SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stłuczenie nadgarstka

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 57653

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 15 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 297
Witam

1 czerwca tego roku dostałem piłką w nadgarstek, nadmiernie się wygiął.
Na drugi dzień miejsce wokół nadgarstka a głównie tabakierki spuchło, a nadgarstkiem nie mogłem ruszyć bez bólu. Poszedłem wtedy do lekarza i po zdjęciach rtg stwierdził że nie ma złamania a jest to stłuczenie kości łodeczkowej i będzie boleć max 2-3 tygodnie.

W ten poniedziałek będzie 4 tydzień po tym zdarzeniu.
Teraz już moge wykonywać wszystkie czynności, lecz boje się co będzie przy dużym ciężarze. Próbowałem zrobić pompki i nie miałem większego problemu choć czułem że nie jest w 100% sprawny ten nadgarstek.

Moje obawy są spowodowane tym, że podczas dynamicznego ruchu nadgarstkiem w góre i w dół odczuwam jeszcze tempy ból w tym nadgarstku, choć nie ogranicza mi ruchomości mojego nadgarstka. Ostatnio jak kosiłem trawnik to potem ból się nasilił, lecz po nocy znowu go nie odczuwam oprócz tego dynmicznego ruchu nadgarstka.

I teraz moje pytanie czy jest to coś poważnego? w końcu lekarz powiedział 2-3 tygodnie.
Czy może mam się tym nie przejmować i próbować pracować normalnie?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12096 Napisanych postów 160557 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234919
Stłuczenie nadgarstka jest to kontuzja, która polega na zadziałaniu siły urazu, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich, stawów, torebki stawowej czy okostnej w obszarze zadziałania siły. W wyniku uszkodzenia dochodzi do wynaczynienia krwi w obrębie uderzenia, co objawia się w formie zasinień, obrzęków i ucieplenia tkanek. Do stłuszczenia dochodzi zazwyczaj w przypadku kontaktu powierzchni ciała z twardym przedmiotem lub upadku na podłogę.

Jak rozpoznać?
-natychmiastowy ból, który charakteryzuje się pulsowaniem
-siniaki
-deformacja miejsca uszkodzenia
-ograniczenie ruchomości ze względu na ból
-obrzęk
-podwyższona ciepłota miejsca uszkodzenia


Jak sobie radzić podczas stłuczenia?
Pierwsza pomoc w przypadku stłuszczenia, powinna polegać na chłodzeniu tkanek, co pozwoli na uniknięcie wynaczynienie większej ilości krwi. Najlepszą opcją są opatrunki żelowe. Wykorzystać można również zimną wodę lub lód. Miejsce uszkodzenia można smarować altacetem, co pozwoli na ograniczenie opuchlizny. Wiele osób korzysta również z chłodnych okładów wody z octem.

Nie grzejemy miejsca uszkodzenia w dniu kontuzji. Dopiero po okresie około 24h wykorzystać można moście rozgrzewające, które przyczynia się do szybszego wchłaniania krwi i regeneracji. W przypadku nadmiernej opuchlizny utrzymuj rękę powyżej poziomu serca, co pozwoli organizmowi na efektywniejsze odprowadzanie płynów.


Czy można trenować?
Przy stłuczeniu nadgarstka czas przerwy od treningu może wynosić 7-10 dni, ze względu na małą ilość tkanek miękkich w jego obrębie. W przypadku innych obszarów ciała wszystko zależy od miejsca kontuzji oraz ilości krwi, jaka wydostała się wewnątrz tkanek. Możliwe, że będzie konieczne wykonanie badania USG, aby określić rozmiar kontuzji. W przypadku dużych grup mięśniowych i pojawieniu krwiaka sporych rozmiarów konieczna jest jego ewakuacja poprzez zabieg punkcji.


Konsekwencje
Stłuczenie, które zakończy się rozległym krwiakiem, może skutkować ograniczeniem funkcji włókien mięśniowych w jego obrębie, ich uszkodzeniem stałym, odnerwieniem, a nawet zwłóknieniem. W przypadkach ekstremalnych dochodzi do zwapnienia, a nawet kostnienia tkanek w obrębie krwiaka, co wymaga interwencji chirurgicznej.


Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 357 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2770
Jeśli boisz sie o nadgarstek to noś usztywniacz. Tylko nie taki za sklepu ortopedycznego za kilka dych tylko taki który możesz kupić w aptece za kilka zł. Z czasem jeśli wszystko zostało dobrze zrobione wszystko wróci do normy. Pzdr
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 34 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1188
Nadgarstek to poważna sprawa, bez niego nic jesteś w stanie wykonać najprostszych czynności. Ból powinien przejść po jakimś czasie, ja z głupoty uszkodziłem sobie nadgarstek i po 2 miesiącach odczuwam niekiedy (choć nie przeszkadza to) ból. Najgorzej było podawać dłoń kolegom przez 1 miesiąc... ałłł ;)
Tak więc nie martw się, skoro nie jest złamana to raczej w porządku jest, to co dobre wymaga czasu
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 1264 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16210
każdy ma inne możliwości regeneracyjne organizmu stąd też wszelkie przedziały czasowe należy traktować z przymrużeniem oka. Po silniejszym urazie boleć cię jeszcze ma prawo tym bardziej że mówisz że nasila się tylko po dużym wysiłku, ma prawo tak być i jest to prawidłowe
2

ktoś inny może nas uczyć i wskazywać nam drogę ale pracę musimy wykonać sami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 15 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 297
Tylko że teraz już zaczynam pracować, i nie wiem czy nie pogorsze stanu nadgarstka przez to? Wiem że lepiej by było dać sobie spokuj i odczekać ale nie moge nic nie robić;/
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 389 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3741
samruj sobie rano i wieczor mascia reparil tez mialem stluczony tez nie wykryli zlamania i zaraz ci bol minie reparil kup sobie cena do 15 zl o ile sie nie myle. jest raczej w kazdej aptece
2

Visca el Barca!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 1264 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16210
jeśli faktycznie musisz już rozpocząć pracę to kup sobie opaske na nadgarstek, możesz smarować np. włąśnie reparilem, a po pracy schładzać nadgarstek w celu uśmierzenia bólu, jeśli doszło tylko faktycznie do stłuczenia to nie powinna się nic stać aczkolwiek ból może się nasilić, staraj się go jak najbardziej odciążać jeśłi tylko możesz
4

ktoś inny może nas uczyć i wskazywać nam drogę ale pracę musimy wykonać sami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 49 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 713
Ja również polecam Reparil!
Uzupełniająco można sobie kupić też suchy lód Reparil. Uprawiając sport świetnie się przydaje. Połączenie suchego lodu i Reparilu świetnie łagodzi ból.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2739
mialem ostatnio to samo w polowie marca dostalem w reke i tez gralem w pilke ale nadgarstek juz wczesniej bolal mialem skrecona w dali mi szyne na tydziena pozniej przez 2 tygodnie bandaz nosilem i smarowalem mascia a na noc sciagalem i jakos tydzien czy cos tkaiego zaczelem cwiczyc malym obciazeniem kupilem rekawiczki z usztywnieniami na nadgarstki nawet troche pomagaja ale nadgarstek dalej boli np przy bicu zaczynam od hantli o kolano zeby rozgrzac nadgarstek przed gryfem lamanym oczywiscie wczesniej tez jest rozgrzewany nadgarstek kręcenie itd. wczoraj robilem przedramiona i troche bolal ale przy 2 serii juz bylo ok i pompa na maxa nie wiem czy mi to przejdzie calkiem bo czasami przeszkadza ale jakos staram sie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 1264 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16210
jeśli jest to tylko stłuczenie to przejdzie ale trzeba czsu

ktoś inny może nas uczyć i wskazywać nam drogę ale pracę musimy wykonać sami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 15 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 297
Minęły już dwa miesiące od czasu tego stłuczenia, ból jest już tylko czasem ale nadal jest... przy ciężkiej pracy odczuwam nadgarstek.
I tutaj moje pytanie jak długo jeszcze tak może być?
3
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

JAKA WADa?

Następny temat

ćwiczenie podczas skrecenia kostki?

WHEY premium