SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mt czy Siłka?????

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 7621

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 41 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 850
Witam wszystkich. Chciałbym zwrócic sie do was z pytaniem: co wybrać muay thai czy siłownie. Otóż od roku trenuje mt,podoba mi sie jako sztuka walki i nie tylko, rozwijam sie w miarę swoich możliwości i chyba chciałbym czynic to dalej.Jednak rodzi sie mała wątpliwość,czy nie lepiej byłoby udać sie na siłownie. Niestety nie dam rady połączyć obu zajeć i jestem zmuszony wybrać jedno z nich.Krótko mówiąc co byście wybrali na moim miejscu, z jednej strony warto umieć sie obronić, miec porzadna kondycje,z drugiej strony chciałbym lepiej wygladac i budzic respekt.Wiem ,ze to smiesznie brzmi,ale po prostu chciałbym byc lepiej zbudowany,moje warunki fizyczne to 188 cm i 90 kg wagi. Na pewno dostane od was porzadny ochrzan, za temat mojego posta i jego zamieszczenie jeśli tak bedzie usuncie go jednak jesli bedziecie mieli ochote przeczytajcie i doradzcie,gdzie mam sie zapisac od września. Dzieki za odpowiedzi,pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie chce mi sie tego samemu pisac, wiec zacytuje juz gotowy tekst, z ktorym nie zgadzam sie tylko w paru drobnych szczegolach. Mam nadzieje, ze to wolno tutaj robic. Jesli nie wolno przepraszam i niech moderator wytnie.

"Czy bokserowi potrzebna jest siła?

Pytanie w zasadzie retoryczne, bo obecnie nie ma takiej dyscypliny sportu, w której nie wykorzystywalibyśmy siły mięśniowej.

Co się zaś tyczy siły mięśniowej, to inaczej wykorzysta ją kulturysta, inaczej ciężarowiec, gimnastyk, lekkoatleta a jeszcze inaczej przedstawiciel sportów walki - bokser. Siła ciosu (dynamiczna) jest zupełnie czymś innym niż siła statyczna, rozwijana martwymi ciężarami (to wlasnie robia kulturysci, strongmeni etc. - przyp. kub-42).

Dla boksera ważniejszy jest trening dynamiczny np. na worku bokserskim (nie polecam poczatkujacym przp. kub-42) – rozwijanie techniki, szybkości, bo siła ciosu to przede wszystkim technika (do bolu poczatkujacym zalecane przyp. kub-42) i dynamika. Tak więc celem nie jest tu rozwijanie muskulatury, bo mięśnie mają być tylko środkiem do celu jakim jest umiejętność uderzania.
(...)
A jak to wygląda u boksera?

Aby odpowiedzieć na te pytania, należy wziąć pod uwagę fakt, że boks (walka w ogole przyp. kub-42), charakteryzuje się tym, że w czasie walki występuje wysiłek mieszany czyli tlenowy i beztlenowy z przewagą strefy glikolityczno-mleczanowej. Zawodnik musi więc być sprawny zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych (kulturysta nie jest - przypis kub-42).

Jak zatem będzie wyglądała hierarchia cech w boksie?

Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna gdyż boks jest konglomeratem wszystkich cech motorycznych, czyli zarówno kondycyjnych (siła, szybkość, wytrzymałość) jak i koordynacyjnych (rytmizacja, wyczucie dystansu, różnicowanie wrażeń kinestetycznych),

ale prym na pewno wiedzie tu koordynacja!!!


Zatem priorytetem w boksie będzie praca nad kształtowaniem czasu reakcji z wyborem czyli sprawność w zakresie czasowo-mięśniowym. Tak więc wypracowanie

odpowiedniego rodzaju siły (!!!)

ma tu istotne znaczenie.

SIŁA w szerokim znaczeniu jest to zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego (np. urządzenia w siłowni, tarcie, wiatr) ale i wewnętrznego bądź przeciwdziałanie tym oporom kosztem wysiłku mięśniowego.

I jeśli na przykład w dyscyplinach siłowych typu podnoszenie ciężarów czy trójbój siłowy, trening będzie ukierunkowany na rozwijanie "siły maksymalnej" i "siły absolutnej",

to z kolei w boksie kluczowe znaczenie będzie miała kształtowana najpierw "siła eksplozywna" a w następnej kolejności "siła zrywowa".

Ktoś może zapytać – czym różnią się oba rodzaje siły?
Otóż różnica dotyczy obciążeń.

I tak, w zależności od wagi ciała zawodnika będziemy kładli nacisk na siłę wytrzymałościową (w cięższych kategoriach wagowych) lub na wytrzymałość siłową (w lżejszych kategoriach wagowych).

Czyli kształtujemy cechy dominujące w danej kategorii wagowej. No bo przecież logiczne jest, że zawodnik wagi ciężkiej wykorzysta w walce przede wszystkim masę ciała, która powoduje, że jest słabszy koordynacyjnie, natomiast zawodnik kategorii lekkiej, dysponujący mniejszą masą mięśniową a przez to mniejsza siłą, wykorzysta przede wszystkim szybkość i zwinność. Trzeba się w tu zastanowić jakie metody będą najlepsze w celu kształtowania określonych cech motorycznych.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rozróżniamy trzy sposoby kształtowania poszczególnych zdolności a mianowicie:

1) ogólny
2) ukierunkowany
3) specjalistyczny

Jeśli chodzi o rozwój siły wytrzymałościowej, zastosujemy przede wszystkim METODĘ STACYJNĄ, natomiast do rozwoju wytrzymałości siłowej najlepiej nadaje się METODA OBWODOWA.

W METODZIE STACYJNEJ wszystkie ćwiczenia mają charakter siłowy ( w nauczaniu i doskonaleniu). Stosujemy ją:

a) w aspekcie metodycznym
b) w aspekcie motorycznym

W METODZIE OBWODOWEJ występują:

a) 2 ćwiczenia siłowe ( z oporem własnym zewnętrznym, kompleksowe nie wyizolowane) (!!! w kulturystyce sie specjalnie izoluje (przyp. kub-42)
b) 2 ćwiczenia o charakterze skocznościowym
c) 2 ćwiczenia o charakterze koordynacyjnym
d) 2 ćwiczenia doskonalące technikę danej dyscypliny

Możemy wykorzystać 2 warianty tej metody:

Wariant A
SIŁA SZYBKOŚCIOWA - SZYBKOŚĆ SIŁOWA

W tym wariancie przerwy trwają do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Proporcja czasu pracy do czasu wypoczynku powinna wynosić 1:4 np. 15 sekund (czas pojedynczego ćwiczenia) – 1 minuta (czas wypoczynku) lub 10 sekund - 40 sekund.
Będą tutaj brały udział przemiany beztlenowe niekwasomlekowe.

Wariant B
SIŁA WYTRZYMAŁOŚCIOWA - WYTRZYMAŁOŚĆ SIŁOWA

W tym wariancie przerwy trwają do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Proporcja czasu pracy do czasu wypoczynku powinna wynosić 1:1 np. 20 sekund (czas pojedynczego ćwiczenia) – 20 sekund (czas wypoczynku).
Będą tutaj brały udział przemiany w strefie glikolitycznej tlenowej.

Uwaga! Zarówno w metodzie stacyjnej jak i obwodowej należy wykonać od 4 do 6 obwodów w jednej sesji treningowej

Podczas pracy w/w metodami możemy się posłużyć szerokim „wachlarzem” środków w postaci sprzętu sportowego, właściwego dla danej dyscypliny sportu, w naszym przypadku dla boksu.

!!!! Jeśli mówimy o treningu siłowym w boksie, to mamy tu na myśli nie tylko siłownię.

I tak na przykład worek bokserski posłuży nam do pracy nad siłą specjalistyczną, wytrzymałością siłową, wykształca on przede wszystkim technikę, szybkość, koordynację, dokładność, timing (wykonanie akcji w jednym momencie), z kolei gruszka pomoże kształtować szybkość specjalistyczną i wytrzymałość siłową.

Wracając do pytania zawartego na wstępie: „Czy bokserowi potrzebna jest siła?”, można stwierdzić, że na odniesienie sukcesu w boksie wpływa wiele czynników, a jednym z nich niewątpliwie jest siła. Dlatego odpowiednio dobrany i ukierunkowany, wszechstronny trening siłowy ma dla tej dyscypliny sportu ogromne znaczenie.

!!! Objaśnienie niektórych pojęć zawartych w tekście:

SIŁA MAKSYMALNA jest to zdolność układu neuromotorycznego do pokonywania ciężaru w jednej próbie bez możliwości powtórzenia tej próby

SIŁA ABSOLUTNA jest to siła potencjalna, możliwa do rozwinięcia w kontekście danego ruchu czy danego ćwiczenia

SIŁA EKSPLOZYWNA jest to zdolność do pokonywania maksymalnego ciężaru w jak najszybszym czasie (np. w podnoszeniu ciężarów) w jednej próbie

SIŁA ZRYWOWA jest to zdolność do pokonywania mniejszych od maksymalnych ciężarów w seriach

Agnieszka Łukasiewicz, jest studentką V-tego roku wrocławskiej AWF gdzie robi specjalizację z boksu. Jest także instruktorką boksu w jednym z legnickich liceów. Dwukrotnie była mistrzynią świata w wyciskaniu sztangi leżąc, kilkukrotną medalistką mistrzostw Polski w fitness, mistrzynią Polski w trójboju siłowym oraz medalistką mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę.

Od kub-42:

Jak widac trening silowy boksera, czy przedstawiciela muay thai ma niewiele wspolnego z treningiem kulrurystycznym.

Caly cykl treningowy, cwiczenia silowe takze - sa swietnie opisane w ksiazce Durjasza "Trening bokserski". Jest trudna do dostania, ale nie jest to niemozliwe. Np. w wypozyczalni na WAF warszawa. Raczej nie bedzie mi sie chcialo tutaj jej przepisywac.

Pozdrawiam
kub-42
PS. Dla tych, ktorzy nadal maja watpliwosci czy technika, albo masa podam przyklady R. Sefo (180 cm, 100kg) pokonal w k-1 B.Sappa (155-160 kg, 2m), wyszlo mi teraz glowy nazwisko - Tajlandczyk w k-1 (78 kg, 179 cm), pokonal Ignaszowa (108 kg, wzrostu zdaje sie 202 cm). W vale tudo takich przykladow jest bez liku. Choc nie ma co sie oszukiwac - przy porownywalnej technice masa, zmusza oponenta do defensywy i jest atutem. Ale jak mowie - przy wyrownanej technice!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 221 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4953
Ja bym bez zastanowienia wybral MT. Sam obecnie zaczynam treningi, bo ruszyla sekcja A co do budzenia respektu to ja nie odczuwam takiej potrzeby, ale kazdy jest inny.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 456 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5317
MT + odzywki, gajnery + solownia od czsu do czasu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 59 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 389
j/w . To już musisz zdecydować, co jest dla ciebie celem. Ja miałem ten sam dylemat i wybrałem Muay Thai. Siłka jest dla mnie uzupełnieniem. Niestety nie mogłem tego połączyć tak jak chciałem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 5678 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 65565
zdecydowanie MT, siłownie możesz potraktować jako dodatek
btw: budzić respekt możesz również umiejętnościami

Ból jest najlepszym instruktorem tylko nikt nie chce zostać jego uczniem!
================================================
Wejdź - http://www.pajacyk.pl
_-=<<--SFD-FIGHT-CLUB-->>=-_
__--__GRUBAS Z UDERZANYCH__--__

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 126 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23101
Ja lacze jedno i drugie - 2 razy w tygodniu MT i 2 razy w tygodniu silka - uwazam ze to jest calkiem dobre rozwiazanie

Edytka - fajna kobitka :P

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1784 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22178
MT skoro juz trenujesz jakis czas to nie ma co tego marnowac tylko szkolic sie dalej, budzic respekt?po co ci to skoro bez problemu bedziesz mogl sie obrnic przed byle leszczem

Bo Trza Miec Jaja A Nie Wydmuszki
=Przyszły moderator wszystkich moderatorów=
MOIM NAŁOGIEM TE BARWY ZIELONE
>>>>>TYLKO RADOMIAK<<<<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 456 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5317
Patrykkk masz 17 lat, masa Ci jeszcze zdąży przyjść. musisz się tylko właściwie odzywiać.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Kask ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3395 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21099
A ja powiem SILOWNIA. Jak bedziesz dobrze wygladal to i tak nikt Cie nie zaczepi. A kondycje mozesz sobie zrobic biegajac raz w tygodniu.

Nie spij, bo ci garnek zlota podrzuca.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86831
Nie wybierać. Połączyć! Ja łączę właśnie tajski z siłką (siłka 1-2 x, tajski 3x + 2x)

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 72 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1643
Mam 186 i waze 66 kilo, nie wiem czy budze respect, ale w nocy jak ide przez miasto nikt się nie rzuca nawet dresy jak stoją po bramach w grupie. Natomiast w dzień się plują za ryj przypadkowe lole ;p Rób tak jak mówi Knife jak będziesz chciał dasz rade połączyć.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

rozmiar rekawic

Następny temat

walka 1 na x (dla x>1)

WHEY premium