SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rozszczep łuku kręgu S1 - ciągły ból kręgosłupa.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 93439

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 15 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 161
Witajcie!
Mój problem wiąże się z tym, że mam wadę rozwojową kręgosłupa - niezrośnięty łuk kręgu S1. Stwierdzono to u mnie gdy miałam może 11 czy 12 lat, wtedy też pani ortopeda powiedziała mi, że muszę się przygotować na to, że kręgosłup będzie mnie bolał całe życie, z czasem coraz mocniej. Niestety, miała rację.
Obecnie mam lat prawie 25 i ból kręgosłupa towarzyszy mi na okrągło. Często rano budzę się zupełnie zesztywniała z bólu, nie mogę wstać z łóżka, nie mogę się przewrócić z boku na bok. Raz na jakiś czas, jak jest już zupełnie źle i ból zaczyna promieniować na kości udowe i kolana, praktycznie uniemożliwiając normalne życie i chodzenie, wybieram się do lekarza który przypisuje mi diklofenak w zastrzykach.
Od początku roku schudłam prawie 25 kilo, została mi oponka na brzuchu której chcę się pozbyć, a nie mogę wykonywać żadnych ćwiczeń na brzuch, bo robienie brzuszków boli, leżenie i podnoszenie nóg też boli, a nie wiem co jeszcze mogę wymyślić.
Z różnych artykułów na temat tej wady wiem, że ból ustępuje jeśli mięśnie przy kręgosłupie tworzą dla niego stabilny gorset. Niestety, nie mogę znaleźć nigdzie żadnych porządnych ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie i nie spowodują potwornego bólu oraz obciążenia kręgosłupa lędźwiowego.
Może ktoś z Was ma podobny problem i dobrego ortopedę, który zalecił mu jakieś sensowne ćwiczenia? Bo bardzo byłabym wdzięczna za jakiś przykładowy zestaw - skoro to pomaga to chyba warto ;)
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12030 Napisanych postów 160407 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234286
Rozszczep kręgosłupa należy do grupy wad wrodzonych, polegających na nie wykształceniu się pełnej budowy kręgu. Wada pojawia się już w okresie rozwoju płodowego i polega na braku tylnego spojenia kręgu, głównie ich łuków. Zazwyczaj dotyczy kręgów z odcinka L1-S1. Sytuacja ta w konsekwencji może prowadzić do nasilających się bólów odcinka lędźwiowego, kończyn dolnych czy pośladków, a nawet jamy brzusznej. Kręgosłup z wadą rozszczepu podatny jest na przeciążenia i kontuzje, co powiązane jest z zaburzeniem mechaniki jego funkcjonowania.


Dlaczego czujemy ból?
Jak zostało wspomniane wyżej, sytuacja, w której budowa kręgosłupa nie jest pełna, sprzyja zmiana przeciążeniowym. Oznacza to, że biomechanika jego budowy jest zaburzona, a wszelkie zmiany ustawienia kręgów przebiegają w sposób dysfunkcjonalny, sprzyja to szybkim deformacją i zwyrodnieniom stawowym. Zmiany przeciążeniowe, czy pojawianie się dysbalansu mięśniowego będzie uzależnione od poziomu rozszczepu, więc rodzaj bólu, jego charakter i umiejscowienie będzie uzależnione od poziomu umiejscowienia wady.

Przyczyny wady?
Najprawdopodobniej efekt rozszczepu powstaje w wyniku niedoborów kwasu foliowego lub witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego, jak i wykształcenie kostne. Dodatkowo w czynnikach ryzyka wymienia się wpływ środowiska, infekcje, czy promieniowanie.

Rozszczep na poziomie S1, jakie daje objawy i czym grozi?
Rozszczep zazwyczaj objawia się permanentnym bólem, który utrzymuje się miesiącami, co znacznie pogarsza jakość życia. Dolegliwości bólowe, wynikają zazwyczaj z powstających zwyrodnień powierzchni stawowych, jak i drażnienia “korzeni nerwowych”. Brak zainteresowania się wadą może rzutować na problemy lokomocyjne, jak i utratę części funkcji chodu.

Osoby posiadające rozszczep na tym poziomie, powinny unikać znacznego obciążenia osiowego kręgosłupa. Trening jest możliwy, pod warunkiem dostosowania ćwiczeń, płaszczyzny wykonywania poszczególnych ruchów, czy intensywności. Unikać należy znacznych obciążeń. Kładzie się tutaj nacisk na wzmacnianie mięśni brzucha, jak i grzbietu, które pozwolą na utrzymanie kolumny kręgosłupa w naturalnych krzywiznach.


Unikać powinniśmy:
-podnoszenia ciężkich przedmiotów z podłogi
-pracy w pozycji pochylonej
-zbyt długiego siedzenia, robić minimum 5 minut przerwy w pracy siedzącej na rozluźnienie
-szczególna uwaga powinny być objęte kobiety w ciąży, które będą miały nasilone dolegliwości, ze względu na obciążenie.


1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Od kiedy boli Cię kręgosłup i od kiedy zaczęłaś się odchudzać.

Co do tej oponki to mitem jest miejscowe spalenie tłuszczu na wskutek ćwiczeń danej partii mięśniowej. A co z tego wynika, do spalenia oponki nie są konieczne brzuszki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 15 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 161
Kręgosłup boli mnie mniej lub bardziej od około 13 lat. Przez te trzynaście lat miałam zarówno takie okresy kiedy nawet wstanie z fotela o własnych siłach było problemem, jak i takie kiedy kręgosłup po prostu delikatnie ćmił nie przeszkadzając w życiu.
Odchudzać zaczęłam się 7 stycznia tego roku, przez ten czas schudłam blisko 25 kilogramów - z tym, że do osiągnięcia prawidłowej wagi brakuje mi drugie tyle.

Skoro miejscowe spalanie tłuszczu jest mitem, to wystarczy jakakolwiek aktywność fizyczna, żeby pozbyć się tej oponki?
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 432 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3276
nie, spala sie tłuszcz z całego ciała. najlepszym ćwiczeniem na spalenie tłuysczzu jets tkaie w którym wystepuje intensywna wymianan tlenowa

Zmieniony przez - McNolly w dniu 2008-11-01 13:40:49

bez pracy nie ma kołaczy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Lekarz wprowadził Cię w błąd, spina bifida jednego kręgu nie ma większego znaczenia w przypadku problemów z kręgosłupem. Niestety wielu lekarzy na kręgosłupach się nie zna i na wszelką cenę doszukuje się zmian strukturalnych, tak aby w jakikolwiek sposób mieć pacjenta z głowy.
Powinien Ci pomóc odpowiednio dokształcony fizjoterapeuta. Leczenie z czasem przedzie w trening, który można wykorzystać do odchudzania się. Nie próbuj żadnych zestawów z internetu, ulotek itp. Są one śmieszne i praktycznie zawsze będzie na nich jakieś ćwiczenie, które Ci zaszkodzi.
Gratuluję sukcesów w redukcji wagi, pamiętaj jednak aby robić to z głową i że sukces odchudzania mierzy się po kilku latach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 15 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 161
Witam!
Odkopuję temat, bo do objawów poprzednio opisanych dołączyło się drętwienie lewej łydki. Łydkla praktycznie cały czas jest spuchnięta i obrzmiała, mam odczucie "mrówek", a wieczorem czy po długim chodzeniu drętwieje do tego stopnia, że nie mam w niej czucia. Ostatnio zaczęła mi też drętwieć lewa ręka. Ból kręgosłupa także się wzmógł.
Dziś odebrałam wyninik RTG, opis brzmi tak:
"Niewielkie prawostronne skrzywienie kręgosłupa L z zaznaczoną rotacją trzonów kręgów.
Tarcza międzykręgowa L5-S1 nieco węższa od wyżej leżących (anatomicznie? objawy kliniczne?)."

Co oznacza taki wynik? Wizytę u neurologa mam dopiero 9 lutego, a chciałabym z czystej ludzkiej ciekawości wiedzieć co oznacza opis tego RTG, bo sama ni w ząb tego nie rozumiem.
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Nic ciekawego nie ma na tym opisie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 15 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 161
To od czego jeszcze może się brać to drętwienie kończyn, jeśli nie od kręgosłupa?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8
witam wszystkich.nie wiem czy dobrze trafilam i to jest odpowiednie forum dla mojego proglemu i zmartwienia , ale sprobuje i mam nadzieje ze otrzymam jakies porady albo sugestie.
wszystko zaczelo sie 2 miesiace temu slinymi bolami w klatce piersiowej, bol promieniowal rowniez na plecy(tak mi sie przynajmniej wydawalo).po badaniach okazalo sie ze mam zapalaeni zoladka, ktore juz jest wyleczone, niestety bol plecow pozostal.Mialam robione badanie rezonansem magnetycznym , ktore to nic nie wykazalo,zadnych zmian w kregodlupie i miedzy dyskami.Po kuracji tabletkami przeciwbolowymi i przeciwzapalnymi bol ustal i myslslam ze juz bedzie po wszystkim, niestety w zeszlym tygodniu powrocilam do cwiczeni i bol sie pojawil.Podejrzewalm naciagniety miesien..bol znajduje sie po lewej stronie kregoslupa i promieniuje do lopatki.Czy ktos moze mi poradzic co robic?ide do lekarza, ale chcialam sie zapytac o pomoc jak neutralizowac bol i ile to jeszcze bedzie trwalo?czy moge robic jakies cwiczenia oi czy np.plywanie jest wskazane?
z gory dziekuje za wszelkie rady
pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 445 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2640
mam tą sama dolegliwość jak autorka tego.Spina bifida mam 17 lat cwiczylem 8miesicy na mase na silowni i plecy mnie bolą.Byłem u 2 lekarzy i zabronili mi cwiczyc :(( najpierw u jednego pozniej do drugiego poszedlem.Trudno mi w to uwierzyc ale poki moge w miare normalnie chodzic to chce zaczac plywac i narazie przestac cwiczyc na silowni
1

"Killers is strong,
your villages is gone,
gorillas was born"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 2 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3
dziewczyno, po pierwsze żeby spalić brzuch nie można robić brzuszków, jest to aktywność beztlenowa. by pozbyć się tłuszczu należy biegać od 30 min w górę z małą prędkością. a co do twojego bólu trzeba wzmacniać mięśnie odpowiedzialne za stabilizację miednicy- czyli pośladkowe i krótkie mięśnie pleców a rozluźniać długie ( globalne ) mięśnie pleców oraz biodrowo- leźwiowy. nie dziwię się, że boli cię kręgosłup skoro robisz te swoje ćwiczenia na brzuch- to przez nie twój stan się pogarsza. nie idźć do lekarza tylko do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty.
5
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

17 lat to za mało:(

Następny temat

Tragiczny wynik badania cholesterolu

WHEY premium