SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Najczęstsze błędy u początkujących i sposoby ich wykorzystania

temat działu:

Sztuki Walki

Ilość wyświetleń tematu: 4044

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 266 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1031
Do najczęstszych bolączek początkujących osób należy niezwracanie uwagi na to co się dzieje w czasie kulanki i znajomość co można w danej sytuacji zrobić. Z tego co widzę po przejrzeniu tematów na tym forum często powtarza się sytuacja, że ludzie piszą iż nie wiedzą co zrobić lub stosują tylko dwie techniki i koniec, bo nic innego nie umieją zastosować na przeciwniku.
Jakie znacie najczęstsze błędy które można wykorzystać na poziomie początkujących (białe pasy)?

Druga bolączka to pasywność - zamiast prowokować przeciwnika do popełnienia błędu lub wychylenia się często ktoś czeka aż manna z nieba sama spadnie lub ewentualnie na okazję do wyprowadzenia kontry. Jakie znacie sposoby na zmuszenie przeciwnika do wykonywania czynności przy których może się narazić na nasze ataki?

Z mojej strony dorzucę parę groszy na dobry początek:
1. Zamknięta garda:
a) przeciwnik zostawia ręce i pozwala je sobie wybrać:
- próbować kimurę
- próbować balachę
- próbować omoplatę
b) przeciwnik nie potrafi utrzymać równowagi i przyjmuje dziwne, niestabilne pozy:
- próbować przewrócić (sweepnąć)
- próbować przegiąć i dosiad złapać

2. Dosiad:
a) Przeciwnik pasywny:
- dusimy kołnierzem (ryzykowne trochę)
- dusimy inaczej prowokując do wypychania nas
- męczymy jakoś inaczej
b) Przeciwnik broni się przed duszeniem wyciągając ręce i odpychając nas:
- balacha
c) Przeciwnik się broni zasłaniając się rękami:
- ude garami i reverse ude garami (czy jak to tam się zwie).

3. Pozycja boczna:
- przejście do dosiadu
- dzwignia na ręce
- kolano na klatę i męczyć czekając na następny błąd

Poziomki biorą się z przewracania pionków! :D

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75792
No fajnie, napisałeś co można robić w jakiej pozycji, ale jaki to ma związek z początkującymi?
To samo robią na sobie czarne pasy.
Podobnie jak wiele czarnych pasów walczy pasywnie i z kontry czekając, "aż manna z nieba spadnie".
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 266 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1031
Jestem na poziomie białego pasa więc nie wiem jak to wygląda wyżej. Ni mniej po innym białym pasie nie spodziewałbym się ciosu precelkowego czy fikuśnej ucieczki. Z tego co się orientuję początkujące osoby bazują na podstawowych technikach.

Zresztą nie ukrywam, że chciałbym porównać swoją wiedzę i zweryfikować ją z tym jak to inni widzą gdyż nie mam okazji do żadnego realnego porównania, a podobnego tematu nie znalazłem używając wyszukiwarki.
Być może bardziej doświadczeni użytkownicy forum nakierują mnie również na co szczególnie należy zwracać uwagę lub jakie rzeczy wydają się skuteczne na moim poziomie zaawansowania, a jeśli kiedyś osiągnę czarny pas to z chęcią podyskutuję jak to jest u czarnych pasów

Edyta podpowiada, że nie bardzo mam pojęcie o tym czego się spodziewać / co można zrobić z pozycji północ-południe (aka. 69). Jakieś sugestie? :)

Zmieniony przez - Almaron w dniu 2009-03-04 17:24:46

Poziomki biorą się z przewracania pionków! :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
- męczymy jakoś inaczej - z ciekawości -> rozwiń proszę ->

Ogólnie - bardzo krótko, ale i to się może komuś przydać

w pn-pd - co robimy na dole, czy na górze (jak ktoś obejmuje w pasie)?

Zmieniony przez - Rafał_B w dniu 2009-03-04 17:45:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 266 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1031
Jeśli chodzi o "męczenie inaczej", to zdarza mi się czasami, że przeciwnik nieumiejętnie wychodzi z dosiadu. Głównie podskakuje pokracznie i nie umie zrzucić. Zazwyczaj nie używa rąk lub używa źle i nie pracuje biodrami. Wtedy pozwalam mu popróbować wychodzić - prawie zawsze przeciwnik się wymęczy sam i łatwiej jest go później atakować.

Prosiłbym o propozycje zarówno przy byciu na górze jak i na dole (co może popsuć ten na górze a możemy z dołu wykorzystać?)

Zmieniony przez - Almaron w dniu 2009-03-04 17:49:46

Poziomki biorą się z przewracania pionków! :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531




Jeśli ktoś jest na górze i chce zerwać obejmujący chwyt leżącego na plecach, to przechodzi do bocznej "skręcając" wtenczas uścisk oponenta.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 206 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 24202
Zamknieta garda na kulankach jesli trwa dluzej niz chwile jest bledem sama w sobie. otwarta uczy poprawnej pracy bioder i kontrowania ucieczek przeciwnika

100% Jiu Jitsu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 243 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2813
Jak to błędem sama w sobie ? Z tego co widze w innym temacie to dziś miałeś pierwszy trening to zrozumiem wszystko co powiesz.

**

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Zamknięta garda na pewno jest bezpieczniejsza niż otwarta, ale i ma mniej możliwości ataku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 206 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 24202
z tego co widze to nie ogarniasz faktu, ze zamknieta garda jest wyczekaniem przeciwnika i nie mozna bez jej rozpinania prawie nic zrobic. idac do kimury czy balachy rozpinasz nogi wiec nie widze sensu w zamykaniu gardy na sparingu (niczego sie w ten sposob nie nauczysz).

100% Jiu Jitsu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 243 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2813
Byłeś na jednym treningu i już masz wyrobiony pogląd na zamkniętą gardę ? Ty nie ogarniasz. Masz wiele technik bez rozpinania nóg. Zreszta co ja Ci będe gadac jak sam wiesz lepiej.

**

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Amerykański bokser zamordowany

Następny temat

Bardzo fajna bajka o dziadku Bernardzie

WHEY premium