SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pierwsza masa

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1650

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 25 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 40
Siemanko. Mam 17 lat obecna waga to 86 kg przy wzroście 178 ok. 20% BF. Mam pytanie odnośnie "pierwszego masowania" w najbliższe wakacje będę miał za sobą pierwszy rok na siłowni (treningi regularnie 4/5 razy w tygodniu, na początku FBW teraz Split). Mój somatotyp to typowy endomorfik. Generalnie zmagam się cały czas z fatem, ale myślę, że do września dam rade zejść z 20% do ok. 10% BF. Mam pytanie odnośnie masy. Czy po roku nieustannych wzlotów i upadków w redukcji na pierwszej konkretnej masówce będę miał efekty jak osoba która zaczynałaby zupełnie z niczego, czy jednak ten rok "stażu" (jeżeli można to tak wgl. nazwać) odbije się na moim organiźmie? Jeżeli tak to byłyby to raczej pozytywne czy negatywne skutki? Czytałem wiele podobnych tematów (żaden nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi) o niesamowitych przyrostach zaraz na samym początku jednak tak jak już wcześniej napisałem ja masę zaczynałbym już po roku regularnych ćwiczeń i "ciągłej redukcji". Na samym końcu chciałbym jeszcze dodać, że w kwietniu 2015 roku ważyłem 95 kg i byłem grubasem wtedy postanowiłem coś zmienić do czerwca 2015 dietą 1300 kcal, codziennym bieganiem (coraz to większych dystansów) zrzuciłem 15kg Następnie dodałem do tego trening siłowy. Efekty "w mięśniach" oraz sile są jednak nie można nadać im miana powalających. Z góry dzięki za ewentualne odpowiedzi :D
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Nikt Ci nie broni trenować systemem dzielonym. Grunt, żeby był odpowiednio zaprogramowany.


Trochę Cię podlało, także proponowałbym uważać na duże ilości węgli. Może rotacja ?
250 w dni treningu i 150-200 w dni wolne. Białko na poziomie 150-180g i tłuszcze do 80g.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Przy 1300 kcal zaburzasz swój metabolizm, gwarantujesz sobie efekt jojo, nie mówiąc już o utracie masy mięśniowej i wielu negatywnych czynników dla zdrowia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6504 Napisanych postów 62295 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777630
Na 1300kcal to nie było odchudzanie tylko głodówka i zapewne zrobiła w Twoim organizmie więcej szkody niż pożytku. Takie głodzenie jest skrajnie nieodpowiedzialne zwłaszcza w Twoim wieku.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 195 Napisanych postów 5637 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 43870
miałes energie biegac na 1300 kal?

Doradca w dziale Alternatywna Droga
Instruktor Sportów Siłowych
Dietetyk

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 25 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 40
Miałem wtedy taką motywację, że byłem w stanie biegać i robić inne treningi w ciągu dnia. Wiem, że to 1300 kcal było złe i właśnie borykam się z efektem jojo, stąd ten post.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 26
istnieją kalkulatory, które pokazują twoje spoczynkowe zapotrzebowanie kaloryczne dla zdrowego funkcjonowania, ale jak to działa w praktyce to ciężko określić, jest to raczej przybliżona ocena, niżeli jakieś prawdziwy wytyczne. W większych miastach funkcjonują jakieś poradnie dietetyczne i zazwyczaj pierwsza wizyta jest za free, mogę Ci wtedy zrobić pomiar tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Jak trafisz na miłą Panią dietetyk to pewnie i za darmo Ci poradzi ile kalorii potrzebujesz na redukcję i wyrzeźbienie się. A taki pomiar ładny Twojego ciała zawsze się przyda na potem, bo kolejny raz jak uda Ci się gdzieś go wykonać to będziesz miał fajne porównanie i będzie wiedział czy Twoje założenia dały jakieś efekty.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Nie ma nic bardziej efektywnego jak obserwowanie własnego ciała w lustrze i zdjęcia.
To wszystko. Te ''poradnie dietetyczne'' ponad 50% to nabijanie ludzi na pieniądze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
A jak Twoja gospodarka hormonalna i libido przy takiej diecie ? W sumie młody jesteś, więc organizm jeszcze jest w stanie sobie radzić w takich sytuacjach...

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ok. Straszny bałagan, ale się rozpiszę.

Primo: cel? Jeśli Twoim celem jest schudnięcie to polecam HIIT i deficyt kaloryczny w okolicy 200-300 kcal.

Secundo: trening. Czemu zrezygnowałeś z FBW na rzecz splita?

Bedąc 17 letnim chłopakiem, chcąc nabrać mięśni i schudnąć musisz mieć lekki deficyt kaloryczny, dobrą dietę i unikać głupot.

Proponuje Ci, jeśli koniecznie lubisz treningi typu split:

1. Wdrożyć sobie jakiś trening ogólnosiłowy, np. 5/3/1 Jim'a Wendlera
2. Kalorie: w dni treningowe jesz dokładnie tyle ile Ci wychodzi z kalkulatora na utrzymanie wagi, w dni nietreningowe odejmujesz 300kcal
3. Jedzenie: jesz czysto, ryż, wołowinka, jajka, serek. Jajek 5 dziennie.
4. Trening interwałowy - masz za dużo BF więc musisz zmobilizować te kalorie. Robisz HIIT. Jaki chcesz, 3-4 sesje tygodniowo.

Tego planu trzymasz się minimum rok.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Wrzucasz w przepaść osobę niewytrenowaną.
Interwały 3 razy w tygodniu na starcie, nie mają większego sensu.

Żaden deficyt nie wchodzi w grę, po pułapie 1800 kcal, w tym przypadku. 20% BF to wyimaginowane hasło. Jeżeli wstawi autor zdjęcie sylwetki - wtedy można dopiero oszacować.

5/3/1 Jim'a Wendlera - Po co ?

Zwyczajny plan FBW ze złożonymi ćwiczeniami zapewni mu progres. Nie ma żądnej korzyści w stosowaniu planu zasugerowanego przez Ciebie. Siła? Można ją zbudować jeżeli wprowadzi się w umiejętny sposób progresję ciężaru.

5 jajek dziennie?
To istnieje jakiś zakres dzienny tego składnika odżywczego?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Co do interwałów 3 razy w tygodniu się nie zgodzę.

Co do BF - 86kg przy wzroście 178cm to mało nie jest, te 20% może być nawet niedoszacowane. Zdjęcie może pomoże, ale przy tym parametrach BMI wychodzi dużo powyżej 25. Przy roku treningu powinno być maksymalnie 25, stąd moje założenie że lekki deficyt kaloryczny da radę.

5/3/1 akurat z doświadczenia wiem że działa dobrze jak ktoś na siłę chce splita - ale fakt że FBW jest lepszy.

5 jajek - porcja dobrych tłuszczy i leucyny, raczej reguła kciuka niż super zalecenie :)






Zmieniony przez - mdomans w dniu 2016-03-30 11:13:14
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wzrost siły - Błędy w treningu ?

Następny temat

Trening interwałowy + pompki = ?

WHEY premium