SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

węglowodany proste, złożone a indeks glikeniczny

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7450

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1063
A taki posiłek jako drugie śniedanie? Kefir (400g) orzchy laskowe (15) miod (40) kcal:b:t:w 440:17:17:55 ? Reszta posilkow w ciągu dnia jest raczej prawidłowa oparta na złożonych.
Czym się kierować w doborze weglowodanow, jeśli chcemy oprzec posiłek na prostych?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 481 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9932
Tak dokladnie dlatego (1) sa podstawowym zrodlem energii, gdyz tylko tak uwalniana energia nie powoduje skow insuliny. Organizm lepiej wychodzi na tym kiedy glikogen jest powoli i rownomiernie uwalniany do krwiobiegu.
Weglowoanyt zlozene maja te niebagatelna przewage nad prostymi ze zawieraja blonnik, ktory spowalnia trawienie i wchlanianie co za tym idzie (patrz wyzej), plus dodatkowo blonnik drazni scianki jelit i powoduje ruchy perystaltyczne:)

Nie IG nie decyduje o szybkosci dostarczania energii. Jest jeszcze ładunek glikemiczny.

Nizej masz bardzo fajnie opisane co jest co, wzialem to z wikipedii bo nie bede tego samego przepisywal z ksiazki:)

"Indeks glikemiczny, wskaźnik glikemiczny (ang. glycemic index, GI) - klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu (glikemia poposiłkowa).

Indeks glikemiczny jest definiowany jako średni, procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu, przez reprezentatywną statystycznie próbkę ludzi, porcji produktu zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Wzrost poziomu cukru we krwi w przypadku spożycia 50 gramów glukozy przyjęto jako podstawę skali (100%).

Aby wyznaczyć indeks glikemiczny, należy podać produkt w ilości zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów kontrolnej grupie osób. Następnie przez dwie godziny, co 15 minut dokonuje się badania poziomu cukru we krwi. Stwierdzono, że wartość średnia jest powtarzalna, a badania wykonane w różnych grupach osób dają zbliżone wyniki. Wyniki u osób chorych na cukrzycę są porównywalne z wynikami uzyskanymi u osób zdrowych.

Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, ponieważ tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu poziomu glukozy. Indeks glikemiczny może być używany do planowania diety odchudzającej, jednak w przeciwieństwie do takich współczynników jak ilość kalorii czy zawartość tłuszczu różni się znacznie w podobnych produktach (np. różnych odmianach ryżu) i podlega ogromnym zmianom w procesie obróbki, a więc jest trudny w stosowaniu.

Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po spożyciu tego produktu. Produkty o wysokim indeksie powodują zarówno wysoki szczytowy poziom cukru we krwi, jak i szybki jego spadek.

Powolne przyswajanie i stopniowy wzrost oraz spadek poziomu cukru we krwi po spożyciu produktów o niskim indeksie glikemicznym, ułatwia kontrolę poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Jest to również zalecane dla osób zdrowych, ponieważ powoduje mniejsze wydzielanie hormonu insuliny. Wolne przyswajanie pozwala ograniczyć napady głodu. Najkorzystniejsze do spożycia są produkty, których IG nie przekracza 60. Różne źródła podają różne wartości IG w zależności od warunków badań testowych.

Spożywając posiłek zawierający różne produkty zawierające węglowodany należy obliczyć wypadkowy indeks glikemiczny posiłku. W tym celu należy zsumować węglowodany zawarte w poszczególnych produktach. Następnie obliczyć procentowy udział węglowodanów z tych produktów w węglowodanach całego posiłku. Potem pomnożyć te udziały odpowiednio przez indeksy glikemiczne poszczególnych produktów. Sumując otrzymane iloczyny obliczymy indeks glikemiczny posiłku."

"Ładunek glikemiczny (ang. glycemic load) (ŁG) to sposób oceny zawartości węglowodanów w pożywieniu. Opiera się na dwóch zmiennych: wartości indeksu glikemicznego (IG) oraz rozmiarze standardowej porcji.

Przydatność ładunku glikemicznego w planowaniu diety opiera się na założeniu, że produkty o wysokim IG spożywane w małych ilościach dają taki same efekt w wyrzucie insuliny do krwi, jak produkty o niskim IG, za to spożywane w dużych ilościach. Różne produkty mają różną zawartość węglowodanów, na przykład stanowią one 50% bułki, ale tylko 25% ryżu. Również gotowana marchewka, którą odrzucał np. twórca Metody Montignaca mimo dosyć wysokiego IG nie powoduje dużego wyrzutu insuliny do krwi, bowiem zawiera tylko 7% węglowodanów. Wobec tego wartości ładunku glikemicznego są bardziej przydatne diabetykom w układaniu odpowiedniej diety i ocenie produktów.

Ładunek glikemiczny dla pojedynczej porcji pożywienia można obliczyć wg wzoru:

LG = \frac {W\cdot IG}{100}

gdzie:

* W - ilość węglowodanów w danej porcji (w gramach)
* IG - indeks glikemiczny
* LG(ŁG) - ładunek glikemiczny

Przykłady:

* 100 gramowy plasterek arbuza z wysokim IG=72 zawiera tylko 5 gramów węglowodanów, gdyż w większości składa się z wody. Stąd rachunek 5*(72/100)=3,6. Ładunek glikemiczny jest więc niewielki.
* podobnie - 100 gramowa porcja makaronu ryżowego (IG=40) zawiera 22 gramy węglowodanów, a wiec ŁG wynosi 8,8 - czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku arbuza, mimo niższego IG."

Mam nadzieje ze rozwialem Twoje watpliwosci:)
Aaa i niespotkalem sie z twierdzeniem "weglowodany proste i niskim IG", bo podzial jest uzalezniony od liczby jednostek cukru w czasteczce:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1063
Dzieki- sog rownież.
dommer napisał: "Niski IG wcale nie oznacza, ze weglowodany zawarte w takim produkcie beda dobre dla organizmu. Przykladem moze byc fruktoza, ktora kiedys byla uwazana za idealna dla cukrzykow a wyszly z tego same problemy."
W zwiazku z tym czym poza ładunkiem i indeksem glikemiczny, zawartością błonnika kierowac sie przy doborze weglowodanow? Złożone przede wszystkjim, ale jeśli już decydujemy się oprzeć jeden posiłek w ciągu dnia na prostych?

Czy dwa posiłki pierwszy głownie wegle zlozone, drugi proste, oba o takim samym ładunku glikemicznym będą miały podobną szybkość dostarczenia energii?

Chciałem prosić o ocene posiłku: Kefir (400g) orzchy laskowe (15) miod (40) kcal:b:t:w 440:17:17:55. Jest to drugie śniadanie a pozostałe posiłki tego dnia oparte na złożonych.

Zmieniony przez - defequer w dniu 2009-08-01 11:57:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 481 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9932
Tak miedzy nami ;) to jest taka zasada ze rano mozna spozywac ww proste a im blizej konca dnia tym bardziej zlozone i mniejsza ilosc ww a wiecej bialek. Ale to traktuj jako ciekawostke.
Jesli jest to drugi posilek to jest to zapewne wczesna pora dnia wiec wg mnie spokojnie mozesz zjesc jesli tak Ci pasuje:) W sumie wymienione skladniki sa jak najbardziej w porzadku:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1063
Prosiłbym o odpowiedz na dwa pierwsze pytania z poprzedniego postu.

Zmieniony przez - defequer w dniu 2009-08-01 21:13:40
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 481 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9932
"Czy dwa posiłki pierwszy głownie wegle zlozone, drugi proste, oba o takim samym ładunku glikemicznym będą miały podobną szybkość dostarczenia energii?"

Jak najbardziej tak:)

Chciałem prosić o ocene posiłku: Kefir (400g) orzchy laskowe (15) miod (40) kcal:b:t:w 440:17:17:55. Jest to drugie śniadanie a pozostałe posiłki tego dnia oparte na złożonych.

W posilku masz naturalne produkty dost dobrej jakosci weglowodany, bialka, tluszcze plus jeszcze bakterie z kefiru majacy dobryu wplyw na flore bakteryjna jelit.
Jest jak najbardziej ok:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1063
Super:) dzieki za pomoc :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 60920
Chciałem prosić o ocene posiłku: Kefir (400g) orzchy laskowe (15) miod (40) kcal:b:t:w 440:17:17:55. Jest to drugie śniadanie a pozostałe posiłki tego dnia oparte na złożonych.

W posilku masz naturalne produkty dost dobrej jakosci weglowodany, bialka, tluszcze plus jeszcze bakterie z kefiru majacy dobryu wplyw na flore bakteryjna jelit.
Jest jak najbardziej ok:)


warto jednak dodac dodatkowe zrodla bialka, poniewaz w 400g kefiru jest tylko okolo 10g bialka.
to niewiele.

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1063
erminho sog rowniez-dzieki. Myśle że najlepiej erzuce całaą diete do oceny ale to juz w innym temacie:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
super temat, tego właśnie szukałam. jestem na low carbie - z kilku względów: ze względu na obrzęki - b. duży problem, ok. 7 kg zatrzymanej wody (kuracja hormonalna), ze względu na moje preferencje - nie łączę węgli i białek, bo nie lubię i na pewien czas chcę odciążyć układ pokarmowy, no i kolejny powód - kompletnie nie ciągnie mnie do węgli, szczególnie złożonych, typu makarony, kasze, ryże, zboża. Nie wiem, czy to jakiś uraz psychiczny, czy, po prostu, nie smakują mi takie rzeczy. Ciągnie mnie za to do zdrowych tłuszczy - orzechów, olejów, tłustych ryb. Do tych mniej zdrowych tłuszczy też mnie ciągnie, ale z tym uważam No i mam taki problem, bo potrzebuję jednak tych węgli, ze względu na mięśnie, bo z energią nie mam problemów, dobrze mi się np. biega, czy trenuje siłowo na niskich węglach. Tylko, że masa mięśniowa na takiej diecie cierpi i już, praktycznie, straciłam wszystko, co wypracowałam, też za sprawą częstych aerobów. Ostatnio dodaję węgle proste z owoców (małe ilości, typu 1 jabłko, 1/2 grejpfruita), dodaję trochę złożonych z fasoli, soi (które akurat mi smakują), myślałam też o kefirach, maślankach. Oczywiście, wszystko to rano, bądź/i okołotreningowo. Myślicie, że takie źródła węgli pozwolą utrzymać masę mięśniową? I czy takie "gorsze" źródła węgli są bezpieczne? (chodzi mi o to, czy nie powodują odkładania tk. tłuszczowej) Myślę, że na low carbie organizm i tak nie magazynuje tych węgli, wiadomo, gdzie, zwłaszcza, że jem je małe ilości i tylko wtedy, gdy ich potrzeba... I jeszcze jedno - czy mam w tych posiłkach z węglami nie jeść warzyw, aby nie obniżać wchłanialności węgli? Ogółem, lubię warzywa i jem je do każdego posiłku. Będę wdzięczna za jakąś wskazówkę, bo, naprawdę, na dziś dzień low carb na ww prostych to dla mnie najlepsze rozwiązanie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

rower treningowy ,magnetyczny czy mechaniczny

Następny temat

Prośba o pomoc w redukcji!

WHEY premium