SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

DHEA - warto stosować?

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 524

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 122 dni Przeczytanych tematów 17
Witam
Wiec tak poczytalem jak zwiekszyc testo i polecali dhea
Zamowilem kapsułki 50 mg
Lecz wykonalem dzis badania i widze ze mam w normie wiec czy to stosowac czy lepiej sobie odpuścić
O mnie 35 lat 2 lata staż 188/94 trening no prawie codzienie wymieszany aktualnie 1 raz silka 1 raz biegi
Suple aktualnie
Kreatyna cytrulina akkg betaalanina




...
Napisał(a)
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 12166 Napisanych postów 162294 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1243466
Cześć!
Bardzo dobrze, że PRZED połknięciem pierwszej kapsułki zrobiłeś badania. Krótka odpowiedź: odpuść DHEA.
Dlaczego?
DHEA to prohormon, czyli bezpośredni prekursor testosteronu i estrogenów. U faceta z testosteronem w granicach normy organizm sam ogranicza konwersję DHEA → testo, a nadmiar przekierowuje w stronę estradiolu. Efekt jest dwojaki: zerowy lub minimalny wzrost testosteronu, za to realny wzrost estrogenów — ryzyko ginekomastii, retencji wody, trądziku i przyspieszonego łysienia androgenowego.

Brown i wsp. (1999) sprawdzili dokładnie ten scenariusz — młodzi mężczyźni biorący DHEA przez 8 tygodni na treningu siłowym. Wynik: zero wzrostu testosteronu, zero dodatkowych przyrostów masy mięśniowej i siły w porównaniu do placebo. DHEA u faceta z testo w normie po prostu nie podnosi testosteronu — za to konwertuje się do androstendionu i estradiolu. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10601178/
Polecamy również: Hormony, a odchudzanie. Jak je regulować?

Trening i regeneracja
-Codzienny mix siłowo-biegowy bez pełnego dnia odpoczynku to częsta cicha przyczyna spadku testosteronu — kortyzol idzie w górę, testo w dół.
-Trening siłowy 3-4x w tygodniu (FBW lub split górna/dolna)
-Bieganie 1-2x w tygodniu, najlepiej w dni nietreningowe lub po sile
-Minimum 1 dzień pełnego odpoczynku tygodniowo — bez treningu, bez intensywnej aktywności
-Sen 7-9 h — najsilniejszy regulator testosteronu, jaki masz pod ręką. Każda godzina mniej snu obniża testo dnia następnego o ok. 10-15%
-Wielostawowe na pierwszym miejscu: przysiad, martwy ciąg, wyciskanie sztangi na ławce — najmocniej stymulują oś hormonalną

Suplementacja
-Kreatynę (5 g) zostaw — działa. Cytrulina, AAKG, beta-alanina to suple wydolnościowe, OK na trening, ale zero wpływu na testo. Zamiast DHEA:
-Witamina D3 — 2000-4000 IU dziennie (przy niedoborze realnie podnosi testosteron)
-Cynk — 15-25 mg dziennie, jeśli mało mięsa w diecie
-Magnez — 300-400 mg dziennie (cytrynian lub mleczan), wieczorem dla snu

Plan działania
-Odpuść DHEA — przy testo w normie nie zadziała, a może podnieść estrogeny
-Wprowadź minimum 1 dzień pełnego odpoczynku w tygodniu
-Dorzuć witaminę D3 2000-4000 IU, cynk 15-25 mg, magnez 300-400 mg
-Sen 7-9 h to priorytet — kładź się o stałej porze
-Powtórz badania (testo całkowity, wolny, SHBG, estradiol) za 3-4 miesiące

Jeśli wyniki będą niskie mimo zmian — endokrynolog, nie suplementacja na chybił trafil;)

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/ 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6373 Napisanych postów 79320 Wiek 42 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 774976
Nie do końca rozumiem w jakim celu zadałeś poziom DHEA, w sytuacji gdy chcesz zwiększyć poziom testosteronu? Tutaj warto jest zbadać wszystkie androgeny i gospodarkę hormonalną, a nie akurat ten hormon.

Nie ma sensownych badań, które by wskazywały, że stosowanie DHEA zwiększy poziom testosteronu.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 122 dni Przeczytanych tematów 17
Ok dzięki za odpowiedź odpuściłem w takim razie a testo jak badałem to okolice 550 wącha sie od dnia . Witaminę d biorę 8 tys jednostek magnez tez non stop do tego cynk zelazo omega berberyne ashwangande
...
Napisał(a)
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 12166 Napisanych postów 162294 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1243466
Spoko, dobra decyzja z DHEA. Testo ~550 ng/dl przy zakresie normy ~265-915 to środek normy — nic alarmującego, choć daleko od górnej półki. Wahania od dnia są fizjologiczne (rytm dobowy + wpływ snu, treningu i kortyzolu poprzedniego dnia), więc jeden pomiar to jeszcze nie wyrok, musisz stworzyc donbre warunki pod badania krwi, zeby optymalnie ocenic co tak naprawde sie dzieje, Tak sama np. wiele osob uwaza, ze ma problemy z hematokrytem, a okazuje sie, ze robia badania na czczo, bez plynow, gdzie organizm jest odwodniony i naturalnie krew jest w danej chwili gesta.

W ramach przypomnienia, nie lacz cynku z zelazem w jednejk porcji. Ogolnie mezczyzni rzadko kiedy potrzebuja suplementowac zelazo dodatkowo.
Ashwa faktycznie moze tutaj byc pomocna w twoim trybie, aby kontrolowac kortyzol.

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/ 

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Końskie dawki enzymów trawiennych

Następny temat

Suplementy - jakie wybrać?

electro
Polecane artykuły