SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Długa redukcja? KOBIETO zbadaj się!

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8464

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3185 Napisanych postów 15808 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 146709


Kobieto...zbadaj się

Powstał artykuł dla mężczyzn, więc musi powstać i dla kobiet.

Nie tylko długa redukcja powinna nas skłonić do zbadania się. Z nami kobietami jest trochę ciężej, mamy cykle menstruacyjne, mamy swoje mniejsze, bądź większe PSM
I dlatego też mamy bardziej pod górkę. Nasze hormony są bardziej wrażliwe na kaloryczność, na braki w diecie, na różne zmiany w treningach (mniej lub bardziej intensywne). Jesteśmy jednym słowem bardziej skomplikowane

Badania podstawowe powinny być wykonywane raz na 3-6 miesięcy, w zależności od naszego samopoczucia i stanu zdrowia.


MOCZ


To badanie zna chyba każdy, jest bardzo często wykonywane przy przeróżnych podejrzeniach przez lekarzy, z racji tego, że z wyników moczu można wiele wyczytać.
Poprzez analizę możemy rozpoznać problemy ze strony układu moczowego, nerek, czy problemów z cukrem, a nawet żółtaczki.


Analiza moczu:

- bakterie wszelkiego rodzaju mogą świadczyć o zakażeniu cewki moczowej, pęcherza, nerek, czy miedniczki nerkowej.
- cukier, obecność glukozy w moczu może świadczyć o cukrzycy
- białko w moczu może być z powodu podwyższonej temperatury oraz po silnym wysiłku fizycznym, jeśli wystąpi przy następnych badaniach i jego obecność się utrzymuje możliwe jest, że coś dzieje się z układem moczowym
- nabłonki (płaskie, okrągłe, pochodzące z dróg moczowych )mogą świadczyć o chorobie nerek lub/i pęcherza.
- leukocyty, WBC (krwinki białe) wydzielanie ich w nadmiarze może być skutkiem zakażenia układu moczowego, a nawet niewydolność krążenia
- erytrocyty, RBC (krwinki czerwone) ich niewielkie ilości świadczą już o problemach ze strony dróg moczowych, marskości wątroby, niewydolności krążenia oraz zaburzeniach w związku z krzepliwością krwi.
- ciała ketonowe gdy pojawiają się jednorazowo mogą być tylko skutkiem gorączki, wymiotów, ale też głodzenia się, gdy występują permanentnie mogą być objawem zaburzeń przemiany węglowodanowej i tłuszczowej oraz źle leczonej cukrzycy.
- urobilinogen (powstaje z bilirubiny) przekroczone normy mogą tutaj dawać sygnał ostrzegawczy dla wątroby (jej marskości lub zapaleniu)
- kreatynina jeśli wyniki są podwyższone mogą oznaczać pogorszenie się wydalnicze nerek.
- kwas moczowy podwyższone normy kwasu moczowego mogą świadczyć przede wszystkim o przewlekłej niewydolności nerek.
- mocznik jego podwyższona wartość może świadczyć o diecie w której góruje nadmiar białka, ale też jeśli jesteśmy odwodnieni lub mamy problem z niewydolnością nerek.

MORFOLOGIA


Jest to ogólne badania krwi, z którego podobnie jak z badania moczu można wykryć wiele chorób.
W morfologi wyróżniamy następujące parametry:

HEMOGLOBINA (HGB) (podstawowy parametr, który słóży do wykrycia niedokrwistości. Stężenie jej zależne jest przede wszystkim od wieku, płaci.
Jej stężenie we krwi powyżej normy może wystąpić nawskutek odwodnienia, w przewlekłych chorobach płuc, czy nowotworów płuc.
Wartości poniżej normy zazwyczaj świadczą o niedokrwistości i przewodnieniu.

ERYTROCYTY (RBC) są to czerwone krwinki, transportują one tlen do tkanek i dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Liczba czerwonych krwinek zależna jest też od wieku i płci.
Stężenie ich powyżej normy spowodowane może być wadami serca, chorobami płuc, zespołem Cushinga. Ale też może być wynikiem odwodnienia, czy wstrząsu.
Ich niska ilość świadczy o niedokrwistości, przewodnieniu oraz nagłej utracie krwi (w skutek np. wypadku, krwotoku)
LEUKOCYTY (WBC) są to komórki, które powstają w szpiku kostnym oraz tkance limfatycznej. Występuje ich 5 rodzajów (bazocyty, eozynofile, limfocyty, neutrofile i monocyty). Stężenie powyżej normy zazwyczaj występuje podczas silnego stresu, ciąży, ale też po wysiłku fizycznym. Wartość WBC poniżej normy mogą wystąpić w przypadku zakarzenia bakteryjnego, wirusowego.

MCV (Mean Corpuscular Volume) jest to wartość pojedynczej krwinki.
Podwyższona ich wartość zazwyczaj świadczyć może o niedoborze witaminy b12, ale też kwasu foliowego, może mieć to podłoże w chorobach wątroby, niedoczynności tarczycy.
Wartości MCV poniżej normy mogą świadczyć o niedokrwistości z powodu braków żelaza.

MCH ( Mean Corpuscular Hemoglobin) jest to średnia masa hemoglibiny w krwince.
Podwyższone wartości mogą świadczyć o anemii, zaś wartości poniżej normy świadczą o zaburzeniach wodno-elektrolitowych.

MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) jest to średnie stężenie hemoglibiny w krwince. MCHC powyżej normy świadczyć może o sferocytozie (anemii) lub hipertonicznym odwodnieniu(zaburzenie gospodarki wodnej, w którym dochodzi do niedoboru wody w organiźmie)
Stężenie poniżej normy może być spowodowane także w niedokrwistości oraz z powodów braków żelaza. Ale też może wykazywać zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej.

HEMATOKRYT (HCT) jest to stosunek obiętości erytrocytów do obiętości osocza.
Wartości powyżej normy mogą świadczyć o niewydolnościach płuc, niedotlenieniem tkanek, a nawet wadami serca i nowotworami.
HCT poniżej normy może świadczyć o niedokrwistości i w przewodnieniu.


POZIOM CUKRU ORAZ INSULINY (najlepiej wykonać je z obciążeniem glukozy)


LIPIDOGRAM (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy)

Często badamy tylko cholesterol całkowity, ale znaczącą rolę odgrywa konwersja między LDL do HDL. Powinno to mniej więcej prezentować się 1:2 / 1:3.

Wysokie stężenie cholesterolu najprawdopodobniej świadczy o problemach z gospodarką lipidową. LDL, czyli tak zwany potocznie "zły cholesterol" powoduje podwyższenie cholesterolu we krwi poprzez jego transport z wątroby do tkanek, tym samym może przyczynić się do szybszego rozwoju miażdżycy.
HDL, czyli tak zwany "dobry cholesterol" są to lipoproteiny o wysokiej gęstości powodują one obniżenie cholesterolu całkowitego poprzez jego transport do wątroby (skąd jest wydalany).

Jeśli chodzi o trójglicerydy (TG) ich podwyższone stężenie we krwi najczęściej (praktycznie zawsze) ma związek z zaburzeniami metabolicznymi (np. otyłość) Trzeba pamiętać, że prawidłowa masa ciała nie wyklucza podwyższonego poziomu TG.
Jeśli chodzi o podwyższony poziom TG u kobiet bardzo często są one narażone na cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze (częściej niż mężczyźni) zwłaszcza, gdy HDL jest też jest niski.

PANEL TARCZYCY (TSH, FT3, FT4, jeśli potrzeba po konsultacji z endokrynologiem też antyTPO oraz antyTG i USG tarczycy)

Hormony też mają bardzo silny wpływ na naszmetabolizm, nastój, samopoczucie. Często schorzenia typowo tarczycowe są mylone , albo przypisywane innym czynnikom zewnętrznym.
W analizie wstępnej trzeba zauważyć i wziąć pod uwagę, że TSH powinno być około 2, a na pewno jego wartość nie powinna przekraczać 2.
Ważna też jest konwersja między T3 oraz T4.


KORTYZOL


Kortyzol ma swoje plusy i minusy.
Hormon ten wytwarzany jest w nadnerczach. W sytuacjach stresowych wydzielany jest on w większych ilościach, tym samym przyczynia się do podwyższenia glukozy we krwi.
Wpływa też on na gospodarkę białkową, (nasila rozpad białek), węglowodanową (zwiększajac glukogenezę i glikogenezę), na gospodarkę tłuszczową (zwiększając proces rozpad trójglicerydów) oraz wodno-elektrolitową (zwiększa zatrzymywanie soli w organizmie oraz zwiększa wydalanie potasu).
Tak jak wspomniałam wyżej ma też swoje plusy. Ma też działanie przeciwzapalne, łagodzi stany zapalne, czy alergie. Stosowany jest też do leczenia, np. w astmie oskrzelowej.
Kortyzol i jego podwyższone stężenie może mieć podłoże w zespole Cushinga, ale też objawiać może się depresją, nerwowością, bezsennością, podwyższonym ciśnieniem tętniczym, problemami z tarczycą, chorobami nadnerczy.
Jeśli ten stan podwyższonego kortyzolu utrzymuje się dostatecznie długo, może to mieć nieprzyjemne skutki, chociażby zaniżone libido, utrata tkanki mięśniowej, często gęsto zwalnia nam metabolizm, wzrasta nam poziom cukru we krwi, jesteśmy zdenerwowani i mniej skoncentrowani.
Zaś jego niskie stężenie we krwi świadczyć może o niedoczynności kory nadnerczy, gruźlica oraz różnymi innymi zakażeniami.
Często pierwszymi sygnałami, które mogą świadczyć o jego niskim stężeniu jest ogólne osłabienie, swoiste wieczne zmęczenie, brak energii, brak libido. Ale też zawroty głowy i niskie ciśnienie.

PRÓBY WĄTROBOWE (AST, ALT, GGTP)


Ich interpretacja pomaga wykryć choroby ze strony wątroby (jak sama nazwa mówi).
Nawet niewielkie uszkodzenia wątroby powodują zwiększenie aktywności enzymów.
Warto się przebadać, jeśli dokucza nam osłabienie, zmęczenie, wzdęcia, nudności.
U kobiet też można zauważyć zaburzenia w cyklu miesiączkowym.


ESTROGENY


To takie hormony kobiecości ;-) Odpowiadają za występowanie miesiączki, kształtują one naszą sylwetkę.
Dzięki nim nasza skóra jest jędrna, napięta. Ułatwiają też odkładanie wapnia w kościach.
Ale bywają z nimi problemy, gdy jest ich za mało przede wszystkim pojawiają się problemy z miesiączką. Zazwyczaj cykle stają się nieregularne.
Zaś gdy tych hormonów jest za dużo, niestety następstwa są różne od problemów z utrzymanie wagi, często samopoczucie jest kiepskie, mogą następować silne bóle głowy, które przeradzają się w migreny. Wysoki poziom estrogenów wiąże się zazwyczaj z guzem jajników.


PROGESTERON


Hormon ten powoduje, że miesiączki występują i są one regularne.
Zbyt duże stężenie tego hormonu zazwyczaj prowadzi do nieregularnych miesiączek, ale też jeśli ten stan utrzymuje się długo może dojść do zbyt obfitych krwawień.
Niskie jego stężenie występuje w momencie problemach z wydolnością jajników.

ANDROGENY ( należą do nich ANDROSTEDION i TESTOSTERON)


Wpływają między innymi na wygląd naszej skóry, gdy stężenie tych hormonów jest wysokie jest ona gładka i zdrowa.
Wysokie stężenie tych hormonów (w normie) wpływa też na nasze samopoczucie, mamy więcej energii i siły, jesteśmy weselsze. Gdy stężenie spada (jest niskie) - w wyniku spadku testosteronu nasze samopoczucie niestety pogarsza się, pojawia się swoiste zmęczenie, jesteśmy często senne i tracimy chęć do życia. Zdecydowanie spada też libido.
Zbyt wysoka ilość tych hormonów sprawia, że nasza sylwetka ulega zmianie. Obniża się głos, pojawia się owłosienie na całym ciele, wysokie stężenie androgenów jest przyczyną także guzów jajników bądź/ i nadnerczy.


PROLAKTYNA

Jest to hormon niezbędny w trakcie ciąży.
Jej wysokie stężenie nasz cykl miesiączkowy również zostaje zaburzony, miesiączki stają się bardzo skąpe, nieregularne, a czasem bardzo bolesne, z czasem występowanie miesiączki zanika całkowicie.
Wysokie stężenie prolaktyny może być też skutkiem mocnego stresu, ale też może być wynikiem guza przysadki.

Jeśli chcemy zacząć suplementację, warto oznaczyć również

- wit D
- wapń
-sód
- magnez
- potasMam nadzieję, że artykuł się przydaZmieniony przez - domer w dniu 2016-10-25 15:53:11

Zmieniony przez - domer w dniu 2016-10-26 20:11:05
7

W kuchni hamuje Cię Twoja własna wyobraźnia...
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Agnieszka_w_kuchni__czyli_coś_z_niczego_;_-t1096225.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6303 Napisanych postów 76193 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 755813
Super! Długo czekaliśmy na drugą część
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Rzeczowo i na temat. ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 91 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 656
Dziękuje
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Weganizm a silownia

Następny temat

Mieso mielone

forma lato