SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kilka pytań na temat FBW, ocena

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1082

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
Witam

Miesiąc temu rozpocząłem treningi na siłowni. Trenuję 3 razy w tygodniu (poniedziałek-środa-piątek).W każdej serii ( oprócz drążka i wspięć na palce) staram się wykonać 12 powtórzeń. Znalazłem plan treningowy, który wydał mi się interesujący, oto on:

1.Przysiady ze sztangą - 2s
2.Podciąganie na drążku - 3s
3.Wyciskanie na płaskiej ławce - 2s
4.Martwy ciąg - 2s
5.Wyciskanie sztangielek w siadzie - 2s
6.Francuskie wyciskanie w leżeniu - 2s
7.Uginanie ramion ze sztangą łamaną - 2s
8.Wspięcia na palce ze sztangielkami - 2s

Ćwiczę tym planem 3 razy w tygodniu i po miesiącu muszę przyznać, że jestem zadowolony z rezultatów, nastąpiło zwiększenie siły i co szczególnie istotne, zwiększa się masa mięśniowa bez dodatku tłuszczu:)Mam jednak kilka pytań:

1. Mam wątpliwości co do martwego ciągu wykonywanego jako 4 ćwiczenie na treningu. Zgodnie z tym co wyczytałem na forum chyba korzystniej byłoby robić mc po przysiadach, zgadza się ?
2. Liczba serii - zacząłem treningi od dwóch serii każdego ćwiczenia. Przeglądając forum zauważyłem, że często w FBW są 3 serie każdego ćwiczenia, boję się jednak, że dla początkującego 3 serie to za dużo, np. przeglądając książkę Joe Weidera przeczytałem, że przez pierwszy miesiąc treningu zaleca on wykonywanie jednej serii każdego ćwiczenia na treningu. Jak to w końcu jest z ilością serii dla początkujących ?
3. Przetrenowanie - czy robiąc 3 razy w tygodniu przysiady, podciąganie na drążku, martwy ciąg jest możliwe przetrenowanie ? Czy powinienem się tego obawiać ? Czy powinienem stosować zamiennie np. mc z innym ćwiczeniem na prostowniki? Czy trenowanie bicepsów i tricepsów na każdym treningu jest uzasdnione, czy może lepiej pobudzać te mięśnie co drugi trening ?
4.Czy jeśli robię podciąganie na drążku to mogę sobie darować uginanie ramion ze sztangą bo biceps i tak wystarczająco zostanie pobudzony ?
5. We wszystkich ćwiczeniach zanotowałem duży wzrost siły, oprócz uginania ze sztangą, tutaj ciężar jest taki sam jak na początku treningów miesiąc temu. Jeśli chodzi o wyciskanie na płaskiej ławce tutaj postęp jest, ale minimalny. Czy brak postępów w sile bicepsów może być spowodowany ich zmęczeniem przez podciąganie na drążku? Dodam, że jeśli chodzi o wygląd bicepsów i mięśni klatki piersiowej to tutaj jestem zadowolony, zmiana na plus jest widoczna.
6. Jaką zmianę zastosować gdy przestanę zauważać rezultaty tego treningu? Myślę nad Zachowaniem ilości serii i przejście na wykonywanie 5 powtórzeń w serii pierwszej i 9 powtórzeń w serii drugiej lub/i dołożeniu 3 serii do każdego ćwiczenia. Będzie ok jeśli tak zrobię?

Z góry dziękuje za odpowiedzi (jeśli wejdzie to daje soga




Płeć: Mężczyzna

Wiek: 26

Waga: 68

Wzrost: 174

Cel treningowy: masa

Staż treningowy na słowni: 1 miesiąc

Uprawiane inne sporty: brak

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki): siłownia z pełnym wyposażeniem

Dieta: jest

Przeciwskaznania medyczne: brak

Zażywane suplementy: brak
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 17852 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 63608
no to zaczniemy od planu

jest kilka szkol co do FBW zajmijmy sie moze 2 "glownymi"

1 M ripppetoe wyznawal zasade planu stricte silowego i podstawowego

przysiad
wyciskanie na plaskiej
MC

2 uzasadnione w rozsadny sposob odpuszczenie MC w dzien MC (nawet i wogole go nie wykonywanie) bo przysiady zalatwiaja prostowniki (dowod na to wykonaj MC z sztangielkami i potem przysad ze sztangielkami ruch jest dokladnie ten sam tylko wystepuja inne silu jak juz sztanga jest na plecach)

czyli wtedy odpuszczmy MC lub robimy go zamiennie z przysiadami

co do reszty cwiczen

wycisk na plaskiej odpuscil bym na rzecz dipsow (znacznie lepiej dzaialaja na klatke piersiowa) lub chociaz wyciskania na skosie dodatnim (podobnie jak z dipsami)

wyciskanie sztangielek w siadzie - tutaj daj sztange i koniecznie w staniu (military press) w koncu to FBW i stawiamy na zlozonosc i ciezar

uginanie ze sztanga tez bym zamienil na uginanie z hantlami chwytem mlotkowym dlatego ze jest to najciezsze cwiczenie na biceps i bedzie w nim stosowany znacznie wiekszy ciezat niz w uginaniu ze sztanga a co za tym idzie lepsze pobudzenie

teraz pytania

AD. 1 chyba juz wyjasnione

AD. 2 serii masz za malo troche dal bym spokojnie 4-5 serii przysiadow, reszta wiekszych partii 3 serie i male (barki lapy) po 2 serie i o przetrenowanie (o ile bedzie zapewniona dieta i regeneracja) nie wystapi

AD. 3 czesc zostala juz wyjasniona a co do trenowania bica i trica razem to nie ma wielkiego wplywu na przetrenowanie bo to malutkie partie (wystarczy im pobudzenie co 2 trening ew jak beda zastoje dodasz je do kazdego treningu) a rozdziela sie je glownie po to zeby skracac trening

AD. 4 zalezy jakie do podciaganie jezeli nachwyt szeroki rozstaw rak - nie odpuszczaj bica a jezeli podchwyt - plecy moga nie dostac odp bodzca i lepiej to zamien na ww

AD. 5 objasnione przy cwiczeniach

AD. 6 mozesz dodac serii, zamienic niektore cwiczenia, zmienic calkowicie system itp (opcji duzo)


jak co pytaj dalej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
Jeszcze pytanie odnośnie podciągania. jestem wstanie podciągnąć się tylko kilka razy więc ćwiczenie wykonuje w ten sposób:
I seria - nachwyt ( 3 powtórzenia) od razu przechodzę do podchwytu i wykonuję 5 powt.
II seria - nachwyt ( 2 powt.), podchwyt(3powt.)
III seria - nacwyt ( 1 powt.), podchwyt (2 powt.)
Podciąganie w ten sposób ma sens, czy lepiej zamienić to na wiosłowanie sztangą w opadzie ?

Stosując się do Twoich rad ziomlogos stosowałbym taki trening:

1. Przysiady ze sztangą( zamiennie co drugi trening z MC) - 4 serie
2. Podciąganie na drążku ( ewentualnie podciąganie sztangi w opadzie)- 3 serie
3. Dipsy - 3 serie
4. Military press - 2 serie
5. Wyciskanie francuskie w leżeniu - 2 serie
6. Uginanie sztangielek chwytem młotkowym - 2 serie
7. Wspięcia na palce - 2 serie

Będzie ok czy jeszcze jakieś korekty ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 857 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 112304
Jeśli nie dajesz rady więcej razy się podciągnąć na drążku zastosuj oszukiwane podciąganie i niech ktoś Ci pomoże lub po prostu podstaw sobie taboret pod nogi i używaj nóg do pomocy.. opuszczaj zaś się tylko przy uzyciu rąk...

Możesz też się wspomóc np moim planem(możesz wywalić rozpietki), robie zercher squats z uwagi na to, że nie mam tak wysokich stojaków na sztangę...:
A
Nogi:
- zercher squats 3s - 12 10 8
Plecy:
- Martwy ciąg 3s - 12 10 8
Klatka piersiowa:
- Wyciskanie sztangielek na skosie 3s - 12 10 8
- Rozpiętki 2s - 12 10
Barki:
- Unoszenie sztangielek bokiem w górę 2s - 12 10
Tricepsy:
- Prostowanie przedramion ze sztangielkami w opadzie tułowia 2s - 12 10
Łydki:
- Wspięcia na palce z obciążeniem 2s - max
Bicepsy:
- uginanie przedramion ze sztangielkami - supinacja 2s - 12 10

B
Nogi:
- Uginanie nóg w leżeniu 3s - 12 10 8
Plecy:
- Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia (nachwyt) 3s - 12 10 8
- Podciąganie na drążku 2s - max
Klatka piersiowa:
- Wyciskanie sztangi płasko 3s - 12 10 8
Barki:
- Military press 2s - 12 10
Tricepsy:
- Francuskie wyciskanie sztangi zza głowy 2s - 12 10
Łydki:
- Wspięcia na palce z obciążeniem 3s - max
Bicepsy:
- Uginanie przedramienia w oparciu o kolano 2s - 12 10

Zmieniony przez - Mortalus w dniu 2010-12-06 13:48:18

Osc.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
Podciągając się stosuje oszukiwane powtórzenia w 3 serii, odbijam się palcami od podłogi i powoli się opuszczam. Czy jeśli w każdej serii podciągania będzie więcej powtórzeń oszukanych niż poprawnych technicznie nie wpłynie to negatywnie na plecy ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 17852 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 63608
co do podciagania rob ile mozesz nachwytem

starj sie unikac powt oszukiwanych itp bo to prowadzi do zluch nawykow

rob normalnie a z czasem bedziesz podciagal sie coraz wiecej razy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
Ok dzięki, ziomlogos sog.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 857 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 112304
Do jakich złych nawyków? Jeśli ktoś zrobi 3 powtórzenia na serie to myślę, że takie ćwiczenie nie da zamierzonego efektu, juz lepiej oszukać i zrobić ich 12-15. Zwiększy to wytrzymalość i siłę, po jakimś czasie będziesz mógł się uwolnić od "krzesełka" i robić normalne serie...

Osc.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 17852 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 63608
do takich wlasnie nawykow ze potem podswiadomoie bedzie tak robil calyczas (machanie nogami itp)

zacznie od 3 powt z czasem bedzie to 5 potem 10 i potem juz tylko zabawa z obciazeniem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
Wrócę jeszcze do treningu. Czy taki plan jest ok, czy jeszcze coś pozmieniać ?

1. Przysiady ze sztangą( zamiennie co drugi trening z MC) - 4 serie
2. Podciąganie na drążku ( ewentualnie podciąganie sztangi w opadzie)- 3 serie
3. Dipsy - 3 serie
4. Military press - 2 serie
5. Wyciskanie francuskie w leżeniu - 2 serie
6. Uginanie sztangielek chwytem młotkowym - 2 serie
7. Wspięcia na palce - 2 serie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

BIZONEIRO / DZIENNIK - MEIN KAMPF

Następny temat

Trening ok czy coś poprawić ?

WHEY premium