SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

kompedium na temat podstawowych suplementów i minerałów - art

temat działu:

Odżywki i suplementy

Ilość wyświetleń tematu: 5482

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 338 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3847
Gainery :Odżywki te zawierają od 10 do 40% białka, stosunek białek do węglowodanów wynosi 1 do 4 (lub 1 do 3). Proporcje te są zgodne z założeniami, z których wynika, że dla wytworzenia "jednej objętości" struktury białka organizm potrzebuje "czterech objętości" energii (głównie węglowodanów). Utrzymanie takiej relacji tych dwóch podstawowych składników żywieniowych w diecie pozwala na optymalne (maksymalne) wykorzystanie białka do celów budowy masy mięśniowej. Odżywki te rzeczywiście wykorzystywane są głównie w celu przyrostu masy ciała, niemniej z uwagi na kompleksowy i zbilansowany skład (witaminy, elektrolity i in.) są również chętnie stosowane jako uzupełnienie diety podstawowej w innych niż kulturystyka dyscyplinach sportu. Nowoczesne gainery wzbogacane są w różnorodne kompleksy mikroskładników żywności, pełniące funkcję aktywatorów przemiany materii, w kreatynę, glutaminę czy olej MCT. Składniki te poprawiają wartość energetyczną preparatu i nasilają anabolizm, a jednocześnie zmniejszają niebezpieczeństwo odkładania się tkanki tłuszczowej. Są również najbardziej skuteczną odżywką "masową" dla osób szczupłych i obdarzonych szybkim metabolizmem.

you were born small and weak... but you have not stay that way...

pozdrawiam nocti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 338 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3847
Białko jest podstawowym budulcem organizmu, materiałem do budowy mięśni, tkanki łącznej, skóry, włosów i innych ważnych tkanek. Białka z pożywienia, dostarczane przez mięso, drób, ryby, produkty pełnoziarniste, jajka, rośliny strączkowe i niektóre rodzaje warzyw, są rozszczepiane do aminokwasów.
Dzienne zapotrzebowanie na białko u dorosłego człowieka wynosi przeciętnie 0,8 g na każdy kilogram masy ciała. U kulturystów zapotrzebowanie jest zwiększone i wynosi około 2,5 do 3 g białka na kilogram masy ciała. Wartość biologiczna (BV) białka jest uzależniona od bilansu aminokwasów. Im bardziej ten bilans przypomina własny bilans organizmu, tym lepsze jest wchłanianie. Szczególnie kulturyści, którzy dążą do maksymalnego przyrostu mięśni, powinni zwrócić uwagę na wartość biologiczną spożywanych białek. Im wyższa jest ta wartość, tym większy jest przyrost masy mięśni. Spożycie wysokowartościowego białka, również podczas stosowania kuracji odchudzającej, pozwala skutecznie redukować tkankę tłuszczową.
Wartość biologiczna wybranych białek izolat białka serwatki 159
mieszanka białek jaja i pszenicy 118 koncentrat białka serwatki 104 laktoalbumina (białko z mleka) 104 albumina jaja kurzego 100
białko z drobiu 79
białko soji 75
Wartość biologiczna oznacza ilość białka własnego organizmu, która może zostać zastąpiona przez 100 g białka pobranego z pożywieniem. Za wartość odnośną służy białko jaja kurzego (BV=100). Szczególnie wartościowe są kombinacje białek roślinnych i zwierzęcych.
Organizm może wytworzyć samodzielnie 13 z 21 aminokwasów ważnych dla człowieka. Warunkiem jest wystarczające spożycie białka. Pozostałe osiem aminokwasów trzeba dostarczać wraz z pożywieniem. Te tzw. aminokwasy esencjalne, to metionina, tryptofan, fenyloalanina, lizyna, leucyna, izoleucyna, treonina i walina. Funkcje tych aminokwasów są różnorodne, bez nich nie może przebiegać wiele ważnych procesów w organizmie, również budowa masy mięśniowej i siły.
W kręgach kulturystów aminokwasy zyskały ogromne znaczenie, szczególnie po stwierdzeniu, że stanowią skuteczną alternatywę dla sterydów anabolicznych pozwalając uniknąć poważnych skutków ubocznych. Suplementacja białkiem i aminokwasami jest pożądana dla tych wszystkich sportowców, którzy chcą poprawić produkcję energii, zwiększyć wytrzymałość, skrócić okres regeneracji po wyczerpujących treningach oraz budować masę i siłę.
Niektóre aminokwasy, a dokładnie ich działanie w szczególny sposób zainteresowały kulturystów. Arginina, ornityna, lizyna i cysteina są waŜnymi substancjami stymulującymi wydzielanie hormonu wzrostu.



Wartość biologiczna wybranych białek izolat białka serwatki 159
mieszanka białek jaja i pszenicy 118 koncentrat białka serwatki 104 laktoalbumina (białko z mleka) 104 albumina jaja kurzego 100
białko z drobiu 79
białko soji 75

dawkowanie : zapewniaj organizmowi dziennie 2-3 gramy białka na kilogram masy ciała odżywką białkową uzupełniaj tylko to czego nie możesz dostarczyć z pożywienia

you were born small and weak... but you have not stay that way...

pozdrawiam nocti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 338 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3847
WODA !!!!!!

Woda należy do niezbędnych składników pokarmowych, aczkolwiek bardzo często jest to składnik niedoceniany lub wręcz lekceważony.
Woda, na ogół, nie dostarcza ustrojowi substancji odżywczych, jednak przenosi składniki pożywienia do komórek organizmu, a równocześnie przyczynia się do wydalania zbędnych produktów przemiany materii, w tym także toksycznych, nagromadzonych w różnych tkankach, a zwłaszcza w mięśniach, podczas intensywnej pracy fizycznej. Ponadto wszystkie reakcje chemiczne w organizmie ludzkim zachodzą w środowisku wodnym. Bez wody niemożliwe byłyby takie procesy jak: trawienie, wchłanianie i przenoszenie pokarmu, usuwanie produktów przemiany materii oraz większość pozostałych procesów przemiany materii przebiegających w ustroju.
Organizm dorosłego człowieka w około 50-70% zbudowany jest z wody, a więc jest ona głównym składnikiem ludzkiego organizmu. U mężczyzny ważącego ok. 75 kg, ok. 45 kg stanowi woda! W kościach występuje ona średnio w 25%, w tkance tłuszczowej w 10-15%, w mięśniach w 70-75%, a płuca zawierają nawet do 90% wody. Organizm kulturysty zawiera proporcjonalnie więcej wody z uwagi na większą masę mięśniową.

Właściwe nawodnienie wpływa także na poziom zdolności wysiłkowych przedstawicieli kulturystyki, fitness i sportów siłowych. W tych dyscyplinach woda warunkuje i limituje możliwość podejmowania i kontynuowania wysiłku. Nawet przy nieznacznym jej deficycie znacząco pogarsza się zarówno wytrzymałość, jak i siła mięśni. Właściwe nawodnienie wyraźnie poprawia obydwa te parametry, gdyż właśnie woda określa wielkość i funkcjonalność mięśni.
Praca fizyczna (a trening siłowy w szczególności) powoduje, że organizm traci wodę, substancje elektrolitowe (określone pierwiastki) oraz energię. Każdy, kto wykonuje czynności, podczas których poci się, powinien pić napoje uzupełniające przed, w czasie i po zakończeniu zajęć. W organizmie w warunkach długotrwałego wysiłku fizycznego następuje nasilenie procesów przemiany materii. Procesom tym towarzyszy wytwarzanie dużych ilości ciepła, tym większe, im wyższa jest intensywność pracy. Podczas wysiłku maksymalnego, wytworzona ilość ciepła ponad 10-krotnie przewyższa wartości spoczynkowe. Gdyby nie następowało odprowadzanie ciepła, wzrost temperatury wewnętrznej ciała wynosiłby 1o C na każde 5-7 minut wysiłku. Aby zapobiec tzw. hipertermii nadmiar wytworzonego ciepła musi być szybko usunięty z organizmu.
Ilość wydzielanego potu zależy od stopnia wytrenowania, intensywności wysiłku, czasu jego trwania, temperatury i wilgotności otoczenia. Duży wpływ ma również stopień nawodnienia organizmu, powierzchnia ciała i ubranie. W warunkach dużych obciążeń, podczas gorącego dnia, osoby trenujące mogą tracić do 1,5-2,0 l potu na godzinę. Tak intensywne pocenie się narusza bilans wodny ustroju i prowadzi do odwodnienia, zaburzenia procesów termoregulacji, a może być nawet zagrożeniem dla zdrowia. Utrata wody powyżej 2% masy ciała może objawiać się wzmożonym pragnieniem i zmniejszonym wydalaniem moczu, ale także prowadzić do naruszenia bilansu wodnego ustroju i obniżenia zdolności do wykonywania wysiłku. Większa utrata wody, dochodząca do 6% masy ciała, prowadzi już do znacznego obniżenia wydolności fizycznej i psychicznej;
W wydalanym pocie, wraz z wodą, tracone są składniki mineralne, głównie sód, chlor, potas, magnez i wapń, a także niektóre witaminy. Ilość elektrolitów wydzielana z potem zależy od wielu czynników: stopnia wytrenowania, tempa pocenia, sposobu pobudzania gruczołów potowych (czynne-aktywność fizyczna, bierne- sauna), obszaru ciała. Dlatego też dla osoby trenującej sprawą najwyższej wagi, zwłaszcza w warunkach wzmożonego pocenia się, jest zapobieganie ubytkom wody i elektrolitów poprzez dobór odpowiednich płynów

you were born small and weak... but you have not stay that way...

pozdrawiam nocti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 338 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3847
Wapń (Ca)
Niezbędny dla wzrostu oraz wzmocnienia kości i zębów. Ponadto wspomaga krzepnięcie krwi oraz czynność układu nerwowego. Niedobór wapnia powoduje wadliwe przenoszenie bodźców nerwowych i kurcze mięśni. Witamina D oraz laktoza (cukier z mleka) poprawiają wchłanianie wapnia.
Dawkowanie:
Norma dzienna obowiązująca dla osób uprawiających kulturystykę nie moŜe być niŜsza od 900-1200 mg, a niekiedy zapotrzebowanie na wapń moŜe być znacznie wyŜsze (np. podczas diety wysokobiałkowej).





Magnez (Mg)
Niedobór magnezu znacznie zmniejsza wydolność fizyczną, prowadzi do wyczerpania i bolesnych skurczów mięśni. Magnez warto jest podawać łącznie z witaminą C, ponieważ potęguje się ich działanie ochronne. Wysokie spożycie tłuszczów i alkoholu ogranicza wchłanianie magnezu.
Dawkowanie:
Średnie dzienne zapotrzebowanie waha się w granicach 300-400 mg, jednak w dyscyplinach siłowych zapotrzebowanie moŜe być zwiększone nawet do 1000 mg.



Fosfor (P)
Ważny ze względu na swój udział w wewnątrzkomórkowej produkcji energii i fosfokreatyny. Dawkowanie:
Średnia dawka podstawowa waha się w granicach 800-1200 mg.



Potas (K)
Obfite pocenie się może szybko doprowadzić do niedoboru tego pierwiastka. Skutkami są słabość mięśni i w ciężkich przypadkach zaburzenia rytmu serca.
Dawkowanie:
Średnia norma dzienna to 2000 mg.



Sód (Na)
Pierwiastek bardzo rozpowszechniony, występuje w dużej ilości w diecie pod postacią soli kuchennej. Do przejściowego niedoboru sodu może dojść na przykład podczas kilku pierwszych dni intensywnej pracy treningowej, kiedy organizm nie zaaklimatyzował się do gorącego otoczenia. Zbyt wysoki poziom sodu w organizmie wpływa na zatrzymanie wody.
Dawkowanie:
Minimalna dawka dzienna to 500-700 mg.



Żelazo (Fe)
Jako składnik hemoglobiny, pełni ważną funkcję przy transporcie tlenu. Objawy niedoboru to zmniejszona wydolność, przemęczenie, słaba koncentracja, szybkie przekwaszenie mięśni, bezsenność i problemy z krążeniem.
Dawkowanie:
Średnia dawka podtrzymująca wynosi około 5-15 mg dziennie.



Cynk (Zn)

Niedobór cynku powoduje zwiększoną podatność na infekcje i opóźnia gojenie się ran. Dawkowanie:
Średnie zapotrzebowanie dzienne to 15-20 mg. Jednak u osób trenujących dawka zwiększa się do 40-45 mg dziennie.



Miedź (Cu)
Jest składnikiem wielu enzymów, bierze udział w przemianach energetycznych, chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Intensywne pocenie się może doprowadzić do obniżenia zawartości miedzi w organizmie.
Dawkowanie:
Średnie zapotrzebowanie wynosi 1,5-2,0 mg dziennie. W kulturystyce norma moŜe zwiększyć się do 3 mg.



Chrom (Cr)
Niedobór powoduje małą tolerancję glukozy i zwiększony poziom insuliny, dlatego też chrom ważny jest dla cukrzyków uprawiających sport, ponieważ przeciwdziała szybkiej utracie glukozy.
Dawkowanie:
Jako dawkę podstawową zaleca się przyjmowanie średnio 100-200 ug chromu dziennie.



Selen (Se)
Łagodzi skutki katabolizmu wysiłkowego oraz ma pozytywny wpływ na system odpornościowy. Dawkowanie:
Średnie dzienne zapotrzebowanie to 50-60ug.



Wanad (V)

Ma wyraźne działanie anaboliczne, porównywalne z działaniem silnego hormonu anabolicznego - insuliny. Dawkowanie:
Dzienne zapotrzebowanie to 5-15 ug.

Suplementacja składnikami mineralnymi, opiera się głównie na preparatach wieloelektrolitowych
(wieloskładnikowych).

polecam wszelkiego rodzaju napoje izotoniczne

you were born small and weak... but you have not stay that way...

pozdrawiam nocti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11393 Napisanych postów 72670 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 958472
kto Ci bedzie to czytał?
po pierwsze brak zrodla
po drugie było o tym juz 100 razy na forum
po trzecie jak ktos poszukuje takie encyklopedycznego info to moze rownie dobrze uzyc google.pl
Gdyby to chociaz bylo ciekawe opracowanie, jakies zdjecia, pisane z polotem , by sie fajnei czytało to rozumiem, a tak to wkleiles 1,5 strony skopiowanego tekstu ktorego NIKT na pewno nie przeczyta w całości
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 9317 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 45818
j.w

bez formy ,zrozumienia

jednolity długi tekst

ameryki nie odkryłeś

PRO MODERATOR DZIAŁU

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 338 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3847
owszem było sto razy ale i tak pytania odnośnie tych suplementów pojawiają się cały czas...
zdaję sobie sprawę, że jest to napisane "sucho" oraz że jest tego dużo ale dlatego też wyróżniłem każdy suplement osobną wypowiedzią., więc nie trzeba czytać całości, można przejść od razu do wybranego specyfiku. Myślę, że pomimo takiej, a nie innej formy znajduje się tutaj wiele ważnych wiadomości, które przydadzą się początkującym, a są pozbierane i umieszczone w jednym miejscu.
pozdrawiam nocti

you were born small and weak... but you have not stay that way...

pozdrawiam nocti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 917 Wiek 37 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 88499
łap soga.
może się przydać czasem

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bcaa bialko w jakiej kolejnosci brac

Następny temat

FA Kre-Alkalyn® 3000 Strong Powder 180g

WHEY premium