SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skok w dal - Jak zacząć ?

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5071

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez georgu z działu Trening dla początkujących.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 72
Hej ! Mam 15 lat. Dotąd trenowałam biegi średnie , ale myślę o tym by przejść na sprinty ( chwilowo w ogóle nie trenuję, czasem trochę biegam sama) Na zawodach chciałabym dodatkowo skakać w dal. Z miejsca skaczę 1,90. Chciałabym sama potrenowac skok w dal. Czy moglibyście mi jakiś przykładowy plan treningowy i jakie ćwiczenia dobrze wpływaja na poprawienie skoczności ? I jeszcze jedno, czy technika w skoku w dal jest ważna ? Jeżeli tak to byłabym wdzięczna, żeby ktoś mi napisał wszystko co i jak :)

PS: Czy branie BCAA i HMB w moim wieku może mi zaszkodzić ? A jeżeli nie to czy pomoże mi w sprintach i w skoku w dal ?

Płeć: Kobieta

Wiek: 15

Waga: 52

Wzrost: 165

Cel treningowy: skoczyć na zawodach około 4,5 m

Staż treningowy na słowni: nie

Uprawiane inne sporty: biegi

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki): nie

Dieta: brak

Przeciwskaznania medyczne: żadne

Zażywane suplementy: zaczynając treningi mogę brać bcaa i hmb
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1024 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20096
1. Należy spożywać 6-7 posiłków co 2,5 - 3 h
2. Należy w każdym posiłku spożywać "pełne białko" (zawierające wszystkie aminokwasy)
3. Należy w każdym posiłku spożywać węglowodany o w miarę jak najniższym I/G pochodzące z warzyw(najlepiej włóknistych) i owoców
4. Należy dbać aby posiłek przed treningowy był bogaty w łatwo przyswajalne białko
5. Należy dbać aby węglowodany we wszystkich posiłkach poza posiłkami przed i po treningowym pochodziły z warzyw i owoców o niskim IG. Posiłki około treningowe powinny zawierać węglowodany o wyższym I/G
6.Należy dbać aby posiłek po treningowy zawierał węglowodany proste i łatwo przyswajalne białko w proporcji 2:1
7. Należy pilnować aby 25-35%spożywanych kalorii w diecie pochodziło z tłuszczy z podziałem na : 1/3 z tłuszczy nasyconych (zwierzęcych), 1/3 z tłuszczy jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, avocado), a 1/3 z tłuszczy wielonienasyconych (olej lniany, rybi , orzechy i nasiona itp.)
8. Należy unikać napoi innych niż: woda mineralna niegazowana, zielona herbata itp.
9. Należy dbać o to by każdy posiłek za wyjątkiem posiłków około treningowych składał się z naturalnego, nie przetworzonego pożywienia, należy unikać słodzików, konserwantów, polepszaczy itp.
10.Należy spożywać większe ilości węglowodanów tylko w okolicach treningowych (przed i po treningu) , posiłki te powinny być ubogie w tłuszcz. W innych posiłkach powinna występować przewaga tłuszczy nad węglowodanami pochodzącymi z warzyw i owoców


Fragment z dobrego artykulu o odzywianiu
Ponizej zamiescilem Ci strony z dzialu odzywianie, poczytaj troche, nastepnie dostosuj sie do wszelkich wskazowek i uloz diete, a zobaczysz jak wiele sie zmieni w Twoim zyciu(na lepsze Pozdrawiam
https://www.sfd.pl/Zbiór_linków_działu_Odżywianie-t418003.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1024 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20096
Czesc. Przejscie z biegow srednich na skok w dal to niezbyt dobry pomysl, jezeli biegasz juz dlugo(jezeli chcesz dokladnie wiedziec dlaczego poczytaj o specyfice danych konkurencji oraz o włóknach szybko- i wolnokurczliwych). Samemu skokow, czy to w dal, wzwyz, trojskoku, nie da sie samemu trenowac, poniewaz ktos musi patrzec jak robisz dane cwiczenia na treningu i nastepnie porawnie ocenic co robisz zle, a co dobrze. Trening skoczka sklada sie z wielu czesci. Skoczek w dal musi byc wytrzymalosc, wytrzymalosc szybkosciowa, skocznosc, szybkosc oraz sile by dobrze skakac. Co do planu, to poszukaj na forum, widzialem kiedys, ze ktos cos tam pisal. Technika w skokach jest bardzo wazna, lecz narazie powinnas sie skupic na rozwijaniu swoich umiejetnosci ogolnych. Ogolnorozwojowka bedzie dobrym pomyslem(spytaj swojego nauczyciela od WFu, powinien wiedziec)
Jestes, jeszcze w wieku w ktorym odzywki sa niepotrzebne. Nie ulegaj ich magii, bowiem nie jest tak, ze wezmiesz odzywki i bedziesz nagle super ekstra. Mozesz takze zajrzec do dzialu odzywianie i tam poczytac co nalezy jesc aby "lepiej" sie rozwijac. Powodzenia w skokach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 72
tzn. ja chcę z średnich przejść na sprint, ale dodatkowo na zawodach skakać w dal, biegi srednie nie trenowałam długo, może jakieś 9 miesięcy, ale robiłam dwa razy duże przerwy (mięsiąc, dwa) i na treningi chodziłam też dość rzadko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1024 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20096
Jezeli myslisz powaznie o skokach, badz o biegach to spytaj sie swojego nauczyciela od wfu, czy sa jakies SKSy w szkole tego typu, badz czy jest jakis klub, a w nim trener u ktorego moglabys sie podszkolic w tych sprawach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
15 lat ? wiec 3 tyg bierz hmb i bcaa i nic wiecej bo jestes za mloda... gdzie mieszkasz? u was jest klub lekkoatletyczny?

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 373 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12948
sprinterek, a to hmb i bcaa w czym może jej pomóc? Tak z ciekawości pytam.

all-apver-b53209f0e4d2b2335d726e4e381511d59d22a31f

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
BCAA. Co to jest i dlaczego warto je stosować


Często, kiedy wchodzę do sklepu z odżywkami, spotykam ludzi, którzy chcieliby wspomóc swój organizm jakimiś odżywkami, jednak nie do końca są przekonani, co tak naprawdę warto kupić. Na pewno BCAA jest godne polecenia, każdemu z biegaczy, obojętnie od stopnia zaawansowania treningu. Dużo osób jednak nie wie, jakie korzyści niesie ze sobą tego typu odżywka, a ze względu na cenę, (która faktycznie nie jest zbyt niska) rezygnują z zakupu.

BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Jednak zacznijmy od początku. Aminokwasy to bardzo liczna grupa związków wielofunkcyjnych posiadające dwa rodzaje grup NH2- aminowa oraz COOH- karboksylowa. Często nazywa się je prekursorami białek, gdyż stanowią ich podstawowy materiał budulcowy. Nas najbardziej interesują właśnie białka o rozgałęzionych łańcuchach. Zalecana dawka to około 3g na dobę i można ją osiągnąć w dobrze zbilansowanej diecie; dla sportowców dostępne w postaci tabletek, proszków czy płynie (szczególnie ta ostatnia forma jest zalecana przez specjalistów ze względu na łatwość w przyswajaniu oraz szybkim działaniu danego związku. W badaniach nad suplementacją BCAA u sportowców stosowano tabletki zawierające 5-20g BCAA. Podawane są głównie jako środki zapobiegające zmęczeniu ośrodkowemu i poprawy zdolności wysiłkowej w długotrwałych wysiłkach wytrzymałościowych (biegi, kolarstwo, piłka nożna).
Działanie BCAA:

Zmęczenie psychiczne podczas wysiłku odnosi się do ubocznych skutków w Ośrodkowym Układzie Nerwowym (dokładniej mówiąc w mózgu) i określane jest jako zmęczenie ośrodkowe. Sugeruje się, iż niskie poziomy BCAA w połączeniu z wysokim poziomem wolnego tryptofanu „f” we krwi mogą powodować zmęczenie ośrodkowe. „ f” tryptofan jest niezbędny do syntezy neuroprzekaźnika - serotoniny, która może tłumić Ośrodkowy Układ Nerwowy i wywołać objawy senności oraz zmęczenia. Jego ilość jest ograniczona przez wysoki poziom BCAA we krwi, który blokuje przechodzenie „f” tryptofanu do mózgu, a także przez to, iż „f” tryptofan jest połączony z białkiem krwi- albuminą. Podczas końcowego okresu długotrwałych tlenowych wysiłków wytrzymałościowych „f” tryptofan zawarty we krwi może łatwiej przedostawać się do mózgu, ponieważ w takiej sytuacji dochodzi obok obniżenia zasobów glikogenu także do produkcji energii z glikogenu. Drugą przyczyną ułatwionego przenikania „f” tryptofanu do mózgu jest podniesienie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, które w połączeniu z albuminami są transportowane we krwi, co prowadzi do obniżenia ilości albumin dostępnych dla połączeni z „f” tryptofanem.

Wysoki stosunek „f” tryptofanu do BCAA może ułatwić wejście „f” tryptofanu do mózgu wzmagając produkcję serotoniny i powodując zmęczenie. Z tego powodu suplementacja BCAA może zapobiec szybkiemu przechodzeniu „f” tryptofanu do mózgu i w ten sposób opóźnić rozwój zmęczenia ośrodkowego. Mimo, że czynniki badań nad wpływem suplementacji BCAA u sportowców nie są jednoznaczne, należy podkreślić, że jest ona bezpieczna, dozwolona, a dawka 7g/l napoju wydaje się optymalna. Tylko w kilku doniesieniach naukowych sugeruje się, że suplementacja BCAA może być korzystna dla zdolności wysiłkowej sportowca, gdyż BCAA mogą obniżać tempo rozpadu białek podczas treningu prawdopodobnie przyczyniając się do bardziej racjonalnego treningu. Zalecanym źródłem energii dla dyscyplin wytrzymałościowych są węglowodany. Jeśli ich ilość w pożywieniu jest niewystarczająca to suplementacja BCAA może być pomocna.

Moim zdaniem wielkość znaczenia aminokwasów o łańcuchach rozgałęzionych jest często niedoceniana przez zawodników. Mimo, iż w tym artykule jasno zostało przedstawione, że należy czerpać energię z węglowodanów, to jednak chyba warto zadbać o stan naszego Ośrodkowego Układu Nerwowego. Często spotyka nas taka sytuacja, że nie mamy ochoty, aby wyjść na trening, często zamiast biegania położylibyśmy się do łóżka i choć na trochę się zdrzemnęli. To najwyraźniejszy sygnał do tego, że nasz mózg jest zmęczony i przydałoby się jakoś go „naładować”. Bardzo pomocne w tym przypadku są BCAA. Sugeruję stosowanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach w połączeniu z dawką węglowodanów. Dbamy wówczas zarówno o zasoby energii wytwarzanych z najprostszych związków energetycznych jak i nie zaniedbujemy Ośrodkowego Układu Nerwowego, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia naszej aktywności oraz polepszenia samopoczucia. Efektem tego jest lepiej zrealizowany trening, mniej zmęczony organizm oraz lepsza koncentracja. Skutkiem tego może być bardzo udany sezon;). Oczywiście nie mówię, że to złoty środek na sukces, ale na pewno szansa na poprawę jakości naszego treningu, a co za tym idzie lepszych wyników sportowych, a skoro można w ten sposób zyskać często bardzo cenne sekundy może warto spróbować?


HMB (hydroksymetylomaślan) jest substancją bioaktywną o działaniu zbliżonym do witamin, występującą naturalnie w niewielkich ilościach w pożywieniu i wytwarzaną w organizmie człowieka jako substancja ochronna, łagodząca skutki stresu, związanego z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem, chorobami gorączkowymi, urazami ciała i nadmierną generacją wolnych rodników tlenowych. HMB ogranicza rozkład białek ustrojowych, nasila spalanie tłuszczów, obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy. Zapotrzebowanie na HMB wzrasta wykładniczo w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej - jego suplementacja prowadzi do znaczącej poprawy zdolności wysiłkowych.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1024 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20096
nie bierz zadnych odzywek, jak juz mowilem masz jeszcze czas na nie. Zajmij sie treningami i odpowiednim odzywianiem. Pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 72
mówicie, że jestem za młóda na odżywki, no ale czy są jakies skutki uboczne, coś się może stać jak będę to brała przez np. kilka miesięcy. Czytałam, że BCAA działa dopiero poo braniu tego przez 3 miesiące, że po tym czasie widać już różnicę ile w tym prawdy nie wiem..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1024 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20096
Po pierwsze liczy sie odzywianie, musisz miec tzw. power'a(sile) do treningow. Uzyskasz ja odpowiednio sie zywiac. Przy odpowiednim zywieniu poczujesz ogromna roznice.

Po drugie, trenuj. Pamietaj trening czyni mistrza. Im wiecej wniesiesz wysilku, tym lepsze beda wyniki.

Po trzecie, nie wierz tym, ktorzy mowia: "Bralem odzywki X firmy Y i w ciagu tygodnia skoczylem 2 razy wiecej" Tak to niedziala. Wiele osob przypisuje magiczna moc wszelakim odzywkom, lecz glownie ich wyniki spowodowane sa ciezka praca, odpowiednim odzywianiem oraz wytrwaloscia.

Po czwarte, odzywki w Twoim wieku sa nie tylko niepotrzebne, ale moga takze zaszkodzic. Nie zdziw sie, jezeli za kilka lat bedziesz miala klopoty z nerkami i watroba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
bartek tak ma racje - za mloda jest wiec zacznij dobrze odzywiac sie i trenuj systematycznie i znajdziesz w klubie nowego trenera!

mozesz pic ISOSTARA lub IZO PLUSA

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening wyskoku dla siatkarza

Następny temat

siłowy an wyskok(ułożenie dni treningowych)

WHEY premium