SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

termogeneza - o to wszystkim chodzi(art)

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 17710

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 234
1. Wstęp. Spalanie tłuszczu i termogeneza.
Zarówno zmniejszenie wagi ciała, poprawienie jego estetyki, sprawności, czy też wyrzeźbienie mięsni przed pokazem kulturystycznym lub też po prostu - dla atrakcyjnego wyglądu, opiera się na spaleniu tkanki tłuszczowej. Proces jest ciężki, wymaga wyrzeczeń, treningu i czasu. Podstawą osiągnięcia celu jest odpowiednie odżywianie oraz trening - głównie aerobowy. Nie będę opisywał tu tych podstawowych rzeczy, napisze natomiast o środkach, których zastosowanie pomoże nam znacznie szybciej, zdrowiej i skuteczniej osiągnąć cel - pozbyć się zbędnego balastu.

Mowa tu o spalaczach tłuszczu, a konkretnie tych, działających termogennie, aczkolwiek wspomnę tu także o innych - wspomagających głównie lipolizę - proces pobierania energii użytecznej z tkanki tłuszczowej.

Pamiętajcie że znakomity, atletyczny wygląd, wysokiej jakości rzeźba, siła i sprawność fizyczna to jak największy poziom tkanki mięśniowej przy jak najmniejszym poziomie tkanki tłuszczowej.
Koncentrując uwagę na termogenikach trzeba wiedzieć, czym jest sama termogeneza. Otóż jest to proces, podczas którego z tkanki tłuszczowej zostanie pobrana energia w celu produkcji energii termicznej. Proces taki ma miejsce np. przy gorączce. Można go jednak wywołać innymi metodami niż choroba i ukierunkować, aby szybko i naturalnie pozbyć się zbędnego tłuszczu. Podczas treningu wytwarzana jest głównie energia użyteczna, sytuacje tą można odwrócić wywołując termogenezę. Większość substancji, kontrolujących termogenezę i lipolizę, działa poprzez wspólny przekaźnik wewnątrzkomórkowy - cAMP (cykliczny adezynomomofosforan). Niestety cAMP jest bardzo szybko neutralizowany. Szukając skutecznego spalacza tłuszczu szukajmy produktu, który zwiększa poziom cAMP w komórce.
Przykładem jest niedozwolony i niebezpieczny clenbuterol. Unikajmy takich środków jak ognia i szukajmy naturalnych alternatyw, czym zajmiemy się w dalszej części artykułu.

2. Co to są i jak działają termogeniki.
Termogeniki to substancje, które stymulują proces termogenezy. Występują w naturalnej postaci w niektórych środkach spożywczych (o tym dalej). Jednak w praktyce stosuje się suplementy, czyli tzw. Fat-Burnery. Są to preparaty, których skład jest tak skomponowany, aby zarówno zwiększał metabolizm i termogenezę w stanie odpoczynku, jak i potęgował ją podczas treningu. Opierają się one na wielu składnikach, jednak najważniejszymi są kofeina/guarana, zielona herbata, i inne środki wspomagające i potęgujące swoje działanie.
Jeśli zatem nie mamy przeciwwskazań co do spożywania kawy, przyjmowanie termogeników jest skutecznym i przy tym bezpiecznym (o ile stosujemy dawki w okolicach zaleceń producenta, a nie znacznie wyższe - robimy to wtedy na własną odpowiedzialność, czego jednak nie polecam).

3. „Delikatne" termogeniki.
Artykuł nie ma na celu reklamy poszczególnych wymienionych tu produktów. Jego celem jest wskazanie przykładowych środków o określonym działaniu w celu rozeznania Czytelnika i możliwości porównania przez Niego innych środków.
Pisząc „delikatne" mam na myśli środki termogenne o umiarkowanie silnym działaniu, co nie znaczy że są one kiepskie. Chodzi o spalacze, które są znakomite na początek - pierwsze zastosowanie spalacza, czy też redukcja tylko niewielkiej ilości tłuszczu.
Takimi środkami są np. Trec Thermo Fat Burner, Olimp Therm Line, czy też CLA. Jak wspomniałem środki te są znakomite do pierwszego kontaktu ze środkami tego typu. Ich działanie jest oczywiście dość mocne, jednak określenie „delikatne" jest w odniesieniu do najmocniejszych spalaczy, w tym stack’ów ECA.

4. Termogeniki a inne spalacze tłuszczu.
Oprócz termogeników mamy także inne spalacze tłuszczu. Są to głównie aktywatory metaboliczne jak l-karnityna, chrom, cholina czy inozytol. Środki te nie powodują rozpadu tłuszczu poprzez termogenezę, lecz wspomagają metabolizowanie tłuszczu, zwiększają pobieranie energii z tkanki tłuszczowej i jej transport do komórek. Wymienione środki często występują jako składniki termogeników, jednak często w małych ilościach.
Najpopularniejszym środkiem tego typu pozostaje l-karnityna. I nie bez powodu - to bardzo dobry środek wspomagający redukcję tłuszczu. Jeśli wybraliśmy termogenik, który ma w sobie mało tej substancji, śmiało możemy kupić ją w postaci suplementu i połączyć z naszym „Fat-Burnerem".

TU ZNAJDZIESZ m.in. OPISYWANE TERMOGENIKI:


5. Środki szczególnie skuteczne i godne polecenia.
Z pewnością przełomem w odchudzaniu było pojawienie się produktu Olimp Thermo Speed. Rzesze ludzi zachwalały ten produkt - i nie bez powodu. To jeden z najskuteczniejszych spalaczy, i przy tym nie występuje przy nim utrata masy mięśniowej na taką skalę, jak to ma miejsce w przypadku stosowania innych środków. A jest to dość ważne - musimy mieć na uwadze, że powinniśmy minimalizować utratę tkanki mięśniowej, gdyż to głównie ona odpowiada za nasze cechy motoryczne.
Opiszę tu krótko ten znakomity produkt. Thermo Speed to opracowana naukowo, kompleksowa kompozycja najaktywniejszych termogeników jak tyrozyna, synefryna, epigalokatechina (EGCG), piperyna i kofeina.
Wyraźnie ułatwia redukcję tłuszczu zapasowego i jednocześnie rozwój suchej masy mięśniowej, czyli kształtowanie definicji ciała (rzeźby) i osiągania znacznie większych zdolności wysiłkowych.
Przy stosowaniu termogeników następuje ubytek tłuszczu z rozproszeniem energii termicznej. Thermo Speed zawdzięcza swą siłę właśnie bardzo silnemu i wszechstronnemu stymulowaniu termogenezy. Środek ten jest jednym z najlepszych wywołujących takie procesy elementarne jak: intensywne spalanie tłuszczu z rozproszeniem energii cieplnej, jednoczesne lekkie działanie anaboliczne, stymulujące syntezę białek, czyli niszczy tłuszcz zapasowy i ochrania mięśnie i wspomaga ich rozwój!
Środek ten podnosi poziom przekaźnika komórkowego - cAMP - inicjującego termogenezę i anabolizm.
Kolejnym środkiem, godnym polecania jest wszechstronny Universal Super Cuts 3. Jest to kompleks zwiększający termogenezę, metabolizm tłuszczu oraz działa diuretycznie, czyli moczopędnie - dzięki temu wydalamy z potem i moczem znaczne ilości wody podskórnej, co nie tylko pomaga w końcowym efekcie spalania tłuszczu, ale uzyskaniu widocznych mięśni i unaczynienia - efekt pożądany przez kulturystów, fitness’ki, i wszystkich innych, którym zależy na wysokiej jakości sylwetce.
Z moich własnych doświadczeń wynika, że łącząc Thermo Speed i Super Cuts 3 osiągamy piekielnie mocny efekt, który niczym nie ustępuje stack’om ECA , a przy tym jest znacznie bezpieczniejszy.
Kolejnym ciekawym i niezwykle skutecznym spalaczem tłuszczu jest Trec Fat Loss Pack 5, czyli zestawienie wielu mocnych reduktorów tłuszczu, wzajemnie potęgujących swoje działanie.
Są to oczywiście tylko niektóre środki godne polecenia, na rynku jest ich znacznie więcej, znając jednak wyżej wymienione środki, mamy rozeznanie, a także dobry punkt wyjścia do porównywania innych produktów.

6. Stacki ECA - najmocniejsze, jednak nie zawsze bezpieczne.
Legendarne, bardzo silne stacki ECA oparte są o efedrynę. Efedryna pochodzi głównie z suszonych młodych gałęzi rośliny Ephedra Sinica (mahuang). Stosuje się także syntetyczną efedrynę HCL. Efedryna jest zbliżona pod względem chemicznym do amfetaminy i działa na nerwy współczulne, co wywołuje w efekcie silne zwiększone wydzielanie adrenaliny.
Efedryna działa na mózg i cały ośrodkowy układ nerwowy, pobudza, zwiększa aktywność fizyczną i wydolność nerwowo-mięśniową. Efedryna pobudza również wydzielanie wspomnianej już adrenaliny oraz noradrenaliny - substancje te mają silne działanie pobudzające. Adrenalina - hormon strachu - tak jak przy ucieczce mobilizuje organizm i umożliwia wygenerowanie znacznie większych parametrów siłowych i wydolnościowych, nie tylko w aspekcie fizycznym ale i psychicznym. Noradrenalina natomiast to hormon agresji - wywoływany tylko w ekstremalnych sytuacjach (jak historie o matce wywracającej samochód przygniatający jej dziecko). Oczywiście taki poziom tego hormonu można uzyskać tylko w takiej ekstremalnej sytuacji. W innych przypadkach jak stosowanie ECA wydzielanie jest znacznie mniejsze, aczkolwiek na tyle duże, aby skutecznie pomagać redukcję tłuszczu oraz zwiększenie parametrów wysiłkowych.
Wydzielanie tych hormonów można uzyskać także na wystarczającym poziomie stosując omawiany wcześniej środek - Thermo Speed, co jest znacznie bezpieczniejsze.
Stacki ECA natomiast to połączenie efedryna/kofeina/aspiryna (lub substancje o działaniu analogicznym). Popularna na co dzień kofeina częściowo odpowiada za odczuwane pobudzenie ośrodkowe, a połączenie tego wszystkiego z aspiryną daje w efekcie bardzo silny termogeniczny spalacz tłuszczu.
Niestety efedryna i w ogóle stacki ECA nie są zbyt bezpieczne. Muszą być stosowane w odpowiednich dawkach i powinny je przyjmować tylko dorosłe, dojrzałe osoby! Dodam że stosowanie i dystrybucja tych środków budzi kontrowersje i jest niezgodna na dzień dzisiejszy z prawem.
Decydując się na ECA powinniśmy zadbać o prawidłową dietę. Powinna mieć ona zmniejszoną podaż węglowodanów (około 40-50%) a zwiększoną podaż białka (ponad 2 gramy na kg masy ciała). Należy także zapewnić odpowiednie podawanie witamin i minerałów, głównie wapnia i magnezu, a także spożycie dużych ilości błonnika. Bardzo zalecane są substancje antykataboliczne jak HMB, oraz przeciwutleniacze, jak koenzym Q10, czy nawet tribulus.

7. Termogeniki w pożywieniu.
Warto również krótko wspomnieć o występowaniu substancji termogennych w zwykłych produktach spożywczych. Znając je możemy stosować je w diecie. W końcu zawsze przyda się przyśpieszenie metabolizmu i zwiększenie termogenezy, nawet w okresie budowania mięśni. Środkami tymi są głównie produkty pikantne, a także gorzkie, oparte o kawę lub kakao, czyli można wymienić: kawa, kakao, papryka (głównie ostra), czosnek, pieprz czarny, pieprz cayenne.

uWaŻaJ JaK TańCzYSz, Bo ŻyCioWy PaRkiEt ByWa śLiSki,NiE BąDz JaK aGeNtuRa ZbYtNiO TowARzYsKi,BąDz
bLiSki dLa bLiSkiCh!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 234
PRZEPRASZAM ZA PODANE WCZESNIEJ LINKI,KTORE ZOSTALY USUNIETE ZE WZGLEDU NA REGULAMIN.NIE WIEDZIALEM ,ZE NIE MOZNA WKLEJAC LINKOW,SORKI AGAIN

uWaŻaJ JaK TańCzYSz, Bo ŻyCioWy PaRkiEt ByWa śLiSki,NiE BąDz JaK aGeNtuRa ZbYtNiO TowARzYsKi,BąDz
bLiSki dLa bLiSkiCh!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 111118
Nie chodziło tylko o linki, bo te jeszcze mógłbym podarować, gdyby artykuły przedstawiały wysoką wartość merytoryczną.

Chodzi o wprowadzanie w błąd osoby, które zaglądają do tego działu i które najczęściej układają dietę pod dany nieprzyśpieszający proces utraty tkanki tłuszczowej suplement. Naczytają się bzdur wymyślonych przed producenta i oczekują, że karnityna spali za nich tłuszcz.

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 234
rozumiem charon,duzo w tym racjii. Ten artykuł tez mozna do takich zaliczyc.
Zaznaczam więc,ze NAJWAZNIEJSZA JEST CIEZKA PRACA,WYTRWALOSC,DIETA...SUPLEMENTY TO TYLKO 5% SUKCESU ,PAMIETAJCIE O TYM!!!

uWaŻaJ JaK TańCzYSz, Bo ŻyCioWy PaRkiEt ByWa śLiSki,NiE BąDz JaK aGeNtuRa ZbYtNiO TowARzYsKi,BąDz
bLiSki dLa bLiSkiCh!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 93 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2428
Suplementy to znacznie więcej niż 5% sukcesu !!! I tyle samo porażki.

Marcin

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta na mase do sprawdzenia

Następny temat

Oliwa z oliwek

FAME