Kreatyna, leucyna, karnityna i witamina D3 wspierają wzrost masy mięśniowej u osób nietrenujących.

Wykorzystanie tytułowych suplementów diety, jak kreatyna, karnityna, leucyna i witamina D, przyczynia się do wzrostu muskulatury osób nietrenujących. Do tego typu wniosków doszli badacze w opublikowanym periodyku dla "Nutrition & Metabolism".

Badanie

W celach badawczych wykorzystano 42 osoby zdrowe, które prowadzą siedzący tryb życia w przedziale wiekowym pomiędzy 55 a 70 rokiem życia. Grupa pierwsza otrzymywała placebo, grupa druga dostawała kombinację l-winianu-l-karnityny 2200 mg. Grupa trzecia natomiast spożywała codziennie rano w formie napoju kombinację: 2200 mg l-winianu-l-karnityny, 3000 mg kreatyny, 2000 mg leucyny i 400 jm witaminy D3.

suplementy

Wyniki

Okazuje się, że połączenie kreatyny, karnityny, leucyny i witaminy D3 przyczyniło się do wzrostu czystej masy mięśniowej o ponad 1 kg w porównaniu do pozostałych grup. Wzrosła również siła kończyn dolnych, jak i poziom mTOR.

Wnioski

Wykorzystanie suplementacji kombinowanej składającej się z kreatyny, karnityny, leucyny i witaminy D3 przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, jak i siły mięśni osób nietrenujących. Jest to ciekawa przesłanka, która wskazywać może drogę do walki z sarkopenią, jak i chorobami wyniszczeniowymi poprzez wykorzystanie suplementacji.

Źródło: https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12986-016-0158-y