SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

HRT-do znawcow

temat działu:

Doping

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 6228

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 265 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8436
Panowie chetnie poczytam,dowiem sie i poslucham rad i opinii co do HRT.
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2709 Wiek 46 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 18473
dobra gosc przeprosil i chcial dobrze teraz bedzie juz myslal bardziej, nie ma co go jechac, przynajmniej bedziecie wiedziec kiedy zona ma zaczac HRT
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 212 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 15469
witam znawćą to ja nie jestem ale moze to pomoże

Hormonalna terapia zastępcza

artykuł dr. n. med. Bożenny Horoszko-Husiatyńskiej, ginekologa i endokrynologa

Narastający niedobór hormonów powoduje podczas klimakterium wiele niekorzystnych zmian zarówno w układzie rozrodczym, jak i w całym organizmie kobiety. Hormonalna terapia zastępcza (HRT - od ang. nazwy Hormonal Replacement Therapy;zwana także HTZ) ma na celu wyeliminowanie tych niepożądanych skutków i naśladowanie naturalnego cyklu miesięcznego.

Terapia ta ma jednak swoich zwolenników i przeciwników - zarówno wśród kobiet, jak i lekarzy. Niekiedy nieufność do HRT jest spowodowana obawą przed niekorzystnymi działaniami ubocznymi tej terapii, których rzeczywiście było wiele w latach 70., kiedy to stosowano same estrogeny. Jednak rozwój badań dotyczących klimakterium oraz postęp w produkcji preparatów HRT w znacznej mierze zmniejszył te niepożądane skutki. Część obaw wynika jeszcze z braku dostatecznej wiedzy. I wreszcie, mało znane są korzyści wynikające z HRT.

Nadal nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, nie na wszystkie pytania znamy dokładną odpowiedź. Postaramy się wyjaśnić je tam, gdzie jest to możliwe.

- Kiedy najlepiej zacząć stosowanie HRT?

Hormonalną terapię zastępczą najlepiej rozpocząć już w okresie przedmenopauzalnym, gdy występuje niedobór progesteronu.

- Jak rozpoznać, czy zaczął się okres wygasania czynności hormonalnej jajników?

Cykle stają się wtedy nieregularne, skrócone do 21-24 dni lub wydłużone ponad 30 dni. Zmienia się charakter krwawień miesięcznych, które stają się obfite, ze skrzepami i przedłużone ponad 5 dni. Na kilka dni przed miesiączką pojawiają się plamienia. Dzieje się tak, gdyż stopniowo wraz z wiekiem wzrasta liczba cykli bezowulacyjnych, które przeważają na kilka lat przed menopauzą.

Aby sprawdzić, czy mamy obniżony poziom hormonów, należy wykonać badania hormonalne cyklu miesięcznego.

- Dlaczego najlepiej rozpocząć kurację w tym okresie?

Brak tworzenia ciałka żółtego powoduje niedobór progesteronu i występuje tzw. hiperestrogenizm względny (poziom estrogenów jest wtedy prawidłowy, ale występuje znacznie obniżony poziom progesteronu lub go brak, a więc nie niweluje on niekorzystnego wpływu estrogenów na błonę śluzową macicy).

Stałe oddziaływanie estrogenów doprowadza więc do patologicznych rozrostów błony śluzowej macicy i powstawania torbieli czynnościowych jajników (związanych z zaburzeniami hormonalnymi).

W przypadku stwierdzenia niedoboru progesteronu podczas badań hormonalnych cyklu miesięcznego należy uzupełniać go, podając gestageny od 16. do 25. dnia cyklu.

- Czy w okresie pomenopauzalnym trzeba koniecznie stosować HRT?

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu HRT w każdym przypadku konieczna jest indywidualna ocena. Należy zestawić korzyści leczenia z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Podstawową sprawą jest bezpieczeństwo kobiety poddanej HRT.

Z jednej strony bowiem terapia ta znosi uciążliwe objawy zespołu menopauzalnego, zapobiega chorobie niedokrwiennej serca i udarom, stanowi profilaktykę i umożliwia leczenie osteoporozy oraz profilaktykę choroby Alzheimera.

Z drugiej - w niewielkim stopniu może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia raka sutka. Ważne jest też, by kobieta była wówczas prowadzona przez doświadczonego ginekologa-endokrynologa.

- Czy HRT wywołuje otyłość?

Nie. Hormonalna terapia zastępcza nie powoduje otyłości. Udowodniono, że estrogeny dostarczane organizmowi podczas HRT pobudzają ośrodek sytości, a więc nie są czynnikiem odpowiedzialnym za otyłość. Powodują one przywrócenie prawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w miejscach typowych dla kobiet, a więc na pośladkach i udach.

Jednak często we wstępnym okresie stosowania HRT następuje przejściowy przyrost masy ciała około 1-2 kg, spowodowany nagromadzeniem się wody w organizmie (z powodu antydiuretycznego działania estrogenów). Poza tym u wielu kobiet wraz ze starzeniem się organizmu (spowolnieniem przemiany materii) - bez względu na to, czy stosują HRT, czy nie - po menopauzie i tak zwiększa się masa ciała. Wszystko to może niekiedy wywoływać lęk przed otyłością, który jest najczęstszą przyczyną odrzucenia lub przerwania stosowania hormonalnej terapii.

U otyłych kobiet stosuje się znacznie mniejsze dawki estrogenów, gdyż w ich tkance tłuszczowej zachodzi synteza estronu z androstendionu produkowanego przez zanikowe jajniki i nadnercza.

- Jaki jest wpływ HRT na osteoporozę?

Można powiedzieć, że HRT działa hamująco na osteoporozę. Estrogeny, a więc i te, które podaje się organizmowi podczas HRT, wywierają korzystny - bezpośredni i pośredni - wpływ na kości. Dzieje się tak dlatego, że w osteoblastach, czyli komórkach tworzących kości, znajdują się receptory dla estrogenów, które pobudzają aktywność tych kościotwórczych komórek.

Estrogeny natomiast ograniczają działalność osteoklastów, czyli komórek drążących jamki w kościach, hamując ich aktywność. Ponadto estrogeny ograniczają działanie prostaglandyn oraz cytokin, które pobudzają osteoklasty.

Wpływają też korzystnie na wydzielanie kalcytoniny (hormonu komórek C tarczycy), która podwyższa odkładanie wapnia w kościach. Estrogeny zwiększają resorpcję wapnia w kanalikach nerkowych oraz pobudzają wchłanianie wapnia w jelitach. Mają także wpływ na powstawanie aktywnego metabolitu witaminy D3, który ułatwia organizmowi wchłanianie wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym i nerkach.

- Kiedy zamiast HRT stosuje się estrogeny roślinne? Jak one działają i gdzie się znajdują?

Zazwyczaj zaleca się ich przyjmowanie tym kobietom, które nie chcą stosować HRT, lub takim, u których występują bezwzględne przeciwwskazania do stosowania tej terapii, oraz tym, które mają niekorzystne objawy pomenopauzalne niewielkiego stopnia.

Zauważono np., iż u kobiet w Japonii i Chinach, które spożywają duże ilości fitoestrogenów, w okresie przekwitania nie występują objawy menopauzalne zwane wypadowymi (uderzenia gorąca, nadmierne poty, bezsenność, drażliwość, pobudliwość nerwowa, obniżona koncentracja i pamięć, bóle, zawroty głowy, kołatania serca). Rzadziej też stwierdza się u nich rak sutka. Jednak estrogeny roślinne nie likwidują wszystkich objawów menopauzy. Fitoestrogenów można dostarczać organizmowi w postaci gotowych preparatów roślinnych, a także w niektórych produktach żywnościowych - znajdują się one np. w soi, siemieniu lnianym, fasoli meksykańskiej i czerwonym winie.

- Czy HRT chroni przed chorobą Alzheimera?

Zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Udowodniono, że u pacjentek, u których występują uporczywe objawy klimakteryczne, głównie uderzenia gorąca do głowy (które mogą być zahamowane przez HRT), następuje szybszy zanik komórek nerwowych i upośledzenie ich funkcji. Istnieje więc przypuszczenie, że utrzymywanie się przez dłuższy czas uderzeń gorąca do głowy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na dużej grupie wykazały, że u badanych kobiet w wyniku podawania estrogenów skoniugowanych w ramach HRT znacznie zmniejszyło się ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w porównaniu z tymi pacjentkami, które nie stosowały HRT.

W chorobie Alzheimera, w której następuje stopniowa utrata pamięci i zdolności rozumowania, dochodzi do zaniku kory mózgowej, powiększania się komór mózgu i zwiększonego odkładania beta-amyloidu w mózgu. Natomiast podanie estrogenów powoduje zwiększenie przepływu w naczyniach krwionośnych mózgu, a więc poprawę ukrwienia. Zapobiega również odkładaniu się amyloidu w naczyniach. Estrogeny wpływają na plastyczność synaps - zakończeń neuronów, czyli komórek nerwowych, z których do przestrzeni synaptycznej jest przekazywany impuls do następnego neuronu - oraz wpływają na wydzielanie neuroprzekaźników. Zwiększają także metabolizm glukozy w mózgu, zapobiegając degeneracji w neuronach.

Tak więc HRT - zawierająca przecież estrogeny - w niemały sposób wpływa korzystnie na działanie systemu nerwowego, który właśnie jest atakowany w chorobie Alzheimera.

- Jakie hormony stosuje się przed menopauzą?

W okresie przed menopauzą, kiedy występuje tylko niedobór progesteronu, między 16. a 25. dniem cyklu stosujemy tylko jeden rodzaj hormonów, czyli gestageny. Jeżeli pacjentka nie ma przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej, można wtedy podawać tabletkę antykoncepcyjną, która w tym przypadku likwiduje niedobór progesteronu i jednocześnie działa antykoncepcyjnie.

- Kiedy zakłada się wkładkę wewnątrzmaciczną z hormonami?

U kobiet nie tolerujących gestagenów z obfitymi krwawieniami miesięcznymi spowodowanymi niedoborem progesteronu można założyć wkładkę wewnątrzmaciczną zawierającą hormon lewonorgestrel (gestagen), który stopniowo uwalniając się z wkładki przez 5 lat, doprowadza do zaniku błony śluzowej macicy. Wkładka jednocześnie działa antykoncepcyjnie.
źródło --forum.kulturystyka.org.pl
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1587 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 56426
Napewno pomoże to przy menopauzie DOPING+'a
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 212 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 15469
nie wiem co to jest HRT poszukałem w necie i zapodałem źle dla nikogo nie chciałem a wiec zrozum i sie nie czepiaj
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1587 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 56426
W wersji tutaj pożadanej HRT jest rodzajem mostka laczacego 2 cykle. Ma na celu zmnimalizowanie spadkow i podkrecenie metabolizmu tak aby receptory oczyscily sie w jak najkrotszym czasie...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9058 Napisanych postów 82743 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699804
ostr86 za takie cos to powinieneś dostać bana
wklejaj sobie takie posty na www.nasz-bocian.pl
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 212 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 15469
to bardzo przepraszam juz wiem czego nie mozna robic człowiek uczy sie na błędach szkoda że na swoich.Miałem dobre intencje pozdro.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 108 Napisanych postów 10949 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 65995
Masz soga Ostr.

Naprawdę niebezpieczny człowiek nigdy nie grozi.
[ON]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 212 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 15469
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 2803 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 12744
sog

~ ex fatiga ~

~ masz pytanie? [email protected] ~

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 3619 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 41723
Sog! Jesteś przech**em.

hrt to jak ktoś wyżej zdążył zauważyć to mostek pomiędzy cyklami... najczęśćiej stsowany jest metanabol, ale stosują także bezpieczniejszy i mniej odbijający się na zdrowiu Var.

edit: ****a abona nie mam

Zmieniony przez - -Neal- w dniu 2006-07-02 19:17:00

Promotor zdrowia z fizjoterapią.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

cykl do oceny

Następny temat

Jak zlozYc dobrY cYkl

WHEY premium