytować za dnia jak i w środku nocy, od przodu, od tyłu i od środka w obydwie strony jednocześnie
Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości protein, węglowodanów, tłuszczy czy witamin przy treningu jest niezbędne.
Zawsze stawiamy JEDZENIE PONAD ODŻYWKAMI - jeśli możemy zjeść normalny posiłek NIE ZAMIENIAMY go na gainera / bulka / białko !!!

2. Odżywki typu gainer / bulk / białko.
Nazywane inaczej jedzeniem w proszku - nie posiadają żadnych magicznych właściwości, combosów, bonusów. Służą jako szybkie do przygotowania płynne „posiłki" i wykorzystujemy je W OSTATECZNOŚCI, tj. gdy nie mamy możliwości zjeść pełnowartościowego posiłku.

3. Kreatyna oraz podobne.
Nie jest cudownym środkiem, bez niej, jak i bez odżywek również buduje się masę mięśniową. Nie ma sensu brać jej nie mając ułożonej diety - efekty (jeśli już są) są raczej marne w porównaniu do tych, które otrzymalibyśmy przy dobrze ułożonej i przestrzeganej diecie oraz dobrym treningu.


Przy okazji chciałbym powiedzieć, że (impulsem są posty niektórych ludzi):
- nie układa się diety pod gainera / białka / kreatyny tylko na odwrót (jeśli potrzeba),
- dietę trzymamy cały czas, nie tylko w trakcie cyklu,
- gainer / białko nie zastępuje diety,
- jeśli chcesz coś kupić nie mając diety kup jedzenie,
- branie gainera / białka / kreatyny aby nabrać masy mięśniowej wogóle nie ćwicząc to idiotyzm,
- jeśli myślisz, że głoszę herezje wróć na początek tego artykułu i go mantruj aż Cię oświeci,


Myślę, że bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły opisałem podstawy podstaw.
Jeśli masz do któregoś punktu pytanie „dlaczego?" to odsyłam Cię do wyszukiwarki - wszystko było tyle razy wałkowane, że bardzo łatwo znaleźć posty dogłębnie opisujące każde zagadnienie i rozwiewające wszelkie wątpliwości. Jeśli nie chce Ci się jej użyć to uwierz mi na słowo - źle na tym nie wyjdziesz.

Polecam równierz lekturkę podwieszonych w dziale ODŻYWIANIE.

PS - szczerze mówiąc nie wiem czy dobrze robię wsadzając ten post do „Dla Zielonych", teoretycznie pasuje tu najbardziej, jednak praktycznie wypadałoby go dać do suplementacji. Najwyżej niech któryś z Modów przeniesie, jeśli uzna to za stosowne.

Pochlebcy są podobni do przyjaciół tak jak wilki do psów

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 7667 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 81617
Świetny art. Zadziwia mnie ten trend kreatynowy. Początkujący wogóle nie myślą o zaczęciu treningu bez kretki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 2083 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 39361
..ciekawy art oby sie przydal wszystkim
lapaj soga
pzdr

<<<Bez celu i chęci nigdy nic nie osiągniesz>>>
http://www.sfd.pl/meine_siłownia-t301836.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 1655 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 23447
THX Będzie gdzie odsyłać z suplementacji tam jest takich ciekawych pomysłów najwięcej.

Cholera... przeinaczyło mi pauze w temacie

Pochlebcy są podobni do przyjaciół tak jak wilki do psów

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1489 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 30384
dobrze ze wreszcie ktos jasno o tym napisal, bo jak ludzie prosza o rozpisanie cyklu z gainera to idzie pjerdolnac

EDIT: ostatnio koles prosil o rozpiske cyklu z HMB

Zmieniony przez - robaleq w dniu 2007-03-05 22:34:54

NO PAIN NO GAIN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 1655 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 23447
Nie martw się, jakiś czas temu gościu chciał układać np. dietę pod gainera. Na początku to wszystko było ---> ale z czasem naprawdę stało się irytujące, po 1000 razy to samo...

Pochlebcy są podobni do przyjaciół tak jak wilki do psów

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
cykl na gainerze

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86830
No nic nowego, od paru latek o tym piszę

http://klub.chip.pl/mma/suplementy.html#1 

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 22971 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 91876
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
Niektorzy i tak tego nei zrozumieja co napsiales

Beda kombinowac ze tu zjedza to tu tamto i moze menijesze ale zawsz ejakies efekty po kretce beda
1

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 1655 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 23447
_Knife_ - nie miałem jeszcze czasu przeczytać całej Twojej stronki (ogólnie z tego co już przerobiłem stwierdzam, że jest świetna), ale informacji nigdy mało

PS - dzięki za zmianę tematu , dopiero po wysłaniu wyskoczył kod zamiast myślników z worda... ale na szczęście tylko to w temacie zamieniło.

PS2 - Zawodny - racja, szkoda tylko pieniędzy, lepiej już na biednych oddać... nie wiem dlaczego większość nie potrafi sobie wyobrazić, że na jedzeniu wyszliby lepiej...

Zmieniony przez - Chong Li w dniu 2007-03-06 12:50:57

Pochlebcy są podobni do przyjaciół tak jak wilki do psów

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1489 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 30384
moze zalozymy nowy dzial
Cykliczność na ciężkim towarze (gainer, HMB, Bialko)




NO PAIN NO GAIN

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nadwaga

Następny temat

Czy kreatyna podnosi ciśnienie krwi???

WHEY premium