Kreatyna, leucyna, karnityna i witamina D3 wspierają wzrost masy mięśniowej u osób nietrenujących.

Wykorzystanie tytułowych suplementów diety, jak kreatyna, karnityna, leucyna i witamina D, przyczynia się do wzrostu muskulatury osób nietrenujących. Do tego typu wniosków doszli badacze w opublikowanym periodyku dla "Nutrition & Metabolism".

Badanie

W celach badawczych wykorzystano 42 osoby zdrowe, które prowadzą siedzący tryb życia w przedziale wiekowym pomiędzy 55 a 70 rokiem życia. Grupa pierwsza otrzymywała placebo, grupa druga dostawała kombinację l-winianu-l-karnityny 2200 mg. Grupa trzecia natomiast spożywała codziennie rano w formie napoju kombinację: 2200 mg l-winianu-l-karnityny, 3000 mg kreatyny, 2000 mg leucyny i 400 jm witaminy D3.

suplementy

Wyniki

Okazuje się, że połączenie kreatyny, karnityny, leucyny i witaminy D3 przyczyniło się do wzrostu czystej masy mięśniowej o ponad 1 kg w porównaniu do pozostałych grup. Wzrosła również siła kończyn dolnych, jak i poziom mTOR.

Wnioski

Wykorzystanie suplementacji kombinowanej składającej się z kreatyny, karnityny, leucyny i witaminy D3 przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, jak i siły mięśni osób nietrenujących. Jest to ciekawa przesłanka, która wskazywać może drogę do walki z sarkopenią, jak i chorobami wyniszczeniowymi poprzez wykorzystanie suplementacji.

Źródło: https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12986-016-0158-y

Komentarze (8)
xorton

Gdzieś czytałem, że D3 nawet teścia podbija [pewnie jak ktoś ma niedobory], co by tłumaczyło wzrost masy mięśniowej.

1
Cocochanelle

D3 bodajże przy dawce minimum 10 000j.m. działa jak SAA.

0
Ebenezer Scrooge

Tylko jakiej jakości są te mięśnie? Zapewne ni jak się mają do osoby, która chociaż 2 razy w tygodniu pomacha ciężarami i zapewne są niepotrzebnym wodnistym balastem.

2
Bull

w badaniach chodzi o to by czegoś dowieść, potwierdzić lub obalić, tym zajmują się naukowcy

nie istotna była pewnie jakość w tym przypadku

2
RPS1990

Dwa pytania:

1. Jak długo trwało badanie naukowe ?

2. Czy aby na pewno podawano dawkę witaminy D3 tylko 400 j.m. ?

0
Bull

Wszystko jest w źródle, jak zwykle

1
MMA

8 tygodni.

1
lodzianin1

ciekawe badanie

2