SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak uwolnić testosteron? SHBG znacząco powyżej normy

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 68

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Wiek 17 dni Na forum 16 dni Przeczytanych tematów 19
Czołem!

Mam 35 lat i zawsze prowadziłem dość aktywny tryb życia. Moje parametry:

Wzrost: 186 cm
Waga: 78 kg
Biceps: 35 cm
Klatka: 100 cm
Talia: 84 cm
Łydka: 27 cm

W ostatnim czasie oprócz roweru czy joggingu, regularnie 3 razy w tygodniu treningi siłowe z większymi lub mniejszymi przerwami w ciągu roku (na wyjazdy, urlopy, infekcje - te mnie niestety nie oszczędzają). Odkąd pamiętam miałem problem z budowaniem masy mięśniowej. Sylwetka ektomorficzna, drobny kościec (drobne dłonie, nadgarstki, kostki), tłuszcz zbierający się tylko w okolicy brzucha. Proges na siłowni idzie mozolnie, przyrosty masy i siły niewielkie pomimo faktu, że na siłce się nie ociągam. Michy nie liczę dokładnie, ale staram się jadać naprawdę sporo 3000-3500 kcal. Podejrzewając problemy z testosteronem ostatnio pokusiłem się o badania hormonalne i oto wyniki:

Testosteron całkowity: 1075 ng/dL (37,3 nmol/L)
Albumina: 48 g/L
SHBG: 83,4 nmol/L, norma 18,3 - 51
Testosteron wolny: 0.447 nmol/L
Estradiol: 36,89 pg/ml
Prolaktyna: 113 mU/l
FSH 15,90 U/l
LH: 6,66 IU/l
TSH 0,812 mU/l
FT3 4,80 pmol/l
FT4 15,60 pmol/l
Insulina 5,69 pU/ml

Z badań na pierwszy rzut oka wydaje się, że testosteron całkowity jest bardzo w porządku, ale okazuje się, że ze względu na bardzo wysokie SHBG, większość testosteronu jest związana, co pozostawia wolny testosteron u dolnej granicy normy. Od razu zaznaczę, że wyniki były konsultowane z lekarzem andrologiem, ale usłyszałem klasyczne "ten typ tak ma" i że nie ma żadnych leków ani metod obniżania poziomu SHBG poza zdrowym trybem życia, dietą i sportem (te warunki są spełnione). Mam wrażenie, że lekarze zawsze tak mówią jak nie wiedzą, gdzie szukać przyczyn danego stanu rzeczy lub schorzenia. A przecież wszystko z czegoś wynika, więc jesteśli nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego to najprawdopodobniej go zwyczajnie nie rozumiemy. Ja natomiast chciałbym ten temat lepiej zgłębić skoro już się za niego zabrałem. Zwłaszcza, że występują u mnie następujące objawy:
- obniżone libido
- chroniczne zmęczenie
- problem z masą mięśniową
- problem z masą kostną
- wahania nastroju.
I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Gdzie szukać przyczyn tak wysokiego SHBG + jakie ewentualne sposoby na jego zbicie? Może ktoś spotkał się z podobnym problemem. Bardzo możliwe, że problem ten towarzyszył mi już od okresu dojrzewania.

Będę wdzięczny za wszystkie głosy w dyskusji.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Palenie a regeneracja?

Następny temat

Plecy - odcinek lędźwiowy

forma lato