Guarana to roślina pochodząca z Brazylii. Pełna nazwa rośliny to Paullinia guarana, nazywana również ciernioplątkiem lub osmętą. Jest to roślina wysoko ceniona ze względu na swoje owoce i nasiona. Najpopularniejszym produktem wytwarzanym z jej nasion jest gorzko-kwaśny napój o działaniu pobudzającym. Ziarna guarany mają szereg właściwości prozdrowotnych, które od stuleci znane są plemionom zamieszkującym Amerykę Południową.

Ekstrakt z guarany wytwarzany jest przez przetwarzanie nasion tej rośliny na proszek. Jest on bogaty w szeroką gamę związków pobudzających, takich jak teofilina, teobromina i kofeina. Ma także wysoką zawartość przeciwutleniaczy, takich jak saponiny, garbniki i katechiny .

Obecnie około 70% całej produkcji guarany na świecie jest wykorzystywane przez firmy produkujące napoje energetyczne, pozostałe 30% przeznaczane jest do przetworzenia na sproszkowany ekstrakt.

11 powodów dla których warto stosować guaranę!

1. Guarana jest bogata w przeciwutleniacze

Guarana to bogate źródło związków o właściwościach antyoksydacyjnych, takich jak teobromina, kofeina, taniny, katechiny i saponiny. Pod wieloma względami guarana ma zbliżony profil przeciwutleniający do zielonej herbaty.

Dlaczego antyoksydanty są tak korzystne? Neutralizują one cząsteczki, które mogą potencjalnie zaszkodzić organizmowi, czyli tak zwane wolne rodniki. Wolne rodniki mogą wchodzić w interakcje z niektórymi komórkami i powodować uszkodzenia, które są związane z przyspieszonym starzeniem się organizmu, chorobami serca, rozwojem raka i innymi.

Kilka badań wykazało, że właściwości przeciwutleniające guarany mogą zwalczać wzrost komórek nowotworowych i zmniejszać ryzyko chorób serca i starzenia się skóry. Podsumowując, związki występujące w guaranie mają ogromne korzyści dla ogólnego stanu zdrowia.

2. Guarana niweluje zmęczenie

Guarana jest jednym z najbardziej popularnych składników popularnych napojów energetycznych. Guarana jest świetnym źródłem kofeiny, która jak wiadomo jest silnym stymulantem.

Nasiona guarany mogą zawierać nawet 4-5 razy więcej kofeiny, niż ziarna kawy.

Jedno z badań wykazało, że osoby, które przyjmowały suplement, zwierający guaranę, czuły się mniej zmęczone podczas wykonywania testów, w porównaniu z osobami, które przyjmowały tylko placebo.

3. Guarana pomaga w nauce

Guarana może poprawić zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Jedno z badań dotyczyło wpływu różnych dawek guarany na nastrój i proces uczenia się. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które otrzymywały odpowiednio placebo, 40 mg, 80 mg, 150 mg lub 300 mg. Ci, którzy otrzymali 40 mg lub 80 mg guarany, mieli najwyższe wyniki testów. Biorąc pod uwagę, że niskie dawki guarany zapewniają również niskie dawki kofeiny, można wysnuć wniosek, że inne związki znajdujące się w guaranie mogą również być częściowo odpowiedzialne za poprawę skupienia i pamięci.

Inne badanie porównywało guaranę z żeń-szeniem, który również jest stymulantem. Zarówno guarana, jak i żeń-szeń, wpłynęły na pamięć, jak i wydolność fizyczną. Jednak osoby, które przyjmowały guaranę, były bardziej skoncentrowane na swoich zadaniach i ukończyły je znacznie szybciej. Co więcej, badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że konsumpcja guarany może również poprawić pamięć.

4. Guarana pomaga w odchudzaniu

Nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie. Problem jest coraz bardziej poważny, tym bardziej, że istnieje udowodniony związek między otyłością a wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, rak i cukrzyca typu 2. Guarana może nieco pomóc w tym względzie, ponieważ posiada pewne właściwości, które są pomocne w utracie wagi. Guarana zawiera kofeinę, która może zwiększyć tempo przemiany materii o 4-11%. Szybszy działający metabolizm oznacza, że Twoje ciało spali więcej kalorii.

Wykazano również, że konsumpcja guarany może faktycznie tłumić geny, które pomagają w tworzeniu komórek tłuszczowych i pobudzać aktywację genów, które spowalniają tworzenie komórek tłuszczowych.

Jeśli masz sporą nadwagę, to guarana jest doskonałym wyborem, aby przyspieszyć proces odchudzania. Pamiętaj jednak, że to tylko dodatek, a podstawy, o które musisz zadbać, to aktywność fizyczna, odżywianie i sen.

5. Guarana może sprawić, że Twoje serce będzie zdrowsze

Guarana zawiera przeciwutleniacze, które wydają się wspomagać przepływ krwi i zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi. Badania wykazały również, że guarana może zmniejszać utlenianie „złego” cholesterolu LDL. Utleniony cholesterol LDL może powodować gromadzenie się złogów w tętnicach.

guarana serce

Wykazano, że dorośli, którzy przyjmowali guaranę, mieli około 25% mniej utlenionego cholesterolu LDL, niż dorośli w podobnym wieku, którzy jej nie spożywali. Warto jednak zaznaczyć, że większość badań dotyczących związku między guaraną a zdrowiem serca, to badania in vitro (przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem). Niezbędne są dalsze badania w tym kierunku.

6. Guarana może pomóc w złagodzeniu bólu

Plemiona amazońskie stosowały guaranę, jako środek przeciwbólowy. Właściwości przeciwbólowe wynikają ze wspomnianej już wysokiej zawartości kofeiny. Kofeina odgrywa rolę w zwalczaniu bólu, ponieważ wiąże się z receptorami adenozyny i blokuje je. W ten sposób zmniejsza odczuwanie bólu. Jest to jeden z powodów, dla których kofeina jest powszechnym składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty.

7. Guarana może poprawić wygląd cery

Ze względu na swoje silne właściwości przeciwutleniające, o których już wspomniałam wyżej, guarana jest również popularna w przemyśle kosmetycznym, jako niezbędny składnik wielu rodzajów kremów przeciwzmarszczkowych. Dodatkowo, wysoka zawartość kofeiny wspomaga przepływ krwi do małych naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze.

Badania wykazały, że przeciwutleniacze obecne w guaranie mają zdolność znacznego zmniejszenia uszkodzeń skóry związanych ze starzeniem się.

Badania wykazały, że kosmetyki zawierające guaranę mogą zmniejszać wiotczenie policzków, minimalizować powstawanie zmarszczek wokół oczu i zwiększać napięcie skóry.

8. Guarana może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Nowotwór jest chorobą, w której pewien typ komórek zaczyna wzrastać w sposób niekontrolowany i nieprawidłowy. Badania laboratoryjne i badania na zwierzętach wykazały, że konsumpcja guarany może poprawiać zdolność komórek do ochrony przed uszkodzeniem DNA oraz do tłumienia wzrostu komórek rakowych.

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że myszy karmione guaraną miały o 60% mniej komórek nowotworowych, w porównaniu z myszami, które nie były karmione guaraną.

Inne badanie in vitro wykazało, że guarana hamuje wzrost komórek nowotworowych w okrężnicy, a także stymuluje ich usuwanie. Naukowcy uważają, że głównym powodem tych potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych guarany jest wysoka zawartość ksantyn, związków podobnych do teobrominy i kofeiny.

9. Guarana ma właściwości antybakteryjne

Guarana zawiera wiele związków, które mogą hamować rozwój niebezpiecznych bakterii. Jedną z takich bakterii jest Escherichia coli, której naturalnym środowiskiem są jelita zwierząt i ludzi.

Badania wykazały również, że spożycie guarany może hamować wzrost Streptococcus mutans, bakterii, która może powodować tworzenie płytek nazębnych i powodować próchnicę. Uważa się, że kofeina i związki, takie jak garbniki lub katechiny znajdujące się w guaranie, są odpowiedzialne za jej właściwości antybakteryjne.

10. Guarana może spowolnić rozwój chorób oczu związanych ze starzeniem się

Powszechną rzeczą jest, że wzrok pogarsza się stopniowo wraz z wiekiem. W grę wchodzi wiele czynników, takich jak światło słoneczne, zła dieta, palenie papierosów i inne wybory dotyczące stylu życia. Mogą one stanowić poważne obciążenie dla oczu, gdy wywierają na nie wpływ przez wiele dziesięcioleci.

Guarana posiada związki zwalczające stres oksydacyjny, który jest dużym czynnikiem ryzyka chorób oczu związanych z wiekiem, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra. Jedno z badań wykazało, że osoby, które regularnie spożywały guaranę, widziały lepiej i miały mniej problemów ze wzrokiem, niż osoby, które nie przyjmowały guarany.

W tym zakresie wymagane jest również przeprowadzenie dalszych badań.

11. Guarana jest bezpieczna

Liczne badania potwierdziły bezpieczeństwo konsumpcji guarany i ogólny brak skutków ubocznych związanych z jej racjonalnym przyjmowaniem.

Jednak guarana przyjmowana w zbyt dużych dawkach może działać, jak nadmierne spożycie kofeiny. Niektóre z nich to kołatanie serca, bóle głowy, bezsenność, lęk, drgawki, drżenie, problemy żołądkowe itp.

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691512008484

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814612005717

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18077056

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16533867

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28632199

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25338179

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18791978

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28930275

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16406177

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20564499

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18392453

Komentarze (3)
goodles

Polecacie jakiś ciekawy produkt? Stosować solo czy można coś dorzucić dla lepszego efektu ?

0
anubis84

mozesz dać żeń szenia jeśli ogólnym celem jest nabranie sił witalnych, aby nie chodzić cały dzien przymulonym https://www.sfd.pl/sklep/SFD_NUTRITION_%C5%BBe%C5%84-Sze%C5%84_Guarana-opis35840.html 

0
szaba18

Obecnie spożywam w/w przez anubisa, bardzo fajnie działa.

0