Wykorzystanie iniekcji z testosteronu wspomaga efekt walki ze złym samopoczuciem i depresją. Do tego typu wniosków doszli nowojorscy naukowcy opisując zagadnienie w Journal of Clinical Psychophatmacology.

Badanie

Naukowcy wybrali 23 mężczyzn, którzy wykazywali cechy przygnębienia. Wybrani mężczyźni mieli około 50 lat i cierpieli na zaburzenia związane z wiekiem średnim, które dotyczą od 3 do 50% wszystkich mężczyzn w tym wieku. Badacze postanowili wykorzystać testosteron w formie cypionatu, aby zbadać, czy dodatkowa podaż hormonu będzie miała wpływ na to, jak czują się badani. (tutaj pojawia się mała rozbieżność, gdyż w badaniu mowa jest o cypionacie testosteronu, jednak nazwa produktu, jaki podawano to Testoviron, który oparty jest na enantacie)

testosteron

Połowa badanych otrzymała zastrzyk z ilością 200 mg testosteronu co 10 dni przez okres 6 tygodni. Podczas badania psychiatrzy ocenili badanych za pomocą Skali Oceny Depresji Hamiltona. Test polegał na wypełnieniu odpowiedzi na 21 pytań, a im mniejsza ilość otrzymanych punktów, tym lepsza nota.

Wyniki

Mężczyźni, którzy otrzymywali iniekcje z testosteronu osiągali niższy wynik w teście, niż osoby, którym podawano placebo. Kuracja testosteronem zadziałała na ponad połowę badanych osób z grupy otrzymującej hormon.

Wnioski

Uzupełnienie poziomu testosteronu, który obniża się naturalnie wraz z wiekiem, może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Niewielkie dawki testosteronu w formie HTZ mogą zostać wykorzystywane do podtrzymania funkcji seksualnych, wysokiego libido, co przekłada się na pewność siebie i dobre samopoczucie.

Źródło: https://journals.lww.com/psychopharmacology/pages/articleviewer.aspxyear=2009&issue=06000&article=00004&type=abstract

Komentarze (1)
RPS1990

Świetny artykuł :)

0