SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jajecznica na mleku z mąką vs jajka sadzone pod względem awidyny

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3737

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1026
Do niedawna starałem się jeść jak najmniej węglowodanów, można powiedzieć że byłem na diecie niskowęglowodanowej, ale od niedawna staram się jeść po prostu zdrowo. Wcześniej na śniadanie bardzo często jadłem jajka sadzone na maśle, ale odkąd zacząłem jeść "normalne" ilości węglowodanów zamiast nich jem jajecznicę na maśle, mleku i mące gryczanej, której przygotowanie polega na roztopieniu masła na patelni, wlania do tego odrobiny (na oko z pół szklanki) mleka, wsypaniu odrobiny mąki (na oko też ok. pół szklanki), wbiciu 2 jajek w całości, które następnie trzeba roztrzepać na patelni do jednolitej masy i podgrzewać ciągle mieszając, po kilku minutach jajecznica tężeje i można jeść.

Zastanawia mnie kwestia awidyny - wiadomo że wiąże ona biotynę więc teoretycznie podczas mieszania tej masy biotyna z żółtka jest wiązana przez awidynę więc z tym posiłkiem jej nie dostarczam.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 134 Wiek 6 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 7846
Nie jestem 100% pewien, ale coś mi się obiło o uszy, że jajka produkowane na skalę przemysłową poddawane są sterylizacji światłem UV. Jasne, że salmonella może być wewnątrz jajka, ale naprawdę rzadko się to zdarza w produkcji masowej (a jak się zdarza, to często są głośne afery).

Ja bym osobiście darował sobie białko w powyższym przepisie - tylko żółtko. Posolić dobrze (sól powoduje odwodnienie i śmierć bakterii), ewentualnie jakiś ostry ekstrakt chili do tego. Na pewno coś by się dało wymyślić w ramach "sterylizacji".

Pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60-65°C, także rozbijając na gorący ryż i szybko, dokładnie mieszając powinno być ok.


Zmieniony przez - CarbonBasedLifeforms w dniu 2018-03-29 20:35:45

♫♪ Hi, My name is... ♫♪ https://youtu.be/sNPnbI1arSE
Rozpoczęcie Intermittent Fasting: 28.03.2018

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Nie rozumiem pytanie. Przecież pod wpływem wysokiej temperatury awidyna traci zdolność wiązania biotyny.
Jaka jest w ogóle zależność między 1 a 2 przepisem?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1026
Najpierw się miesza, później podgrzewa.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Ze względu na późniejszą obróbkę nie ma to żadnego znaczenia. Nawet jeśli by tak było, masz kolejne posiłki, w których zapewne tej biotyny i tak dostarczysz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1026
No jak to nie ma jak w momencie mieszania wszystkich składników aktywna awidyna miesza się z żółtkiem, które zawiera biotynę, zostaje unieczynniona dopiero jak białko się zetnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3421 Napisanych postów 8469 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 407869
Zjedz sadzone z chlebem, zamiast bełtane z mąką. Nie będzie "problemu".
1

Reaktywacja czy falstart? http://www.sfd.pl/[BLOG]deja_vu-t1099661-s119.html#post-18195840

"Jeszcze nie jest ze mną tak żle, żeby robaki zaczynały mlaskać na mój widok, kiedy jadę wózkiem po łące..." nie moje tylko Sebastiana Fitzka z "Pasażera 23", ale sobie pożyczyłam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1026
Nie szukam rozwiązania "problemu" tylko liczyłem, że ktoś mi wyjaśni jak to jest rzeczywiście z tą awidyną ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Pisząc wprost, pod wpływem temperatury awidyna puszcza biotynę.

Takie małe zawody urządzasz jak dobrze rozumiem, kto pierwszy - ja usmażę białko, czy awidyna zwiąże biotynę


Zmieniony przez - WnMPapa w dniu 2018-03-27 20:21:46
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1026
WnMPapa to potwierdzone info, czy tak Ci się wydaje?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Ale to podstawowa wiedza, awidyna jako białko ulega denaturacji. Nie wiem ile dokładnie w przypadku akurat awidyny, ale z tego co pamiętam to temp. na pewno nie przekracza 100 stopni, przy czym podczas smażenia tę temperaturę spokojnie przekraczasz.

Podbiję, nawet jeśli, czy to cokolwiek by zmieniało?


Zmieniony przez - WnMPapa w dniu 2018-03-27 20:34:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1026
Ok, no to wydaje się to logiczne, tylko czy biotyna uwalnia się z kompleksu z awidyną po jej denaturacji i zy jest dalej aktywna biologicznie...
WnMPapa

Takie małe zawody urządzasz jak dobrze rozumiem, kto pierwszy - ja usmażę białko, czy awidyna zwiąże biotynę

No właśnie to mnie ciekawi - jakie jest tempo wiązania biotyny przez awidynę, bo jeśli przez to kilka minut zwiąże się jej kilka % to można pominąć tą właściwość awidyny, ale podobno powinowactwo mają do siebie bardzo duże więc możliwe że wystarczy kilkanaście sekund mieszania i cała biotyna jest związana.

WnMPapa
temp. na pewno nie przekracza 100 stopni, przy czym podczas smażenia tę temperaturę spokojnie przekraczasz.

Ja tej jajecznicy nie smażę, tylko podgrzewam cały czas mieszając i w momencie jak się zetnie na tyle że zgęstnieje to przerywam grzanie więc temperatura myślę że nie przekracza ok. 80 stopni ;)






Zmieniony przez - deka87 w dniu 2018-03-27 20:50:50

Zmieniony przez - deka87 w dniu 2018-03-27 20:51:28

Zmieniony przez - deka87 w dniu 2018-03-27 20:53:37
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Mini cut czy redukcja rozłożona w czasie

Następny temat

Problem z redukcją.

WHEY premium